Sayfa 99/707 İlkİlk ... 4989979899100101109149199599 ... SonSon
Arama sonucu : 5654 madde; 785 - 792 arası.

Konu: ISYAT-İş Yatırım Ortaklığı

Duhul
    Aug 2011
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    2,332

Thumbs up

Alıntı Originally Posted by devletmemuru Yazıyı Oku
    ehm madem isgsy ile ilgili soru geldi sayın MrPatience ustaddan bende bir iki kelam edeyim isterim. isgsy i bende takip ederim ve guzel bilanco temettu bedelsizlerle senet boga piyasasında hala. hatta birbucuk ay once yuklu miktar isgsy aldım ve ust banddan verdim yuzde 6 bıraktı saolsun fakat
    isgsymi isyatmı derseniz kesinlikle isyat derim. isgsy yatırım yaptıgı sirketlere gobekden baglı. isyat ise portfoy yonetimi konusunda cok daha esnek belki borsadaki senetlere baglı denilebilir işyat içinde fakat bizim borsa yuksek betalı bir borsa yani dususler ve kalkıslar cok sık yasanmakta ve işyat daki profesyonellerde buna gore işlemlerini gerceklestiriyor ve kar etmesini biliyor ayrıca isgsy artık cok fazla vitrine cıktı, biz isyatta ise hala saklı bir cevheriz. ayrıca isyatın elindede yuklu isgsy var ordan da isyat her sene nemalanıyor zaten.sozun kısası isyat bana isgsyden daha fazla guven veriyor. citide bu guveni gormuski 40 kusur milyon lotu tahtaya baglamıs cıkmıs inmiş farketmiyor sabit lot her sene temettu sagımı isgsy de citi varmı?
    he yarın isgsy destek noktalara gelsin alım yaparım ama sadece trade için YTD
    aman dostum ustalık bizim harcımız değil..yinede eksik olmayınız....borsada biraz eskiyiz hepsi bu..amatör yatırımcıyız ve inanın piyasa bizim bilgimiz dışında ters köşelerle türlü hile ve tuzaklarla dolu ve hiç bir zaman hakim olamayacağımız spekülatif bir mecra...bunu 30 yıl sonra bile zaman zaman kendimi bir serçe gibi hissettiğimde anlıyorum..

ancak tesbitiniz oturmuş...mavi ile vurguladım...aklın yolu bir...evet işyat bacasız fabrika...iştigal konusu sermaye piyasası araçları ise eğer..bu enstrümanların artı yada eksi her hareketinde maliyet ve kazanç fırsatına sahip ve hiç durmayan sürekli kazanç vaadeden bir saha da bulunmakta...
    ....ve evet diğer tarafta isgsy...memleketin makro ekonomik durumu...bankaların kredi faizleri..şirketlerin pazar gücü..sermaye gücü..kredibiliteleri...dış faktörler..küresel kotalar..küresel sıkıntılar hepsi isgsy nin her yanında birer handikap...Türkiyede büyüme sağlıklı ve dengeli bir biçimde devam ettiği..bankaların güçlü kalabildiği..firmalara ve girişimcilere bol ve ucuz likidite sağlayabildiği ..pazar ve rekabet şartlarının hem iç hemde dış pazarlarda yerli firmalar lehine sürebildiği müddetçe finanse ettiği firmaların geleceğine odaklı kar edebilme imkanı taşıyan bir şirket isgsy..dolayısıyle finanse ettiği firmaların taşıdığı risk direk isgsy nin kendi sermayesini etkiliyor..ve beni evvela bu tedirgin ediyor....bu nedenle önce işyat dedik ve pozisyonumuzu aldık...

ve bişiy daha dikkatimi çekiyor...posta kutuma da bu konuda çok soru geliyor..isgsy temettü açıklamasına rağmen yatırımcılar isgsy den işyat a geçmek istediklerini ve işyat hakkında ne düşündüğümü soruyorlar....acep kendilerinin bildiği ince bir detay mı var ? ben isgsy yi pek takip edemiyorum... ilginç değil mi ?
    Son düzenleme : Mr.Patience; 29-12-2012 saat: 14:04.

Esas

Alıntı Originally Posted by Mr.Patience Yazıyı Oku
    %8 ? %16 ?...bedelsiz artırım ile temettü getirisi arasında direk kurduğum bir ilgi yok ..burada bahsettiğim durum şirketin temettüye esas karını elde edebildiği müddetçe cent bazında işlem gören fiyata dahi stratejik bir müdahalede bulunmadan cömertçe davranabilmesidir...elinizde ki hisse fiyatının bedelsiz sonrası bölüneceği aşikar..ancak burada maksat mümkün olduğunca hisse adedi elde edebilmektir ki temettü getirisinin temelini miktar oluşturur ! elinizde ki hissenin bölünme sonrası sermaye değerinden bahsetmiyotum ki ? bir bakmışsınız bölünme sonrası çok çabuk toparlamış ve tekrara 1 tl yi bulmuş..e buda mümkün

dostlar buraya takılmayınız..burada bir polemik konusu yok ! %8 kabul etmeyiniz yada ediniz..bu boş efenim..miktarınız arttı ve hisse fiyatınız bölünme sonrası fiyatta da sabit kalmayacak..! şu bedelsiz sermaye artırımından körü körüne de nefret etmenin bir mantığını anlayamıyorum..? al/sat hedefiyle hisseye girseniz ve bedelsiz artırımla fiyatınız bölünse tamam ! ama temettü hissesi biriktirmeye çalışıyor ve uzun vade hedefiyle hisseyi satmıyorsanız bırakınız hisse miktarınızın artmasına bir takviyede bedelsizden gelsin

yıllardır sürekli üzerinde durduğum bıkkınlık veren bir konudur bu ? bedelsiz iyimidir...kötümüdür ? efendim hisseye ve yatırımcının beklentilerine göre değişir !
    Ok..

herkesin bakışaçısı farklı. benim için sermaye ve temettü oranı arasındaki orantı önemli. mesela %100 bedelsiz sermaye artırımından sonra %16 temettü verir duruma gelecek kadar iyi duruma gelmesi ile seramaye artırmadan %32 temettü verebilecek duruma gelmesi arasında bir fark görmüyorum. çünkü sermaye artırımının şirkete ne faydası var onu bilmiyorum. sadece bilmediğim konuyu merak ettim. o kadar. teşekkürler

Duhul
    Aug 2011
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    2,332

Wink

Alıntı Originally Posted by kyatirim Yazıyı Oku
    herkesin bakışaçısı farklı. benim için sermaye ve temettü oranı arasındaki orantı önemli. mesela %100 bedelsiz sermaye artırımından sonra %16 temettü verir duruma gelecek kadar iyi duruma gelmesi ile seramaye artırmadan %32 temettü verebilecek duruma gelmesi arasında bir fark görmüyorum. çünkü sermaye artırımının şirkete ne faydası var onu bilmiyorum. sadece bilmediğim konuyu merak ettim. o kadar. teşekkürler
    bu hisseye göre değişen göreceli bir fayda dostum..göreceli...demek istediğinizi gayet iyi anlıyorum..ama bir bakmışsınız öyle bir dönem gelmişki kendimizi ayrı gördüğümüz noktalarda aynı menfaatte buluşuvermişiz ! borsada herşey mümkün...temettü dağıtımı veya sermaye artırımının ertesi günü beklentiye konjonktüre göre deteklenen taleplerle bölünme öncesi fiyatına çok kısa sürede ulaşabilen ve üzerine çıkarak double kazandıran hisse deneyimleri yaşadık..bunlar vakidir...yani borsa sabit fikirli olmaya asla müsaade etmeyen bir mecra ?
    .. 51 yaşındayım 20 li yaşlardan bu yana borsa ile haşır neşirim...ve halen hergün yeni bir deneyimle karşılaşıyorum..! farklı görüşlerde olmak çok doğaldır...şimdi böyle iken yarın aynı noktada buluşulabilir ? ve sonra görüşler ve tarzlar tekrar ayrılabilir...demek istediğim açık sanırım

mutlu yıllar dilerim..

Duhul
    Apr 2011
    İkamet
    ESKİŞEHİR
    Gönderi
    325

Esas

Alıntı Originally Posted by Mr.Patience Yazıyı Oku
    .. 51 yaşındayım 20 li yaşlardan bu yana borsa ile haşır neşirim...
    mutlu yıllar dilerim..
    Doğrusu merak ediyordum. öğrenmiş oldum. Tüm Hissenet ailesinin yeni yılını kutlar sağlıklı,huzurlu ve bol kazançlı bir yıl olmasını dilerim.

Duhul
    Dec 2012
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    1,738

Esas

iş yat tutulan takaslar açısından bakarsak ilk 6 kurumun takaslarında yıllık hatta daha da uzun vadede buyuk degişimler olmadıgını görüyorum ben. bu takaslar bu kagıtın kimliğini guzel açıklıyor aslında. ben uzun vadeli kagıtım arkadas diyor. bizim insanımızın uzun vadeden anladıgı haliyle 6 ay 1 sene. halbuki bu kagıt minimum 5 sene elde tutulması gereken bir kagıt ve de saglam dususlerin fırsat olarak kullanılması gereken aldıgın temettulerle de ihtiyacını karsılayabilecegin veya dususlerde tekrar almak için yedege aktarabilecegin bir kagıt. hırslı degil uzuncu sabırlı kişilerin kagıdı işyat bana gore. trade kagıdı degil zaten trade etmeye kalksan karından bi yuzde 10 daha veriyorsun gerek yok. o yuzden de kagıda hız vermek isteyen de bulasmıyor. hani eskiler yastık altına dolar altın atarmıslar ben bu kagıdı biraz da ona benzetiyorum yaslı isi bi kagıt. heyecan arayanların degil garantici kişilerin kagıdı.
    işyatın yaptıgı işlemler tuttugu portfoy acısından bakarsak olaya. aynı tahtası gibi işyatın işlemleri de. oyle buyuk hırslarla saldırmıyorlar piyasaya. saglamcı ama gerektiğinde girişkenler benim gordugum ve de yeni yatırım enstrumanlarını kullanıyorlar sabit degiller. piyasa fırsatlarını da (bkz tskbyo birleşmesi) degerlendiriyorlar. ayrıca şundan da eminim işyat citi ilede dirsek temasında çalısıyor. yaptıkları bir cok işlemde citi ile beraber tahtalara giriş yaptıklarını gördüm. yaklasık birbucuk ay once erdemir tahtasına girdi işyat 500000 lotla 2.25 maliyetle 2 hafta sonra 380000 e indirdi. fiyat 2.40lardaydı aynı tarihlerde citide alımdaydı. belki dikkatinizi çekmiştir sizinde. neyse çok yazdım herkese kazançlı ve mutlu seneler diliyorum YTD

6. Esas

ISYAT ve ISGSY arasındaki değerlendirme farklılıklarına katılmakla birlikte ISGSY'nin ISYAT'a göre daha riskli bir dalda olduğu kadar aynı oranda da daha yüksek getirili bir alanda çalıştığını belirtmek isterim. Sonuçta bu firmanın da aynen ISYAT profesyonellerinin sermaye piyasalarında uzmanlıklarını kullandığı gibi kendi işleri de bir şirkete sermaye desteği verip büyütüp daha karlı fiyatla satmak olduğundan onlarında profesyonellikleri konusunda kafamızda soru işareti yoksa çok farklı yerlere koymuyor olmamız lazım. Tamam makro, mikro, para piyasaları, politik konular herşey ISGSY'yi etkiliyor olabilir bu anlamda ama sanki ISYAT'ı ve onun yaptığı portföy yatırımlarını etkilemiyor mu bu söyledikleriniz? ISGSY'nin başarısı "potansiyel"i değerlendirmekte... Sonuçta aslen bir firmanın bilançosunda şerefiye olarak kaydedilmemiş ve hisse fiyatına yansımamış o potansiyeli bulup o fiyattan alarak kafalarında belirledikleri sürede o potansiyel gerçekleştiğinde ulaşılan değerden firmadan çıkarak kar elde ediyorlar. O anlamda biri öbüründen risk parametreleri anlamında daha riskli değil, sadece bahsettiğim potansiyeli hesaplamada ISGSY'nin daha UZMAN davranması gerekiyor. Çünkü girişim sermayesi işleri öyle portföy yönetmek gibi kısa vadede alıp satmak kadar kolay değil. Hatadan hemen dönmek ya da başka bir işle telafi etmek çok kolay değil...

Esas

birim pay değeri 1.80 olmuş hisse hala 1.16 da.

al götür şu hisseyi 1.20-30 bandına, bilanço gelince zaten getiricen oraya ne bekliyorsun spek

Esas

Günlük grafikte çok çok dar bir bantta hareket ediyor. 3-5 gün aynı rakamda kapayıp sonra bir basamak yukarı. Sanırım son 2-3 ayda hiç %2-3 artı kapamadı, kapamaya niyetlendiği anda da itinayla bastılar.

Uzun vadede ise dolar bazlı bakıyorum yalnızca. 50 cent civarı çok karamsar senaryoda destek(beklemiyorum ) 75 cent üstü de çok kolay değil. Ama olursa 1 doları zorlar, hak ettiği kanal da zaten orası , buralarda bu kadar debelenmesi de ilginç esasen. Epeydir (3-4 sene) toplayan biri olarak benim penceremden böyle gözüküyor.

Sayfa 99/707 İlkİlk ... 4989979899100101109149199599 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •