Arama sonucu : 7 madde; 1 - 7 arası.

Konu: Lateral Diskoid Menisküs

Duhul
    Mar 2005
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    2,770
    Blog Yazıları
    1

Esas Lateral Diskoid Menisküs

Ayak üstü dururken dizlerimde batma ve ağrı şikayeti ile hastaneye gittiğimde
    her iki dizden çekilen mr ın raporlarında sol dizde Lateral diskoid menisküs dikkati çekmektedir,sağ dizde ise Lateral diskoid menisküs izlenmektedir yazılı. Her iki raporda ise SONUÇ:*Lateral diskoid menisküs yazıyor.
    Ortopedi uzmanı dr. ise teşhise ( Bilateral Lateral diskoid menisküs + Bilateral eklem içi ödem) yazdı.
    4 çeşit ilaç (Dicloflam,Adeleks,Panadol Extra,Prepagel JEL) ve yanında buz tedavisi;ilk 4 gün günde 5 defa herdefası;1 saat boyunca her iki dize 5 dk ara ile, sonraki 3 gün günde 3 defa,2. hafta günde 2 defa,3. hafta günde 1 defa 1 er saat boyunca yapacaksın dedi.
    sol dizdeki hasar ve ödem sağ dize göre daha ciddi durumda dedi,o kısımda ciddi hasar ve ödem oluştuğunu bununda dinlenerek geçirmemin gerektiği söylendi.İlerde problemin boyutunun büyüyebileceği vurgulandı.

Hissenet in değerli doktor üyelerinden görüş,öneri ve tavsiyelerini saygılarımla arz ederim.
    Son düzenleme : BEDESTENLİ; 21-07-2007 saat: 11:06.

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    809

Talking Nöbette iken yazmak zor oluyor

Nerdeyse bir hafta olmuş,yanıt yok.
    Forumda ortopedi uzmanımız yok galiba
    Branşım olmamasına rağmen bari ben birşeyler karalayayım da hiç yanıt verilmedi olmasın,hatamız/eksiğimiz olursa Sn.Prestijin anlayışla karşılayacağını umuyorum.
    Öncelikle MR tanısının olası olmaktan çıkarılıp kesinleştirilmesi önem taşımaktadır.Ben yerinizde olsaydım aynı zamanda klinik tanı için başka bir ortopedi uzmanına teyit ettirmek isterdim.Sebebi şudur sevgili dostum:Sürekli ayakta çalıştığınızı ve çalışırken dizin üzerine sürekli yük bindiğini(mikro travmalar??) ve kilolu olduğunuzu varsaysak bile;dizdeki sorunun iki tarafta birden aynı zamanda oluşması ihtimali sık görülen bir durum değildir.Ayrıca lateral diskoid menisküs te dizlerde kilitlenme,dizin boşalması vs. ve ağrılar oluşmaktadır.Bunlardan bahsetmediğiniz için şüphe duyduğumu söylemeliyim.Bu arada Sinovit olup olmadığını ekarte etmek gerekir.Sadece MR tanısı çok gerçekçi ve yeterli olmayabilir.
    Şüphelerin ortadan kalktığı ve diğer ihtimallerin dışlandığını kabul ederek lateral diskoid menisküs hakkında biraz bilgi vermeye devam edeceğim...Az sonra..

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    809

Esas

Menisküs lezyonlarında evreleme,tedavi seçimi açısından önemlidir.(Grade 1-2-3-4)Öncelikle 1.ve 2. evrelerde size verilen ilaçlarla birlikte RİCE Protokolü de uygulanır.
    Menisküs yırtıklarının başlangıç tedavisi RİCE olarak kısaltılmış protokoldür:
    Rest(istirahat)
    İce(buz uygulaması)
    Compressıon(bası uygulamsı ,bandaj gibi)
    Elevatıon(dizin yukarı alınması) şeklinde özetlenebilir.
    Ayrıca yemek masada oturarak yenmeli ve alafranga tuvalet kullanılmalıdır.
    Bu tedavinin takibinde dizde kitlenme ve kronik yakınmalar gibi şikayetler gelişmez ise tedavi istirahat süresi boyunca sürer ve biter. Meniskünün sadece 1/3 dış (eklem kapsülüne yakın) bölümünde kan dolaşımı vardır. Bu bölgelerdeki yırtıklarda(lateral) , menisküs kendi beslenmesi sayesinde iyileşebilir. 2/3 iç bölgede ise tam bir tamir olmaz.
    devamı var..

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    809

Esas

Alıntı Originally Posted by GÜRKAN Yazıyı Oku
    Menisküs lezyonlarında evreleme,tedavi seçimi açısından önemlidir.(Grade 1-2-3-4)Öncelikle 1.ve 2. evrelerde size verilen ilaçlarla birlikte RİCE Protokolü de uygulanır....

Bu tedavinin takibinde dizde kitlenme ve kronik yakınmalar gibi şikayetler gelişmez ise tedavi istirahat süresi boyunca sürer ve biter. ..
    Sn.Prestij;
    İletinizden anladığım 3 haftalık akut dönem tedavisi başlanmış.Umarım bu süre sonunda Fizik tedavi ile (fizik tedavide kuadriseps lerin güçlendirilmesi esastır!.)tedaviniz tamamlanır.Aksi takdirde size artroskopik bir cerrahi operasyon ve ardından yine fizik tedavisi önereceklerdir diye tahmin ediyorum.
    Grade 3-4 ,RİCE tedavisine yanıtsızlık,yaşın genç olması durumlarında lezyon olan kısmın cerrahi olarak çıkarılması gerekir.Opersyondan kaçınmanız halinde ileri yıllarda diz kıkırdaklarında sürtünme/aşınmaya bağlı daha ciddi problemlerle karşılaşmanız olasıdır.
    İşyerlerinde ses,ısı,vibrasyon ve basınç gibi insan sağlığına direkt etki eden fiziksel etmenler mevcuttur.İşyeri hekiminden varsa ergonomik sorunların da giderilmesi konusunda ne yapılabilineceğini konuşmanızı öneririm.
    geçmiş olsun..

Duhul
    Mar 2005
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    2,770
    Blog Yazıları
    1

Esas

sayın GÜRKAN ilgi ve alakanıza teşekkür ederim,burayı dikkatle izliyorum ne yazacaksınız diye,
    ilaç tedavisi ve dinlenmeler esnasında ağrılarım kayboldu,dinlenmem esnasında yürüyüş yapmamaya ve ayakta kalmamaya çalıştım,9 gün sonra ilaçların bitimi ile birlikte yürüyüş yaptım ama şikayetlerimden hiç birinin düzelmediğini gördüm,tekrardan ağrı yine başlamış durumda,ne zaman nerde ağrı olacağı belli olmuyor,yürürken aniden ağrı oluyor ve ayağınızı dizinizden salladığınız zaman ağrı bir anlık bile geçebiliyor,sanki eklemin içinde herhengi bir parçanın sürtünmeyi etkilemesi gibi bir olguyu çağrıştırıyor.
    dizde kitlenme yok.grade 1 dediğiniz ilaç tedavisi, grade 2 ise fizik tedavi ,grade 3;artroskopi,grade 4 ise yine fizik tedavi anlamına mı geliyor,
    artroskopi 40 yaşını geçmemiş hastalara uygulanıyor yanılmıyorsam,
    ayrıca buz tedavisinin yararları hakkında bilgilendirmenizi rica ediyorum.saygılarımla.

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    809

Esas

Alıntı Originally Posted by Prestij Yazıyı Oku
    sayın GÜRKAN ilgi ve alakanıza teşekkür ederim,burayı dikkatle izliyorum ne yazacaksınız diye,
    ilaç tedavisi ve dinlenmeler esnasında ağrılarım kayboldu,dinlenmem esnasında yürüyüş yapmamaya ve ayakta kalmamaya çalıştım,9 gün sonra ilaçların bitimi ile birlikte yürüyüş yaptım ama şikayetlerimden hiç birinin düzelmediğini gördüm,tekrardan ağrı yine başlamış durumda,ne zaman nerde ağrı olacağı belli olmuyor,yürürken aniden ağrı oluyor ve ayağınızı dizinizden salladığınız zaman ağrı bir anlık bile geçebiliyor,sanki eklemin içinde herhengi bir parçanın sürtünmeyi etkilemesi gibi bir olguyu çağrıştırıyor.
    dizde kitlenme yok.grade 1 dediğiniz ilaç tedavisi, grade 2 ise fizik tedavi ,grade 3;artroskopi,grade 4 ise yine fizik tedavi anlamına mı geliyor,
    artroskopi 40 yaşını geçmemiş hastalara uygulanıyor yanılmıyorsam,
    ayrıca buz tedavisinin yararları hakkında bilgilendirmenizi rica ediyorum.saygılarımla.
    Sn.Prestij;
    Sanırım grade'lerle ilgili bir yalnış anlaşılma olmuş,evvela onu düzelteyim.
    Hastalığın başlangıç safhası grade 1 dir,en son aşama ise grade 4 tür.bundan hastalığın şiddetini anlıyoruz, dercelendirme ile de hangi tedavi yöntemleri seçilmesi gerektiğinin kararında bize yardımcı oluyor.Örneğin;Evre 4 olmasının önemi cerrahi tedaviden başka şansımızın olmadığı,oysa evre 1 de medikal tedaviyle iyileşebileceğini bilmemiz açısından önemli.
    Umarım anlaşılabilmiştir.
    Buz tedavisi akut(hızlı gelişen,yeni,alevli) dönemde yapılmalıdır,hemen her yumuşak doku travmasında/kırıklarda öneririz,sebebi hem ağrıyı hem de ödemi(şişlik) azaltır.Ayrıca yeri gelmişken Fizik tedavide kullanılan ultrason da (bildiğimiz ultrason değil)eklem içindeki sıvıyı azaltmak için kullanılan yöntemlerden birisi.
    Alıntınızdan altını çizdiğim husus bu açıdan önemli olabilir.(Diz ekleminde bulunan ve yastık vazifesi gören disk'e benzer yapının yırtılarak eklem içerisinde yüzüyor olabileceğini düşündürdü bana.)

Duhul
    Mar 2005
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    2,770
    Blog Yazıları
    1

Esas

Alıntı Originally Posted by GÜRKAN Yazıyı Oku
    (Diz ekleminde bulunan ve yastık vazifesi gören disk'e benzer yapının yırtılarak eklem içerisinde yüzüyor olabileceğini düşündürdü bana.)
    bende aynen sizin gibi düşünüyorum, bazen hiç bir sorun olmadığı halde ağrı da yok bazen ise eklem içinde yürürken aniden olan çok ağrılar yürümeme bile engel oluyor, işte o andaki çok ağrı ayak kısmını dizden salladığım zaman 3-5 deneme sonrası kaybolabiliyor,tabii genel ağrı devam ediyor yada otururken eklemi kastığınız anda olabiliyor,hareketleri kısıtlıyor.ama ayakta iken düz dikilirken dizin ön kısmında batmalar var.
    araştırmalarım sonucu kıkırdak menisküs yırtılmaları çok çeşitli olabiliyormuş,kimisi büyük yırtılmalar kimisi ise küçük yırtılmalar,bende ki sanki el tırnaklarımızın kenar kısımlarındaki derinin sanki tersten kalkarak yırtılmasını andırıyor diye düşünüyorum,(tabi bu sadece düşüncem)bununda terse dönerek eklemin içinde sürtünmeyi kısıtlayıcı yada sıkıştırıcı işlem yapması gibi salladığınızda ise geçmesi bende bu şekilde bir düşünce oluşturdu.artroskopi uygulamalarında bu kısımlar daha pürüzsüz olması için yontularak alınıyormuş(tabii yırtılmanın boyut yada şekline göre).
    saygılarımla teşekürler.

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •