Sayfa 1/2 12 SonSon
Arama sonucu : 14 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Kisiden kisiye borclanma neden yasak?

Esas Kisiden kisiye borclanma neden yasak?

http://www.businessinsider.com/what-...lending-2013-8

Yukarida bu isin ABD de patladigi gozukuyor

TR de ise arkadasinin kredi kartininin borcunu siz kapatsaniz ve arkadasiniz sizden mal almis gibi gozukup borcunu 1-2 yila yaymaya kalksa siz hapse giriyorsunuz.

Neden TR de boyle bir kanun yok?

Esas

tefecilik çünkü ?

Esas

Alıntı Originally Posted by bobgen Yazıyı Oku
    tefecilik çünkü ?
    bankanin yaptigindan farki nedir?

Yillardan beri ABD de yapilan bir sey bu kisiden kisiye

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Karadenizin yeşillikler diyarı..şehri İstanbul .
    Gönderi
    39,562
    Blog Yazıları
    1

Esas

Alıntı Originally Posted by mandrake Yazıyı Oku
    http://www.businessinsider.com/what-...lending-2013-8

Yukarida bu isin ABD de patladigi gozukuyor

TR de ise arkadasinin kredi kartininin borcunu siz kapatsaniz ve arkadasiniz sizden mal almis gibi gozukup borcunu 1-2 yila yaymaya kalksa siz hapse giriyorsunuz.

Neden TR de boyle bir kanun yok?
    Arkadaşına borç vermenin yasak olduğunu bilmiyorum.

Arkadaşıma borçta veririm, borçta alırım. kimsenin bunu bilmesine gerek yok sanırım.

Arkadaşım dara düşmüş ise, yardım ederim, ettimde ama banka gibi faiz almadım, almam da. usd olarak verip, aynı miktarda usd yi geri almış olsam bunun yasak olacağını düşünmüyorum.

bu borç için belge bile almam, alırsam zaten arkadaşım değildir.

anadoluda çok yapılan bir işlemdir, büyükşehirler insanları değiştirdiği için pek uygulanan bir şey değildir.

Forum kurallarını okumak için tıklayınız
    Bunları yapmayınız okumak için tıklayınız.

Forumun Altın Kuralı : Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır..

Not: Forumumuzda dini ve siyasi ile futbol taraftarlığı yazıları kabul edilmiyor.

Forumumuz yeni adresinde eski gelenek ve kurallarıyla yoluna devam edecektir. Lütfen üyelik kaydınızı yapınız:
    http://www.hisse.net/topluluk/register.php

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Karadenizin yeşillikler diyarı..şehri İstanbul .
    Gönderi
    39,562
    Blog Yazıları
    1

Esas

Alıntı Originally Posted by mandrake Yazıyı Oku
    bankanin yaptigindan farki nedir?

Yillardan beri ABD de yapilan bir sey bu kisiden kisiye
    kişiden kişiye verilenden + faiz alınıyorsa, yasak olması normaldir. bir gelir elde edilmiştir ve bunun vergisini vermen lazım.

tefecinin vergi vermesi pek olası değil. parasını alamazsa araya silahlı adamlar girmeye başlar. banka silahlı eleman değil, avukatı yollar.

Forum kurallarını okumak için tıklayınız
    Bunları yapmayınız okumak için tıklayınız.

Forumun Altın Kuralı : Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır..

Not: Forumumuzda dini ve siyasi ile futbol taraftarlığı yazıları kabul edilmiyor.

Forumumuz yeni adresinde eski gelenek ve kurallarıyla yoluna devam edecektir. Lütfen üyelik kaydınızı yapınız:
    http://www.hisse.net/topluluk/register.php

Duhul
    Sep 2013
    İkamet
    Gönüllerde
    Gönderi
    69

Esas

Alıntı Originally Posted by guneysu Yazıyı Oku
    anadoluda çok yapılan bir işlemdir, büyükşehirler insanları değiştirdiği için pek uygulanan bir şey değildir.
    Büyükşehirlerde bir laf vardır "İşin yoksa şahit ol, paran çoksa kefil ol!" Büyükşehirli sütten ağzı yandığı için yoğurdu üfleyerek yer genelde o yüzden dolara değil altına , elmasa , pırlantaya da endekslesen borç isteme benden buz gibi soğurum senden mottosu genel geçer bir kuraldır

Esas

Benim sordugum vergisi verilmesin verilsin degil

Benim sorum neden yasak? Yani ben faiziyle borc vermek istiyorum saga sola millete. ABD de yasak degil, belge duzenliyorsun veriyorsun hatta internette siteler var hic tanimadigin insanlara veriyorsun borc

Neden TR de kisilere yasak ama bankalara degil?

Soru bu

uyuz Guest

Esas

ikrazatçılık lisansı alman lazım. tabi verirlerse !!

Sayfa 1/2 12 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •