Sayfa 1/4 123 ... SonSon
Arama sonucu : 25 madde; 1 - 8 arası.

Konu: TURSP SP/IFCI Turkey Large Mid Cap Endeksi A Tipi BYF (TL)

Esas TURSP SP/IFCI Turkey Large Mid Cap Endeksi A Tipi BYF (TL)

SP/IFCI Turkey Large Mid Cap Endeksi A Tipi BYF (TL)
    Forum Kurallarını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz

Borsanın Altın Kuralları Md. 6: "
    Seans içinde karar vermeyin. Kararlarınızı, etkilenmeyeceğiniz bir ortamda verin. Seans anında görüşlerinize ters düşen hareketlerin planlarınızı etkilemesine izin vermeyin. Daha önce düşünmediğiniz yeni fikirler oluşturmayın. İyice incelenmeden yapılan hareketlerin genellikle zararla sonuçlandığı gözlenir."

Forumun Altın Kuralı :
    Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır.

Not: Forumumuzda dini ve siyasi ile futbol taraftarlığı yazıları kabul edilmiyor.

Duhul
    Jan 2005
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    12,620
    Blog Yazıları
    1

Esas

Arkadaşlar,
    Öncelikle vereceğim bilgiler tamamen benim görüşüm. Farklı görüşü olanlar bildirebilirse iyi olur. Detaylı bilgiler aşağıdaki resmi FON linklerinde zaten var.

http://www.tur-sp.com.tr/
    YAPI KREDİ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. S&P/IFCI TURKEY LARGE MID CAP ENDEKSİ A TİPİ BORSA YATIRIM FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON)[TURSP]

Yeni bir Borsa Fonu çıkmış. İçindeki hisseler sabit. İçindeki hisseler yüksek piyasa değeri ve yüksek işlem hacmine sahip hisselerden oluşuyor. (Yılda 1 kere galiba yeniden düzenleniyor)

Yeni olduğu için pek alan satan yok. Derinlikli ekrandan benim gözlemim bu fonun yapıcısı sürekli müzayede sisteminde bir kademe boş bırakıp diğer iki kademeden gün içi sürekli alım ve satım kotasyonu veriyor (ben geçenlerde 50,000 lot olarak gördüm, dün 25,000 lota indirmişler).

Normalde Borsa Yatırım Fonlarında kotasyon veren olmaz ise istediğiniz zaman birim fiyata yakın satamıyorsunuz. Böylece alım satım da kısa vadede zarar oluyor.
    Zarar olunca da kimse girmiyor, kimse girmeyince de işlem hacmi olmuyor, sonuçda fon uzun süre bekletenlere ve ana fon yöneticisine kalıyordu. Bu şekilde oluca da kimse kendisinin kontrol etmediği fona yatırım yapmıyordu.

Bu fon 15 saniyede bir fon değerini gösteriyor. Sanırım artık emir iptalleri serbest olduğu için birim değer eşik değeri geçince (mesela kendi satım fiyatlarının üzerine çıkınca) kendi kotasyonlarını iptal edip yenisini giriyorlar. Teknoloji müsait olduğu için bu artık normal. Kademeleri incelediğimde sanki sabah tabandan tavana 1 er lot ALIM ve birim fiyatın üzerinde de SATIM emirlerini Yapı Kredi Yatırım giriyor. Sonra seans içinde 25,000 ALIM ve 25,000 SATIM emirlerini dinamik olarak (emir iptali ve yeni giriş) ile güncelliyor. Böylece sürekli ekranda alım ve satım kotasyonu gözüküyor. Diğer BYF'lerde (Borsa Yatırım Fonları) kotasyon aralıkları çok açık ve tamamen tesadüfi gibi. Yani borsa düşerken alıcı yok, yükselirken alıcı yok (anlamlı kademelerde)

Eğer Yapı Kredi bunu sürekli yapacağını taahhüt edebilirse (aslında çok fazla riskleri yok) bu fon büyüyebilir, şu an fon büyüklüğü 6 milyon lira civarında gözüküyor.
    BYF'lerde fonu büyütmek ve küçültmek kolay ve masrafsız. Bir de diyelim fon fiyatı 13 ama borsada 12 den işlem görüyor, isteyen kompozisyondaki hisseleri oluşturup Fon oluşturulmasını talep edebiliyor. Bu özellik nedeni ile fon fiyatı ile IMKB arasında çok ciddi fark oluşamıyor.

Şimdi bu fonu bir süre inceleyeceğim. Eğer düzgün işlediği görülürse diğer BYF'ler de bu sistemi daha etkili kullanabilir.

Özellikle Dolar, Altın fonu alış satış marjları daralırsa nakit altın veya nakit dolar almaktan daha avantajlı olabilir.

Yapı Kredi Yatırım eğer sistemi uzun süre destekleyebilirse bu fonu herkes öğrenir ve derinliği daha da artar. Şu ana kadar www.kap.gov.tr de günlük bildirimlerden bu işden zarar ettikleri gözüküyor. Ama fon yönetim ücreti olarak yılllık %1 aldıklarından buradaki kar ile karşılayabilirler.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Ben daha iyi anlaşılsın diye derinlikli ekran görüntüsünü almıştım, ama buraya koyamadım. Onun yerine kademeleri koyuyorum.

25,000 lot yaklaşık 275,000 TL ediyor. Çoğu hissede bu tutarda kotasyon yok. Özellikle yatırım ortaklıklarında.

Aşağıdaki marj YKY nin verdiği marj, bu fon derinleşirse marj aradaki kademe de dolacağı için yarıya inecektir.
    Aradaki marj (11,02-10,98)/10,98 = %0,36.

Şu an bu marj fiyatı 1,00 ın altındaki hisselere %1 in üstünde !!!!

Örneğin GRNYO 0,70 - 0,71 aralığında işlem görüyor diyelim.
    (0,71-0,70)/0,70 = %1,4.

Bu fiyatlardan benzer bir hisseyi aktiften alan kafadan (%1,4 kayıp ile başlıyor)

EMİR LOT ALIŞ SATIŞ LOT EMİR
    1 2 11,00 11,02 25397 2
    1 25000 10,98 11,12 1 1
    3 6 10,96 11,14 1 1
    1 2 10,90 11,16 1 1
    2 10000 10,88 11,18 1 1

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://www.tur-sp.com.tr/fon-bilgileri/gosterge-portfoy
    http://www.tur-sp.com.tr/sikca-sorulan-sorular

Yapı Kredi Yatırım'ın işlemleri bildirimlerden incelenebilir, ama fiyatları yazmamışlar. Adet ve toplam tutar giriyorlar bildirimlerde, istenirse bölünüp işlem fiyatları da görülebilir.

http://www.kap.gov.tr/yay/Sirket/sir...?sirketId=1696

Sonuç: Hangi hisseyi alacağını bilemeyen ama borsanın yükseleceğini düşünen küçük yatırımcı için düşünülmüş bir ürün.
    Son düzenleme : ariston; 09-02-2013 saat: 14:04.

Esas

Ariston Güzel yakalamışsın.
    Bugün bende aynı konuyu detaylı inceledim. Portföyü oluşturan senetler iyi seçilmiş. Alım satımda vergi kesintisi yok.
    Günlük takibimde olacak. Portföyde bulunabilir gibi..

Esas

***TURSP***YAPI KREDİ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( Piyasa Yapıcılığı Kapsamında Gerçekleştirilen İşlemler Bildirimi )

***TURSP***YAPI KREDİ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( Piyasa Yapıcılığı Kapsamında Gerçekleştirilen İşlemler Bildirimi )

Yapılan Açıklama Düzeltme mi? : Hayır

Özet Bilgi : 19/03/2013 TARİHLİ TURSP PİYASA YAPICILIĞI İŞLEMLERİ

Piyasa yapıcısı olduğumuz Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler A.Ş. S&P/ IFCI Turkey Large Mid Cap Endeksi A Tipi Borsa Yatırım Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) TURSP/BYF ile ilgili piyasa yapıcılığı kapsamında yapılan işlemlerin özeti aşağıdaki tabloda verilmektedir.

İşlem Tarihi İşlem Niteliği İşleme Konu Payların Nominal Tutarı (TL) İşlem Tutarı (TL)

19/03/2013 Alım 51.350,00 601.362,00

19/03/2013 Satım 50.700,00 593.514,00

Yukarıdaki açıklamalarımızın, Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri: VIII, No:54 sayılı Tebliğinde yeralan esaslara uygun olduğunu, bu konuda/konularda tarafımıza ulaşan bilgileri tam olarak yansıttığını bilgilerin defter, kayıt ve belgelerimize uygun olduğunu, konuyla ilgili bilgileri tam ve doğru olarak elde etmek için gerekli tüm çabaları gösterdiğimizi ve yapılan bu açıklamalardan sorumlu olduğumuzu beyan ederiz.

IMKB

(19/03/2013 - 18:10:34)

Esas

Özet Bilgi : 20/03/2013 TARİHLİ TURSP PİYASA YAPICILIĞI İŞLEMLERİ

Piyasa yapıcısı olduğumuz Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler A.Ş. S&P/ IFCI Turkey Large Mid Cap Endeksi A Tipi Borsa Yatırım Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) TURSP /BYF ile ilgili piyasa yapıcılığı kapsamında yapılan işlemlerin özeti aşağıdaki tabloda verilmektedir.

İşlem Tarihi İşlem Niteliği İşleme Konu Payların Nominal Tutarı (TL) İşlem Tutarı (TL)

20/03/2013 Alım 87.000,00 1.006.600,00

20/03/2013 Satım 44.001,00 511211,6

Yukarıdaki açıklamalarımızın, Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri: VIII, No:54 sayılı Tebliğinde yeralan esaslara uygun olduğunu, bu konuda/konularda tarafımıza ulaşan bilgileri tam olarak yansıttığını bilgilerin defter, kayıt ve belgelerimize uygun olduğunu, konuyla ilgili bilgileri tam ve doğru olarak elde etmek için gerekli tüm çabaları gösterdiğimizi ve yapılan bu açıklamalardan sorumlu olduğumuzu beyan ederiz.

IMKB

(20/03/2013 - 18:14:31)

Esas

Özet Bilgi : 21/03/2013 TARİHLİ TURSP PİYASA YAPICILIĞI İŞLEMLERİ

Piyasa yapıcısı olduğumuz Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler A.Ş. S&P/ IFCI Turkey Large Mid Cap Endeksi A Tipi Borsa Yatırım Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) TURSP/BYF ile ilgili piyasa yapıcılığı kapsamında yapılan işlemlerin özeti aşağıdaki tabloda verilmektedir.

21/03/2013 Alım 41.200,00 476.452,00

21/03/2013 Satım 69.259,00 802854,94

IMKB

(21/03/2013 - 18:02:59)

Esas

Özet Bilgi : 22/03/2013 TARİHLİ TURSP PİYASA YAPICILIĞI İŞLEMLERİ

22/03/2013 Alım 0,00 0,00

22/03/2013 Satım 34.024,00 392455,88

IMKB

(22/03/2013 - 18:03:25)

Esas

***TURSP***YAPI KREDİ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel) )

***TURSP***YAPI KREDİ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel) )

Özet Bilgi : TURSP Geri alım işlemi (Redemption)

KonuTURSP GERİ ALIM İŞLEMİ (Redemption)

Açıklanacak Özel Durum/Durumlar:

22.03.2013 tarihinde kurum olarak sahip olduğumuz 100.000 lot S&P Large Mid Cap Endeksi A Tipi Borsa Yatırım Fonu'nun (Hisse Senedi Yoğun Fon) Geri Alım işlemi (Redemption) gerçekleştirilmiştir. Bu işlemin ardından taşınan pozisyonun fon büyüklüğüne oranı 4,07% olmuştur. (Redemption)

IMKB

(25/03/2013 - 18:09:53)

Sayfa 1/4 123 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •