Sayfa 1/4 123 ... SonSon
Arama sonucu : 26 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Hdd mi sdd hard disk mi?

Duhul
    Nov 2008
    İkamet
    eskisehir
    Gönderi
    3,317

Esas Hdd mi sdd hard disk mi?

Laptop almayi dusunuyorum. Cok fazla ozel kullanim alanim yok. Yani oyun zevkim grafik tasarim fln gibi ilgi ve calismam yok. Ancak uzun surede sorunsuz kullanmak istiyorum. Bi onceki DELL 2008 de aldigimi hala kullaniyorum ama bi ayagi cukurda gozude toprakta zaten bataryadiz kullaniyom 6 aydir.
    Simdi su sitedeki urunlerden 2350 tl ye kadar olandan hangisini tavsiye edersiniz.
    http://m.istanbulbilisim.com.tr/dell...ti,104059.html
    Tesekkurler..

hisse.net uygulaması ile gönderilmiştir.

Esas

Tabii ki para varsa SSD.
    Hizi, elektrik tuketimi, dayanikliligi, sessizligi artilari
    Kisitli kapasitesi ve maliyeti eksileri
    Syg,

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Papatyanın hışırdamadığı, hapşurmadığı, kokmadığı
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Esas

Tabiki SSD. Eğer bütçenizi zorlamıyorsa daha HIZLI, daha sessiz, veri kaybı riski daha az olduğundan SSD.

İkisi de harddisk olmasına rağmen teknolojileri tamamen farklı. Hdd leri yazılıp silinebilir dvd, ssd leri flash bellek gibi düşünebilirsiniz. Çalışma prensipleri bu doğrultuda. Bu nedenle ssd lerde dönen diskler yok. Ayrıca ssdlerin hızı hdd leri en az ikiye katlamakta. Alabiliyorsanız ssd alıp sistem diski olarak kullanın, hdd leri depo vs. maksatlı kullanabilirsiniz. Çok büyük performans farkı hissedersiniz. Bir dosya taşırken, kopyalarken, önbelleklerken, programı açarken, çalıştırırken, sistem açılırken, kapanırken vs. vs aslında bu işlemlerin yavaşlığının en büyük sebebi ( min. 1 gb ram ve 1.8 ghz çift çekirdek işlemciye sahip sistemlerde) ne ram ne de işlemci asıl sebeb hdd.

Klasık Hard Disk'ler içlerinde döner bir plakaya sahipler.Verileri bu döner plakaya kayıt yapar.

Solid State Disk'ler ise içlerinde döner bir plakaya sahip değiller.İçlerinde RAM'lerin üzerinde bulunan bellekler tarzında bellekler var ve veriyi buralara kayıt eder. Gelelim farklarına:

HDD
    HDD'ler döner bir tabakaya sahip olması, bu yüzden ses çıkarması , veri yazma ve kopyalama hızının düşük oluşu (max. 150mb/sn) , darbeye dayanıksız oluşu , daha fazla ısınması , fiyatlarının ucuz olması...

SSD
    SSD'ler içlerinde bellek modüllerini barındırır, bu yüzden 0 (sıfır) sesle çalışması , çok az ısınması , çok yüksek hızda veri kopyalama ve yazma hızı (max. 450-500mb/sn) , darbeye dayanıklı oluşu , fiyatlarının fazla oluşu...

Tabi kardeş SSD var SSD var. Okuma ve yazma hızları klasik hard disk seviyesinde olan SSD'lerde var. Dikkat etmek lazım. Ayrıca SSD'lerde kapasite arttıkça fiyatta artar.

- ssd hdd'ye göre yazarken de okurken de çok daha hızlıdır (çok?)
    - ssd çok daha pahalıdır (ssd ucuzlayıp hdd fiyatları artıyor olsa da ssd/hdd per gb hala ~5 katı)
    - ssd sessizdir
    - ssd ısınmaz
    - ssd daha uzun ömürlüdür (yaklaşık 230 yıl)
    - ssd daha az enerji harcar
    - ssd'de defragmantasyona gerek yoktur
    - ssd daha hafiftir
    Son düzenleme : i-ked; 09-04-2014 saat: 22:39.
    ~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

Hayat bazen çok cimridir.
    İnsanın yeni bir duygu tatmaksızın günler, haftalar, aylar hatta yıllar geçirdiği olur.

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Esas

HDD vs SSDİngilizce ama kapsamlı

Son düzenleme : i-ked; 11-07-2014 saat: 16:44.
    ~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

İnsanın yeni bir duygu tatmaksızın günler, haftalar, aylar hatta yıllar geçirdiği olur.

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Esas

~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Esas

~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

Duhul
    Nov 2008
    İkamet
    eskisehir
    Gönderi
    3,317

Esas

Sn dudu ve cok kapsamli aciklamariniz icin sn i-ked cok tesekkur ederim.
    http://m.istanbulbilisim.com.tr/dell...ti,104176.html
    Bu cihaz icin ne diyorsunuz.

Esas

Alıntı Originally Posted by celikbilek Yazıyı Oku
    Sn dudu ve cok kapsamli aciklamariniz icin sn i-ked cok tesekkur ederim.
    http://m.istanbulbilisim.com.tr/dell...ti,104176.html
    Bu cihaz icin ne diyorsunuz.

ekran küçük, ram düşük, bunun haricinde SSD'den dolayı biraz pahalı, alternatif olarak Lenova'da benzer
    bir model seçilebilir (klasik 500 GB diskli) buna 120'lik SSD takılarak maliyet aşağı çekilir. Ben sıkça yapıyorum.
    CD yuvasına da 1 TB'ı takınca çift disk ile konu kapanıyor.

Ancak her SSD alınmaz, 500mb okuma yazma altındaki ürünler fiyat olarak ekonomik ancak kullanımda büyük
    farkı yakalıyorsunuz. Piyasadaki en yüksek hızlı SSD'lerden birisi notebook'ta diğeri masaüstünde ancak
    masaüstü (Intel'in) biraz daha düşük hızından dolayı beklentiler altında ama fiyatı uygun olduğundan tercih etmiştim.

4 Çekirdek ve 16 GB ram ile SSD disk gayet hoş oluyor. Benim gibi grafik tasarım yapıyorsanız bir sürü program
    çalışmak zorunda kalıyor. Oradan oraya hiç sorunsuz geçiyor; 1 gb'lık PSD dosyaları ile jet hızında çalışabiliyorum.

Sonuç; Dell iyidir ama fiyatı yüksek; ben daha ucuz versiyonu alır, buna SSD takardım. Seçiminizde başarılar...

Sayfa 1/4 123 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •