Sayfa 3/635 İlkİlk 123451353103503 ... SonSon
Arama sonucu : 5074 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Sistem Yaklaşımları

Esas

Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    istatistik açısından, az işlem yada çok işlemli sistemlerin daha iyi olacağının hiçbir garantisi yoktur. gelecek her 2 si içinde aynı belirsizlik içerir. istatiksel olarak önemli olan girdi sayısı(çok olması) yani kaç yılı kapsadığıdır. yoksa problemin cevabı olan az işlem yada çok işlemin bir önemi yoktur.
    300-400 kez çalışmış bir sistem gelecektede çalışır, verimlilik büyük ihtimalle düşer, lakin sistemsizlikten daha iyi kazandırır. gelecek belirsizliğine en iyi çözüm, belki bir miktar karlılığı düşürecekte olsa(teoride) farlı periyotlarda hazırlanmış 3-8 adet sistem kullanmak.
    sayın sefım sımdıye hep manul modda calısdık ama bıkkınlık verdı 23 saat ekrana kıtlenmek euro usd sabah 8-aksam 8, petrolde londra acılısı ıle aksam 8 de flata cıkacak sekılde altındada saat 14-20 arası ama sorun su petrolde spred fazla testerede bıtırır az ıslemlli olması lazım petrolun , ons altın vede eurusd gunde maxımum 4-5 ıslem olmalı o mantık sayın sefım

Esas

Alıntı Originally Posted by Nigt-Blue Yazıyı Oku
    sayın tiberus ıdeal ustunden petrol ve eurusd vede ons altında calısacak bır robot ve ızlıyecek sıstem yapılsa nasıl bır sey yapılmalı

bildiğim kadarıyla ideal ghost entegrasyonu var. (meksa üzerinden)
    aslında MT4 kullananlar da dolaylı yoldan emir gönderebilir.
    (MT4 ün de çalıması lazım.)
    MT4 üzerindeki pencere, texbox, checkbox gibi objelerin window handle ları alınıp idealde kod ile o kutular doldurulup Buy, Sell butonlarına bastırılabilir.

Esas

hocam meksa dan yapacam zaten dırek gıdıyormus deneyecez ıdealı amacalısak robotumuz yok var cok basıt olanlar az cok nerde ısleme ne mantıkla gırecegını bıleyım dıye ıdeal kullanmak vede kar zar kısmını gormuyek dıye ıdeal kullanmak ıstıyorum

Esas

neyse kısacası en az 3 sistem ve mumkunse 3 üde birbirinde farklı noktalarda al sat versin diyelim.

3 ünün getiriside orta düzey ortanın bir tıküzeri veya altı olabılır.

max dd işlem başı kar vb gibi hususlara dikkat edilmesi lazım.

elbetteki para yönetimi lotu nerede arttıracagınız da çok önemli.

benım yöntemim bu sekılde 3 robot 3 de farklı yapılarda calısıyor. 3 unun getirisi araasında kıyaslama yaparsam

biri ortalama altında bırı ortalama bırıde ortala üzerinde getiri saglıyor.

genel sıstemlere göre.

işlem sayıları perıyotları calısma yapıları bırbırlerınden cok farklı.

her bırınde belırlı agırlıklarla lotlar serpıstırıldı.

bakalım gelecek 1 senede nasıl bır getırı ortaya cıkacak.

bu sıstem yaklasımı dogrumu yanlıs yanlıssa düzeltilmesi gerken nedir ortaya cıkacak.

bu yazıyı arşivde bulunması acısından yazıyorum ki gelecekte başarısını ölçmüş olacagız.

3 sıstemın bırlesımı ortalama aylık 5 6 işleme tekabul ediyor.

diğer istatistikleri testler sonunda ayrıntılı acıklarım.

şimdilik bu kadar.

5. Esas

Bir iki gün yoktum, neler konuşulmuş, yeni başlıklar açılmış zor okudum... Erhan Bey, sizinkileri biraz özet geçtim kusura bakmayın... Çok da faydalı olmuş yazılanlar ben de kendimce bir şeyler ekliyeyim.

Öcelikle kendimden biraz bahsedeyim.Burada uzun yıllardır işlem yapan üstadlar varken kendime büyük pay biçemem. 2007 yılından beri piyasadayım aşağı yukarı 7 yıl. ilk seneleri hisse son sonraları viop+hisse son 3 yıldırda sistem + Viop, kısa bir süre yurtdışı piyasalar (özellikle altın ve petrol). Ekonomi ile ilgili bir işte çalışıyorum, Endüstri mühendisiyim.

Viop'ta sistemli kazançlar yüksek seviyede bu yüzden herkes tedirgin "ya bu çok değilmi" diye bir tereddüt ediliyor.

Yurtdışı vadelilerde işlemlerin %80'in üzerindeki bir kısmı robotlar ile yapılıyor. (sadece trend following değil, news trading, swing, pair, breakout, vb)

Türkiyede bu oran %3 - %5 i geçmiyordur (veri yok, biraz tahmin biraz araştırma diyelim). Dolayısıyla %80 robot kullanılan bir yerdeki rekabetle %5 kullanılan bir yerdeki rekabet aynı olmayacaktır. Bu yüzden ne çok gevşemek ne de çok tedirgin olmak gerekir diye düşünüyorum.

"geçmiş veri", "gelecek veri" , "az işlem" ,"çok işlem" konusundaki tartışmalarda Mehtap hanım ve Erhan Beyin söylediklerinin %90 ına katılıyorum. tartışmada zaten %10 dan çıkıyor .

Bu kadar uzun girizgahtan sonra curve fitting - geçmiş veri ile optimizasyon - konusunda konuşulmayan bir konsept ortaya atıyım.

Trading stratejileri konusunda bazı sistemlerin "Edge" e sahip olduğu söylenir. (Türkçe bir karşılığını bulamadığım için kusura bakmayın.). Yani geçmiş veriden yada gelecek verilerden bağımsız olarak kar eden sistemler olarak adlandırılırlar. Tabi böyle bir sistem var mı konusu muamma (sahip olan kişiler paylaşmayacağı için akademik araştırmalara konu olmaz zaten).

Bu sistemlerin kar etmesinin sebebi temel ekonomik değerlere ters olmaması ve temel piskolojik davranışları modellediklerindendir. yüksek getiriler vadetmez ama 50 yıl önce de kazandırıyorduk şimdi de kazandırır. Çünkü temel ekonomik işleyiş ve yatırımcı psikolojisinde 50 yılda çok büyük değişiklik meydana gelmez.

çok uzun olmadan şimdilik yazdıklarımı burada noktalıyım.

Duhul
    Feb 2004
    Gönderi
    3,801
    Blog Yazıları
    6

Esas

yurt dışında, büyük piyasalarda(bizim gibi küçük piyasalar değil) şüphesiz pekçok fon, büyük traderin robot kullanması normal. bizde ise büyük yatırımcı nasıl robot çalıştırsın? kademeleri görüyorsunuz. biz dahi 50 den fazla, tek seferde emir göndermenin kaymalara neden olacağını düşünüyoruz.
    teknik analiz nedir? borsalarda hareket nedensiz, kendi kendine oluşmaz. bunu yönlendiren şüphesiz bir güç yada güçler vardır. bu gücün teknik analiz yapmasına gerek yoktur. o başka analizler(temel analiz, dünyadaki faiz ortamı vb.) yapar. ky ise bu gücün ne yaptığını takip eder . bunu da teknik analiz kullanarak yapar. kısaca ky nin trend takip eden sistemler kullanmasından başka şansı yoktur.

Esas

Yeni topik hayırlı olsun

8. Esas

Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    yurt dışında, büyük piyasalarda(bizim gibi küçük piyasalar değil) şüphesiz pekçok fon, büyük traderin robot kullanması normal. bizde ise büyük yatırımcı nasıl robot çalıştırsın? kademeleri görüyorsunuz. biz dahi 50 den fazla, tek seferde emir göndermenin kaymalara neden olacağını düşünüyoruz.
    teknik analiz nedir? borsalarda hareket nedensiz, kendi kendine oluşmaz. bunu yönlendiren şüphesiz bir güç yada güçler vardır. bu gücün teknik analiz yapmasına gerek yoktur. o başka analizler(temel analiz, dünyadaki faiz ortamı vb.) yapar. ky ise bu gücün ne yaptığını takip eder . bunu da teknik analiz kullanarak yapar. kısaca ky nin trend takip eden sistemler kullanmasından başka şansı yoktur.
    2007 Ocak ayında viop aylık işlem hacmi 3 milyar TL iken bu gün 2015 ocak ayında 70 milyar TL. artış hızı bu olmayacaktır kesinlikle ama yinede bir 10 yıl sonra derinliği daha da artacaktır piyasanın. Dolayısıyla robot işlemlerde artacaktır. sizin de dediğiniz gibi ky için trend takipçi sistemler hem tek şans hem büyük nimet.

Şu an bazı yabancı alımların "kararlar" verildikten sonra robotlarla alım yada satım yaptıklarını biliyorum. Türkiye dahil tüm ülkelerde böyle. Bazı yatırımcılar brokerlarına güvenir bazıları mekanik sistemler kullanır. yada her ikisinide birlikte. Şu yanılgıya düşmemek lazım derinlik az olduğu için robot kullanılmaz diye bir şey yok. Bazı robotlar tam tersine alım kararı verildikten sonra teknik göstergelere göre alımları onlarca hatta yüzlerce birime böler ve bir haftaya yayarak alım yapabilir. hatta 1000.000 lot alacaksa 800.000 lot satar 1800.000 lot alır ve bunu haftaya yayarak yapar.

Sayfa 3/635 İlkİlk 123451353103503 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •