Sayfa 1/2 12 SonSon
Arama sonucu : 10 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Harici bellek

Duhul
    Feb 2005
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    2,672
    Blog Yazıları
    3

Esas Harici bellek

Harici bellek alacağım, fakat bellek büyüklüğü ve markasına karar veremedim.
    Merak ettiğim iki husus var:
    1.Hepsi elektrik bağlantısı gerektir mi? Sadece usb yeterli değil mi?
    2.Usb'den harici bir cihaz bağladığımızda; fotoğraf makinesi gibi; içerisini algılaması bir hayli uzun zaman alıyor. 500gb veya 1tb'lık cihaz için de her defasında bekleme süresi gibi bir problem ile karşılaşırmıyım?

Kullanan arkadaşlar marka ve bellek büyüklüğü konusunda yardımcı olurlarsa sevinirim.
    "Türk demek Türkçe demektir; ne mutlu Türk'üm diyene !"
    Mustafa Kemal Atatürk

Esas

usb belleklerin zaten elektrikle çalışan ayrı bir versiyonu yok, takıyorsun ve çalışıyor.
    bunlar elektriği zaten içeriden alıyor ama düşük olduğundan fazla fark etmiyorsun.

Ama bellek derken harici harddisk ünitelerinden bahsediyorsan, 2 türü var. İkisini de
    kullanıyorum. Hikaye şöyle; 2.5" lik versiyonu notebook için kullanıyorum ve ekstra
    elektrik, adaptör vs istemiyor, tek bir kablo ile 500GB'lık portatif diski kullanıyorum.
    Diğeri ise yedekleme ünitesi ve 3.5" lik diskler kullanıyor, bunu kutu olarak aldım ve içine
    istediğim ebatlı, sata arabirimli diskler takarak istediğim gibi kullanıyorum. Ancak
    bu disk yani 3.5" lik diskler elektrik tüketiminden dolayı adaptör ile satılıyor. Bunları
    adaptörsüz kullanamazsın.

Disklerin algılanmasının uzun sürmesi senin donanımınla ilgili, çünkü usb bellek olsun,
    portable harddisk olsun, takmamla beraber sistemin tanıması birkaç saniye sürüyor.
    Eğer bu süre sende çok aşırı oluyorsa, örneğin 1-2 dk geçmiş halen ortada birşey yoksa, bu
    durumda ya sisteminde bir sorun var, ya da usb portlar usb 1.0, 1.1 formatında ve
    bunun 2.0'a geçmesi gerekiyor, ya da windows sürücülerinde bir güncellemeye
    ihtiyaç var.

USB Bellek için Kingston Datatraveller 8GB kullanıyorum (32 GB'lık sürümü de var)
    2.5" Harici Portable Harddisk için Maxtor 500GB
    3.5" Harici için SATA Disk Kutusu (Mikrobox) içinde 500GB ve üstü SATA diskler kullanıyorum...

Duhul
    Mar 2004
    İkamet
    GeMicİ ekolünün simgelerinden
    Gönderi
    6,177

Esas

benım arkd ımda 500 Gb maxtor var ıcındekı dısc eskı marka olan quantum hd.. usb den calısıyor elektrıklı hıcbır sekılde sorunla karsılasmadık usb den bagladıgımızda da dırekt goruyor beklemıyoruz bıle ayrıca masanın ustunden dustu yıne calıstı yavrucak.. sımdı 1 Tb smart almıs yanında fanlı falan ıcınde Sata hd var oda guzel ama daha denemedık... ayrıca usb hd aldıgınızda hepsı elektrık baglantısı gerektırmıyor... kı sız gıdıp makıne ıcıne takılan bır hd aldıgınızda da usb cable denen kabloyla fiyatıda 20 tl makınanıza usb den baglayabılırsınız.. Sata hd aldıgınızda da yıne aynı sekılde fiyatı 45 tl olan bır kutu alırsanız yıne makınanıza ıster sata ıster usb den baglayabılırsınız...
    ben cıft hd ı kablo ıle baglıyorum mesela ayrıca bır usb hd var makınamda da cıft hd var sata.. gayet memlunum ..
    sevgıler...

Esas

Ben Samsung 500 GB kullanıyorum. Çok memnunum. Harici bir güç kaynağına ihtiyaç duymadan USB ile çalışıyor. Tasarım olarak da çok şık. Kalınlığı 1 cm kadar, ayrıca deri kılıfı da var. Rahatlıkla göblek cebinizde taşıyabilirsiniz.

Duhul
    Feb 2005
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    2,672
    Blog Yazıları
    3

Esas

Yorum ve önerileriniz için teşekkür ederim.
    Birkaç ürün buldum aslında, onlar arasında kararsız kaldım şimdi de.
    Biri western digital, diğeri ise lacie.
    2.5" olanlar sanırım taşınabilir, daha hafif modeller. Benim derdim sadece arşiv için, bir yere taşıma gibi bir ihtiyacım yok.
    3.5"masaüstü modeller daha iyi bir tercih sanırım.

http://www.amazon.com/Western-Digita...1190814&sr=1-1

http://www.amazon.com/LaCie-FireWire...1190735&sr=1-3
    "Türk demek Türkçe demektir; ne mutlu Türk'üm diyene !"
    Mustafa Kemal Atatürk

Esas

3,5'' harici harddiskler extra enerji bağlantısına ihtiyaç duyuyor.

Gerek harddiskin depolama kapasitesi gerekse içindeki plakaların büyüklüğü için USB porttan alınan enerji yetmiyor.

En azından şimdilik...

Esas

bende 160gb lik wd kullanıyorum .ince kibar görüntüsü ve kısa kablosu ile çok kullanışlı.yanlız benim kullanış şeklim biraz farklı.ben sabit disk gibi kullanıyorum sürekli takılı hiç ısınmıyor.3 yıl garantili.

Duhul
    Nov 2010
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    295

Esas

Merhaba ben konuyu hortlatacağım ama harici bellek ile ilgili bir sorunum var.

Benim 1,5 TB'lık harddiskte biçimlendirme sorunu oluştu, içi tamamen dolu ama şu an hiçbirini açmıyor ve açabilmek için biçimlendirmeniz gerekli diyor. Nasıl kurtarabilirim bilgilerimi içinden eğer bilgisi olan varsa çok makbule geçer. Teşekkürler.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •