Tipik bir yengeç burcu insanıyım.

En önemli özelliğim fevkalade evcil olmamdır. Hani sevgili balaban ne kadar gezginse, bendeniz de o kadar evgin'im..

Bugüne kadar satın aldığımız ve oturduğumuz tüm evlerde mutlaka bir takım eklemeler, süslemeler yapmışımdır.

Hiçbirşey yapmasam, elektrik sisteminde, priz sayısını artırır, anahtarların boylarını ayarlarım.

Yazlığımızın (sattık) ve şu anda yirmi yıldır oturduğumuz evin hemen herşeyini temelden çatıya başında durarak yaptırdım.

Yine şu an oturduğumuz evde, on sene kadar önce, yapılırken gözden kaçırdığımız ya da sonradan ortaya çıkan ihtiyaçlar temelinde büyük bir revizyona tabi tuttum.

Evin bahçe ile zemzemin bodrum katının önündeki çim, geçen yılki küresel ısınma nedeniyle tümüyle kurudu. Yirmi sene önce, ekonomik imkanlarımıza uygun olarak yalapşap yaptırdığımız tuğladan dış duvarların sıvaları döküldü. Terasın yine o günün imkanları ile yaptırdığımız seramikleri yer yer kırıldı, çatladı ve üzerinde derin yarıklar meydana geldi..

Artık o terası kullanmaz olmuştuk..

Bu sene 1,5 ay kadar önce ötedenberi düşündüğüm tadilatı gerçekleştirdim.
Kızlarımla temel malzeme olarak duvarlara kayrak taşı, teras zemine kotto (doğal bir malzeme tuğla gibi) kararlaştırdık.

Ustamızı, kotto malzemede marka olarak kararlaştırdığımız Işıklar Tuğla'nın bize tavsiye ettiği Hasan Usta'yı bulduk.

Ve beni takip eden dostlarımın da farkettiği gibi hissenetten yirmi gün ayrı kaldım. Sürekli ustanın başında bulunmaktan ve kafamın o işle dolu olmasından dolayı (iki işi birarada yapamam) yazamadım.

İşte o günlerde Hasan Ustamızla birlikte yaptıklarım.. Hepi topu 25 metrekare teras..60 metrekare duvarın kayrak taşı kaplanması.. Yine evin etrafının tümüyle 70 santim genişliğinde kotto ile kaplı yürüme yolu..Evin girisinin duvarlarına yine kotto malzemenin kaplamasının kullanılması.. Evin dökülen bodrum kat merdiveninin onarımı ve yanlarının kotto kaplama ile kaplanması..

Sonra yine Işıkların tuğlanın bordürleri ile çiçeklik tarhlarının yapımı..Çiçeklik tarhlarının arasının kayrak taşı ile kaplanması..

Sonra çiçeklerin seçimi..Kadifeler, Bodrum laleleri, Bodrum papatyaları, ortancalar, portakal ve nar ağacı fideleri, sınır bitkisi olarak lavanta ve lavantinler...vs vs.. Bunların dikimi...

Geçen yıl sevgili erasure'ın teknik yardımı ile aldığımız Nikon coolpix L12 fotoğraf makinesi ile çektiğim son durum şöyle..