Sayfa 6/69 İlkİlk ... 456781656 ... SonSon
Arama sonucu : 550 madde; 41 - 48 arası.

Konu: Gümüş = Silver

Esas

Alıntı Originally Posted by brujah Yazıyı Oku
    yanıtlarınız için hepinize teşekkür ederim.

darphane paralarını düşünmüştüm ama piyasası ufak ve özel olduğu için gerektiğinde uygun bir fiyattan nakde çeviremeyeceğimi tahmin ediyorum. sn banucann siz hiç elinizdeki paralardan satmayı denediniz mi hızlı ve iyi bir fiyattan satma imkanı bulabiliyor musunuz?

bana külçe gümüş almak daha iyi olur gibi geliyor. sertifikalı olmasına dikkat ederim. ama satarken de sertifika ister mi kuyumcu acaba? sertifikası kaybolursa daha düşük fiyat mı veriyorlar?

gümüş külçelerin boyutlarını bilmediğim için saklama problemi olur mu bilmiyorum.

en kısa zamanda bir kuyumcuda inceleyip eni, boyu, fiyatı hakkında bilgi edineceğim.
    fiziki altın ve gümüş,her ne şekilde olursa olsun. satmayı asla düşünmüyorum... altın ve gümüş fiyatlarının henüz emekledigi fikrindeyim...bankacılık sistemi dışında fiziki altın ve gümüş birikimi yapmanın dogruluguna inanıyorum...altın olarak .995 ayar.. gram külçe altın..gümüş olarak yukarıda belirttigim gibi hatıra sertifikalı gümüş paralar..gümüş paraların alım -satım piyasasının dar olması
    benim için avantaj..çünkü bu paraların baskı adeti ve satış miktarlarının düşüklügü gümüşün yükselişi ile birlikte daha kazançlı hale gelecektir..

Esas

internette biraz araştırma yapınca şunları buldum:

bigpara sitesinde gümüşün gramı 1,56 TL
    istanbul altın rafinerisinde 1.000 gr'lık gümüş külçe alınırsa gramı 2,17 TL

yani %40'lık bir fiyat farkı var. bu fark değerli maden piyasası için normal mi?

Esas

bugün Bursa Kapalıçarşıda biraz gezindim. külçe gümüş arıyorum...

bir kere 4. kuyumcudan sonra anladım ki bunu kuyumcu değil sarraf satarmış. dükkanın camında kocaman sarraf yazmıyorsa boşuna vakit kaybetmeyin.

sarrafı bulduk... öyle külçe altın gibi boy boy, gram gram külçe gümüş yok. girdiğim 3 sarrafın 1'inde 1 adet 500 gr'lık gümüş külçe buldum. o da kenarda köşede kalmış işte...

neyse fiyat nedir peki? 500 gramlık külçe 1.250 TL yani gramı 2,5 TL. bu kadar fiyat farkına aklım ermedi. peki alsam yarın satsam ne olur dedim. net bir yanıt alamasam da anlaşılan 1,5 TL'lik piyasa fiyatından da geri almayı teklif edecek.

sonra, külçenin üzerinde rafineri damgası, seri numarası falan var ama öyle garanti belgesi tarzında kağıt bir sertifika yok. altın külçeler için de görmedim gerçi. sertifika işini yanlış anlamış olabilirim.

külçe gümüş boyutları da beklediğimden daha ufakmış. 500 gr'lık külçe, orta boy cep telefonu kadar var. iphone gibi düşünün. (ama iphone kaç demeyin)

sonuç olarak altın gibi likit bir piyasa değil, komisyon oranları fahiş denecek düzeyde. gerçekten uzun vadeli düşünmeyen birisi külçe gümüş almasın fena zarar eder. ben biraz daha araştıracağım illa külçe alırsam sanırım internet üzerinden almak daha avantajlı olacak.

Esas

Şunu merak ediyorum;

Külçe altını nerede saklıyorsunuz? Bankada kasada diyecekseniz, yıllık maliyetini söyleyin de en azından fiziki altın/gümüş biriktirmenin maliyetini tüm arkadaşlar da öğrenmiş olalım. Ben yıllık 150-200 tl gibi bir rakam hatırlıyorum.

Ha evde/kasada saklıyoruz diyorsanız, bundan daha tehlikeli bir şey olamaz diye düşünüyorum. Sonuçta 10 yıllık birikiminiz bir gecede hiç olabilir. İnsana sağlığını bile kaybettirir.

Ben açıkçası, bankadan sanal altın alışını savunurum. Nedeni çok, bankayı fonladığımız doğru ancak alıp kasaya koyunca ödediğin tutarla da bankayı fonlamış oluyorsun. Bundan ne yazık ki kaçış yok,ister sanal altın al, ister mevduata para yatır, ister kredi çek,şu düzende bankayı öyle ya da böyle farkında olarak ya da olmayarak fonlarsın

Selamlar...

Duhul
    Sep 2011
    İkamet
    kars-ankara
    Gönderi
    548

Esas

31 dolar üzeri bir kaç gün kapanış lazım sonrasında 34 e zorlayabilir.. saygı.
    yatırım tavsiyesi değildir sadece hayal ürünüdür..

Duhul
    Jun 2011
    İkamet
    wall street
    Gönderi
    1,074

Esas

kadıköy de bir sarrafta gördüm 1 kg. lık saf külçe gümüşlerden satıyordu,ilgilenirseniz tarif yapabilirim

Esas

sn feveran99,

gümüş külçeleri iş yerinde kasada veya evde basit bir kutuda saklayabilirim diye düşünmüştüm. fazla yer kaplamıyorlar, yüz kilo üzeri saklama açısından sıkıntı yaratabilir ama bir kaç kilosu ufak bir kutuda bile tutulabilir. ben stok için bir maliyet öngörmedim bu yüzden.

sn yakuza34,
    tavsiyeniz için teşekkürler. külçe gümüş zor da olsa bulunuyor ancak piyasadaki gram fiyatı ile külçe gümüşün gram fiyatı arasında çok büyük fark var.

sonuç olarak külçe gümüş almanın bir cazibesi yok bence. fiyat marjları kapanıp, halk tarafından altına alternatif olarak görülmeye başlanırsa, yani daha likit bir piyasa yapısı kazanırsa tekrar değerlendiririm.

gümüş hiç almayın demiyorum, sadece külçe tutmanın avantajı yok. bunun dışında gümüş fonu, gümüş hesabı gibi farklı yatırım yollarını araştırıyorum.

gümüş fonu da pek sıcak gelmedi bana. çünkü hem günlük yönetim gideri hem aylık maden saklama gideri hem de alım-satım farkından %10 stopaj ödeniyor. artı muhtemelen alıp satarken aracı kurum komisyonu da kesilir. fonları zaten hiç sevmemişimdir.

gümüş hesabını araştırıyorum. pek bir bilgim yok.

Esas

Alıntı Originally Posted by brujah Yazıyı Oku
    bugün Bursa Kapalıçarşıda biraz gezindim. külçe gümüş arıyorum...

bir kere 4. kuyumcudan sonra anladım ki bunu kuyumcu değil sarraf satarmış. dükkanın camında kocaman sarraf yazmıyorsa boşuna vakit kaybetmeyin.

sarrafı bulduk... öyle külçe altın gibi boy boy, gram gram külçe gümüş yok. girdiğim 3 sarrafın 1'inde 1 adet 500 gr'lık gümüş külçe buldum. o da kenarda köşede kalmış işte...

neyse fiyat nedir peki? 500 gramlık külçe 1.250 TL yani gramı 2,5 TL. bu kadar fiyat farkına aklım ermedi. peki alsam yarın satsam ne olur dedim. net bir yanıt alamasam da anlaşılan 1,5 TL'lik piyasa fiyatından da geri almayı teklif edecek.

sonra, külçenin üzerinde rafineri damgası, seri numarası falan var ama öyle garanti belgesi tarzında kağıt bir sertifika yok. altın külçeler için de görmedim gerçi. sertifika işini yanlış anlamış olabilirim.

külçe gümüş boyutları da beklediğimden daha ufakmış. 500 gr'lık külçe, orta boy cep telefonu kadar var. iphone gibi düşünün. (ama iphone kaç demeyin)

sonuç olarak altın gibi likit bir piyasa değil, komisyon oranları fahiş denecek düzeyde. gerçekten uzun vadeli düşünmeyen birisi külçe gümüş almasın fena zarar eder. ben biraz daha araştıracağım illa külçe alırsam sanırım internet üzerinden almak daha avantajlı olacak.
    Satın alındığı anda %40 geriden başlayacak bir yatırımın kar etmesini beklemek komik doğrusu. Gümüş piyasa fiyatı %66 artacak siz hala maliyet fiyatında mı olacaksınız...
    Borsadan fon alın daha iyi bence. İAB'de durur hiç yoktan gümüşünüz. Çalındı, kayboldu, fon yöneticisi battı derdiniz olmaz. Rakamı tam bilmiyorum ama belli bir rakamın üstünde fiziki olarak teslim alma şansınız da var. Fon içtüzüklerinden bu bilgilere ve detaylarına ulaşabilirsiniz.
    Bir şeyin fiyatı piyasa fiyatıdır. Sizin o gümüşün gramına ne kadar veripte aldığınız bence satacağınız kişiyi zerre kadar ilgilendirmez.

Fonların yönetim ücreti yılda 0,47 Yüzde yarım yani bir yılda Zaten istifleyici iseniz binde 1-2 civarı bir komisyonunda çok sorun olacağını sanmam. Stopaj can sıkıcı olabilir haklısınız. Altın-gümüş hesaplarında stopaj yoktu yanılmıyorsam ancak bunlarında alış-satış farkı sorun olabilir. Kafaları bozulunca işlerine geldiği gibi spreadi açarlar. Fonlarda 1-2 kademeden fazla açıldığını görmedim henüz. Fonların spreadi ile altını-gümüş hesaplarının spreadi kıyaslanabilir hangisi daha avantajlı diye.
    Yok gümüş koleksiyon parasıymış, külçeymiş bunlar hiçbir zaman banka alış-satışı veya yatırım fonları kadar likit olamaz.
    Şimdi nasıl olsa satmayacağım diyebilirsiniz ama gelecekte ne olacak hiç kimse bilemez.

Yanlış anlaşılmasın illede fon alın demiyorum Amaç avantaj ve dezavantajları tartışmak burada.
    Son düzenleme : ajx; 29-01-2013 saat: 18:49.

Sayfa 6/69 İlkİlk ... 456781656 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •