Sayfa 897/908 İlkİlk ... 397797847887895896897898899907 ... SonSon
Arama sonucu : 7259 madde; 7,169 - 7,176 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

Duhul
    Dec 2011
    İkamet
    DARMSTADT
    Gönderi
    453

Esas

Esas

Alıntı Originally Posted by BOSPOROS Yazıyı Oku
    İngilizcedeki “money†ve “currency†kelimelerini Türkçeye “para†diye çeviriyoruz. Hâlbuki bunların anlamları farklıdır. Başlıktaki “para†sözcüğünü, “para birimi†yani “currency†anlamında kullandım. Dünyada üç tür para var. Bunlar sırasıyla; ulusal, bölgesel ve küresel paralardır. Bir başka tasnif de paraları döviz (hard currency) ve yerel (soft currency) şeklinde ayırmaktır.
    Amerikan Doları en yaygın “küresel†paradır ve pek tabii dövizdir. Ayrıca birçok ülkenin, mesela Suudi Arabistan'ın ulusal parası Amerikan Doları'na sabitlenmiştir. Euro, bölgesel bir paradır ve dövizdir. Bazı AB ülkelerinin paraları da pratikte Euro'ya mıhlanmıştır. İsviçre Frankı veya İngiliz Sterlini ulusal paradır ve dövizdir. Türk Lirası, Meksika Pesosu, Brezilya Reali, Nijerya Nairası ve yüzden fazla ülkenin ulusal paraları yereldir (soft currency). Sadece o ülkede geçer.
    Ege Cansen'den alıntı...!
    Riyal alsak Dolar almış gibimi olacağız? öyle ise reis dolar satın diyor ama riyal satın demedi, riyal alsak onu da satın demez herhalde bence..

Duhul
    Aug 2011
    İkamet
    NoCountryForOldMAN
    Gönderi
    823

Esas

Alıntı Originally Posted by inanna Yazıyı Oku
    Aha en zengininiz benim...1500 TL param var...
    Param var demeyin hocam arayan olursa yok deyin yoksa benim gibi 450-500 TL niz kalır

Eğer yakında para ödenmezse SS dolarları tırtıklyacağım

4. Esas

sn.power

3,68 in altına gelecek gibi duruyor yine.

dibi görmüşmüyüzdür 3,638

yoksa burdan kopar gidermi.

syg..

Esas

Alıntı Originally Posted by lutfu001 Yazıyı Oku
    Param var demeyin hocam arayan olursa yok deyin yoksa benim gibi 450-500 TL niz kalır

Eğer yakında para ödenmezse SS dolarları tırtıklyacağım
    Yok o öyle olmaz...dolar bozulmaz...sende git başkasından iste...

90'lı yıllarda millet ay başında maaşını dolara, marka yatırır...tabi aç gözlülük yaptığından ipin ucunu fazla kaçırır...15 gün sonrada para dilenmeye çıkardı...

İki mesai arkadaşım vardı...bir gün arayla paramız kalmadı diye benden borç para istemişlerdi...biri bir ay sonra araba, diğeri 2 ay sonra ev almıştı...yaaa işte böyle...döviz, vade felan bozulmaz...

ama sen yapamazsın...eminim...

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Ek 101539

Bugün için böyle bir öngörü var...
     Alıntı Originally Posted by kızılyıldız Yazıyı Oku
    sn.power

3,68 in altına gelecek gibi duruyor yine.

dibi görmüşmüyüzdür 3,638

yoksa burdan kopar gidermi.

syg..

Yukardaki grafik ve analizde 3,6382 gibi bir seviye var...

İlginç değil mi?

Burasının dip olup olmadığını bilmiyor.

Altından alırım diyor...

Duhul
    Aug 2011
    İkamet
    NoCountryForOldMAN
    Gönderi
    823

Esas

Alıntı Originally Posted by inanna Yazıyı Oku
    Yok o öyle olmaz...dolar bozulmaz...sende git başkasından iste...

90'lı yıllarda millet ay başında maaşını dolara, marka yatırır...tabi aç gözlülük yaptığından ipin ucunu fazla kaçırır...15 gün sonrada para dilenmeye çıkardı...

İki mesai arkadaşım vardı...bir gün arayla paramız kalmadı diye benden borç para istemişlerdi...biri bir ay sonra araba, diğeri 2 ay sonra ev almıştı...yaaa işte böyle...döviz, vade felan bozulmaz...

ama sen yapamazsın...eminim...

Zaten arkadaşlık ilişkileri bazı kişilerde çıkarla doğru orantılı, normalde bu adamın bana borç teklif etmesi lazım işten çıkan istifa eden benim ama yüzsüzlük başka birşey demek ki, birde borç istedi ok veririm der demez 3 ay sonra öderim bak dedi kan beynime sıçradı ama delikanlı adamızya verdik yinede olmaz demedik 3 ay geçti ne arayan var ne soran; Allah'tan param var dolar vade 2 gün sonra doluyor masrafım yok fazla ama ders çalışmak için tablet alıcam vize alıcam nerden baksan 2000 kağıt gider, dün hesap ettim 50.000 alacağım var piyasadan hele 25.000 lil kısmı hiç borç vermeyi hak etmeyen kişiler.

Neyse görende beni fakir sanacak çok şükür param var ama borç alıp ödemelmeleri beni deli ediyor...

Esas

ABD'de enflasyon Ocak ayında 4 yılın en büyük artışını kaydetti. ABD Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre TÜFE Ocak ayında aylık %0.6 arttı. TÜFE yıllık bazda da %2.5 artarak 2012'den beri en büyük yükselişi gerçekleştirdi.
    Çin'de deflasyon yerine artık enflasyon ihraç ediyor...dünyada trend enflasyon yönünde...ha öbür tarafta ise durgunluk...yani kısaca enflasyon ve durgunluk...şimdi birde Cro pişmiş aşa su katmasa bari...

yine ve yeniden ''nerede erisin''...

not:Hükümet işi biliyor...durgunlukta faiz mi artar...

Sayfa 897/908 İlkİlk ... 397797847887895896897898899907 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •