Kvinden i buret (2013)

Yönetmen: Mikkel Nørgaard
Oyuncular: Nikolaj Lie Kaas, Fares Fares, Claus Maack Bahnsen

Bugün Danimarka sinemasından bir film izledim, kısaca özetlemeye çalışacağım.

Cinayet masasında görevli bir polis, son baskınlarında bir arkadaşını kaybederken, diğerinin de sakat
kalmasını ile karşılaşınca görevden el çektiriliyor. Ancak amiri onun tekrar işine dönmesini düşünerek,
daha önce çözülemediği için kapatılan dosyaları içeren Q bölümüne aktarıyor. Q bölümünde Esat ile
evrak düzenleme işine girişiyorlar. Ancak çözülemeyen cinayetlerden birisi ilgisini çekince; kendisinden
istenmediği halde kayıp olan bir kadının izini sürmeye, cinayeti aydınlatmaya karar veriyorlar.

Ama dosyanın yıllar önce kapanması işleri zora sokuyor olsa da, aslında feribot'tan intihar ettiği
düşünülen kadının belki de cinayete kurban gittiği kanısına varıyor ve işin peşine düşüyorlar.
Detayları size bırakıyorum.

Film tamamen tanınmayan oyuncular ve Danimarka sinemasının kendine has atmosferinde geçiyor.
Pahalı filmler gibi değil ancak sonuna kadar ilgi ile izlettiriyor. Biraz girl with the dragon tattoo havasında
geçiyor ama kesinlikle buna benzer bir film değil.

Başrol oyuncularından birisini Dexter'daki Dexter Morgan'a benzetebilirsiniz. IMDB puanı 7,1 olan
bu yapıma 6.5 veriyorum. Film değişik bir şekilde bitti, sanki devamı var gibime geliyor.
Ailece izlemeyin, şiddet içeriyor. Polisiye, gizemli cinayet gibi konularda
çekilen filmlere ilginiz varsa tavsiye ederim.