Sayfa 1/3 123 SonSon
Arama sonucu : 18 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Foreks Kazançlarının Vergilendirilmesi...

Duhul
    Sep 2008
    Gönderi
    10,114
    Blog Yazıları
    2

Esas Foreks Kazançlarının Vergilendirilmesi...

Vergi dönemi yaklaşırken, konuyu burada toparlayalım...
    Kazandım diye sevinirken, maliye 'piyangosu' vurmasın...

Konuyla ilgili GİB in bildiğim kadarıyla kesin bir uygulaması yok.
    Şu anda özelge tek çözüm gibi...
    Umarım 2013 döneminde netleşir durum.

Görüşlerinizi/deneyimlerinizi/usulleri paylaşırsanız sevinirim.

Esas

Alıntı Originally Posted by EKaya Yazıyı Oku
    Vergi dönemi yaklaşırken, konuyu burada toparlayalım...
    Kazandım diye sevinirken, maliye 'piyangosu' vurmasın...

Konuyla ilgili GİB in bildiğim kadarıyla kesin bir uygulaması yok.
    Şu anda özelge tek çözüm gibi...
    Umarım 2013 döneminde netleşir durum.

Görüşlerinizi/deneyimlerinizi/usulleri paylaşırsanız sevinirim.

http://www.isyatirim.com.tr/taxguide...rgiRehberi.pdf

Sayfa 4'te işinize yarayacak bilgiler var zannedersem.

Duhul
    Sep 2008
    Gönderi
    10,114
    Blog Yazıları
    2

Esas

ilgili brosurde

***Foreks gelirleri ile yurt dışı organize borsalarda yapılan işlemler neticesinde elde edilen gelirlerin vergilendirilmesine ilişkin vergi mevzuatında açık belirlemeler yer almamakta olup farklı görüşler bulunmaktadır.

seklinde ibare var...

basligi acmamdaki gayede bu.
    Vergi dairesine gidip beyan verenler varsa yasadiklarini konustuklarini paylassinlar..
    Detayli ozelge alanlar varsa (sablon cevap haricinde)paylassinlar.

Duhul
    Dec 2009
    İkamet
    27 E 09 38 N 25
    Gönderi
    1,780
    Blog Yazıları
    1

Esas

çok faydalı başlık olmuş hocam
    benım de merak ettıgım konu bu
    cuma gunu bankacı bır abıyle gorustum bu konuda , donus yapmasını beklıyorum

Esas

kazanan varmı ki vergilendirme olsun )

Duhul
    Sep 2008
    Gönderi
    10,114
    Blog Yazıları
    2

Esas

araci kurumlara gore 30% kazaniyor... bilmem orasini burasini...

millet aylardir altin gumus parite ne olursa kepceyle koyuyor...
    bunca suredirde bir kisi bu kazananlar parayi ne ediyor/ne edecez diye sormadi... ...
    forum gonderileri kitabe gibi... kazanmiyani dovuyorlar.

vergi dedim topige ugrayan yok...
    sayfa sayfa yazip bicip ballandiranlar nerede ? ....
    emtia/para kralligana donucez yakinda...

yoksa herkesin off-shore yatirim bankasinda hesabi mi var ?
    Son düzenleme : EKaya; 15-01-2013 saat: 02:16.

Esas

hayırlı olsun Emre ağbey. hatırlarsan sana ben demiştim bi topik aççan ne güzel olur diye.. ama böyle bi topik beklemiyoduk biz senden..

Ayıptır söylemesi 2012 yılında foreks işlemlerinden 19.995 TL kar yazmışım şahsım adına.. mevcut düzenlemede 2012 yılı için 20.000 TL altındaki bireysel kazançlar Vergi'den muaf tutuluyor.. Tüzel kişiler için beyanname vermeye ve bildirimde bulunmaya gerek yok.. Ama 2013 yılında ne tür bir uygulama olacağını bilmiyorum açıkçası ? 20 bin TL altında yine muafiyet olursa o zaman dayımın,halamın,amcamın hepsinin üstüne ayrı hesap açmak icap edecek heralde.. tabi ki senin daha orjinal bi fikrin varsa ve bizimlede paylaşırsan müteşekkir oluruz..

ALINTI yapayım en iyisi ;

Kazançların vergilendirilmesi

Piyasa yapıcı olarak faaliyet izni almış olan yetkili kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen kaldıraçlı alım satım işlemlerinden yatırımcıların elde ettiği kazançların vergilendirilmesi ise aşağıdaki şekilde olacaktır.

Tam mükellef kurumlar

Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 1. maddesi uyarınca kurum kazancı gelir vergisinin konusuna giren gelir unsurlarından oluşur. Bu kapsamda, tam mükellef kurumlar tarafından kaldıraçlı ürünlerden elde edilen kazançların yıllık kurumlar vergisi beyannamesine dahil edilerek, üzerinden kurumlar vergisi hesaplanması gerekiyor.

Tam mükellef gerçek kişiler

Tam mükellef gerçek kişiler tarafından kaldıraçlı alım satım işlemlerinden sağlanan kazançların vergileme esaslarına ilişkin gelir vergisi mevzuatında özel bir düzenleme bulunmuyor. Bu nedenle konuya ilişkin aşağıdaki değerlendirmelerimiz genel vergi prensipleri çerçevesinde yapılmıştır.

Bir kazancın ticari kazanç olarak değerlendirilebilmesi için devamlılık unsurunun varlığı şart. Bir faaliyetin devamlı olarak yapıldığından söz edilebilmesi için ise faaliyetin ticari bir organizasyon içinde yapılması, işlemin bir hesap döneminde birden fazla defa gerçekleştirilmesi veya farklı hesap dönemlerinde ancak periyodik olarak tekrar edilmesi gerekiyor.

Tam mükellef gerçek kişilerin bir ticari organizasyon olmadan yaptıkları kaldıraçlı alım satım işlemlerinden elde ettikleri kazançların, arızi bir nitelik taşıması sebebiyle “arızi ticari kazanç” olarak değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyiz.

Arızi olarak elde edilen ticari kazancın 20.000 TL’lik (2012 yılı için) kısmı gelir vergisinden istisnadır. Buna göre 2012 yılında kaldıraçlı alım satım işlemlerinden 20.000 TL’den daha az bir kazanç elde edilmesi durumunda, bu kazanç için beyanname verilmeyecek, bu tutarı aşan bir kazanç elde edilmesi durumunda ise aşan kısmın beyan edilmesi gerekecektir.

Diğer taraftan menkul kıymet tanımına girmeyen tüm finansal araçların “diğer sermaye piyasası aracı” olarak kabul edilmesi gerektiği şeklinde bir yorum da yapılabilir. Bu görüşün kabul edilmesi durumunda, kaldıraçlı işlemlerden sağlanan kazançların “değer artış kazancı” olarak kabul edilmesi gerekecektir. Bu durumda herhangi bir istisna tutar söz konusu olmadığından, kazancın tamamının beyan edilerek vergilendirilmesi söz konusu olacaktır.

Dar mükellef kurumlar

Türkiye’de bir işyeri veya daimi temsilcisi bulunmayan dar mükellef kurum tarafından kaldıraçlı alım satım işlemlerinden sağlanan kazancın, arızi kazanç olarak kabul edilmesi durumunda bu kazancın beyan edilmesi gerekir. Bu beyanname (özel beyanname) ilgili kurum ya da Türkiye'de adına hareket eden kimse tarafından kazancın elde edilme tarihinden itibaren on beş gün içinde verilecektir. Beyanname üzerinde % 20 oranına göre hesaplanan kurumlar vergisinin aynı sürede ödenmesi gerektiği görüşündeyiz.

Bu durumda ayrıca kurumlar vergisi düşüldükten sonra kalan tutar üzerinden % 15 oranında gelir vergisi tevkifatı yapılması gerekiyor. Böylelikle elde edilen kazanç üzerindeki toplam vergi yükü % 32’ye çıkmış oluyor.

Söz konusu işlemlerde kazanç ve iratları yabancı kuruma sağlayan yetkili kuruluşlar olacağından, kurumun Türkiye'de müdür veya temsilcilerinin bulunmaması durumunda, bu yükümlülüklerin yetkili kuruluşlar tarafından yerine getirilmesi gerekiyor.

Dar mükellef gerçek kişiler

Söz konusu kazancın arızi ticari kazanç olarak kabul edilmesi durumunda, ilgili kişi ya da Türkiye'de kişi adına hareket eden kimse tarafından bu kazançların münferit beyanname ile beyan edilmesi gerekir. Beyannamenin kazancın elde edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde verilerek, hesaplanan verginin de aynı sürede ödenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Söz konusu işlemlerde kazanç ve iratları yabancı gerçek kişiye sağlayan yetkili kuruluşlar olacağından, dar mükellef kişinin Türkiye'de daimi temsilcisinin olmaması durumunda, bu yükümlülüklerin yetkili kuruluşlar tarafından yerine getirilmesi gerektiği unutulmamalı.

Ancak diğer taraftan, dar mükellefiyete tabi gerçek kişi ve kurumların elde ettikleri kazançların vergilendirilmesinde, kazancı elde eden kişinin mukimi olduğu ülke ile Türkiye arasında imzalanmış bir çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması varsa, bu anlaşmanın ilgili hükümleri dikkate alınabilecektir.

Gelir İdaresinin açıklaması

Yeni bir işlem türü olan foreks işlemlerden özellikle gerçek kişiler tarafından elde edilen kazançların vergilendirilme esasları konusunda mevzuatımızda düzenleme bulunmadığından Gelir İdaresinin görüşüne ihtiyaç duyulmaktadır. İleride Gelir İdaresi tarafından yukarıdaki açıklamalarımızdan farklı bir düzenleme yapılması durumunda, konunun bu düzenlemeler çerçevesinde değerlendirilerek işlem yapılmasının uygun olacağını belirtmek isteriz.

8. Esas

Ben bu konuyu Yeminli Mali Müşavirle konuştum. Konu her türlü yoruma açık. Yani maliye isterse canımıza okuyabilir. Şahsen Ankara Vergi Dairesi Başkanlığına özelge vermek üzere gittim, verilen cevap biz danışma kurulu değiliz şeklinde oldu. Gerçekleşmiş işlemler üzerine sadece özelge talep edebiliyosunuz. İyiki vermemişim çünkü konuyla ilgili 2 adet özelge yayınlanmış durumda. Gelir İdaresi Başkanlığının özelge talep formu sayfasında eski yayınlanmış özelgeleri okuyabilirsiniz. İçerik kelimesine foreks yazdığınız zaman ekrana geliyor. Verilen özelgelerde dahi konuyla ilgili net ifadeler yok. YMM enterasan sayılabilecek bir yorum yaptı. Eğer yapılan işlemler ticari kazanç kabul edilirse, Maliyenin defter tutulması ve KDV beyan edilmesi şeklinde talebi olabilir dedi. Şimdi gelde çık işin içinden. Şirket kurmaya niyetlenmiştim işlemleri onun üzerinden geçirmek için, bu yorumdan sonra beklemeye geçtim. Gelişme oldukça buradan paylaşmaya çalışacağım.

Sayfa 1/3 123 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •