Sayfa 8/9 İlkİlk ... 6789 SonSon
Arama sonucu : 71 madde; 57 - 64 arası.

Konu: Daimi öğrenciden teknik notlar

Esas

Ev sahibi nere gitmiski 😊

yaşlanarak degil yaşayarak tecrübe kazanır insan...

Esas

Alıntı Originally Posted by mustafaylmz Yazıyı Oku
    Ev sahibi nere gitmiski 😊

yaşlanarak degil yaşayarak tecrübe kazanır insan...
    Ev zahabını bilmiyom,kapı açıktı girdim içeri, zateli dışarda da çok kar var..

Çini severim, biraz yakın takip edelim..

Bu hafta içinde -Bana göre-gelen veriler içinde en önemli olanı Çin'den gelecek üretici fiyat endeksi ile ilgili veri olacak.

http://www.tradingeconomics.com/chin...-prices-change

Üretici fiyat endeksi 2012 ilk çeyreğinden beri düşüş trendine girmişken 1 yıl önce 2015 Aralık ayında -%5.9 'e kadar düşmüşken ,bu tarihten itibaren hiç kesinti olmadan çok sert bir yükselişle Kasım ayında 11 ay içinde -%5.9 dan %3.3 artıya geçti.Salı günü gelecek veriyle bu artış trendinin devam etmesi ve %4.5 'a fırlaması bekleniyor.

Bu ,neden çok önemli:Çünkü Çin ucuz işgücü ve yüksek üretim kapasitesi ile dünya petrolünün %12' sini,çeliğin %48 sini,bakırın %48 sini,nikelin %50 sini,aliminyumun %54 ünü tüketiyor.Son 10 yıldır Çin dünyanın fabrikası olarak tüm dünyaya deflasyon ihraç etti,birkaç memleket dışında dünyanın hiç bir yerinde enflasyon kalmadı,Türkiyenin çift haneli yüksek enflasyon oranlarının inmesine de büyük katkı sundu.

Şimdi şemsiye tersine dönüyor,bundan sonra Çin'in bütün dünyaya enflasyon ihraç edeceğine dair güçlü sinyaller geliyor,bunun en önemli göstergesi Çin'in neredeyse roket hızıyla dimdik bir grafik halinde artış gösteren üretici fiyat endeksi.
    Başka sinyaller de var.Avrupanın en büyük ekonomisi ve motoru Almanyanın 2012 den beri uzun bir aradan sonra üretici fiyat endeksinin negatif bölgeden çıkması

http://www.tradingeconomics.com/germ...-prices-change

Ve son gelen aylık enflasyon verisiyle Almanyanın enflasyonunun 1 ay içinde %0.8 den %1.7 ye fırlaması.

http://www.tradingeconomics.com/germany/inflation-cpi

Esas

USD_TRY_LOG.jpg

haftalıkta dolar gorunumu- twitter-Recep bey den..

Esas

http://www.hisse.net/forum/showthrea...3#post14096263 linkinde;

hollandada görevli olduğum için vadeli piyasada değilim.. burada defalarca yazdım olmadığım bir piyasa ile ilgili yorum yapmak istemiyorum çünkü ateşten gömleği giyenin yorum yapmasını daha doğru buluyorum ancak özelden çok fazla israr geliyor 2 haftadır genel bir viop yorumu ve dolar spot yorumu yapmak istiyorum;

borsanın ve viopun şu anki hikayesi zannedildiği gibi dolar bazında ucuzlamamız değil.. burada takip ediyorum "kaygan" nickli arkadaş çok güzel özetliyor durumu.. ben biraz ek bilgi vereyim.. yatırım finansman ilk "herif" ya da "abi" dedikleri adamı ben gerçek hayatta tesadüfen gördüm.. erdoğandan başkan diye söz ediyor.. ona çok büyük saygı duyduğunu borsaya her daim destek attıklarını vs vs.. bunlar çok gerekli bilgiler değil.. zaten bu herif olayı ilk çıktığı zaman gördüm üzerinde yıl geçti yani.. şu an bahsedilen kişi tutmuyor.. bir gurup tutuyor endeksi.. bunlar mevcut siyasi iktidara zenginliklerini, ihalelerini vs borçlu kişiler.. diyorlar ki tutun.. giriyorlar ve tutuyorlar bu kadar basit mevzu..

eskiden sadece spot varken daha zordu.. şimdi daha kolay spota soktukları malın 10'da 1'ini de viopa koyuyorlar istedikleri gibi yön veriyorlar,hedge ediyorlar..

malın nerdeyse hepsi bunlarda 2-3 büyük hedge fon ya kaldı ya kalmadı.. yerli zaten uzak duruyor.. alıcı geldiği an çakmaya başlayacaklardır.. teknikle ya da dolar bazında ucuzlamakla alakası yok.. dolar bazında ucuz diyebilmemiz için sadece dolar-endeks fiyatı göz önünde bulundurulmaz.. şu anki konjonktürde viopta olmak çok çok zor.. olanlara sabır diliyorum..

dolar mevzusuna gelecek olursak bunda daha açık konuşabilirim.. spot olarak tutuyorum elimde zaten.. 4'ü zorlamadan bırakmaz.. bu 3.99 da olabilir 4.01 de olabilir 3.94'de olabilir.. 3.94'ü piyasa kapalıyken gördük açıkken görsek buraya kadar yorumlarına bir nebze hak verebilirdim.. merkez bankası toplanana kadar daha iyi bir senaryo beklemeyin.. 4'e yakın bir yerlerden biraz satış yer.. ama oraya kadar mutlaka zorlamak isteyecektir ki yarın bunu seans içerisinde göreceğimizi düşünüyorum..

dolar senaryosu bitti diyenleri konserin sonunu dinlemeden çıkanlara benzetiyorum..

Esas

Bıkmışbroker ‏@bikmisbroker 2 sa.2 saat önce
    Arkadaslar, TAHViL FAiZi maalesef 11.50 lere gelmis dayanmis vaziyette.
    Mart 2016 dan beri bu noktanin KRiTiK oldugunu savunuyorum.TOBO ihtm

Esas

9 Ocak, XtraderX

11 Ocak itibari ile de demişki ;

Coming #Brent ...
    Waiting #eurusd ...
    Relax mod #XAUUSD ....
    Walking Dead #usdtry ...
    Show Time #bist100 ...

Esas

deniz43 hocamdan..

Bağımsız bir merkez bankamız yok ,başkan ve üyelerin eğitim durumlarına ve geçmiş kariyerlerine bakarsak görevin gerektirdiği liyakata da sahip olduklarını söyleyemeyiz,ayrıca elleri kolları da bağlı.Bu şartlar altında ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar.Peki bir işe yarar mı,ilk aşamada kurlar biraz aşağı indiği için işe yaramış gibi gözükse de yaramaz.Çünkü günlük % 8.5 borçlanma ile %10 borçlanma arasındaki ''spread'' bir fark yaratmaz,ancak birkaç gün değil bütün bir yıl aynı orandan borçlanırsan biraz fark eder.Geçmişte,biliyoruz ki bu ülkede gecelik faizlerin %4000'lere çıktığı günler de oldu,bunu 365'e bölünce %10.95 lik faize bankalar temerrüde düşmemek için 1- 2 gün de olsa katlandı,ama daha fazla bunu sürdürmek tabii ki imkansızdı ve bu yüzden ''kur'' barajı serbest bırakıldı.%10 ile %8.5 arası gecelik faizin farkı 1.5 puan bunu 365 e bölünce de 0.0041.Kısa dönemli bu kadarlık gecelik fark için,kurların yönünü aşağıya döndüreceğini beklemek aşırı iyimserlik olur,ben merkez bankası böyle örtülü değil ,politika faizinde resmen 300-400 baz faiz arttırımı yapsa bile bunun etkisinin kısa vadeli olacağını,türk lirasındaki değer kaybını önleyemeyeceğini sadece değer kaybının hızını yavaşlatabileceği görüşündeyim..Türkiye'de kurları yukarıya götüren nedenler temel nedenlere dayanıyor:
    Siyasi nedenler:
    -Türkiyenin terör saldırısı altında olması
    -Olağanüstü hal rejimi altında olması
    -Ordusunun Suriyede askeri operasyon yapmak zorunda kalması
    -Anayasa değişiklerinin meclisten geçmesi durumunda referandum,geçmemesi durumunda erken seçim ortamına girmesi ve geçiş döneminin yarattığı siyasi belirsizlik.

Ekonomik Nedenler:
    -Ekonomi gelen son üçüncü çeyrek verisinde küçüldü.
    -Enflasyon yükselişte,şu anda %8.53 olan enflasyonun bu yılın ilk çeyreğinde 2 haneli rakamlara yükselmesi bekleniyor.
    -Tarım dışı işsizlik %13.7 gibi çok yüksek bir orana gelmiş durumda ve yükselme trendinde.
    -Gelen son Aralık ihracat verisiyle birlikte 2016 yı bir önceki yıla göre ihracatta gerileme kaydettik,2015 yılında da 2014 yılına göre gerileme kaydetmiştik.
    -Terör saldırıları çok önemli döviz geliri kaynağımız olan turizm sektörümüzü çökertti.
    -Petrol fiyatları artış trendine girdi,cari açığımızı yükseltici etki yapacak.
    -Türkiye yatırım yapılabilir kredi notunu kaybetti,Fitch'in de gelecek Cuma günü Türkiye'nin kredi notunu indirmesi bekleniyor,artık dış borçlanmamız daha zor ve yüksek maliyetli olacak.
    -Dünyadaki parasal bolluk döneminin sona eriyor olması,özellikle doların gelişmekte olan ülkelerden çıkarak ABD'ye dönmeye başlaması
    -Türk lirasının yüksek enflasyona rağmen 2002-2012 arası dolar kuruna karşı tl nin neredeyse hiç değişmemesi ve aşırı değerlenmesi,son birkaç yılda bu değerlemenin bir bölümünü vermesine rağmen (1usd+1euro) kur paketine karşı hala kabaca %20 civarında değerli olması.
    -Türkiye şirketleri aşırı borçlu ve cari açığı ve kısa vadeli borç ödemeleriyle birlikte yıllık yeniden 200 milyar dolar borçlanmaya ihtiyaç duyan ve bu borçlanma ile eski borçlarını ödemeye çalışan bir ülke.Büyük fotoğraf aşağıda:

I-ULUSLARARASI YATIRIM POZİSYONU(Y.T:16.12.2016)
    (Milyar ABD Doları)

Varlıklar: 223.114

Yükümlülükler: 606.350

Uluslararası Yatırım Pozisyonu, net: -383.236

II-KALAN VADEYE GÖRE BORÇLU BAZINDA KISA VADELİ DIŞ BORÇ STOKU (*) (Ekim 2016 itibarıyla) (Milyar ABD Doları) (Y.T:15.12.2016)

KALAN VADEYE GÖRE KISA VADELİ DIŞ BORÇ STOKU (*)
    (Ekim 2016 itibarıyla)
    (Milyon ABD Doları)

MERKEZ BANKASI 877

GENEL YÖNETİM (**) 5.436

BANKALAR 95.512

DİĞER SEKTÖRLER 62.560

TOPLAM 164.385

(*) Orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine bir yıl ve daha kısa kalan dış borçları göstermektedir. (**) Hazine Müsteşarlığı tarafından yurtdışında ihraç edilen borçlanma senetlerinden (eurobond) itfasına bir yıl ve daha kısa vade kalanlar için yapılacak ödemeleri kapsamaktadır (yurtiçi yerleşik kişilerce satın alınanlar hariç).

III-TÜRKİYENİN DIŞ BORCU (Y.T:30.12.2016)
    (Milyar dolar)(2016/3 çeyrek sonu itibarıyla)(Hazine Müsteşarlığı)

T.C.M.B:0.964

KAMU:122.076

ÖZEL SEKTÖR:293.692

TOPLAM:416.732

IV-CARİ AÇIK

33.651 milyar dolar(2016 Kasım)
    Yıl sonu tahmini 35 Milyar dolar.

V-T.C.MERKEZ BANKASI REZERVLERİ(06.01.2017 İTİBARIYLA)
    (Milyar dolar)

96.934(Altın hariç)Brüt

NET:32 Milyar dolar civarı.

Durum bu.Bankalar geçici olarak,gecelik %1.5 daha yüksek faizle borçlanacak diye kurların yükselişinin duracağını sanmak rasyonel bir düşünce olmaz,geçen hafta sadece türk lirası değil diğer gelişmekte olan ülkelerin paraları da dolar endeksinin ve ABD 10 yıllıklarının gerilemesiyle dolara karşı değer kazandılar.Çarşamba günü ABD enflasyon verisinin gelmesiyle birlikte ABD 10 yıllıklarının ve dolar endeksinin tırmanışa geçmesiyle , doların diğer para birimlerine karşı değer kazanmasını türk lirasına karşı yukarıda yazdığım nedenlerden dolayı daha da yüksek oranda değer kazanmasını bekliyorum.Türk lirasının dolara karşı değerini belirleyen en önemli parametre önce ABD makroekonomik göstergelerine göre ABD 10 yıllık tahvillerinin faizleri ve dolar endeksinin yönü,sonra Türkiyedeki siyasi istikrar,huzur ve Türk ekonomisinin temel makroekonomik göstergeleri ve bu göstergelerin hangi yönde hareket ettikleri,ondan sonra da bizim merkez bankasının aksiyonları gelir.

Esas

Yakup kardeş senin fikirlerin yokmu? Eğer varsa onları paylaş lütfen, gazeteci mantığıni bırakalım

Sayfa 8/9 İlkİlk ... 6789 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •