Sayfa 1/6 123 ... SonSon
Arama sonucu : 43 madde; 1 - 8 arası.

Konu: AKTAŞ Elektrik

Question AKTAŞ Elektrik

Bu bölümü mahkemeleri devam eden Aktaş Elektriğin bilgilendirmelerine yönelik açıyorum. Gerçi "aktaszedeler e-mail grubu" ndan haberleşmeler devam etmekte olup orada genellikle devam eden mahkemeler ile ilgili somut olaylar belirtilmektedir. AKTAŞ' ın davası bir ölçüde diğer şirketlerin mağdurlarının da ilgisini çekmektedir.
    Yanılmıyorsam, şu ana kadar İMKB mağdurları tarafından açılan, ve kanuni yolda epey bir yol alınan en belirgin dava AKTAŞ davasıdır. Burada ki gelişmeler ve sonuç, bir ölçüde diğer şirketlerin mağdurlarını da ilgilendirmektedir.
    Ben BORYAD aracılığı ile açılan davada davacı taraflardan biriyim. Doğrusu davamı hakkıyla takip ettiğimi söyleyemem. Huyumdur ben bir işi uzmanına teslim ettim mi ona güvenir ve en doğrusunu yapacağına inanırım. Umarım bir keleğe gelmeyiz.
    Nedendir bilmiyorum ama bazı mağdurlar ise kendi başlarına AKTAS veya ETKB' na bazı davalar açtılar, acaba BORYAD' a güvenmedikleri için mi, yoksa bildikleri başka şeyler mi var.
    Bir zamanlar, AKTAS'ın tahtası kapatıldıktan 6 ay 1 yıl sonra bile el altından hisselerin toplandığı söyleniyordu. Gerçek miydi değil miydi, ya da toplayanlar varsa gerzek miydi değil miydi bilmiyorum. Bunca zaman sonra aklıma geldi hala merak ediyorum.
    Ben en iyi yarın BORYAD'a bir telefon açayım. Bir gelişme varsa yine burada yazarım. Sizlerden de beklerim.
    Saygılarımla.

Esas

ben üzerine bir bardak su içtim, o dönemde tahtanın kapanabileceğini biliyordum ama tanıdık bir deneyimli hukukçu her şekilde Aktaş'ın davayı kazanacağını belirttiğinden elimde tutmuştum..Ne demişler kendi düşen ağlamaz derler..

Ama mücadeleye devam edenlere de tam destek..

saygılar,

Esas

Mağdur bir arkadaşımız, hakkını arayışının, bu ülkede normal olan nafile sonucunu bildirmiş. Yazısı aşağıdadır.

"Değerli Arkadaşlar;
    Ankara 3.ncü idare mahkemesinde görülmekte olan tarafımdan açılmış Aktaş Elektrik davasına ilişkin karar verildi. Kararı aynen yazıyorum.

“Dava konusu olayda davacının borsada işlem görmesi men edilen Aktaş hisse senetlerinin sahibi ve ortağı konumunda olduğu her ticari faaliyette kar sağlamak asıl olmakla beraber zara etmekte olası olduğundan, zarara uğrayabilme riskinin sürdürülen faaliyetten soyutlanma olanağı bulunmadığından uğranıldığı ileri sürülen zarar nedeniyle davalı idareleri tazminle sorumlu tutmak mümkün bulunmamaktadır. Açıklanan nedenle temyiz yolu açık olmakla beraber davanın reddine karar verilmiştir.”

Hükümetin ve milletvekillerinin güvenmediği kadar bu adalet sistemi. Bizim ticari faaliyet sonucu zarar ettiğimizi düşünüyor. Trafiğe çıkan adam da kaza riskini göze almış demektir. Sürücülere neden ceza verirler. Temyiz edeceğiz ama sonuç çıkmaz istikamet AİHM. Enseyi karartmayalım burası Türkiye."

Arkadaşımız haklı ama kendisindeki mücadele gücünü de kutluyorum. Ben ise Sayın Başbakanımız ile aynı fikirdeyim, bende onun gibi adalete güvenmiyorum. Tek umudumuz maalesef AB normları. Keşke güvencemiz Ankara'da olsaydı. Demek ki bizi bizden yabancılar koruyacak. Utanıyorum.
    Saygılarımla

Angry BORYAD sitesinden alıntıdır.

Aktaş Elektrik Davası Son Gelişmeler:

Aktaş Elektrik A.Ş ile ilgili açılan davaların bir kısmı Danıştay bir kısmı ise Ankara İdare Mahkemelerinde devam etmektedir.

Ankara İdare Mahkemelerinde sonuçlanan davalarda mahkemeler davayı esastan red etmekte ve verdikleri gerekçeli kararda ’Borsa riski’ şeklinde bir yaklaşımda bulunmaktadırlar.Yani ‘Aktaş borsada işlem gören bir şirketti ve borsada kar edilebileceği gibi zararda edilebilir, bu şirketin imtiyazının fes olabileceği yatırımcılar tarafından öngörülmeliydi’ şeklinde bir yaklaşım mevcuttur.

Aktaş Elektrik A.Ş’nin halka arzı sırasında imtiyaz sözleşmesine ilişkin açılan davaların yatırımcılardan gizlenmesi ve bu şirketin bu şartlarda işlem görmesine ve borsaya kote edilmesine izin verilmesi gibi unsurlardan ve idarenin hizmet kusurundan söz edilmemektedir.

Danıştay’ın bu konuda vereceği karar son temyiz merci olması açısından son karar olacak ve davalar kaybedildiği takdirde ,karar tarihinden itibaren 6 ay içinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gidilmesi gerekecektir.

Davaların makul süreyi aşması gerekçesi ile de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gidilmesi söz konusudur.

Yatırımcıların haklı olduğunu her fırsatta dile getirdiğimiz bu davada AİHM yolundan başka bir yol kalmayacak gibi gözükmektedir.Yatırımcılar bu konuda vekalet verdikleri avukatlarından bilgi alabilirler.

Temettü Davası:

Aktaş A.Ş ‘ye temettü tahsili için yapılan icra takipleri sonucu derneğimizin elinde bulunan 1 LOT hisse senedine ilişkin pilot dava kazanılmış ancak diğer yatırımcıların davası reddedilmiştir.

Red edilen davalar İcra davalarıdır ve Yargıtay’ da red olmuşlardır.Derneğimizin kazandığı dava Yargıtay’a gittiğinde 200 milyonun altında olduğu için görüşülmemiş ve aynen ödenmesine karar verilmiştir.Bu da örnek Yargıtay kararı çıkartamamamıza neden olmuştur.

Bunun sonucunda Ticaret Mahkemesinde açılmış pilot davalar başlamış ve kazanılmış, bu davaların Yargıtay’daki sonucu beklenmeye başlamıştır.Bu sonucun olumlu olması halinde yatırımcıların davaları örnek Yargıtay kararıyla beraber açılıp,paraların tahsiline çalışılacaktır.

Bu süreçte yer almak istemeyen yatırımcılara avukatları tarafından temettü kuponları geri iade edilmektedir.Kuponlarını geri almak isteyenler bu konuda vekalet verdikleri avukatlara başvurabilirler.

Her iki konuda vekalet verdikleri avukatın telefonuna ulaşmak isteyenler,

0 (216) 348 18 05 ve 348 18 36’ numaralı telefonlardan ,avukatların telefon numaralarını ve adreslerini temin edebilirler.

Post BORYAD'ın genel basın duyurusu

BORYAD AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİNE GİDİYOR.

Değerli Üyelerimiz;
    Derneğimiz kurulduğu 2001 yılı Nisan ayından itibaren geçen üç yıllık sürede yaklaşık 21.000’e yakın üye sayısına kavuşmuştur.Bu süreçte bir sivil toplum örgütü olarak ülkemizdeki bir çok ilki de gerçekleştirerek,belli rekorlara imza atmıştır.Bunlardan bazılarını sıralarsak,

Kuruluşundan bu güne geçen zaman açısından kısa bir sürede en fazla üyeye sahip olabilen sivil toplum örgütü

Üç yıl gibi kısa bir sürede en fazla üyeye (21.000 ) sahip olan sivil toplum örgütü

§ Üç yıl gibi kısa bir sürede En fazla basın bültenini kamuya açıklayan sivil toplum örgütü

Toplamda 275 Basın bülteni kamuya açıklanmıştır.

En fazla toplu davayı organize eden sivil toplum örgütü

Demirbank Davası:35 kişi
    Aktaş Davası:300 kişi
    Çukurova ve Kepez Elektrik Davası:300 kişi
    İmarbank Davası:400 kişi
    ile toplamda 1035 dava halen İdare Mahkemeleri ve Danıştay’da görülmeye devam etmektedir.

Bu davalarda yaklaşık 100.000 sayfa dava dilekçesi ve cevap dilekçesi verilmiştir.

En fazla şirkete ortak olan sivil toplum örgütü

BORYAD borsada işlem gören bütün şirketlerin hisse senetlerini satın alarak ortağı olmuş ve ortak sıfatıyla yatırımcıların hak ve yararlarını korumaya çalışmıştır.

BORYAD bunların yanında yatırımcı mağduriyetlerini önleyebilmek için TBMM ve görevli bakanlıklar nezdinde bir çok görüşme yapmıştır.2004 yılı itibariyle en fazla görüşme yapan sivil toplum örgütü rekorunu elde etmeyi umuyoruz.

BORYAD BU FAALİYETLERİNİ SADECE ÜYE AİDATLARI VE BAĞIŞLARI İLE GERÇEKLEŞTİRMİŞ.BUNUN DIŞINDA HİÇ BİR KİŞİ VE KURUMDAN YARDIM ALMAMIŞTIR.

BORYAD ELİNDEKİ YAKLAŞIK 45 PROJESİNİ SPONSOR BULAMADIĞI İÇİN ERTELEMİŞTİR.

BORYAD ,buna rağmen yaklaşık 10 tane yatırımcı eğitim seminerini ve Türk Sermaye Piyasasında Yatırımcının Konumu ve Hakları isimli konferansı yatırımcılardan hiçbir ücret almaksızın gerçekleştirmiştir.

BORYAD BUNUN YANINDA SERMAYE PİYASALARINA İLİŞKİN BİR ÇOK YENİLİĞİN GELİŞMESİNDE KATKIDA BULUNMUŞTUR.BUNLARI ‘BORYAD BU GÜNE KADAR NELER YAPTI ?’ BAŞLIĞINDA BULABİLİRSİNİZ.

Ancak tüm bu yapılanlara karşın halen mağdur durumda yüz binlerce yatırımcının mağduriyeti devam etmektedir.

Aktaş Elektrik A.Ş ile ilgili açılan davalar,İdare mahkemelerinde reddedilmekte ve temyiz edilmek zorunda kalmaktadır.Mahkemelerin verdiği gerekçeli karar bizde ‘DEMEK BU OLAYDA KİMSENİN KABAHATİ YOKMUŞ EN BÜYÜK SUÇLU YATIRIMCILARMIŞ’ diye bir tepki yaratmaktadır.Bu kararı gören Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ne diyecek bir de onu duymanın artık zamanı gelmiştir.

Aktaş Davası ,hem Danıştay hem de Ankara İdare Mahkemelerinde aynı anda görülmesi nedeniyle ilginç bir davadır.Ankara İdare Mahkemelerinin temyiz edileceği yer Danıştay ‘dır.Danıştay’da süren davaların da karar sürecine girmesi ve buradan çıkacak kararın temyiz merci kararı olarak AİHM’ ye götürülebilecek olması nedeniyle, davaların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gitmesine az bir zaman kalmıştır.

Bu davaların gitmesi nedeniyle Türkiye için açılan toplam dava sayısı 300 dosya artarak 7973 ‘e yükselecek ve Türkiye AİHM’ ye en çok şikayet edilen ikinci ülke konumuna yükselecektir.

Çözülmeyen mağduriyetlerin Türkiye’de son bulmayacağını hem idare hem de mahkemeler artık anlamalıdır.Hiçbir yatırımcı kendi ülkesini şikayet etmekten gurur duymayacaktır.Kendi ülkesinde bu duruma düşürüldüğü için utanç duyacaktır.

Açılan dava sayısının fazla olması Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin konuya bakışını etkileyecektir.Bu da mağduriyetin çözüme kavuşmasını sağlayabilir.

Bu yüzden hakkını mahkemede aramayarak ,kendilerini göremeyen kör gözlerden medet umanlar,dava sürelerini kaçırmadan haklarını aramalıdırlar.

Çukurova ve Kepez Elektrik A.Ş ve İmar Bankası ile ilgili dava açmayanların dava açma hakkı halen sürmektedir.İmar Bankasındaki yatırımcıların bu konuda daha duyarlı olduğunu görüyor.Borsa Yatırımcılarının kendi sorununa sahip çıkmayan tavrını ise ayıplıyoruz.

Derneğimiz yetkilileri ve avukatlarımız ,Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi sürecini derinlemesine araştırmak ,Avrupa Parlementosu’nda yetkililer ile görüşmek için Nisan ayı içersinde Strasbourg ve Brüksel’e gidecektir.
    Saygılarımızla

Esas

Alıntı Originally Posted by bonzai
    Huyumdur ben bir işi uzmanına teslim ettim mi ona güvenir ve en doğrusunu yapacağına inanırım. Umarım bir keleğe gelmeyiz.
    sayın bonzai sanırım keleğe geldik.. baksanıza mağdur yanlısıyım diyen boryad bile ses çıkarmıyor.. davalar devam ediyor martavalından başka birşey yok ortada..
    durum kelek gelecek ise karanlık

AKTAŞ ELEKTRİK'TEN 301,2 MİLYON EURO ' LUK DAVA

Danıştayın verdiği karara zorunlu uyma nedeniyle verilen ve kesinleşmiş bulunan 27 Mart 2002 tarihli karar hakkında Aktaş Elektrik Ticaret A.Ş 301,2 Milyon tazminat istemiyle avrupa insan hakları mahkemesine başvurdu.Söz konusu baş vuruda , Avrupa İnsan hakları sözleşmesinin tarafsız yargılama yapılmadığı yargılanma süresince , taraflar arasındaki savunmanın eşitliği ilkesinin ihlal edildiği , yargılamanın açık süretle yapılmadığı , iptal davasına konu kılınması mümkün olmayan bir idari sözleşmenin iptal edildiği , danıştayın bir dairesinin ve idari işler genel kurulunun oy birliği ile hukuka uygundur onayını alan sözleşmenin yine danıştayın başka bir dairesi tarafından verilen kararla iptal edildiği , iptal kararının hukuka aykırı bir şekilde uygulandığı nedenleri ile avrupa insan hakları sözleşmesi'nin altıncı maddesinin ihlal edildiği ileri sürüldü.

14 Agustos 2004, Cumartesi

Esas

AKTAŞ ELEKTRİK bu davayı kazansa Avrupada ne olur.Herhalde sadece Devletden tazminatını alır.Bunun elinde hissesi olan yatırımcıya bir faydası olurmu acaba.Saygılar.

Sayfa 1/6 123 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •