Sayfa 53/132 İlkİlk ... 343515253545563103 ... SonSon
Arama sonucu : 1052 madde; 417 - 424 arası.

Konu: Gelen sorulara YANITLAR

Esas

Alıntı Originally Posted by Registeredtr Yazıyı Oku
    İşlem hacmi ile fiyatın artması
    İşlem hacmi azalırken fiyatın artması
    İşlem hacmi ile fiyatın azalması
    İşlem hacmi artarken fiyatın azalması
    neye delalettir. yukarıdaki senaryolardan hangisi iyidir?

İkinci sorum ise; borsadaki tecrubeli ustadlara borsada genel temaül nediR? yaz aylarında borsa duser yada durgunlugamı duser. yada tek sayılı yılların kapanısları dahamı iyi olur (bkz. ahmet mergen yorumu)

yorumlarınızı bekliyorum tesekkurler.
    1. si iyidir aşağı dönüş olduğunda hisseden çıkılmalı.
    2. si spekülatif hareketlerde görülür hacim artınca çıkılmalı
    3. sü Aşağı düşen hissede her an yukarı dönüş olabilir
    4. sü Aşağı yönlü güçlü düşüş işaretidir.Hacmin düşmesi beklenmeli

Yaz ayları yatay ve genel olarak düşüş geçer.
    Geçen hafta bu başaldı zannediyorum.
    Tek çift ise bence mantıklı değil, falcılık olur.

2. Esas

Alıntı Originally Posted by GOODFATHER Yazıyı Oku
    1. si iyidir aşağı dönüş olduğunda hisseden çıkılmalı.
    2. si spekülatif hareketlerde görülür hacim artınca çıkılmalı
    3. sü Aşağı düşen hissede her an yukarı dönüş olabilir
    4. sü Aşağı yönlü güçlü düşüş işaretidir.Hacmin düşmesi beklenmeli

Yaz ayları yatay ve genel olarak düşüş geçer.
    Geçen hafta bu başaldı zannediyorum.
    Tek çift ise bence mantıklı değil, falcılık olur.
    tesekur ederim cevaplar icin.

3. Esas

Alıntı Originally Posted by Efsane_ Yazıyı Oku
    merhaba...

takaslara bakıyorum matriksten... takas analizi yapınca bir kağıtta bakıyorum 15 milyonun üstünde para girişi görünüyor...takas analizinde..

para giriş çıkışına bakıyorum 1 -2 milyon anca var..

hepsi böyle.... neden bukadar arada fark var ?

Duhul
    Apr 2008
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    78

Esas

CUMA günü satılan malın parası pazartesi blokeden kurtulmaz mı?
    nerdeeyse T+3 oluyor. anlamadım

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    34147
    Gönderi
    12,883
    Blog Yazıları
    158

Esas

Alıntı Originally Posted by meby Yazıyı Oku
    CUMA günü satılan malın parası pazartesi blokeden kurtulmaz mı?
    nerdeeyse T+3 oluyor. anlamadım
    1 iş gününde kurtulmaz, yani T+1 de.
    T+2 Salıdır. Sabır

Esas

Alıntı Originally Posted by Registeredtr Yazıyı Oku
    İşlem hacmi ile fiyatın artması
    İşlem hacmi azalırken fiyatın artması
    İşlem hacmi ile fiyatın azalması
    İşlem hacmi artarken fiyatın azalması
    neye delalettir. yukarıdaki senaryolardan hangisi iyidir?

İkinci sorum ise; borsadaki tecrubeli ustadlara borsada genel temaül nediR? yaz aylarında borsa duser yada durgunlugamı duser. yada tek sayılı yılların kapanısları dahamı iyi olur (bkz. ahmet mergen yorumu)

yorumlarınızı bekliyorum tesekkurler.
    Sn GOOTFATHER cevaplandırmış sorunuzu. Biraz daha açacak olursak;

1-İşlem hacmi artıyor fiyat artıyor. Yani hisse sürekli el değiştirerek ilerliyor. Sürekli yeni maliyetlenmeler oluşuyor. Gorili her defasında başkası sırtına alıyor. Hisseye talep var. Artan fiyatın etkisini filitrelemek için işlem adedine de bakılabilir.

Kendinden kendine yapılan işlemleri filtrelemek için, yeni işlem hacmi entrümanları geliştirildi, özellikle matriksdata ekibince. Net para giriş çıkışları, aktif işlem hacmi v.s..ancak yine tam olarak gerçek işlem hacminin oluşması için mevcut kuralların daha etkin kullanımı gerekmekte..

2-İşlem hacmi azalırken fiyat artıyorsa, ya da bir fiyat artışının sonlarına doğru artık işlem hacmi düşmeye başlamışsa, fiyat yeterince şişmiştir. Yön değiştirecektir. Alanlar beklemektedir, yeni alımlar cılızlaşmaktadır. Ya da bir çağrı fiyatı açıklanmıştır. Alan almış, hedef fiyata yaklaşılmış, beklenilmektedir.

Ya da hisse tamamen belli grupların eline geçmiş, artık tahtada satıcı kalmamıştır, şirketin piyasa değeri arttırılıp başka ortaklıklar kurulacaktır.

3-İşlem hacmi ile fiyatın azalması genel olarak iyidir. Yani fiyat geri çekilirken hacmin artmaması satış yapılmadığını gösterir. Geçici bir duraksama yaşanmış, bir gündem maddesinin sonucu bekleniyor, fiyat çok aşağılara sarkmış, ama bu çok da umursanılmıyor. Gündem maddesi iyi olarak atlatılırsa, hemen sert yukarı yönde fiyat düzelmesini yapar.

Ya da..tahtada satış var, ama çok kötü bir şey olmuş..alan alış yazan yok..tahta direk aşağıya gidiyor..Bu tabi farklı bir durum, çok kötü..

4-Fiyat azalırken, işlem hacmi artarsa, kötüdür. Yine mal el değiştirmektedir. Yani bir hisseyi taşıyanların maliyetlenme ortalaması sürekli eksi yönde..

Fiyatın yukarı gideceğinin düşünen büyük alıcı kitlesine daha büyük bir satıcı kitlesi mal vermektedir. Ve büyük alıcı kitlesi fiyatın geri gelmesini engelleyememektedir.

Hacimli düşüşler bir süre sonra arka arkaya tetiklenmeye başlar. 2-3 kademe yukarıdan mal yiyen alıcı müteakiben stop yapmaya başladıkça, hem fiyatı aşağıya bastırır, hem işlem hacmini artırır. 100 TL den 50 TL ye gerileyen hissede, eski fiyata dönebilmek için artık %100 lük bir fiyat artışı gerekmektedir. Ancak 50 ila 100 TL arası birçok maliyetlenmeler oluşmuştur.(İşlem hacmi) Tahta 60-70 TL yi gördüğünde 50 TL den alan %30-40 karını realize edecektir. Oysa hacimsiz bir geri gelme söz konusu olsaydı, bu satış baskısı daha az yaşanacak ve belki düştüğü fiyat seviyesine ulaşabilecekti.

Hissenin trendinin artık aşağıya olduğunu kestiren uyanık yatırımcılar, çorba parası için günlük büyük işlem hacmi ile bir iki kademeye açığa satış yapmaya başlamıştır. Açığa satış yapıldığını anlayan büyük yatırımcılar o gün tahtayı bir iki kademe yukarıdan kapattırıp, açıkçı sıkıştırmak isterler. Dolayısıyla yine işlem hacmi artar.

Özetle..İşlem hacmine çok genel bir fikir vermesi bağlamında bakmakta fayda var. Bütün spekülatörler, işlem hacmi ile kafaları karıştırırlar. Ve spekülatörler fiyatları yukarı çeke çeke mal çıkarlar, git gide daha az mal ile tahtayı yönlendirme çabası içine girerler. Çünkü giden hisseye alıcı gelir. Ortalama karlarını yakaladıklarında, tahtayı yıkmak için ellerindeki son malı çakarlar. Artık tahtada küçük küçük kontrolsüz alıcı ve satıcılar kalmıştır. Hiçbir zaman artık alış kademelerinde büyük alıcı olmaz.

Esas

gepler nasıl oluşuyor ? oluşmasındaki faktörler nelerdir* daha sonra gepler nasıl doluyor ? dolunca neyi gösteriyor ..bu döngüyü anlatırsanız sevinirim

Esas

Bİr araci kurum hİssenİn yÜzde 80 nİnİ topladiysa bu durum neye İŞarettİr

Sayfa 53/132 İlkİlk ... 343515253545563103 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •