Sayfa 2/7 İlkİlk 1234 ... SonSon
Arama sonucu : 56 madde; 9 - 16 arası.

Konu: 2000$ ile ne yapılır ne yapılmaz?

Duhul
    May 2009
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    375

Esas

Pozisyonları kapattım, son durumda bekleyen emir de yok. Yarın bakamayacağım, risk almıyorum. Genel stratejim bellidir. Bir değişiklik olursa uğrarım.

Duhul
    May 2009
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    375

Esas

GBPUSD bu saatlik kapanış önemli. Şu haliyle kapatırsa gereken 3 koşul da sağlanmış oluyor. Ondan sonrası kişiye kalmış.
    Şahsen 6470'in önemine değinmiştim, orayı geçerse alırım ve ilk hedefi 6535 olarak belirlerim. 6426'daki fibo ve oranın üstünde tutunmakta daha önce zorlanmış olması nedeniyle stop noktasını 6410 olarak belirlemeyi düşünüyorum.
    6438-6426 ek alım için kullanılabilir.

Not: Alttaki göstergenin teyidi saat sonunda kesinleşecek. 6450 altındaki kapanışla teyit vermeyecektir.

Ekstra bilgi: Neden shortta ısrarcı olmadık? TP hedefimize gelmeden geri döndü. Aşağıdan gelen uzun vadeli bir trend kanalına yakınız. Gün içi açtığım işlemde 6382'yi ara destek olarak belirlemiştim, oranın üstünde tutunmaya devam ediyordu. Bu sebeple yukarı giderse bir al sinyali yaratabileceğini düşündüm. Henüz kesinlik kazanmamış olsa da, şu an short olmadığımdan, açık ve zararda pozisyonum yok. Dolayısıyla kafam rahat. Al ve sat için objektif bakabiliyorum. Shortta olsam, short ısrarında olmaya devam edebilirdim. Bu yanlış kararlara yol açabilirdi.

Ne demiştim? Pozisyon sevdası yok. Getiri yüksek olacak değil, DD düşük tutma hedefim var. Sabır, disiplin..
    Vesayre.

Duhul
    May 2009
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    375

Esas

GBPUSD pozisyonları 6460'tan, maliyetinden kapandı.
    6400 civarında sistemin sat vermediğini görüyoruz. Tüm koşullar oluşmamıştı. Lakin hatalı davrandığımı düşündüğümden ve fiyatlar yönümüzü tam olarak doğrulamadığından pozisyondan çıktım.

6470 üzerinde tutunduğu izleniminde fiyat da bize fake attı. Gündüz bakamadığım için müdahale etme fırsatım olmadı. Gerçi baksam da strateji gereği müdahale etmeyebilirdim.

Sonuç olarak bana kalırsa yaptığım hata şuydu:

*Al sinyallerine daha temkinli, sat sinyallerine daha hevesli yaklaşacağımı söylemiştim. Lakin buna rağmen, 6470 üstünden 2 adet pozisyon açtım.

*80 pips civarı terste kalmalar olabildiğini, buralarda maliyeti iyileştirmek için açılan pozisyonların iyi sonuç verdiğini söylemiştim. Lakin yukarıdan 2 poz açtığım için 6426 olarak belirlediğim ek seviyeden 1 adet pozisyon açabildim riski çok artırmamak için. Halbuki 6470 üstünden bir tane açsam, 6426 civarından 2 adet açsam 6445 civarı bir maliyetimiz olacaktı ve 6460 civarında bu sefer pozisyonları kar ile kapatabilme fırsatımız olacaktı. Ya da 6445'e yani maliyete stop yazıp ne olacağını görebilecektik.

Neyse. Bazı noktalarda uygulama hatasına düşsem de stratejinin bu zamana kadarki geçmişi sayesinde toparlayabildim. Stop da olabilirdim. Şansımız da yaver gitti diyebilirim. Piyasa, hatayı her zaman affetmiyor. Bu hatayı tekrarlamamaya gayret edeceğim. Bahsettiğim hata, sadece burada uyguladığım stratejiyle ilgili değil, piyasada işlem yapan insanların sıklıkla düşebildiği hatalardır. Burada öz eleştiriden kaçınmamaya çalışıyorum, hepimize faydalı olacak sonuçlar çıkarabiliriz.

Bugün için başka pozisyona girmeyeceğiz. Bekleyen emir de yok.

Eyvallah.

Not: GBPUSD veriden sonra yine max 6470 gördü. Bu bölgede yaşanan savaşın neticesinde sağlam bir kırılım olma ihtimalini yüksek görüyorum.

Duhul
    Aug 2009
    İkamet
    Hollanda
    Gönderi
    879

Esas

Alıntı Originally Posted by berked Yazıyı Oku
    Not: GBPUSD veriden sonra yine max 6470 gördü. Bu bölgede yaşanan savaşın neticesinde sağlam bir kırılım olma ihtimalini yüksek görüyorum.
    eurusd de cok onemli destek olan 1.356-1.357 bolgesinde uclu dip yaparak veriyle yukari dondu bu noktadan sonra eurusd 1.41 lere dogru yukselme ihtimali oldukca yuksek. daha cok gbp islem yapiyosan o tarafta da 1.69-1.7 larin gorulebilecegini dusunuyorum. yukselen trendde bozulma emaresi yok hatta aylikta takip ettigim sistemde ala gecti yilsonu kapanisiyla.

japon yeni de tekrar 100.x seviyeleri gorup trendi test edecektir ancak orda daha fazla bir sarkma beklemiyorum yukarda gormesi gereken daha cok hedef var gibi.

Duhul
    May 2009
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    375

Esas

Alıntı Originally Posted by nevermind Yazıyı Oku
    eurusd de cok onemli destek olan 1.356-1.357 bolgesinde uclu dip yaparak veriyle yukari dondu bu noktadan sonra eurusd 1.41 lere dogru yukselme ihtimali oldukca yuksek. daha cok gbp islem yapiyosan o tarafta da 1.69-1.7 larin gorulebilecegini dusunuyorum. yukselen trendde bozulma emaresi yok hatta aylikta takip ettigim sistemde ala gecti yilsonu kapanisiyla.

japon yeni de tekrar 100.x seviyeleri gorup trendi test edecektir ancak orda daha fazla bir sarkma beklemiyorum yukarda gormesi gereken daha cok hedef var gibi.
    kısa vade için olumlu görüntü var, katılıyorum. eurusd 3'lü dip ve yukarı dönüş önemliydi. daha önce de belirttiğim 3690/3710 seviyesini önemsiyorum. D1 log grafikte uzun vadeli düşen kanal 1,395* civarında, yukarı dönüş önemli olsa da 1,39** civarına yaklaştıkça yukarısı için şüphelerim artmaya başlar. tabii ki kanal geçilirse fake olmasını beklemem, uzun süre aşağısına inmeyeceğini düşünürüm.

gbpusd için ise haftalıkta 1,6750.

bir noktada aşağıyı bekliyor olmam sübjektif yorumum. bu konuda yanılabilirim. ama trade ederken amacımız haklı çıkmak olmamalı zaten. amaç para kazanmak. şahsi beklentilerimde yanılsam da, grafiğe ve önceden belirlediğim hareket planıma sadık kalabilirsem kazanabilirim, en azından kaybetmem.

gbpusd sıkışan bir hareket içerisinde. beklediğim aşağı hareket mavi/kırmızı trend desteklerinin kırılması ile başlayabilir. haftalık teyit beklemeye muhtemelen gerek kalmayacaktır böyle bir durumda. yukarıda ise 1,6750 yılların direnci.
    60dk sistemde sinyal olarak "al" devam ediyor. Aşağıda 6435 mavi indikatör alt destek değeri, 6390 ise günlük/haftalık grafikteki trend desteği.

66** civarında ikili tepe yapması durumunda 60/240 dk grafiklerde negatif uyumsuzluk görürsem kısa stoplu satabilirim. sistemin dışında hareket etmiş olacağım ama panik ile yanlış karar almayı önlemek için hareketi önceden planlıyorum ve indikatörlerden teyit alıyorum.

daralan üçgen, 3'lü dip ve pozitif uyumsuzluk. olumlu.
    bunun dışında eurusd'nin trendi kırdığı seviyeyi test etmek ya da yaptığı bir dalganın nihayetinde %50'sini geri almak gibi bir huyu var. sarı ortalama ile beraber ortak noktayı kısaca 3700 olarak belirliyorum. bu bölge gelirse dikkatli olmakta fayda var.

eurjpy 5 no'lu gönderide bulunan günlük grafikte trend desteği olan 142 seviyesinde tutunmaya çalışıyor. Yine aynı grafikte 60dk sistemde mavi indikatör üst banda 143 civarında 3 kere değdi, geçemedi. Sat sinyali devam ediyor.

diğerleriyle ilgili görüşlerim aynı.

vakit oldukça ve güncelleme oldukça yazmaya gayret edeceğim. pozisyon ve bekleyen emir şimdilik yok.

bol kazançlı bir hafta diliyorum herkese.

vesayre..

6. Esas

Duhul
    May 2009
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    375

Esas

Belirttiğim 6435 civarından 6466'ya kadar bir tepki oldu ve ardından düşüş devam etti. Long tarafına temkinli yaklaşmam şimdilik iyi olmuş gözüküyor.
    Sinyal sata döndü.

6400/6430/6456 pozisyon artırmayı düşüneceğim yerler olabilir. Günlük kapanış 6360/6390 bandının arasında mı, üstünde mi, altında mı olacak? Bu önemli bir gösterge olacak benim için.

Bu sistemin geçmişte verdiği bir sinyal.

Bu da güncel durum.

İki grafikte ortak nokta, ilk düşüş dalgasından sonra tepki yükselişinde al sinyali gelmesi. Sinyal geldikten sonra hızlı in-çık hareketi. Sonra yukarı güç azalmış ve sinyal tekrar sata dönmüş.
    Benzer durumlar olarak niteliyorum. Bu sebeple, şuanki grafiğe uyarlarsak, 6400/6430 bandına olacak tepkiler satış fırsatı olabilir gibi duruyor. Ama bu durumda günlük trend desteği tutmuş gibi olacağı için dikkatli olmak lazım.

Buna göre pozisyonları şekillendireceğim.

Duhul
    May 2009
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    375

Esas

EURUSD daha önce vurguladığım 1,3700'yi ilk etapta geçememiş görünüyor. Altta ise 1,3636 önemli.
    Bu bandın kırılım yönü belirleyici olacaktır. 1,3700'nin üzerinde 240dk veya yerine göre 60dk kapanış yaparsa, uzun bir bar dikmesi olası gözüküyor.
    1,3636 geçilirse ise şu an 1,3537'den geçen düşen kanalı tekrar hedef yapabilir.

GBPUSD görüntü bu şekilde. Beklediğimden yukarıya tepti. Tepki mi yeni bir trend mi göreceğiz tabi. Mavi indikatörün üst bandını aşamamış olması şimdilik lehimize olan tek şey.
    1,6400 aşağı geçilirse, 1,6360 civarını tekrar test eder diye düşünüyorum.

Sterlin'de açıklanan veriler uzun bir süredir iyi geliyordu, hatta beklenenden de iyi. Geçtiğimiz aylarda yaptığı yukarı trendi tamamen buna bağlamasam da, yer yer yukarı trendin devamında rol oynadı bu veriler.
    Bugün, GBP- CPI verisi beklenenden kötü geldi. USA tarafından perakende satış verileri iyi geldi. Piyasanın teoride vermesi gereken reaksiyonun zıttını verdiğini görüyoruz. Açıklanmış veri genelde çöp oluyor. Beklenen yöne gitse bile, tarihsel olarak incelediğimde, neredeyse raslantısal veri-fiyat ilişkisi.

Sayfa 2/7 İlkİlk 1234 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •