Sayfa 611/711 İlkİlk ... 111511561601609610611612613621661 ... SonSon
Arama sonucu : 5686 madde; 4,881 - 4,888 arası.

Konu: MAKTK Makina Takım

1. Esas

Brüt takasa girecekse girsin sana ne, bu söylentiye cevap verdim daha evvel. Yatırım finans malda olacak (hangi grup varsa var) 6 milyon malda olacak ve minikte olsa alacak ve tahta brüte girecek. Girsin aq.

2. Esas

t
    Duyurular
    Yatırımcılar
    Şirketler
    Kurumlar
    İstatistikler
    Yayınlar

Brüt Takas Uygulaması ve Yeni Gözetim Çalışmalarına İlişkin Basın Duyurusu Printer Friendly

Kurulumuzca yürütülen piyasa gözetim faaliyetleri kapsamında aşağıdaki konularda açıklama yapılmasında yarar görülmüştür.
    Son dönemde, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB)'nda işlem gören bazı hisse senetleri için brüt takas uygulamasına geçilmiştir. Brüt takas uygulaması, netleştirmenin kaldırılması olarak da ifade edilebilmektedir.
    Netleştirme Nedir, Mevcut Durumda Nasıl Yapılmaktadır?

Mevcut durumda İMKB Takas ve Saklama Bankası A.Ş. (Takasbank) tarafından aracı kurumların, iki seans süresince gerçekleştirilen işlemlerinde, hisse bazında ve toplam TL olarak netleştirme yapılmaktadır. Bu çerçevede, aynı tarihli iki seans süresince, bir hisse senedinde hem satış hem de alış işlemi yapan aracı kuruluş, satış toplamı alış toplamına mahsup edilerek çıkan net bakiyeye göre söz konusu hisse senedi üzerinden takasa borçlandırılmakta veya alacaklandırılmaktadır. Diğer yandan, tüm hisse senetlerindeki alış veya satışlarının bedelleri ise genel olarak netleştirilmekte ve aracı kuruluşun alış tutarları fazla ise aracı kuruluş takasa nakit borçlu, satış tutarları fazla ise takastan nakit alacaklı olmaktadır. Netleştirme uygulaması sayesinde bir hisse senedinde gün içerisinde alım satım gerçekleştiren bir yatırımcı sadece gerçekleştirdiği alım veya satım sonucundaki net fark miktarı kadar teslim yükümlülüğüne tabi olmaktadır.
    Brüt Takas Uygulaması Nasıl İşlemektedir?

Netleştirme uygulaması kaldırılan hisse senetlerinde Takasbank tarafından brüt takas uygulaması yapılmakta, aracı kurum ve yatırımcı bazındaki takas alacakları Takasbank tarafından takas süresinden sonra dağıtılmaktadır. Buna göre, söz konusu hisse senetlerinde alım yapmak isteyen yatırımcıların takas tarihinde hesaplarında alımlarını karşılayacak tutarda nakit, satım yapmak isteyen yatırımcıların takas tarihinde hesaplarında satımlarını karşılayacak miktarda menkul kıymet bulundurması gerekmektedir. Bu uygulama ile hisse senetlerinin piyasasında üçüncü kişiler nezdinde yanlış intiba uyandırabilecek ve piyasaya net katkı sağlamayan nitelikteki alım-satım işlemleri ile olağandışı fiyat-miktar hareketlerinin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Brüt takas uygulaması, sadece takas işlemleri ile ilgili olup uygulamanın yatırım kararlarını etkileyecek ve yatırım yapmayı engelleyecek hiçbir olumsuz yönü bulunmamaktadır. Öte yandan brüt takas uygulaması, yatırımcıların ve hisse senedi piyasasının risklerini azaltabilecek etkiye sahiptir.
    Kurulumuzca halen yürütülmekte olan çalışmalar sonucunda, fiili dolaşımdaki pay sayısı, halka açıklık oranı, piyasanın derinliği gibi faktörler dikkate alınarak belirli kriterler altında kalan hisse senetlerinde uygulanmak üzere brüt takas uygulamasına geçilmesi konusunda genel ve özel nitelikli düzenleme yapılması söz konusu olabilecektir. Kurulumuzca yatırımcıları korumaya yönelik söz konusu çalışmalar, İMKB, Takasbank ve Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş.'nin halen devam etmekte olan piyasa düzenlemeleri ve teknik alt yapı çalışmaları da dikkate alınarak yürütülmektedir.

Sent from my SM-N9000Q using Android mobile app

3. Esas

Alıntı Originally Posted by maktanos Yazıyı Oku
    Bütün kuşlar burda toplanmış aklıma vakfin geldi birisi bilanço birisi teknik size bizim köyde sazan derler kaçan kurtulur speğe yem olmayın yarın akşam spk bütün malı speğe yerleştirecek kottan çıkartır artık temettüyle geçinir Ankaralı ve yan hesapları flap örneğinde olduğu gibi vakfinde malı sattınız ama burada o fırsatı yakalayamayacaksınız bu maktakları size monte edecekler bence yarın akşam spk olaya el koyar yukarıda yazan sazanlar da artık kendim ettim kendim buldum türküsünü söyler bilmeyen varsa vakfin sayfasında var

Yatırım tavsiyesi değil
    Velevki öyle peki bundan sanane SA NA NEEE sen neyin peşindesin sen ve o çakma haber bozuntusu sitenizle buradaki insanları ürkütüp korkutup ellerindeki hisseyi kendi iradeleri dışında sattırıp hisseyi açık yaptığınız fiyatlaramı düşüreceksiniz,kuş kadar aklınızla size ezberletilen şeyleri yazmaktan bıkmadınızmı🙂size bir tavsiye yol yakınken açıklarınızı bu seviyelerden kapatın yoksa kendinizi satsanız kapatamicaksınız,sizin işinizde zor gerçekten olmayan hisseyi 1.50 den sat sonra 3. lerden yerine koy tabi paran yeterse yerine koyamadığın her güne faiz öde zor çok zoor !
    Haa eğer bu yazdıklarından sonra adamsan yarın akşam burada olursun uz bakarız sazan kim ÇAKAL kimmiş 🙂

Kesinlikle Yatırım Tavsiyesi Değildir...

4. Esas

Makina takım %8.80 halka açıklık
    Olağandışı fiyat artışı yok sirket bir zamanlar soyuluyordu murat ulker savcılığa suç duyurusunda bulunarak bunu engelledi .arsa satışı bedelli parası fabrikanın yerinin degismesi bunlar önemli

5. Esas

Brut takas öyle kolay alınmaz.

6. Esas

Yok angaralı grupmuş yok vkfın mış öle ağadan hicazet almadan tarlasına girip inek otlatacaksın öle bi dünya yok Murat sormazmı adama siz neyin kafasını yaşıyorsunuz diye açıkçıların niyeti neki akibeti ne ola Murat fena alektirik verir yakaladımı

7. Esas

Alıntı Originally Posted by İBİLOĞLU Yazıyı Oku
    Brüt takasa girecekse girsin sana ne, bu söylentiye cevap verdim daha evvel. Yatırım finans malda olacak (hangi grup varsa var) 6 milyon malda olacak ve minikte olsa alacak ve tahta brüte girecek. Girsin aq.
    Hocam sakin ol lütfen bunların bir amacıda bizi sinirlendirmek ceza aldırıp susturmak böylece meydan çakallara kalacak 🙂

8. Esas

Alıntı Originally Posted by sancaktar34 Yazıyı Oku
    Hocam sakin ol lütfen bunların bir amacıda bizi sinirlendirmek ceza aldırıp susturmak böylece meydan çakallara kalacak ��

Sn Sancaktar bunlar alektrigi fena almış gibi

Sayfa 611/711 İlkİlk ... 111511561601609610611612613621661 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •