Ülkemiz insanları olarak yufka yürekli ve duygusalız. Yardımlaşma duygumuz güçlü bir o kadar da bunu kötüye kullanan oluşumlar var etrafımızda. Soma'da yaşanan katliam gibi kazanın sorumluları ve devletin yapması gerekenler belli aslında. Yine de çeşitli kampanyalarla yardım toplama faaliyetlerinin yapıldığını görüyoruz. Bu güne değin doğal afetler ve başka yardımlar adı altında toplanan bağışlar konusunda sicilleri kötü pek çok kuruluş var ülkede ve hala faaliyetlerini sürdürüyorlar.

Benim kendi adıma düşüncem ve niyetim; bu kazada hayatını kaybeden ve yaralanan kişiler belli, bizzat veya tanıdığımız kişilerden gruplar oluşturarak bu yardımları bire bir yapmanın daha faydalı ve güvenilir olduğuna inanıyorum. Devletin yapması gerekenler ve yükümlülükleri de belli. Bunu da bizlerin bağışları ile yapmamalı. Doğal afetlerin yaşandığı zamanlarda toplanan vergi ve bağışların gerekli yerlerde kullanılmadığını hepimiz biliyoruz.

Artık devlet ve desteklediği birtakım yapılanmalar tarafından kandırılmak ve soyulmaktan pek çok insanın tedirgin olduğunu ve başka arayışlar içinde bulunduğunu görüyor ve yeni çözümler bulunduğunu gözlemliyorum.