Sayfa 1/7 123 ... SonSon
Arama sonucu : 56 madde; 1 - 8 arası.

Konu: 2000$ ile ne yapılır ne yapılmaz?

Duhul
    May 2009
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    375

Esas 2000$ ile ne yapılır ne yapılmaz?

Yeni yıl ile birlikte farklı bir şey yapmak istedim ve aklıma bu geldi. Burada yapacağım analizlerle beraber aldığım pozisyonları ve hesabın durumunu da yayınlayacağım.

2000$ başlangıç bakiyesi yıl içerisinde ne olacak? Bunu takip etmek isteyenler birlikte buradan takibini yaparız.

Notlar:
    *Pozisyon peşinde koşmayacağım. Sabır önemli, az ama öz pozisyona girmeyi hedefleyeceğim.
    *GBPUSD, EURUSD ağırlıklı olmakla beraber USDTRY, EURJPY ve XAUUSD de dahil olmak üzere her şeyde pozisyon alabilirim.
    *Disiplini elden bırakmamak esas olacak, planı önceden yapıp, daha sonra plana sadık kalmayı hedefleyeceğim.
    *Belli bir getiri hedefim yok, amacım drawdown'u düşük tutarak kazanmak.
    *2000$, bu başlığı açma amacım için makul geldi. "Disiplin ve sabırla, para ve risk yönetimiyle ve belli stratejilerle görece küçük bir bakiye, iyi bir yere gelebilir mi?" sorusuna sizlerin huzurunda cevap arıyor olacağım. Konuşmak yerine uygulamaya çalışıyor olacağım.

Hesabı takip etmek isteyenler bu linki kullanabilir. 60sn'de bir güncellenir, bekleyen emirleri göstermiyorum ama burada yazacaklarımdan anlaşılabilir, açılan pozisyonlar 15dk sonra yayına girer.
    Hedefim balık vermek değil, ben tutabilirsem başkasının da tutabilmesine yardımcı olmak.

http://www.mt4i.com/users/berked

Vesayre.

Duhul
    May 2009
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    375

Esas

Stratejinin anlatımı
    --------------------------------------------------------------------------------------------

GBPUSD için pozisyona girişte baktığım 3 şey var:

Short için:
    1-Sat sinyali gelmiş olacak.
    2-Fiyat mavi indikatör alt bandını kıracak. (Long için üst bandı kırması lazım)
    3-Grafiğin en altındaki gösterge kırmızı yakacak.

Bunların 3'ü aynı anda gerçekleştiğinde sinyalimiz geçerli hale geliyor. Örnek olarak, 4-5 aralık günlerinde sat sinyali gözüküyor ama koşulların hepsi oluşmadığı için saymıyorum. 11 Aralık'ta gelen sat sinyaline 12 Aralık'ta teyit alıyor ve o zaman pozisyona giriyoruz.

Sinyal varken ters sinyal geçerli olana kadar beklemiyoruz, reverse konsepti yok. Flat kalabilen bir sistem.

Bu yüzden parçalı pozisyon açıyorum. Hesaplarıma göre 80pipse kadar terste kalmalar gerçekleşebiliyor. Stop uzaklığı pozisyondan pozisyona değişebilmekle beraber genelde 100 pips civarı oluyor. Backtest çalıştırmak mümkün değil ama manuel yaptığım gözlemlerle bu şekilde 2013 yılında işlemlerin %20'si stoplanıyor. Yaklaşık 60-80 pips tersteyken pozisyon artırıyorum, stop noktası ilk açtığım pozisyonla aynı olacak şekilde. Bu genelde iyi sonuç veriyor.

Kar noktası olarak ilk açtığım pozisyonun 80-120 pips arası karda olması bir kısım karı cebe attığım bölge oluyor. Bu noktadan sonra, şahsi olarak pozisyonun belli bir kısmını önceden belirlediğim bir stop şekliyle serbest bırakabiliyorum.

Çok sinyal vermiyor, aylık ortalaması 3. Bu yüzden belli kısım karı cebe atmak, nakit akışı açısından iyiyken, 900-1000 pips civarı kara geçebilen sinyaller de olduğundan bir kısmını bırakmak gerekiyor.

Uzun trendlerde, sinyal değişmiyorken, pozisyona ekstra giriş yapma seviyelerim oluyor. Uzun süre pozisyonsuz kalıp yeni sinyal beklersek, eldeki trend kaçabiliyor.

Bu yüzden, TP ve SL noktalarında, yeni giriş-çıkış noktalarında, Mavi indikatör ile sarı ortalamayla beraber trend çizgileri ve fibo seviyeleri vs kullanıyorum.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bütün bu tatavayı grafik üzerinden son sinyal ile örneklendirecek olursam;

2 Ocak saat 22:00 civarı, alttaki göstergenin de kırmızı yakmasıyla ilk parça pozisyonu açtım 6422'den. Stop seviyesini belirlerken en önemli şeylerden biri Mavi indikatör üst bandı. Yaklaşık 6506'da olduğu için 6535'e, bilerek biraz üzerine stop koydum.6470 ve 6500'e iki adet daha satış yazdım stopları yakın olacağı için. Stop noktaları yakın olunca daha yüksek lot kullanıyorum. Her poz için % cinsinden bir risk anlayışı benimsemeye çalışıyorum. 6470'te ekstra pozisyon açıldı. Bu noktadan sonra tercihe göre 6422'deki pozisyon maliyetine TP yazılabilir. O da bugun kapanmış olacak ve 6470'teki tek pozisyonla devam edilebilir.

6470'e çektiğim çizgi altında satış baskısı olabilir. Pozisyonları 6320 civarında kapatabiliriz stop olmazlarsa, hem birkaç fibo ve destek var orada.

Vesayre..

(Bu pozisyonu gösterge olarak verdiğim hesapta, para transferini bugün yaptığım için bugün açtım, sinyalin geldiği fiyattan. Dolayısıyla 6470'te açıldı dediğim pozisyon bu hesapta yok.)
    Son düzenleme : berked; 03-01-2014 saat: 21:23. Sebep: ..

Esas

bu sayfanın takipcisi olmak lazım..umarım düzenli yazarsınız...

Duhul
    Feb 2013
    İkamet
    Lanet şehir istanbul
    Gönderi
    84

Esas

bende ay sonunu sahsen meak edıyorum dd ve profıt acısından.... hayırlı ıslemler...

Duhul
    May 2009
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    375

Esas

Alıntı Originally Posted by lazaruz Yazıyı Oku
    bu sayfanın takipcisi olmak lazım..umarım düzenli yazarsınız...
     Alıntı Originally Posted by dafce Yazıyı Oku
    bende ay sonunu sahsen meak edıyorum dd ve profıt acısından.... hayırlı ıslemler...
    İlginize teşekkür ederim. Düzenli yazamama ihtimalim var. O yüzden en azından hafta sonları, hafta içine dair stratejimi, ne olursa ne yapabileceğimi yazmaya gayret edeceğim. Bunu yaptığım zaman, hesabı da takip edebildiğiniz için, ne yapıp yapmadığım takip edilebilir.

Bunun dışında, aylık bazda bir hedef olmadığından, ay sonunu merak etmiyorum. Ama 1.çeyrek sonu ne olacak diye bir merakım var. Bazen aylık bazda hedefler koymak iyi olmayabiliyor, en azından benim için. Aylık hedefi tutturmak için filtreleyebileceğim işlemlere girip daha çok zarar edebiliyorum.

Eurjpy kasım ortasından bu yana ilk defa satta (aşağıdaki kırmızı öncekilere onay vermemişti). 3 Ocakta başladığımız için sat sinyalini kaçırdık. Kısa vadeli osilatörler aşırım satımda ve günlük grafiklerde kanal desteğine yakınız. Stop bölgemiz uzakta kaldı, bu yüzden işleme girmiyorum. 143,50 ve biraz da yukarısına teperse, duruma göre satış işlemine girebilirim. Aşağıya devam ederse ise kanal desteğinden şimdilik almayı düşünmüyorum.

Gbpusd saatlik grafiği koymuyorum tekrar. Günlüklere bakınca negatif uyumsuzluk belli. 62** civarı, geçilirse 59** civarı görülene kadar satış işlemlerine daha hevesli, alış işlemlerine daha temkinli yaklaşmayı planlıyorum. Kısa vadeli grafiklerde yatay destek, günlükte trend kanalı 6320 civarına yakın olduğundan şimdilik 6331'e TP yazdım. Yukarı teperse, 6470 civarında satış işlemim mevcut. SL noktası 6535 olarak girildi.

Eurusd'de ise sat sinyali mevcut. 33**'ten başlayan yukarı trend kırılmıştı. 33**ten yukarı çıkan dalganın %50 geri alım noktasındayız. Henüz pozisyonumuz olmamakla beraber, 3660/3700 bölgesine gelirse satış işlemi düşünebilirim.

Usdtry için diğer topiklerde, mavi düşen kanalın kırılmasıyla 2,1250 civarı pembe balonun hedef olacağını belirtmiştim. Oraya geldi ve geçti, şu noktada 2,12 ciddi destektir. 2,20-2,23 bandı görülürse satmayı düşünebilirim, üst kanaldan.

Xauusd şu aşamada 1276-1305 bölgesinde kırmızı kanal ve sarı ortalama bölgesinde tıkanabilir diye düşünüyorum.

Özet olarak, şu an sadece gbpusd pozisyonuyla devam ediyorum. Diğerlerinde sinyal olsa da, başta girememiştik, şu an ortadalar. Stop noktamız uzakta kaldığından, risk almayı gereksiz buluyorum. Pozisyona atlama niyetinde olmadığımı belirtmiştim.

Şunu ek olarak belirtme gereği duyuyorum: Stratejimi açıklayarak pozisyonlar alıyorum. Her kişi kendi kararını vermeli. Hesabı şuradan şuraya getireceğim gibi bir iddiam yok, ama umarım mahcup olmam.
    Hesabı izlemek isteyen için, imzama adresini koydum.

Vesayre..
    Eyvallah.

Duhul
    Apr 2008
    İkamet
    Transilvania
    Gönderi
    2,353

Esas

2000 usd ile bulundugum topraklarda ne yapilir?

Oncelikle eur ya cevrilir.(Malum bolge Euro zone) Makas yuksek oldugu icin size 1450 eur verirler

Sonra 1 hektar(10000 m2) sehir disinda (15-20 km)extravilan bir arazi alinir. Bunun icin tavsiye edilen miktar 950 eur.. Sonra 450 eur ya 15 yasinda yuruyen aksami yerinde dizel 1.9 bir araba alinir.. Kalan 50 eur ile 30 litre dizel alinir. Budur.. Ozeti paraniz varsa yiyin icin eglenin..

PS: Afrikanin balta girmemis ormanlarinda degil Avrupa Birliginde yasiyorum

Duhul
    Aug 2009
    İkamet
    Hollanda
    Gönderi
    879

Esas

basarilar bro. stratejilerini bir topikte toplaman guzel olmus.

Duhul
    May 2009
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    375

Esas

Alıntı Originally Posted by blackbull24 Yazıyı Oku
    Sonra 1 hektar(10000 m2) sehir disinda (15-20 km)extravilan bir arazi alinir. Bunun icin tavsiye edilen miktar 950 eur.. Sonra 450 eur ya 15 yasinda yuruyen aksami yerinde dizel 1.9 bir araba alinir.. Kalan 50 eur ile 30 litre dizel alinir. Budur.. Ozeti paraniz varsa yiyin icin eglenin..

PS: Afrikanin balta girmemis ormanlarinda degil Avrupa Birliginde yasiyorum
    Dönümü 280 lira diyorsunuz. Bence alın. Nihayetinde, bence en değerlisi topraktır - tabi koruyabiliyorsanız.

Alıntı Originally Posted by nevermind Yazıyı Oku
    basarilar bro. stratejilerini bir topikte toplaman guzel olmus.
    Tesekkur ederim bro. Umarım mahcup olmayız.

GBPUSD temmuz-kasım diplerinden bir trend çekilirse oraya yakın olduğumuz görülebilir. TP başta 6331 yazmamın sebebi az çok buydu. 6338 görüp döndü ve ekran başında olmadığımdan hızlı hareket edemedim. Pozisyonlar az bir karla kapandı ama sat sinyali devam ettiği için dün gece satıp 6382 gibi yakın bir yere TP koydum. Bir daha bakabildiğimde kapanmıştı. 6470 altında al sinyali stratejim gereği yok. Alttan gelen trend 6320 civarından geçiyor. Uygun gördükçe bu tarz yakın TP'li işlemlere devam edebilirim. Trend aşağı kırılırsa daha yüksek miktarda pozisyon açmayı düşünebilirim.

EURUSD 3650 civarından satışa geçmeyi düşünürüm demiştim ama aktiften 3620 civarından sattım. Ufak bir kısmı 3599'dan kapanmış. EURUSD 3580 desteği önemli gibi kısa vadede. 3690/3710 üstü ise long açmayı gerektirebilir.

Şimdilik çok aktif olmayan bir modda devam ediyoruz.

Vesayre.

Sayfa 1/7 123 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •