Sayfa 3/242 İlkİlk 123451353103 ... SonSon
Arama sonucu : 1931 madde; 17 - 24 arası.

Konu: ULUSE Ulusoy Elektrik İmalat Taahhüt ve Ticaret A.Ş.

1. Esas

1-
    halka arz fiyatı 13,40-16,00 TL

hisse değeri 1 (bir) tl
    sermaye 40.000.000. tl
    öz sermaye 145.254,578 tl
    aktif toplamı (yani borç alacak toplam şirket değeri): 169.011.803 tl

40.000.000 * 13.40= 536.000.000
    40.000.000 * 16.00= 640.000.000
    yani minimum fiyattan olsa 145.254,578 tl değerindeki bir şirketi 536.000.000 tl'ye satacaksın. Bu favök ne şahane bişey.

2- Şirket karı son yıllarda füze gibi gidiyor. Bist'te istikrarlı bir şekilde %30 net kar marjı olan şirket varmı ??????????
    Umarım ileride de böyle sürer

3-
    145.254,578 tl öz sermaye /40.000.000 adet pay = 3,63 tl
    3,63 tl oLan bir şirketi 13,40-16,00 TL arası bir fiyattan satılıyor. Yani gelecek beş yıl kardan zırnık yok.

4-
    Şirketler ben doğurdum ben büyüttüm denilerek değil sermaye ihtiyacı için halka arz olur. Ortak almak bir lütuf değil bir ihtiyaçtır. Bunu anlamayanlar da buralara komik şeyler yazıyor.

Son yıllarda yapılan halka arzların neredeyse tamamına yakını cafcaflı kelimelerle değerinin çok üzerinde arz edilmekte.
    Bunların sermaye tedariki ile bir ilgisi yok.
    Bu çok karlı bir ticaret.

Ha birde şu F/K için son bir söz: sermaye piyasasında F/K oranı zamanla kazanılacak bir itibardır. Piyasaya yeni giren şirketlere buna göre değer biçmekte yeni pazarlama yöntemi. Helal olsun. Bir şirket borsaya girer istikrarlı kar eder, bunu da ortağıyla paylaşır. Bu da hisseye olan talebi artırır. Bunun göstergesi de F/K olur.

Alana satana hayırlı olsun. Geçti o eski halka arzlar.

2. Esas

Firmayı iyi tanıyan birisi olarak;
    Şirket kurumsallağı ucundan yakalamış, sektöründe öncü bir firmadır doğru. Karlı işler yapmaktadır. Mali yapısı güçlüdür ( bilançolara bakmadan da bunu söyleyebilirim ). Ancak;

* Sonuçta aile şirketidir Sait baba ne derse olur,
    * Pd/dd ye göre pahalıdır.
    * F/K ya göre bist te 10 yıldır kesintisiz temettü dağıtan firmalara göre pahalıdır ( bakınız Tupraş .. vb )
    * Neden halka arzdan hemen önce temettü dagıtırsın ki , bu bile halka arza katılmamak için yeterli sebeptir. iyi niyetinden şüpheye düştüm.

Yine de belli olmaz 16 dan açar xx e uçar bilemem. Zira bist te hangi şirket hakettiği değerden işlem görüyor ki, kimisi çok pahalı kimisi çok ucuz. Buna da borsanın babaları karar verir.
    Alana hayırlı olsun inşallah çok kazanırlar...

3. Esas

izahname sayfa 14:
    2.2.3.Sermaye hakkında bilgiler
    Şirket'in mevcut çıkarılmış sermayesi 40.000.000 TL olup, beher payın nominal değeri 1
    TL’dir.

Bağımsız denetim raporunda Kapsamlı gelir tablosunun altında
    pay başına kazanç beher payın nominal değeri 10 üzerinden, yani 4.000.000 tl sermaye üzerinde hesaplandığı için 30/06/2014 tarihli gelir tablosunda pay başına kazanç 8.06 tl'dir.

Fakat izahnameye göre her pay 1 (bir) tl'dir. Sermaye artırılmıştır.
    Dolayısıyla şu anda 40 milyon adet pay var. 30/06/2014'te net kar 32.468.421

pay başına kar : 32.468.421 / 40.000.000= 0,81 kuruş'tur.

Doğru bilgilendirme için Bağımsız denetim raporu ve izahnamenin çelişmemesi gerekiyor.

4. Esas

bir bakarsın 40 tl olmuş bir bakarsın 4 tl olmuş. 3 aylık performansı çok önemli. Pegasus da bu fiyatlardan olumlanmıştı ama bahar döneminde giriş yapmıştı. Piyasaya yön verecek bir hisse olmasına daha var. Enerji şirketleri kırılgan yapıda.
    Ama un hissesi daha makul gözüküyor... Kâr majını kolay kolay yitirmez çünkü...

Esas

Bardagin dolu tarafi icin de yazilacak cok sey var..adam temettu verecem sozu veriyorsa ve odenmis temettuyu degerlemeden dusuyorsa mecbur degil bunu halka arzin hemen akabinde sana bana dagitmaya..bundan sonra dagitma sozu zaten sabit..art niyet aramak iddiali olabilir..sonucta borsada tek olacak ve fundamental olarak guclu oldugu herkesin malumu..bardak o kadar bos degil..global tarafta da ciddi aksiyon ve potansiyeli var..cift basamakli CAGR(yillik bilesik buyume) var..fiyat ucuz degil ama nerden ve hangi vadede baktigina bagli..ytdegildir

Esas

Kritik nokta sirket son 2 yilda gosterdigi sicramayi surdurebilecek mi sayet surdururse ciddi potansiyel var..aksi taktirde halka arz fiyati bir sure sonra ciddi direnc olabilir..ytdegildir

Esas

İlk arz olacak şirket hisselerini.. Diğer hisselerin olduğu yerden mi alıyoruz yardımcı olursanız memnun olurum

Esas

Halka arz fiyatı 13.40-16.00 TL arası belirlendikten sonra 40 milyonu temettü olarak dağıtmışsa,
    fiyatıda 12.40-15.00 TL arasına çekmeliydi.

Dünyanın dev şirketleri 9 aylık bilançoları açıklamışken, bu şirketin 9 aylık bilançosu çoktan belli olmuştur.
    Dürüst bir yönetim anlayışına sahip şirket, yeni ortak adaylarına 9 aylık bilançoyuda KAP'a göndererek açıklamalı ki,
    şirketi 3 ay geriden takip edip fiyatlamayalım.

Bana göre halka arz fiyatının, iskontolu olması da gerekli olduğundan;
    12 TL üzeri fiyatı pahalı buluyorum.

Sayfa 3/242 İlkİlk 123451353103 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •