Sayfa 3/10 İlkİlk 12345 ... SonSon
Arama sonucu : 79 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Alternatif Piyasalar = Varant + Turbo Sertifikalar + VOB = Risk Sepeti

Duhul
    Dec 2010
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    214

Esas

Güzel paylaşımlar telekkür ederiz.

2. Esas

Bugün DAX çok gevşemedi, bir ara 8.17x 'leri denedi, BİST 'te durum malum

sepet şu anda işe yarıyor gibi gözüküyor

bu noktadan itibaren DAX 8.200 altına sarkmaz ise WTI 'ın yukarı gitmesini beklerim ( şu anda 95,50 USD )

Bu durumda sepete WTI uzun sertifikası, yani EWTAEC ekleyebilirim, şu anda kotasyonu ALIŞ 3,98 - SATIŞ 4,01

WTI kontratlarında hesap şöyle yapılıyor ;

4,01 / 1,795 ( USD Kuru ) = 2,23 x 10 ( dönüşüm oranı ) = 22,30 USD yapıyor

bunu kullanım fiyatına ekliyorsunuz ;

73,37 + 22,30 = 95,67 USD 'dan WTI long açmış oluyorsunuz

Yanlız bu sertifikada dikkat etmeniz gereken nokta fiyatlamanın futurelara göre yapılıyor olması, yani şu anda hesaplamada kullanılan CLM13 adındaki WTI kontratı, bu kontratın son işlem tarihi 21 Mayıs 2013, bu durumda yaklaşık olarak 16-17 Mayıs gibi bu sertifikaya ait kullanım fiyatı güncellenecek ve bir sonraki kontrat olan CLN13 kullanılacak, ve bu kontral ile vadesi, dolacak

kontrat bilgileri ve vade tarihlerini aşağıdaki linkten takip edebilirisiniz ;

http://www.cmegroup.com/trading/ener...r_futures.html

3. Esas

Alıntı Originally Posted by CanEmrahYilmaz Yazıyı Oku
    BIST ve DAX arasındaki ayrışmadan birşey çıkar mı acaba diye BIST 'te Garanti + Akbank + Ykbnk LONG, DAX short sepeti yaptım ;

EGAAFC : 0,30 Maliyet ( Başabaş noktası 10,50 TL Garanti )

EYKAFC : 0,16 Maliyet ( Başabaş noktası 5,85 TL Ykbnk )

EYKAEC : 0,29 Maliyet ( Başabaş noktası 5,90 TL Ykbnk )

EDXPGC : 1,32 Maliyet ( Başabaş noktası 8.190 puan DAX )

AKDBHV : 0,66 Maliyet ( Başabaş noktası 10,56 TL Akbnk ) ( bunu sadece güniçi trade için almıştım ama az miktar olduğu için portföyde unutmuşum, yarın ilk fırsatta veririm )

anlık değerler resimdeki gibidir

risk almak istemeyenler eş zamanlı olarak pozisyonları kapatabilir

adrenalin severler DAX shortları gün içi trade ile maliyet düşürebilir, ya da tam tersi hisse sertifikalarını gün için al sat ile yukarıdan ver düşükten al deneyebilir

ben kişisel olarak DAX shortları tutacağım, DAX ve DJ 'daki duruma göre WTI long ekleyeceğim ( gün içi anormal bir durum olmaz ise )

4. Esas

maalesef 3,99 'dan EWTAEC alma fırsatını kaçırdık, şu anda 4,15

EGAAFC + EYKAEC 'leri kapattım, uygun bir fırsatta DAX Shortları da kapatacağım

5. Esas

EYKAFC ve AKDBHV 'yi de kapattım

DAX Short ( EDXPGD 1,32 maliyet ile ) kaldı elimizde, WTI gevşer ise sepete ekleyeceğim

6. Esas

Eğer sepete Petrol sertifikaları eklersem bunlarla da trade pair olarak BIST30 'dan TUPRS ve PETKM hisselerini portföye alırım

TÜPRAŞ Petrol fiyatlarının artışı ile paralel, PETKİM ise ters yönlü hareket eden kağıtlar

TÜPRAŞ için aşağıdaki Turbo Sertifika alternatifleri mevcut ;

benim içlerinden takip ettiğim ;

ETUABC ( LONG için ) : Şu anda kotasyonu ALIŞ 1,18 - 1,20 SATIŞ ;

1,20 'den alırsanız eğer 41 + ( 1,20 x 10 dönüşüm oranı ) = 53 TL'ye TUPRS maliyetiniz oluyor ( şu anda tahtası ALIŞ 52,50 - 52,75 SATIŞ )

ETUPAC ( SHORT için ) : Şu anda kotasyonu ALIŞ 0,88 - 0,92 SATIŞ ;

0,92 'den alırsanız eğer 62 - ( 0,92 x 10 dönüşüm oranı ) = 52,80 TL'ye TUPRS satış maliyetiniz oluyor ( şu anda tahtası ALIŞ 52,50 - 52,75 SATIŞ )

PETKİM 'de is ne varant ne de sertifika alternatifi yok maalesef, eğer ki petrol fiyatları kayda değer düşüş gösterir ise ( % 4 - 8 ) arası, o vakit direkt olarak PETKM hisse senedini ( o andaki endeks ve fiyat durumuna göre ) sepete ekleyebilirim

Duhul
    Dec 2010
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    214

Esas

Sertefikalarda kaldıraç oranı nasıl belirleniyor?
    Kaldıraç sabitmidir,değişkenmidir?
    Bıst30 long vob short,abritaj örneği gsterebilirmisiniz?

8. Esas

Alıntı Originally Posted by karmatte Yazıyı Oku
    Sertefikalarda kaldıraç oranı nasıl belirleniyor?
    Kaldıraç sabitmidir,değişkenmidir?
    Bıst30 long vob short,abritaj örneği gsterebilirmisiniz?
    Kaldıraç oranı tercih edeceğin sertifikaya göre değişiyor, bunlarla ilgili Erste'nin kendi çalışması var sitesinde ;

http://www.sertifika.erste.com.tr/pa...gi_dokumanlari

örnek sepetimi ilk sayfada yapmıştım, şu an itibariyle anladığım kadarıyla tahtaları bozuk, yanlış fiyata mal satıyor

Sayfa 3/10 İlkİlk 12345 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •