Arama sonucu : 3 madde; 1 - 3 arası.

Konu: Fiyat adımlarının formülü nedir?

1. Esas Fiyat adımlarının formülü nedir?

Merhaba arkadaşlar, öncelikle konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum. Forum konularında da acemiyim. Yanlışım varsa arkadaşlar uyarsın lütfen. Şimdi arkadaşlar olay şu; Fiyat adımlarında biliyoruz ki sürekli müzayede de anlık fiyat oluşumları her piyasadaki gibi arz ve talep dengesine göre oluşuyor. Benim anlamadığım olay şu; mesela anlık olarak fiyatı 1.00 TL olan hissenin 1.01 TL'ye gelmesi için o anda alım miktarı mı önemli yoksa işlem sayısı mı? Ve bu fiyatın oluşumunda şirketin halka açıklık oranının düşük olması biliyoruz ki daha sert hareketlere neden oluyor bunun nedeni nedir? belli bir formülü var mıdır? Başka hangi değişkenlere bağlı olarak değişir? DETAYLI olarak anlatabilecek arkadaşlar varsa sevinirim.

Duhul
    Jun 2012
    İkamet
    İstanbulll
    Gönderi
    768

Esas

Konuyu yanlış yere açmışsınız neyse yakalanmadığınız sürece sıkıntı yok

Anlık fiyata son işlem fiyatı diyebiliriz.

Arz talep olayında arz etmeye (satış) hazır olanlar, satmak istedikleri lot miktarını ve razı oldukları fiyata göre satış emirlerini gönderir.
    Aynı mantıkla talep edenler (alış) sisteme emirlerini gönderir. Tabii amacı almak veya satmak olmayıp kademeler dolu gözüksün diye emir gönderen vatandaşlarda (spek) bulunur. Amaç algıyı yönetip milleti tuzağa düşürmektir.
    Mesela toplam alış kademesindeki lot miktarı yüksek ve satış kademesi düşükse yükseliş ihtimali artar tersindede düşüş ihtimali artar.
    1.00-1.01 olayında diyelimki 100.000 lot 1.02 ve 100.000 lot 1.01 de satışta ve 200.000 0.99 ve 150.000 lot 1.00 dan alış olsun.
    1.00 dan alma ümidini kaybedenler 1.01 den almaya razı olur ve hücum ederse kademe kalkar ve 1.01 alış 50.000 1.02 100.000 satış olarak kademe değişir.

İşin pisliğini öğrenmeden büyük parayla girmenizi tavsiye etmem ve mümkünse spek tahtalarına hiç bulaşmayın. Çünkü içlerinde tek tek lotları sayıp yüklü girenler satmadan kademe bile yükseltmeyecek spekler mevcut yani ekmek yedirmezler..

3. Esas

Özür dilerim geç oldu biraz ama teşekkür ederim. Anlatmak istediğiniz mantığı anladım. Bir de şunları sormak istiyorum;

1- Mesela sermayesi 100.000.000 TL olan şirket %20 sini halka açtığı zaman dolaşımda toplam olarak 20.000.000 adet hissesi mi oluyor?
    2- Nominal tutarlar her zaman 1 TL ise mesela bugünkü DOHOL neden 1 TL'nin altında?
    3- İlk halka arzda oluşan fiyat da yine serbest piyasada anlık olarak oluşan fiyatlar gibi mi belirleniyor? (arz edilirken 1 TL den mi başlanıyor?)

sorularımda anlaşılmayan yerler varsa lütfen belirtiniz. Saygılarımla.

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •