Sayfa 1/5 123 ... SonSon
Arama sonucu : 40 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Bugday fiyatlari 10 yilin en yuksek seviyesine ulasti.

Duhul
    Nov 2006
    İkamet
    Osmaniye
    Gönderi
    87

Esas Bugday fiyatlari 10 yilin en yuksek seviyesine ulasti.

Birlesmis Milletler Gida ve Tarim Orgutu'nun (FAO) "Gida Durumu" raporuna gore, hububat fiyatlari son on yilin en yuksek seviyesine ulasti.
    Neden olarakta
    -2006 Dunya bugday uretiminin 2005 ten yuzde 2,1 duzeyinde dusuk olarak,981 milyon ton olarak gerceklesmesi
    -Uretici ulkelerde zayif rekolte ve biyolojik yakit uretimi icin hizla artan talep.
    -Siddetli kasirgalar, kuraklik,sel, hastaliklar.

Onumuzdeki yillarda kuresel isinmanin bugday uretimine daha fazla olumsuz etkisi olacagini dusunuyorum.

Esas

Alıntı Originally Posted by Karan YILMAZ Yazıyı Oku
    Birlesmis Milletler Gida ve Tarim Orgutu'nun (FAO) "Gida Durumu" raporuna gore, hububat fiyatlari son on yilin en yuksek seviyesine ulasti.
    Neden olarakta
    -2006 Dunya bugday uretiminin 2005 ten yuzde 2,1 duzeyinde dusuk olarak,981 milyon ton olarak gerceklesmesi
    -Uretici ulkelerde zayif rekolte ve biyolojik yakit uretimi icin hizla artan talep.
    -Siddetli kasirgalar, kuraklik,sel, hastaliklar.

Onumuzdeki yillarda kuresel isinmanin bugday uretimine daha fazla olumsuz etkisi olacagini dusunuyorum.
    future piyasalardan bugday longlamak lazım o zaman

Duhul
    Nov 2006
    İkamet
    Osmaniye
    Gönderi
    87

Esas

Iyi ingilizce ve turkce okurum, anlarim, konusurum.. Iki dilden birini tercih edin lutfen. Iki dili karistirmak hem goze, hem kulaga hos gelmedigi gibi bagimsizligini kaybetmis somurge durumuna gelmis vatandaslarin konusma seklini yansitiyor.

misterno Guest

Esas

Bugday fiyatlarinin artmasinin tek sebebi eskiden bugday uretilen yerlerde simdi misir uretilmesidir boylece bugdaya ayrilan yer azalmistir ozellikle ABD de.
    Bunun sebebi ise etanoldur cunku etanol misirdan uretilir ve benzin fiyatlari artinca etanole hucum oldu etanol un fiyati artti etanolun fiyati artinca misir fiyatlari rekor artti boylece herkes misir uretmeye basladi. Boylece bugday uretenler azalmis oldu.
    Ayni olay sekerde de yasaniyor. Brezilya sekerde etanol uretiyor ve sekeri dunya piyasalarina satmaktansa yakit uretmek islerine geliyor. Arz yonunde boyle buyuk daralmalar fiyati yukseltti. Tabi TR de fiyatlar inanilmaz yuksek oldugu icin sizler bunu hissetmediniz ama en azindan seker kacakciligi durdu.

Esas

sn karan yılmaz buğday ile ilgili yorumunuzu okuyacaktım ancak türk çe ve dil kullanımı ile ilgili yakaladığınız o ince nokta çok daha ilgimi çekti hislerime tercuman olmuşsunuz

Duhul
    Apr 2007
    İkamet
    Denizli
    Gönderi
    330

Unhappy

Gelen Kuraklıkla İlgili Ziraat Mühendisleri Odasından Bir Yazı

Merak ettiğim şey, yazıda bahsi geçen 2. ürün ekiminin iptali veya aşırı zayıf geçmesi durumunda bunun ekonomide yaratacağı sonuçlar. Negatif yönde etkileyeceği muhakkak fakat rakamlarla somut olarak bilgisi olanların bizleri aydınlatması bizim de içinde bulunduğumuz (bulunacağımız) durumu anlamamıza büyük katkı sağlıyacaktır.

Şimdiden teşekkürler.

Duhul
    Nov 2006
    İkamet
    Osmaniye
    Gönderi
    87

Esas

Basta bugday olmak uzere Turkce konusundaki hassasiyetinizden dolayi yorum yazan arkadaslara tesekkur ederim.. Ben bahce ve tarla tarimiyla ugrasan biriyim.. Misterno arkadasimizin dedigi gibi misir fiyatlari bugday fiyatlarinin seviyesine geldi.. Misir ekmek cok daha avantajli cunku donume 1200 kg kadar verim alinabiliyor.. Bu oran bugdayda Adana icin soyluyorum ortalama 400-500 kg civarinda. Fakat misir su olmayan tarlada olmaz. Sadece yagmur suyu yetmez. Ben bu yil 80 donum misir ektim. Cukurova da bugday ekili alanlar son yagmurlardan sonra verim konusunda diger yillardan geri kalmayacagina inansamda bugday ekim alanlari giderek azaliyor.

misterno Guest

Esas

Ben sunu merak ediyorum eger dunyada misir fiyatlari 3'e kataldiysa TR de de ayni oranda artti mi? Boyle bir gozleminiz varmi? TR deki hububat fiyatlarini takip edebilecegimiz bir site varmi?

TR de misir ithalatina vergi varmi? Ya bugdayda vergi varmi bunlari merak ediyorum. Cunku dunyada fiyatlar inanilmaz seviyelere cikti misir fiyatlari astronomik artinca bunu yiyen buyuk bas hayvanlari besleme maliyeti artti sonucta et fiyatlari yukseliyor. Ayni sey tavuk sut yumurta fiyatlarinda da goruluyor peki TR piyasasi ne alemde?

Sayfa 1/5 123 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •