Sayfa 13/53 İlkİlk ... 3111213141523 ... SonSon
Arama sonucu : 419 madde; 97 - 104 arası.

Konu: USD ve EURO Teknik Analizleri

1. Esas

Euro değer yitirmeye aday para birimleri arasında gösterilmekten vazgeçilmediğindenmidir nedir, parite 1,18 i aşağı kırmak için tüm şartlar da oluştu sanki. Belki dünya sermaye piyasası euro nun bu gidişatını beklediğinden, sattığı euro yu hızla dolara çeviriyor da diyebiliriz.Sonuçta dolara geçiş tüm hızıyla devam ediyor ve bunun sonu ne olur u kimse düşünmüyor, çünkü olası bir son dan bahsetmek için değil de, doların olası muazzam değer artışının henüz başında olduğu konusunda hemen hemen tüm dünya sermaye piyasası hemfikir.Bu durumda trend in yönü de kolay kolay ani bir değişikliğe uğramasa gerek.Pariteninde bu gelişmeler ışığında kısa zamanda 1,10 lara gelmesini bekleyen bir öncü analist grubu dahi avrupa ve diğer piyasalarda oluştu bile.TL ise kısada ani değer kaybını, arkasındaki MB nin piyasaya aynı gün içinde iki kez devreye girmesi ile karşılamış gözüküyor.Gözüküyor diyorum, çünkü hala bir kısım sermayenin dolara geçmeye hazırlık yapması ve piyasanın düşüşleri değerlendirmeye çalışarak dolara geçmeye devam etmesi beklentisi devam etmekte.Bu durumda normal olan bir gelişme devreye otomatik girmekte ki buda kimsenin ucuza dolar satma meraklısı olmadığıdır.Doların global ölçekte yükselişine başlamasını normal olarak karşılayan bir para politikası ve piyasamız oluşursa, dalgalı kur dediğimiz olayı daha sakin ve düşük volatil pir piyasa içinde yaşarız.Geçtiğimiz bir ay içinde tl nin aşırı değer kaybı bana kalırsa piyasamız için bir tecrübe olmuştur ve her düşüşün bir çıkışı, her çıkışın da bir düşüşü olduğu gerçeğini bir kez daha göstermiştir.Önemli olan ani ve sert hareketlerin mümkün olduğunca yaşanmamasıdır ki sanırım merkez de bu anlayışla, aynı gün iki kez müdahale etme gereğini duydu ve dolar yükselecekse, yavaş ve gerçeğe uygun yükselsin istedi ki piyasalar kaosa girmesin, vatandaş bi aşşağı bi yukarı serseme dönmesin.Nihayetinde doların haziran sonunda 1800000 tl yi görmesini beklemeye devam ediyorum.

Dragon! Guest

Esas

Merhaba,

USD EURO'ya karşı güç kazanmaya devam ediyor. Parite desteği olan 1.1825 cuma günü aşağı kırıldı. Şu aşamada 1.145 parite desteğine hareketin devamı beklenebilir. Dönem şu aşamada EURO sat, USD al dönemi.

Esas

Sn bull market dolar alış için hangi seviyeyi önerirsiniz.

Site önerisi için teşekkürler sn miskender

Cool

USD'nin 1600'u asmayacagini dusunuyorum ve 1350-1400 araligina inmesini bekliyorum. Artik døvizin atesinin dusmesi lazim.

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    BuRsA
    Gönderi
    195

Esas

Dövizde yaşanan hızlı hareketin dinamiklerini merak ederken bilgisayarımda 2003 yılı tezkere krizi sonrasında sayın Prof. Dr. İlker Parasız ın yazdığı bir makaleyi okudum. Kendisi medya da pek görülmese de bence tahminleri ve öngörüleri en iyi olan iktisatçılardan biri. Şu anda da bildiğim kadarıyla MB de çalışıyor. Makalenin son paragrafında şöyle demiş sayın hocamız:

“Kanımızca 2003 yılının ortalarından itibaren TCMB’nin enflasyon hedeflemesini döviz kurundan çok istikrarlı faiz oranlarına göre sürdürmesi, yani faiz oranlarının volatilitesi yerine, bir parça döviz volatilitesine razı olmasının fayda maliyet analizi çerçevesinde düşünüldüğünde Türk ekonomisinin daha yararına olacağını düşünüyoruz. Kuşkusuz böyle bir sonuç her zaman tartışmaya açıktır”

Makalenin genelinde ise sayın hocamız faiz lerde yaşanabilecek bir volatiliteyi önlemek için daha o günlerde dövizde yaşanabilecek volatiliyete izin verilmesi gerektiğini gerekçeleri ile ortaya koymuş. Bu volatiliteye izin verilmesi durumunda ödemeler bilançosunda beklenmeyen olumsuz gelişmelerin önüne geçilebileceğini vurgulamış. Nitekim savaş başladığında dövizde 1.700 ler gibi bir seviye oluşmuş ve volatilite artmıştı. Acaba diyorum MB bu günlerde de dövizde volatiliteye izin verip, faiz de yaşanabilecek bir volatiliteye izin vermeme eğiliminde midir? İzleyip göreceğiz. Ama bana kalırsa MB zaten FED in faiz arttırımı nedeniyle yaşanan ve yaşanacak olan döviz volatilitesine izin verip, faizleri kontrol altında tutup, dövizdeki değer artışıyla sağlanacak olan ödemeler bilançosu dengesiyle birlikte dövizde oluşacak panik atakları önleme stratejisi izleme olasılığını bir hayli yüksek görüyorum.
    Saygılar...

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    837

Esas

Alıntı Originally Posted by memo
    Sn Korhan,
    Altın ile ilgili site çok faydalı oldu, eu/usd parite ile ilgili benzer bir site varmıdır.
    Teşekkürler,
    http://finance.yahoo.com/currency/co...submit=Convert

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,614

Arrow Usd & Euro Trend

USD

TL karsisinda ne yapacagini bilemiyorum, halen yukselis trendinde.
    Ancak EURO ya karsi deger kazanacagini dusunuyorum.

EURO
    1,868,000 TL onemli bir direnc seviyesi EURO icin.

8. Esas

Sn Korhan;

Son duruma gore Dolar-TL grafigini yenileyebilir misiniz? Simdiden tesekkurler..

Sayfa 13/53 İlkİlk ... 3111213141523 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •