Anket Sonuçlarını Gör: Ölüm, ama niçin? Biz bu dünyada niçin yaşıyoruz?

Oylayan
56. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Boşu boşuna

1 1.79%
  • Evlenmek için

0 0%
  • İbadet etmek için “Sen kendine kabir değil, kendini kabre hazırla” Hz. ebubekir

9 16.07%
  • Başka çaremiz olmadığı için...

7 12.50%
  • Ölmek için, yaşamın amacı ölümdür

6 10.71%
  • Yarın ölecekmiş gibi AHİRETİ , hiç ölmeyecekmiş gibi DÜNYA 'yı düşün.

15 26.79%
  • Meslek edinmek için

0 0%
  • Neslin devam etmesi için (Hayvanları incelediğinde tek amaç bir sonraki nesli yetiştirmek.)

2 3.57%
  • Sevmek-sevilmek için

2 3.57%
  • Doğarken bize soruldu mu ki?

3 5.36%
  • İstemiyorsan git atla camdan

0 0%
  • Hiç bir fikrim yok, ölünce göreceğiz inşallah :P "Winter is coming!"

11 19.64%
Sayfa 22/32 İlkİlk ... 122021222324 ... SonSon
Arama sonucu : 249 madde; 169 - 176 arası.

Konu: Tck 123

Esas

Alıntı Originally Posted by i-ked Yazıyı Oku

Niye soruyu yapıştırdım? Çünkü bu soruyu çözdüğüm gün "tuhaf" bir olay yaşanmıştı.

Tuhaf!

İster kardeşlerim olsun ister sınıf arkadaşlarım bana dokunulmasından hoşlanmam. Omzuma vs dokunana yumrukla cevap verirdim

Fizik dersinde Newton Yasaları'nı işlerken "etkiye tepki" vardı. Bir süre lakabım oldu

Neyse soruya dönersem, o gün sanki ruhuma dokunulmuştu. "Tuhaf" bir histi. Zaten birçok ikilem yaşıyordum. Sadece omzuma dokunulsa yumruk yetebilirdi, ya ruhum!!! Tuhaf bir elektriklenme oldu. Tuhaf... Kaçsam, kovalasam, umursamasam, üzerine gitsem ne yapsam ki!!! Tuhaf...

"Ölümden sonra bir hayatın olmadığını hissettiren yer, bir mezarlıktır."

i-ked dostum
    eğer dokunanı yumrukluyosan
    acil tedavi vaktin gelmiş geçmiş demektir
    bence böyle ileri seviyede bir psikolojik zaaf çok çok ender gorulur valla

Esas

Aklıma direnç ve destek seviyelerine "DOKUNAN" senetler geldi onlarda mı bu yüzden tepki veriyorlar acep recep ?

i-ked kardeşimiz tam yerine yazmış valla, borsa da çok kazanmış olması lazım gelir, bu dokunma ve tepki olayının farkında biri olarak...

öyle midir acep recep diyorum ve ayrılıyorum...

selametle...

Esas

İşte bu gibi sorularda boğulup kafayı yememek için "DİN" olgusu vardır ve insanların dini olur, ister dindar olsun ister olmasın...

Elhamdülillah müslümanım, bu soruları sorun etmiyorum, teraziye fazla yüklenmiyorum, tartamayacağı şeyler koymuyorum kefesine...

Ez cümle hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahiret için yaşamak bence cevap ama yapabiliyor muyum, hayır ama amaç bu diyorum en azından...

Selametle...

Esas

Alıntı Originally Posted by strawinsky Yazıyı Oku
    İşte bu gibi sorularda boğulup kafayı yememek için "DİN" olgusu vardır ve insanların dini olur, ister dindar olsun ister olmasın...

Elhamdülillah müslümanım, bu soruları sorun etmiyorum, teraziye fazla yüklenmiyorum, tartamayacağı şeyler koymuyorum kefesine...

Ez cümle hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahiret için yaşamak bence cevap ama yapabiliyor muyum, hayır ama amaç bu diyorum en azından...

Selametle...
    gerçek imana sahip adam kainata meydan okur
    çalışmaya devam edin
    neti,ce alırsınız

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Papatyanın hışırdamadığı, hapşurmadığı, kokmadığı
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Cool 08/09/2013 00:00 Merhaba Yeni Gün

Boş geçmemek namına
    Son düzenleme : i-ked; 08-09-2013 saat: 00:13. Sebep: ,
    ~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

Hayat bazen çok cimridir.
    İnsanın yeni bir duygu tatmaksızın günler, haftalar, aylar hatta yıllar geçirdiği olur.

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Lightbulb 09/09/2013 00:00 Merhaba Yeni Gün

ADLİ TATİL TARİHLERİ ve ADLİ TATİLDE GÖRÜLECEK İŞLER

I - ADLİ YARGI İLK DERECE MAHKEMELERİ

A- HUKUK MAHKEMELERİ

Hukuk Muhakemeleri Kanunu (Kanun No:6100)

ADLİ TATİL SÜRESİ
    MADDE 102 – (1) Adli tatil, her yıl yirmi temmuzda başlar, otuzbir ağustosta sona erer. Yeni adli yıl bir eylülde başlar.”

MADDE 103- (1) Adli tatilde, ancak aşağıdaki dava ve işler görülür:
    a) İhtiyati tedbir, ihtiyati haciz ve delillerin tespiti gibi geçici hukuki koruma, deniz raporlarının alınması ve dispeçci atanması talepleri ile bunlara karşı yapılacak itirazlar ve diğer başvurular hakkında karar verilmesi.
    b) Her çeşit nafaka davaları ile soybağı, velayet ve vesayete ilişkin dava ya da işler.
    c) Nüfus kayıtlarının düzeltilmesi işleri ve davaları.
    ç) Hizmet akdi veya iş sözleşmesi sebebiyle işçilerin açtıkları davalar.
    d) Ticari defterlerin kaybından dolayı kayıp belgesi verilmesi talepleri ile kıymetli evrakın kaybından doğan iptal işleri.
    e) İflas ve konkordato ile sermaye şirketleri ve kooperatiflerin uzlaşma suretiyle yeniden yapılandırılmasına ilişkin işler ve davalar.
    f) Adli tatilde yapılmasına karar verilen keşifler.
    g) Tahkim hükümlerine göre, mahkemenin görev alanına giren dava ve işler.
    ğ) Çekişmesiz yargı işleri.
    h) Kanunlarda ivedi olduğu belirtilen veya taraflardan birinin talebi üzerine, mahkemece ivedi görülmesine karar verilen dava ve işler.
    (2) Tarafların anlaşması hâlinde veya dava bir tarafın yokluğunda görülmekte ise hazır olan tarafın talebi üzerine, yukarıdaki iş ve davalara bakılması, adli tatilden sonraya bırakılabilir.
    (3) Adli tatilde, yukarıdaki fıkralarda gösterilenler dışında kalan dava ve işlerle ilgili olarak verilen dava, karşı dava, istinaf ve temyiz dilekçeleri ile bunlara karşı verilen cevap dilekçelerinin ve dosyası işlemden kaldırılan davaları yenileme dilekçelerinin alınması, ilam verilmesi, her türlü tebligat, dosyanın başka bir mahkemeye, bölge adliye mahkemesine veya Yargıtaya gönderilmesi işlemleri de yapılır.
    (4) Bu madde hükümleri, bölge adliye mahkemeleri ile Yargıtay incelemelerinde de uygulanır.

MADDE 104- (1) Adli tatile tabi olan dava ve işlerde, bu Kanunun tayin ettiği sürelerin bitmesi tatil zamanına rastlarsa, bu süreler ayrıca bir karara gerek olmaksızın adli tatilin bittiği günden itibaren bir hafta uzatılmış sayılır.

B- CEZA MAHKEMELERİ

Ceza Muhakemesi Kanunu (Kanun No: 5271)

Adli tatil
    MADDE 331 - (1) (1) Ceza işlerini gören makam ve mahkemeler her yıl bir eylülde başlamak üzere, yirmi temmuzdan otuzbir ağustosa kadar çalışmaya ara verirler.
    (2) Soruşturma ile tutuklu işlere ilişkin kovuşturmaların ve ivedi sayılacak diğer hususların tatil süresi içinde ne suretle yerine getirileceği, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca belirlenir.
    (3) Tatil süresince bölge adliye mahkemeleri ile Yargıtay, yalnız tutuklu hükümlere ilişkin veya Meşhud Suçların Muhakeme Usulü Kanunu gereğince görülen işlerin incelemelerini yapar.
    (4) Adli tatile rastlayan süreler işlemez. Bu süreler tatilin bittiği günden itibaren üç gün uzatılmış sayılır.

II - İDARİ YARGI (BÖLGE İDARE, İDARE ve VERGİ MAHKEMELERİ)

İDARİ YARGILAMA USULÜ KANUNU (KANUN NO: 2577)

Sürelerle İlgili Genel Esaslar
    Madde 8 - 3. Bu Kanunda yazılı sürelerin bitmesi çalışmaya ara verme zamanına rastlarsa bu süreler, ara vermenin sona erdiği günü izleyen tarihten itibaren yedi gün uzamış sayılır.

Çalışmaya ara verme
    Madde 61 - 1.
    Bölge idare, idare ve vergi mahkemeleri her yıl bir eylülde başlamak üzere, yirmi temmuzdan otuzbir ağustosa kadar çalışmaya ara verirler.Ancak, yargı çevresine dahil olduğu bölge idare mahkemesinin bulunduğu il merkezi dışında kalan idare ve vergi mahkemeleri çalışmaya ara vermeden yararlanamazlar. Bu mahkemeler, 62 nci maddedeki sınırlamaya tabi olmaksızın görevlerine devam ederler.
    2. Ara verme süresi içinde; bölge idare mahkemesi başkanının önerisi üzerine, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca, her bölge idare mahkemesi merkezinde idare ve vergi mahkemesi başkan ve üyeleri arasından görevlendirilecek üç hakimin katıldığı bir nöbetçi mahkeme kurulur. Nöbetçi kalanlardan en kıdemli başkan, yoksa en kıdemli üye nöbetçi mahkemenin başkanlığını yapar.
    3. (DEĞİŞİK BENT: 10/06/1994 - 4001/27 md.) Çalışmaya ara vermeden yararlanamayanlar ve nöbetçi kalanların yıllık izin hakları saklıdır.

Nöbetçi mahkemenin görevleri
    Madde 62 - Nöbetçi mahkeme çalışmaya ara verme süresi içinde aşağıda yazılı işleri görür:
    a) Yürütmenin durdurulmasına ve delillerin tespitine ait işler,
    b) Kanunen belli süre içinde karara bağlanması gereken işler.
    Son düzenleme : i-ked; 09-09-2013 saat: 00:13. Sebep: ,
    ~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

İnsanın yeni bir duygu tatmaksızın günler, haftalar, aylar hatta yıllar geçirdiği olur.

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Thumbs down 11/09/2013 00:00 Merhaba Yeni Gün

Hmm

Dün -daha önceki gün hiç uyumadığım için- uyuyakaldım.

Bugün yine en iyi / sevdiğim / özlediğim / ...

öğrencimi / öğretmenimi

hastamı / doktorumu

sırdaşımı / arkadaşımı

yoldaşımı / sevgilimi

.
    .
    .

gerek benim gerekse de kendisinin hataları ve yanlış anlamalarla kaybettiğim için üzgünüm...

Ve sonrası...

Sonrasında neler neler düşündüm?!

Hâlâ da düşünüyorum... Hiçbirşey değişmeyecek.

Öne sürülen en büyük gerekçeyi yani köken ve mezhep ayrımı ise o kadar saçma ki! Çünkü her ikimizin de kökeni aynı, bizim farkımız 93 Harbi (1877-1878) sırasında göçe zorlanıp Anadolu'ya yerleştirilmek... Tabiki bulunduğumuz ortama uymuşuz zamanla...

Deliorman ve Dobruca Ağzı
    Deliorman ve Dobruca Türklerinin kökeni Celali Ayaklanmalarından sonra gerçekleşen büyük Türkmen sürgününe dayanır.16.yy'ın başından itibaren Celali ayaklanmasının çıktığı Tokat, Yozgat, Sivas, Kırşehir, Maraş, Adana, Toros dağlarındaki Türkmenlerden ve Mersin, Karaman civarından Deliorman ve Dobruca'ya yoğun bir Türkmen göçü (sürgün-iskan) olmuştur. Fakat bu Türkmenler Deliorman'a geldiklerinde Sarı Saltuk'la birlikte gelen Türklerle ve Kıpçak-Peçenek halkla karşılaşmışlar ve onlarla karışmışlardır, işte Deliorman'da ve Dobruca'da kullanılan Türkçe özellikle bu Orta Anadolu Türkmen ağızları ve Kıpçak şivesinin izlerini taşıyan bir ağızdır.

Deliorman-Dobruca yöresinde;
    - Şimdiki zaman çekimlerine örnekler (Deliorman ve Dobruca'daki farklı kullanımlar) :
    Kod:
    1.tekil : Geliyerim , Geleerim , Geleerin , Geleem , Geliim , Geloorum , Geliyörüm
    2.tekil : Geliyersin, Geleersin ,Geleesin , Geliisin , Geloosun , Geliyörsün
    3.tekil : Geliyeri , Geleeri , Gelee , Geliyi , Gelooru , Geliyörü
    1.çoğul : Geliyeriz , Geleeriz , Geleez , Geliiz , Gelooruz , Geliyörüz
    2.çoğul : Geliyersiniz , Geleersiniz ,Geleesiniz , Geliisiniz , Geloorsun ,Geliyörsün
    3.çoğul : Geliyerlee , Geleerlee , Geleelee , Geliilee , Geloolar , Geliyörlar
    Kelime sonlarındaki r ünsüzü düşme temayülü gösterir, fakat örneklerde verilen son iki çekim Razgrad-Torlak yöresi ağzının çekimidir, buralarda r düşmez. Şimdiki zaman ekinde yuvarlak ünlü barındıran örnekler Razgrad-Torlak kazası ağzının özellikleridir. Bu yöre Türklerinin menşei günümüz Tokat,Amasya illerinin tümü ile Sivas ilinin merkez ilçesi ve Tokat'a sınır ilçelerinden iskan edilen Türkmen halktır,ağırlıklı olarak Çepni boyundan gelirler. Diğer örnekler ise Razgrad(Torlak ilçesi hariç), Şumnu,Silistre,Rusçuk,H.Pazarcık ve Eskicuma illeri Türklerinin ağızlarıdır. Bu Türkler ağırlıklı olarak Avşar boyundan gelmektedirler.Menşeleri,günümüz Maraş,Adana,Antep,Halep,Malatya,Sivas'ın güney ilçeleri,Mersin,Niğde,Kırşehir illerinden iskan edilen Türkmenlerdir.
    Güney Bulgaristan, Kırcaali Ağzı
    Güney Bulgaristan'da Orta ve Güney Anadolu şivesi hakimdir. Konya, Kayseri, Sivas gibi illerle ortak ağza sahip olan Güney Bulgaristan çeşitli nedenlerle iskan ettirilen Avşar, Cerit ve Tecirli gibi Orta ve Güney Anadolu Türkmen aşiretlerinin yerleştiği bir bölgedir. Özellike Avşar Türkmenleri Kahramanmaraş, Adana, Kayseri, Sivas, Karaman, Konya Ulaşabildiğim benimle aynı "tuhaf" soyisme sahip göçmenler Konya-Karaman kökenli olduklarını iddia ediyorlar. Bizim sülalede yaşayan en yaşlı kişi babamla konuştuğumda ise bizim ilk gelenin küçük yaşlarda olduğunu söylüyor. Zamanla dil-din-mezhep uymuşuz ortama işte..., Aksaray vb illerden gelerek çoğunlukla Güney Bulgaristan'a yerleşmiştir.

Orta ve Güney Anadolu Şivesinen örnekler(aynı şekilde Kırcaali'de de kullanılmakta):
    "K" harfi "g" olarak telaffuz edilir.
    Konya-Gonya
    Karaman-Garaman
    Kırcaali-Gırcalı
    "Y" ve "e" harfi bir araya geldiğinde "e" "i" olur.
    Yemek-Yimek
    "yor" eki kısaca "yon" olarak telaffuz edilir.
    N'ediyorsun?-Nediyon?
    Ne yapıyorsun?-Napiyon?
    Bazı sessiz harflerden önce "i" harfi getirilir.
    Ramazan-Iramazan
    Limon-İlimon

----------------------------------------------

2 saat kadar eskilerle boğuştum. Sonuç: "0"

Zaman zaman "melek"
    Zaman zaman "yalancı"
    Zaman zaman "mağdur"
    Zaman zaman "hırsız"
    Cimcirik

------------------------

Aşk Hamalı

Ben... Aşk hamallığı yapıyorum.
    Belki de dünyanın en kötü mesleği bu, biliyorum.
    Ama... Ama güzel bir kız görünce, dayanamıyorum,
    Onu, her şeyden daha çok seviyorum...

Aşkımı küfelere koyup kalbime yüklüyorum,
    Sevgimi Ağrı'ya, Everest tepesine çıkarıyorum,
    Nefes bile almadan, bıkmadan taşıyorum.
    Umut sokağı son numaraya gelince,
    Yükümü boşaltıyorum...

Ben...Sadece aşk hamalıyım.
    Yükümü isteyerek taşıyıp, istemeden bırakıyorum.
    Ücretim olan düş kırıklığını, üzülerek alıyorum.
    En yakın meyhaneye dalıp, kadehlere gömülüyorum.
    Yeni yük çıkana kadar, eskisine içiyorum...

Turgut Erdoğan
    Son düzenleme : i-ked; 11-09-2013 saat: 02:20.
    ~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Thumbs up 12/09/2013 00:00 Merhaba Yeni Gün

Ülke gündeminin 'davalarla' meşgul olduğu dönemde ihtiyaç haline gelen bir el kitabı var artık: Olağan Şüpheliler. Çağdaş Hukukçular Derneği'nin hazırladığı rehber, bir gün kolluk kuvvetleriyle karşı karşıya kalırsanız size 'haklarınızı okuyup yol göstermeyi' amaçlıyor

Gözaltına neden alınırsınız?
    Gözaltına alınmak için suçu işlediğinize ilişkin emarelerin (iz, belirti, kanıt, bulgu) bulunması ve gözaltının soruşturma için zorunlu olması gerekir. Bunun süresi yakalama anından itibaren 24 saat, Özel Görevli Mahkeme kapsamında bir suç ise 48 saattir. Uzatılsa bile 96 saat içerisinde hâkim karşısına çıkarılmak zorundasınızdır.

Tazmİnat hakkı
    *Haksız yere yakalanmış, gözaltına alınmış, tutuklanmışsanız
    *Gözaltı süresi bitmesine rağmen serbest bırakılmadıysanız
    *Tüm aşamalarda haklarınız hatırlatılmadıysa ya da kullandırılmadıysa
    *Tutuklanınca makul sürede davanız açılmadı ya da sonlandırılmadıysa
    *Neyle suçlandığınız yazılı ya da sözlü olarak size bildirilmediyse
    *Yakalandığınız ya da tutuklandığınız yakınlarınıza bildirilmediyse
    *Hakkınızdaki arama kararı ölçüsüz bir şekilde gerçekleştirildiyse
    *Eşyalarınıza haksız yere el konulduysa Kanuna uygun şekilde gözaltına alındınız ama kakkınızda kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiyse
    *Kanuna uygun şekilde gözaltına alındınız ya da tutuklandınız, hakkınızda dava açıldı ve beraat ettiyseniz,
    *Maddi ve manevi her türlü zararınızı devletten isteyebilirsiniz.

Hangİ durumlarda kİmler tarafından yakalanırsınız?
    *Hâkim kararı veya cumhuriyet savcısının emri ile polis ya da jandarma tarafından.
    *Polis veya jandaranın suç işlediğiniz veya suç işleyeceğiniz konusunda şüphe duyması durumunda. *Suçüstü halinde herkes tarafından (vatandaş dahil) yakalanabilirsiniz.

Sus ama kİmlİğİnİ söyle
    Hakkınızdaki suçlamalarla ilgili bilgi vermeme (susma) hakkına sahipsiniz. Ancak susma hakkı kimlik bilgilerinizi kapsamaz. Kimlik bilgisini vermeme kabahat, kimlik bilgisi ile ilgili yalan beyanda bulunmak ise suçtur. Susma hakkı tüm sorular için kullanılabilir. Kısmi olarak da kullanılabilir. İstediğiniz soruya cevap verip istediğiniz soruya cevap vermeyebilirsiniz.

Dokunmayın!
    *Arama ve el koyma işlemleri esnasında hiçbir nesneye dokunmayın.
    *Size ait olmayan eşyalarda parmak izi bırakmayın.
    *Eşyaların taşınmasına yardım etmeyin.

İşkence durumunda...
    Kolluk size karşı insan onuruyla bağdaşmayan, bedensel veya ruhsal yönden açı çekmenize ya da algılamanıza neden olan, irade yeteneğinizin etkilenmesine, aşağılanmanıza yol açan davranışlarda bulunuyorsa, bunun adı işkencedir. Böyle bir iddianız varsa mutlaka rapora geçirttirin. Vücudunuzdaki bütün işkence izlerini nedenleriyle birlikte rapor ettirin.

Sözlerİnİze dİkkat edİn
    Sizinle yapılmış olan mülakat, sohbet gibi ifade dışı görüşmeler ve bu görüşmelere ilişkin tutanaklar hukuka aykırıdır. Ancak hakkınızda sonuç doğurabilirler.

Arama tutanağı İsteyİn
    Aramanın sonunda aranan kişiye istemi üzerine arama tutanağının bir kopyası verilir. Arama tutanağının mutlaka arama yerinde tutulması gereklidir. İstisnası yoktur! Aleyhinize unsurlar barındıran arama tutanağını ya kabul etmeme nedenlerinizi açıkça yazarak imzalayınız ya da hiç imzalamayınız.

Avukatımla görüşmek İstİyorum
    Avukat ile görüşme denetime tabi değildir. Avukatla, her zaman ve kimsenin duyamayacağı bir biçimde görüşme hakkına sahipsiniz. Avukatınızın, size verdiği belgeler ve yaptığınız yazışmalar, kural olarak denetime tabi tutulamaz.

Kan örneğİne İtİraz hakkı
    Yazılı onayınız olmadan vücudunuzdan kan veya doku örneği alınamaz. Bu konuda onayınız yok ise bunu belgeye mutlaka geçirttirin. Durumla ilgili çıkış raporunuzu savcıdan talep edin.

Pekİ ya çocuklar?
    Fiili işlediği zaman 12 yaşını doldurmamış olanlar ile 15 yaşını doldurmamış sağır ve dilsizler, herhangi bir suç nedeniyle yakalanamazve hiçbir suretle suç tespitinde kullanılamaz.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.as...&CategoryID=79

Son düzenleme : i-ked; 12-09-2013 saat: 00:02. Sebep: Bugün Bora Yaşar Abi imzalı yazıları alıntıladım.
    ~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

Sayfa 22/32 İlkİlk ... 122021222324 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •