Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon
Arama sonucu : 37 madde; 17 - 24 arası.

Konu: 81 İlin En Meşhur Yemekleri

Duhul
    Oct 2008
    İkamet
    GAZİANTEP
    Gönderi
    6,322
    Blog Yazıları
    7

Esas

Alıntı Originally Posted by mail2uye Yazıyı Oku
    Ağa camii' nin karşısında köşede bir Beyran' cı vardı. Küçük bir dükkandı. Kışın her sabah önce Beyran içerdik ordan okula.
    şen baba paça beyran salonu nu diyorsun sen. akşam 8 de kapanır biliyorsun . ama yanılmışsın... 24 saat açık ...... hala da aktif bir yer. gel görelim 2. şube ünversite karşısına açıldı bilgin olsun. ( şen babanın reklamınıda yaptırdınya bana )

Duhul
    Oct 2008
    İkamet
    GAZİANTEP
    Gönderi
    6,322
    Blog Yazıları
    7

Esas

Alıntı Originally Posted by i-ked Yazıyı Oku
    Askerliğimi Antep'te yaptım.

Türk - Arap ve Avrupa (haçlı seferleri sebebiyle) mutfaklarının harmanlaması gibi... Çarşı iznine çıkarken yemez, dönüşte de acılısı, zeytinyağlısı ve tatlıyla iyice doyup dönerdim.

Yaşadığım yerdeki bir Antep'li ise bizim yemek yemeyi bilmediğimizi söylüyor. Ona göre teker teker sırasıyla yemeliymişiz. Bilmem, ben karışık yerim, biraz ondan biraz bundan ve sonuç : kısa sürede +25-30 kilo
    karışıkta yesen , sıraya da soksan farkeden bişi olmaz.... içerde nasıl olsa birleşiyorlar.... bir antepli olarak bende biraz ondan biraz bundan yerim her zaman.... sıra bilmem gel görelim , sonuç aynı

Duhul
    Oct 2008
    İkamet
    GAZİANTEP
    Gönderi
    6,322
    Blog Yazıları
    7

Esas

Metanet lokantası var. En güzel Beyran' ı onlar yaparlardı.

aynen öyle ; beyran sabah , paça akşam yenir genelde. beyran sıfır yağlı siyah etten , paça kelle etinden yapılır. sakatat düşünüldüğünden bazıları paçayı yemez. beyran pirinçli olduğundan tok tutar.. gün boyu başka bişey yiyesin gelmez..... paça bol sarımsaklı ve limonlu güzel olurki.. kafası mayhoş olan ayıkır.. alemcilerin son durağıdır.

Duhul
    Oct 2008
    İkamet
    GAZİANTEP
    Gönderi
    6,322
    Blog Yazıları
    7

Esas

Alıntı Originally Posted by mail2uye Yazıyı Oku
    Büyük pasajın önünden Heykel' e doğru giderken solda bir katmerci vardı. Çok güzel katmer yapardı.
    katmerle ilgili bir başka şey anlatayım bende ; başka yörelerde benzer şeyler vardır belki. antebimizde olay şöyledir ; yeni evlenen çifte zifaf gecesi sonrası , sabah kahvaltılık olarak sağdıç denen kişi tarafından katmer götürülür. ayrıyeten bu katmerden gelinin ve damadın anne baba evlerine de götürülür. sağdıç maddi masraflarının sonuncusu olarak bu görevinide icra eyledikten sonra... görevini yerine getirmenin mutluluğunu yaşar.....

bir katmer 10 tl hesaplanırsa 15/20 katmer yaptıran sağdıcın son masrafı da ortaya çıkar

sağdıç =damadin en yakin arkadasina (dugunde butun ayak islerini yapan adam olur kendisi) verilen isim

Duhul
    Aug 2009
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    873

Esas

Alıntı Originally Posted by umantar Yazıyı Oku
    şen baba paça beyran salonu nu diyorsun sen. akşam 8 de kapanır biliyorsun . ama yanılmışsın... 24 saat açık ...... hala da aktif bir yer. gel görelim 2. şube ünversite karşısına açıldı bilgin olsun. ( şen babanın reklamınıda yaptırdınya bana )
    Çok yaşa Üstadım, evet, Şen Baba'ydı ismi. En son gittiğimden beri sanırım 17-18 yıl geçmiştir. Üniversite karşısındaki yerine hiç gitmedim.

Duhul
    Oct 2008
    İkamet
    GAZİANTEP
    Gönderi
    6,322
    Blog Yazıları
    7

Esas

büyükbaş hayvanın 4 midesinden biri olan şirdenin temizlenip içine baharatlı pirinç doldurulup dikilip pişirilmesiyle hazırlanır. görenlerin ilk tepkisi genelde olumlu değildir.. fakat gözlerini kapatıp bi ısırık almaya görsünler müptelası olurlar.. aynı zamanda alkolun panzehiridir..

Temizlenişi

İçi temizlenmiş şırdanların önce her iki yüzü de soğuk suyla, sonra sıcak suyla defalarca yıkanır. İyicetemizlendikten sonra bir kaç saat tuzlu ve limonlu suda bekletilir ve yeniden yıkanır. Temizliği oldukça uzun ve zahmetlidir

Yapılışı

Soğanlar küçük küçük doğranır. Pirinç, kıyma ve diğer malzemeler eklenerek karıştırılır.
    Malzemeler, şırdanlara el yordamıyla doldurulur. Bütün şırdanlar doldurulduktan sonra tencereye yerleştirilir. 3 su bardağı su ve tuz ilave edilip, 60 dakika pişirilir, üzerine bolca kimyon dökülerek yenir.
    afiyetttttt olsunnnn.

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Karadenizin yeşillikler diyarı..şehri İstanbul .
    Gönderi
    39,562
    Blog Yazıları
    1

Esas

RİZE Anzer balı, Rize köftesi, Rize simidi, Hamsi çiğirtası, çumur, enişte lokumu, pepeçura.

Bal yemek değil ki, ilaç olarak kullanılır.

Rize köftesini ilk kez duyuyorum..

Muhlama ( kuymak ) listede yok. Turşu kavurması listede yok.

tutmadım bu listeyi ben.

Forum kurallarını okumak için tıklayınız
    Bunları yapmayınız okumak için tıklayınız.

Forumun Altın Kuralı : Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır..

Not: Forumumuzda dini ve siyasi ile futbol taraftarlığı yazıları kabul edilmiyor.

Forumumuz yeni adresinde eski gelenek ve kurallarıyla yoluna devam edecektir. Lütfen üyelik kaydınızı yapınız:
    http://www.hisse.net/topluluk/register.php

Duhul
    Oct 2008
    İkamet
    GAZİANTEP
    Gönderi
    6,322
    Blog Yazıları
    7

Esas

Alıntı Originally Posted by guneysu Yazıyı Oku
    RİZE Anzer balı, Rize köftesi, Rize simidi, Hamsi çiğirtası, çumur, enişte lokumu, pepeçura.

Bal yemek değil ki, ilaç olarak kullanılır.

Rize köftesini ilk kez duyuyorum..

Muhlama ( kuymak ) listede yok. Turşu kavurması listede yok.

tutmadım bu listeyi ben.

kimin listesi ki bu...

Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •