Sayfa 1141/1154 İlkİlk ... 141641104110911131113911401141114211431151 ... SonSon
Arama sonucu : 9231 madde; 9,121 - 9,128 arası.

Konu: İDEAL veri terminalinde /Sistem/İndikatör/Robot

Duhul
    May 2012
    İkamet
    MANİSA
    Gönderi
    1,729

Esas

Yeni yılın, sağlık ve huzur getirmesini, çalışmalarımızın başarılı ve hayırlı olmasını diler tüm arkadaşlarımın yeni yılını kutlarım...

Esas

Herkes icin hayirli ve bol kazancli bir yil olmasi dilegiyle...

Sent from my LG-D855 using Android mobile app

Esas

Erhan bey

Hergun flata gecmek aylik 20 islem daha getirecek sistemlere siz 9 puan kaymayla pozisyon acabiliyorum diyorsunuz cok iyi rakam bence. Fakat yine de kayma + komisyon yaklasik 17 18 puan ederki ayda 700 800 puan gibi ekstra maliyet getirecek. Sistemler kaldirabiliyor demekki ama zor olmayacakmi.

Birde genel olarak gaplerin rastgele oldugunu varsayarsak uzun vadede getiri goturu birbirini esitler gibi gorunuyor. Olumsuz gaplardan kurtuldugunuz gibi olumlu gapleride alamayacaksiniz yapilan isin faydasinin iyi olculebilir olmasi gerekiyor aslinda gaplerden kurtulmak bu isin getirecegi maliyeti karsiliyorsa problem yok.

Gun ici islemlerle beraber cok islemli bir sistem olmus, bu sartlarda basari yakalayabilirse aylik 5000 6000 puandan yuksek getirisi olan bir sistem diye yorumluyorum cok saglam olur simdiden tebrik ediyorum.

4. Esas

Alıntı Originally Posted by ozer_ Yazıyı Oku
    Erhan bey

Hergun flata gecmek aylik 20 islem daha getirecek sistemlere siz 9 puan kaymayla pozisyon acabiliyorum diyorsunuz cok iyi rakam bence. Fakat yine de kayma + komisyon yaklasik 17 18 puan ederki ayda 700 800 puan gibi ekstra maliyet getirecek. Sistemler kaldirabiliyor demekki ama zor olmayacakmi.

Birde genel olarak gaplerin rastgele oldugunu varsayarsak uzun vadede getiri goturu birbirini esitler gibi gorunuyor. Olumsuz gaplardan kurtuldugunuz gibi olumlu gapleride alamayacaksiniz yapilan isin faydasinin iyi olculebilir olmasi gerekiyor aslinda gaplerden kurtulmak bu isin getirecegi maliyeti karsiliyorsa problem yok.

Gun ici islemlerle beraber cok islemli bir sistem olmus, bu sartlarda basari yakalayabilirse aylik 5000 6000 puandan yuksek getirisi olan bir sistem diye yorumluyorum cok saglam olur simdiden tebrik ediyorum.

işte dedim ya bir sürü istaitistk yapmam gerekiyor diye.

evet bahsettiğin hesaplamayı yaptım.

mesela aylık 20 iş günü değil 21 iş gününden hesapla

21*12 = 252 adet fazladan işlem yıllık bunuda 10 yıl ile çarp veri 10 yıllık

10*252 = 2520 adet fazladan işlem demek.

kayma ve kom olarakda 25 puan girdim 63,000 puanlık ek maliyet demek. 10 yılda

63,000/10 = yıllık 6,300 puan / 12 = 525 puan aylık ek maliyet getiriyor demek.

peki ya sistemimim bugune kadar bildiği ve bilmediği gaplerin toplamı ne kadar.

bunu hala ölçüyorum yanlız tahminimce 30,000 puan kazandırmış gibi duruyor. bildiğim gaplerle bilmediğim gapler birbirini götürdüğünde yani.

buda demek oluyor ki 63,000 + 30,000 puandan mahrum kalacam demek.

93,000 puan / 10 yıl / 12 ay = 775 puan. aylık kaybım var demektir normal sistemimden her ay 775 puan daha eksik kazanacam yani.

peki gapli açılışların kayma malıyetıne gelirsek.

bu ay 1440 puan sadece ve sadece sabah acılıslarındaki işlemlerden gitti 1440-775 = 665 yani ben flatlı yapıyı kullansaydım 665 puan daha karlı olacaktım.

10. ay sadece sabah acılıs kaymamın toplamı 1040 puandı 11. ay sadece sabah acılıs kaymalarım toplamı 4200 puandı vb vb

bunların istatistikleri aylık olarak tutuluyor.

5. Esas

ek:

şayet ikisinin puan sistemi nette komları fılan düşünce kafa kafaya veya 10 yıllık veriye göre flatlı 20 bin cıvarında daha eksikse bile flatlıyı kullanmaya değğer.

cunku işin piskolojık boyutuda bo olayın neredeyse %70'i diyebiyiliriz. her gun aksam pozdan cıkmanın verdiği rahatlıkta ayrı olacaktır.

geçmiş verilerin piyasa uydurulma ihtimalinide ortadan kısmen kaldırabılır cunku sıstemı tasarlarken gaplı acılısların cogunu aslında istemeden bile olsa optımıze edıyoruz. gapı bilmiş gibi gösteriyoruz yani. ve gapların aslında buyuk cogunlugu belirsiz bir tarafa hareket ediyor. trendden bagımsızca acılıyor yani. belribli bir matematikle tam olarak acıklanamayan gaplar var yani.

dolayısıyla sistemi tasarladıgınızda gaplarin bir kısmından dogan bu ek puanı aslında sistemimizin üretilen puanının içine almamak daha dogru ve gerçekçi bir yaklasım olur.

o bakımdan buradan cıkacak 30,000 puan benım gözümde aslında cokta değerli bir 30,000 değil. bunun en az 10,000 ini tahmınımce sistemi tasarlarken istemedende olsa o grafiğe uydurdum.

flatlı yapı ayrıca hiçbir zmana bir günde şakırt diye -5000 puan yemeyeceğim. ayrıca entegre edeceğimiz ikinci strateji için bu tarz tek işlemden gelen büyük kayıpların olmaması getirileri inanılmaz değiştiriyor.

manteken düşününce yaptıgım testler sonucunda flatlının üstün gelebilme ihtimalini yüksek görüyorum.

ANCAK BÜYÜK KONUSMAMAK LAZIM BELKİDE TEST SONUCU COKDA VERİMLİ CIKMAYACAĞI İÇİN FLATLI YAPIYA BİR SON VERİP MEVCUT SİSTEMLE DEVAM EDECEĞİM BİLMİYORUM BAKALIM GÖRELİM.

6. Esas

geçmişte bazı barlar daha çıktı basımıza.

onlarıda koda yazdım ilk basta 16:35 barlarıda var ilk 3 ayı kapsıyor fakat hem verinin düzgün olmayısına hemde ilk 3 ay aşırı fazla gap olusundan ilk 3 ayı flata çevirmedim.

ilerde lazım olacak olursa diye paylasıyorum. kodu

parametreyi özellikle böyle yazdım ki günleri tek tek daha rahat kontrol edebileceksiniz.

bilginiz olsun bazı barlarda 17:45 gibi mumlarda olabılıyor. bu bazan tamamen bist'in verdiği veri gereği 17:44:59 da bitmesi gereken veri datasının bazan bir sanıye sarkmasından olusuyor. Bu idaelin uydurması değil yani bistten gelen verinin uydurması. geçmiş verilerinizdede bazı yanlıs veriler varsa bir veya bir kaç bar erken flata geçiyor olabilirsiniz. çok önemli değil bence.

bendeki verilere göre tarihleri girdim belki sizde farklı tarihlerde saatler değişmiştir. bilginiz olsun.

var V = Sistem.GrafikVerileri;
    var C = Sistem.GrafikFiyatSec("Kapanis");

var X1 = Sistem.Parabolic(0.000000000001 , 0.00000000000001);
    //var X2 = Sistem.MA(X1, "Exp", 100);

var Tarih1 = new DateTime(2016, 11, 14, 0, 0, 0); // YIL=2016 AY=10 GUN=1 18:15 tarihini giriniz
    var Tarih2 = new DateTime(2012, 7, 16, 0, 0, 0); // YIL=2015 AY=6 GUN=1 17:45 tarihini giriniz
    var Tarih3 = new DateTime(2009, 10, 16, 0, 0, 0); // YIL=2016 AY=10 GUN=1 18:15 tarihini giriniz
    var Tarih4 = new DateTime(2008, 10, 13, 0, 0, 0); // YIL=2015 AY=6 GUN=1 17:45 tarihini giriniz

var SonYon = "";
    for (int i = 1; i < V.Count; i++)
    {
    var Flat1815 = V[i].Date > Tarih1 && V[i].Date.Hour == 18 && V[i].Date.Minute >= 10;
    var Flat1745 = V[i].Date < Tarih1 && V[i].Date > Tarih2 && V[i].Date.Hour == 17 && V[i].Date.Minute >= 40;
    var Flat1730 = V[i].Date < Tarih2 && V[i].Date.Hour == 17 && V[i].Date.Minute >= 30;
    //var Flat1710 = V[i].Date > Tarih3 && V[i].Date.Hour == 17 && V[i].Date.Minute >= 10;
    var Flat1705 = V[i].Date < Tarih3 && V[i].Date > Tarih4 && V[i].Date.Hour == 17 && V[i].Date.Minute >= 10;
    var Flat1635 = V[i].Date < Tarih4 && V[i].Date.Hour == 17 && V[i].Date.Minute >= 05;

// kapanışta flat ol
    if (Flat1815 || Flat1745 || Flat1730 || Flat1705 || Flat1635)
    {
    if (SonYon != "F")
    {
    SonYon = "F";
    Sistem.Yon[i] = "F";
    }
    }

// sistemim
    else
    {
    if (X1[i] < C[i] && SonYon != "A")
    {
    SonYon = "A";
    Sistem.Yon[i] = "A";
    }
    if (X1[i] > C[i] && SonYon != "S")
    {
    SonYon = "S";
    Sistem.Yon[i] = "S";
    }
    }
    }

Esas

Erhan Bey,

525 puan aylık ek maliyet, 525/21 = 25 puan alsat başına düşer. Sizin 9 puan kayma dediğiniz al sat toplamı mı yoksa al 9 puan + sat 9 puan eder 18 puan. komisyonu eklersek 25 i geçer gibi.

Gap olayına sistemin bildiği yada bilemediği diye yaklaşmak çok doğru olmaz(hatta performans hesaplarından en azından büyük gapleri çıkarmak daha gerçekci sonuç verecektir), gapların random olduğunu varsayarsak gelecekte oluşabilecek gaplar için sistemin geçmişte ne kadar bilip bilmediğinin bir önemi olmayacak pozisyondaysanız yüzde elli ihtimalle olumlu ya da olumsuz yansıyacak kabaca gelecekte 0 etki olması beklenir. Yani gaplar bence bonus gibi getiri eğrisini iyiye yada kötüye zıplatıyor ve poz taşıyorsanız kaçış yok.
    Sadece bazı durumlarda henüz haber olmamış yada insanların duymadığı ama piyasanın/büyük sermayenin önceden haber aldığı durumlarda piyasa yönünde kalmak oluşabilecek gaplerde avantaj sağlayabilir. Yada beklenen önemli olaylardan önce piyasa o anki durumu fiyatlarken genelle beraber hareket etmek faydalı olabilir son bir kaç olayda piyasa yanıldı tabi o ayrı.

Bunların yanında tabi pozisyon taşımamanın rahatlığı tartışılamaz, ama işin doğası gereği çok vazgeçilemiyor. Yapabildiğiniz takdirde harika bir şey olur. Bende uğraşmıştım bir zamanlar ama iş görür sonuçlar çıkaramamıştım.

Birde sabah gapli açılışların kayması derken tam olarak neyi kastediyorsunuz, yani pozisyon değiştirecek kadar büyük olmayan gapleri de kayma olarak mı hesaplıyorsunuz. Mesela kapanışa göre 200 puan yukarıdan açtığı zaman patternin bir parçası olarak görmüyormusunuz sonuç olarak trendin/hareketin içinde olan bir durum aslında herhangi bir bardan farkı yok. Kapanışta flat olup sabah poz a girmeye nazaran +- 200 oynatır ama yine hergün bilinmeyen bir durum olacağından uzun vadede toplam etki sıfıra yakın olacaktır.

Duhul
    May 2012
    İkamet
    MANİSA
    Gönderi
    1,729

Esas

Bilgisayarı sıfırladım ve ideali tekrar kurdum. Robot modülünde sistem seç deyince sistemler görülmüyor. Neden olabilir. Hafta sonu diye mi acaba.

Sayfa 1141/1154 İlkİlk ... 141641104110911131113911401141114211431151 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •