Sayfa 1/3 123 SonSon
Arama sonucu : 22 madde; 1 - 8 arası.

Konu: mekanik sistemler için tepe dip analizleri

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    237

Esas mekanik sistemler için tepe dip analizleri

bir süredir ğraştığım ama nihayetlendiremediğim bir sorunum var .
    mekanik sistemler için yani ilgili barda sonuç verecek tepe bir önceki tepe , dip önceki dip gibi verileri alabilecek bir formulünüz varmı.
    zigzag gibi ama mekanik sistem için barda sonuç verecek türden
    mesela şu an x30yvade 1 dk da son tepe 88975 ondan öneki dip 88 625 önceki tepe 89100 gibi
    barssince highestbarssince gibi formuller amacı vermiyo
    benzer bir sorunu çözen yada uğraşan varmıdır.

Esas

Alıntı Originally Posted by kenten Yazıyı Oku
    bir süredir ğraştığım ama nihayetlendiremediğim bir sorunum var .
    mekanik sistemler için yani ilgili barda sonuç verecek tepe bir önceki tepe , dip önceki dip gibi verileri alabilecek bir formulünüz varmı.
    zigzag gibi ama mekanik sistem için barda sonuç verecek türden
    mesela şu an x30yvade 1 dk da son tepe 88975 ondan öneki dip 88 625 önceki tepe 89100 gibi
    barssince highestbarssince gibi formuller amacı vermiyo
    benzer bir sorunu çözen yada uğraşan varmıdır.
    Dostum...
    Tam olarak anlayamadım,böyle bir çalışmam olmuştu...
    Fikir vermezse yaz .Yardımcı olmaya çalışayım....
    ...........................................
    diffHi:=H-Ref(H,-1); diffLo:=Ref(L,-1)-L; a:=If(diffLo>diffHi,L,H);
    z:=ZIG(a,1,$); zp:=if(z>ref(z,-1),1,-1);
    Res:= valuewhen(1,Cross(zp,0),ref(z,-1));
    Sup:= valuewhen(1,Cross(0,zp),ref(z,-1));Sup;Res
    .................................................. .............

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    237

Esas

hocam bu kanal tanımlıyo gibi , channel breakot sistemleri için gibi
    benim amacım mesela OBO yu ikili dip yada tepeyi tanımlayabilecek bi indikator

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    237

Esas

ben şimdilik nşöyle bişey kullanıyorum
    valuewhen(1,hhv(h,20)=h,llv(l,20));
    valuewhen(1,llv(l,20)=l,hhv(h,20))
    fena değil ama fiyat hareketi tarzı işlemler için daha açıklayıcı bir formül olabilir
    kırmızı üstünde long mavi altında short kovalamak yada bir alt zaman aralığına inmek gibi yöntemler kullanılabilir

5. Esas

Arkadaşlar
    Burası yeri mi bilmiyorum ama bu soruyu soracak yer bulamadım, bi şansımı deneyeyim dedim.
    Grup indikatör yaparak üzerinde Sistem oluşturmak istiyorum.
    Kullanacağım indikatörlerin bazısı + eksende çalışıyor ( RSI gibi ) Bazısı - /+ çalışıyor ( DIS ) gibi
    1-Bunları tek bir indikatör yaparken İndikatör builderde yazarken +/- değerler verip TEK bir yapıya kavuşturmamız gerekiyor mu ?
    2- Bu her bir indikatörün SALINIM mesafesi bir diğerine göre farklı olduğundan Salınım eşitlemesi yapılmalımı ?
    ( Her bir indikatörün salınım mesafelerine bakıp değişimi bulup EKOK " En küçük ortak kat " yapmak gerekiyor mu ?
    Bir bilen bir şeyler yazarsa sevinirim..

Esas

Alıntı Originally Posted by ANTARESMAJOR Yazıyı Oku
    Arkadaşlar
    Burası yeri mi bilmiyorum ama bu soruyu soracak yer bulamadım, bi şansımı deneyeyim dedim.
    Grup indikatör yaparak üzerinde Sistem oluşturmak istiyorum.
    Kullanacağım indikatörlerin bazısı + eksende çalışıyor ( RSI gibi ) Bazısı - /+ çalışıyor ( DIS ) gibi
    1-Bunları tek bir indikatör yaparken İndikatör builderde yazarken +/- değerler verip TEK bir yapıya kavuşturmamız gerekiyor mu ?
    2- Bu her bir indikatörün SALINIM mesafesi bir diğerine göre farklı olduğundan Salınım eşitlemesi yapılmalımı ?
    ( Her bir indikatörün salınım mesafelerine bakıp değişimi bulup EKOK " En küçük ortak kat " yapmak gerekiyor mu ?
    Bir bilen bir şeyler yazarsa sevinirim..
    Dostum,benzeri bir soruyu aşağıdaki linkde cevaplamıştım...
    http://www.hisse.net/forum/showthrea...28162&page=278
    "PDI" ve "TS" indikatörlerinin işlenmesi ile ilgili idi....
    İnceleyin, takıldığınız nokta da yardımcı olalım.....

7. Esas

Alıntı Originally Posted by uufuk Yazıyı Oku
    Dostum,benzeri bir soruyu aşağıdaki linkde cevaplamıştım...
    "PDI" ve "TS" indikatörlerinin işlenmesi ile ilgili idi....
    İnceleyin, takıldığınız nokta da yardımcı olalım.....
    Sn uufuk Bey, nihayet size ulaşabildim- siz tavsiye edildiniz ama tüm gün size bu satırları yazmaya çabalıyorum - Nihayet oldu galiba
    Linke nihayet ulaşabildim, forum işlerinde epey acemiyim, yaşım itibariyle maalesef bu tip şeylere adapte olmakta zorlanıyorum, , Bir sorduğum yeri unuttuğumdan başka yerlerde de yazmışım
    Kusura bakmayın lütfen. Yordum sizleri

Bu linkteki topikte şöyle demektesiniz ;
    Dostum,istediğin mümkün .Önce indikatör değerlerini aynı değerler arasında salınır seviyeye transfer edip sonra "cross" fonksiyonunu uygulayacaksın

Buradan anladığım, yani bu tür bir uygulamada işin doğrusu yapılmak isteniyorsa , mutlaka
    1-İndikatörlerin Salınır Seviyeleri eşitlenecek ;
    2- Vede eksen ayarlanacak yani hepsi ya -/+ salınır seviyeye yada mesela hepsi " 0 " ekseni üstünde salınır seviyeye getirilecek ki üzerinde sistem kurulabilsin değil mi ?
    Doğru anlamışmıyım ?

Yanlış anlaşılmasın lütfen ama teknik analizde söz sahibi olduğuna inandığım ( isim vermek istemiyorum ) Hocalardan biri bir gösterge yapmış ve indikatörü şöyle oluşturmuş;
    (STOFK(14,6)+RSI(C,14)+CCI(14)+MFI(14)+WillR(14)+M O(C,14)+ULT(7,14,28))/7;

Bu tür grup indikatör yapmak yanlış olmuyormu ??
    Ne salınım seviyeleri çarpanlarla eşitlenmiş !!!
    Ne de salındığı eksenin ( pozitif veya negatif eksende salınması dikkate alınmış )
    Örneğin , Pozitif eksende salınanlar RSI,MFI,MOM
    Hem pozitif hem negatif salınan CCI
    Sadece negatif salınan WLR vs..vs..

Yani yukarıdaki gibi , indikatörleri yan yana yaz, topla , böl adede böyle olmaz değil mi ?
    Benim de garibime gitti, ama hiç anlamadığım bir husus olduğundan yetkili ağızdan sizin gibi işi bilenlerden bu konunun doğrusunu öğrenmek istedim..

Açıklayıcı cevap verirseniz içimdeki kuşkular düzelecek ve telafisi mümkün olmayan hayati hatalar yapmaktan kurtulacağım inşaallah

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    237

Esas

bana sorulmamış ama birden fazla indikatorun , hele tamamen başka şeyler anlatan (momentum aşırı bölgeler, hele hele temel analiz verileri gibi)indikatorlerin aritmatik olarak bir araya getirilmesinden anlamlı bir sonuç beklenemez diye düşünüyorum.
    belli indikatörleri belli seviyelerde anlamlı buluyor iseniz aritmatik olarak toplamak çıkarmak oranlamak yerine şartlı yazım yapabilirsiniz.
    rsi 30 n altında iken hacmin momentumu düşüyosa , cci x seviyenin üstindeyse, 1 değilse 0 dersiniz , bunu grafiğe koyunca size göre pozitif durumları görürsünüz. ekstra fayda olarak bunu explorerda hisse bulma amacıyla kullanır yada alarm verdirirsiniz
    kolay gelsin

Sayfa 1/3 123 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •