Anket Sonuçlarını Gör: FED faiz artırımını yapar mı ne zaman yapar ve doların durumu ne olur?

Oylayan
15. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • 1. FED faiz artışını 2015 6. ayına kadar yapar. Dolar 2.45 in üzerine çıkar.

4 26.67%
  • 2. FED faiz artışını 2015 6. ayına kadar yapar. Dolar 2.45 in altında kalır.

0 0%
  • 3. FED faiz artışını 2015 6. ayından sonra yapar. Dolar 2.45 in üzerine çıkar.

5 33.33%
  • 4. FED faiz artışını 2015 6. ayından sonra yapar. Dolar 2.45 in altında kalır.

3 20.00%
  • 5. FED faiz artışı yapamaz. Sözle manipüle eder. Dolar 6. ayın sonuna kadar 2.45 altında kalır.

2 13.33%
  • 6. FED faiz artışı yapamaz. Sözle manipüle eder. Dolar 6. ayın sonuna kadar 2.45 üzerine çıkar.

1 6.67%
  • 7. FED in ne yapacağı önemli değil. Petrol 50-70 dolar oldukça önceki pivot 2.42 yi geçmez.

0 0%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
Arama sonucu : 32 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Zor sorular

Esas

Alıntı Originally Posted by dr.v Yazıyı Oku
    Daha önce belirtmiştim temel analize inanmam. Tüm hayatın bir strateji olduğuna inanırım. Benim gibi hiperaktif birine satrançta uzun beklemeler zor geldiği halde öğrenmemin tek sebebi yaşamın temelinde olan "strateji" ye olan düşkünlüğümdür.
    Daha önce beklentilerden çok yüksek gelen işsizlik başvurularının tersine beklentiden çok düşük bir veri beni stratejileri sorgulamaya itti. Güçlü dolar a destek olarak hep azalan işsizlik verilerini kullanan beyaz adam bu veri ile bir trend değişimini öngörmekte olabilir mi?
    Beyaz adam aynı oyunun ikinci perdesini oynamaya başladı. Aktörler farklı ancak yine emtia. Yıllardır en ucuz benzini kullanıp kendi petrol kuyularını devreye sokmayan Amerika bir anda o kadar çok petrol kuyusunu devreye soktu. Sebep herkese göre farklı kimine göre kaya gazı kimine göre yeni teknolojiler. Ancak hedef aşikar. Petrol üreten ülkelerde ekonomik zayıflık. Kim bunlar; başta Arap ülkeleri, Rusya ve arka bahçesindeki bir kaç ülke. Yine multiple kazançlarda beyaz adam. Ruble devalue olurken Amerikaya mal satamayan çin in mal satacağı tüm ülkelerde zayıflık. Ayrıca biti kanlanan ve petrol ü kendi yarattığı huzursuzlukla tırmandırıp Karadenizde önemli bir yer kapan Rusyaya darbe.
    Bir çok kuyunun tekrar işletmeye başlanmasının esas hedefi işsizliği azaltmaktı. Bu arada mükemmel zamanlama ile petrol fiyatları tam düşmesi gerektiği zamana denk geldi. O da yetmedi. Tu kaka İran stratejiye dahil edildi. İlginç olan bir saptama daha petrol fiyatı düştükçe üretimini artıran Rusya .
    Aslında bana göre doların karşısında altın, euro yok. Karşısında kara çocuk var; petrol. Sanayi devrimi sonrasında itici güç olup refahı sağlayan en çok tüketilen enerji kaynağı petrol var. Petrol düşerken dolar artıyor. Denklem petrolün daha da düşeceğini gösteriyor.
    Aslında esas soru da bu Dolar daha çok artacak mı?
    Amerika tek başına dünyadan ayrılarak büyüyor. Globalleşmiş bir dünyada bu mümkün mü? Bir süre evet. İç pazarı ile büyüyebilir. Esas üzerine düştüğü ücretlerdeki artıştı. İşsizliğin azalması ile iç piyasada dönen para miktarında artış ve enflasyon ve büyümenin artması. Hesap buydu. Ancak farklı bir şey gelişti. Amerikan halkı harcamalarında azalma tasarrufta artış oldu. Sonra petrolün düşmesini de buna ilaç olarak kullanmaya başladı. Herşey strateji dahilinde devam etmekteydi.Ve sabırlı ifadesi de kalktı. İfadeler güvercin olarak adedilse de faiz artışı kaçınılmazdı.
    Herşey iyi işliyordu. Çin istedikleri büyüme oranına yaklaşıyordu. Daha önce de yazmıştım. Doların yükselmesinin durması, sarışının düşüşünün durması Çin in %7 altında büyümesi ile başlayacak diye. Evet herşey iyi gidiyordu; Çin in büyümesi %7 ler civarında, Avrupada resesyon, rusyaya petrol düşüşü ile darbe, Arap ülkelerinde savaşlar istikrarsızlıklar. Ve bir anda doların zayıflamasına neden olacak bir veri. Bu jargon daha önce kullanılmıştı. Çok yüksek gelen TDİ lerle güçlü doların doğumunun müjdecisi.
    Bu veri de en azından bir süre güçsüz doların müjdecisi olabilir mi?
    Yazdığım tarihten itibaren güçsüz dolar ve veriler olarak süregeldi. İnsan beyni doğru bellediklerini kolay değiştiremiyor. Sanırım bu işte başarılı olmak için kendini yalanlara kolay inandırmak gerekli

Esas

Sn. dr. v,

FED faiz artırımı kararı alırsa veya Japonya gibi bir siyah kugu durumu ortaya çıkarsa güvenli liman olarak nerede yakalanmak gerekiyor?
    Ayrıca USD neden aşırı değerleniyor Amerikadan gelecek herhangi bir patlak veri öncesi tüm dünyadaki USD sevenleri USD de yakalayıp ellerinde patlatmak içinmidir ? yani tüm dünya çapında bir gel gel hareketimidir yaptıkları ?

Ne düşünüyorsunuz bu konuda ?

Saygılar.

Esas

Alıntı Originally Posted by DANTE_ Yazıyı Oku
    Sn. dr. v,

FED faiz artırımı kararı alırsa veya Japonya gibi bir siyah kugu durumu ortaya çıkarsa güvenli liman olarak nerede yakalanmak gerekiyor?
    Ayrıca USD neden aşırı değerleniyor Amerikadan gelecek herhangi bir patlak veri öncesi tüm dünyadaki USD sevenleri USD de yakalayıp ellerinde patlatmak içinmidir ? yani tüm dünya çapında bir gel gel hareketimidir yaptıkları ?

Ne düşünüyorsunuz bu konuda ?

Saygılar.
    Aslında sizin düşündüğünüzü de düşünmedim değil bir ara. En iyi ihraç ettiği nedir ABD nin? En az maliyeti olan kağıt parçası dolar...
    Benim gördüğüm bu iyi planlanan bir strateji sadece. Dolar güçlenmeli, kendi belirleyici güne kadar.Sonrasında emtiaların yukarı hareketi başlamalı ki ihracat ekonomilerini zorlayacak son hamle yapılabilsin. Bu arada cumhuriyetçi güçlü dolar demokrat zayıf dolar gibi ve daha başka ezberlettikleri pek çok algoritmik jargonları da yıkarak büyük bir dalga boyu oluşturduklarının farkında olmaları beni korkutuyor aslında. Global kaotik bir ortamlara hazır hale geliyor dünya.
    Güvenli liman her zaman sarışındır. Ancak tl ile senkronize olup olmaması önem taşıyor. Yine de kazandırır bu durumda. Eğer avrupaya güvenebilirseniz ki ben güvenmiyorum euro da olmaz demem.

Esas

İki güçlü düşman var biri çin diğeri rusya. Her ikisi de enerji bağımlı.
    aslında merak ediyorum.. Rusya, petrol kaynağı.. Çin de petrole aç bir ülke.. Bunlar zaten birbirini denklemiyor mu? kendi aralarında bir parayla veya mal karşılığı yapsınlar alışverişlerini. amerikayı da (USD'yi) çıkarsınlar madem denklemden. kim bilir belki de yapıyorlardır.

bir de bu FED'in ilk faiz artırımı mı? bu işin tarihi nasıl? daha önce de FED faiz artırıcam deyince artırırsa şöyle kötü olur, böyle ekonomi yıkılır diyenler olmamış mı? FED bildiğini mi okumuş, yoksa kararını revize mi etmiş? gerçekten bilmediğim ve merak ettiğim konular.. tarih bilmek iyidir..

Esas

Alıntı Originally Posted by ahmetd76 Yazıyı Oku
    aslında merak ediyorum.. Rusya, petrol kaynağı.. Çin de petrole aç bir ülke.. Bunlar zaten birbirini denklemiyor mu? kendi aralarında bir parayla veya mal karşılığı yapsınlar alışverişlerini. amerikayı da (USD'yi) çıkarsınlar madem denklemden. kim bilir belki de yapıyorlardır.

bir de bu FED'in ilk faiz artırımı mı? bu işin tarihi nasıl? daha önce de FED faiz artırıcam deyince artırırsa şöyle kötü olur, böyle ekonomi yıkılır diyenler olmamış mı? FED bildiğini mi okumuş, yoksa kararını revize mi etmiş? gerçekten bilmediğim ve merak ettiğim konular.. tarih bilmek iyidir..
    Uzmanlık konum değil aslında finans. Öncelikle bunu belirteyim.
    FED daha önce faiz artırımı yapmıştı. Ancak bu büyük krizlerden biriydi. Her krizin çıkış sebebi farklı sonuçları aynıydı. Tedavileri de farklı uygulandı. Faiz artırması doların değerinden emtialara ve global büyümeye kadar karmaşık bir sürü olayı tetiklediğinden nasıl bir sonuç oluşturacağını kestirmek çok kolay değil. Ancak gelişmekte olan ülkeleri kötü etkileyeceği açık.
    Birinci sorunuzu zaten çin ve rusya bunu denedi.Kendi aralarında anlaşma yaptılar ancak şöyle düşünün yuan ve ruble arasındaki kuru ne belirleyecek. Başaramadılar anlayacağınız. Bunu altın trampası ile deneyenler oldu. Altın fiyat oynaklığı arttı ne tesadüfse ve farklı bazı olaylarda oldu.
    Kanunlarını kendiniz yazdığınız bir sistem yaparsanız oluşturduğunuz evrenin içinde olanlar o sistemin dışına çıkamazlar. Ve siz kanun yapıcı iseniz istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz de kuralları. Kapitalist sistem böyle bir şey.

Esas

Aslında sizin düşündüğünüzü de düşünmedim değil bir ara. En iyi ihraç ettiği nedir ABD nin? En az maliyeti olan kağıt parçası dolar...
    Benim gördüğüm bu iyi planlanan bir strateji sadece. Dolar güçlenmeli, kendi belirleyici güne kadar.Sonrasında emtiaların yukarı hareketi başlamalı ki ihracat ekonomilerini zorlayacak son hamle yapılabilsin. Bu arada cumhuriyetçi güçlü dolar demokrat zayıf dolar gibi ve daha başka ezberlettikleri pek çok algoritmik jargonları da yıkarak büyük bir dalga boyu oluşturduklarının farkında olmaları beni korkutuyor aslında. Global kaotik bir ortamlara hazır hale geliyor dünya.
    Güvenli liman her zaman sarışındır. Ancak tl ile senkronize olup olmaması önem taşıyor. Yine de kazandırır bu durumda. Eğer avrupaya güvenebilirseniz ki ben güvenmiyorum euro da olmaz demem.
    Cevabınız için çok teşekkürler sn. dr. v,
    görüşlerinize aynen katılıyorum ve bende çıkacak olan fırtınada sarışın ve döviz olarak düşünüyorum tek istediğim yıllar boyu çalışıp alın terimizle biriktirdiğimiz paraların çıkacak olan fırtınada eriyip gitmemesi. Yoksa zaten kazanç kapısı olarak görmüyorum buraları. Bizim gibi ky için para kazanmaktan çok parasının değerini düşürmemek en iyi kazançtır diye düşünüyorum.
    İyi günler dilerim.

7. Esas

sarisin hangi hissedir acaba

Duhul
    Aug 2011
    İkamet
    NoCountryForOldMAN
    Gönderi
    823

Esas

Alıntı Originally Posted by ahmethmzoglu Yazıyı Oku
    sarisin hangi hissedir acaba