Sayfa 501/685 İlkİlk ... 401451491499500501502503511551601 ... SonSon
Arama sonucu : 5475 madde; 4,001 - 4,008 arası.

Konu: ANSA - Ansa Yatırım Holding A.Ş

1. Esas

işlem hacmi bugünde patladı 41 tl

2. Esas

Alıntı Originally Posted by buldozer Yazıyı Oku
    işlem hacmi bugünde patladı 41 tl
    Yukarda satıcıyı gördü mü patronun alışları daralır. Çulsuz herif işte ne olacak.

3. Esas

Alıntı Originally Posted by buldozer Yazıyı Oku
    selam
    ben takasları takip edemiyorum.
    dünkü mesajınızda ulus yatırımın 6.5 milyon lotu sürekli al sat yaptığında bahsetmişsiniz.
    benim merak etiğim bunun ne zaman olduğu eğer bilgilendirirseniz sevinirim.
    ben bu hissede 2 yıldan beri bekliyorum bir cıkış yolu arıyorum. ama şirket sürekli el değiştirip duruyor.
    13.01.2014 tarihinde euro,ulus olarak yanlış söylemişim..
    ERM EURO MENKUL 6.747.885 67.107 0 0 0 67.107
    TIB IS BANK 436.557 -8.262 0 0 0 -8.262
    AKB AKBANK 288.369 -2.050 0 0 0 -2.050
    DZY DENIZ 206.103 -25.729 0 0 0 -25.729
    TGB GARANTI BANK 198.679 -26.691 0 0 0 -26.691
    YKR YAPI KREDI 178.261 -700 0 0 0 -700
    VKY VAKIF 173.717 -19 0 0 0 -19
    MSA MEKSA 164.449 -10.000 0 0 0 -10.000
    IYM IS 161.720 -1 0 0 0 -1
    GDK GEDIK 138.695 3.000 0 0 0 3.000
    TBY TEB 138.005 0 0 0 0 0
    GLT GALATA 136.473 46.473 0 0 0 46.473

4. Esas

BORSA GERCEGİ
    arkadaşlar, borsaya spekülatör, manipülatör ve küçük yatırımcı dahil olmak üzere herkes kazanmak için giriyor. yani kimse, ben kaybedeyim de bir başkası kazansın demez. hele manipülasyon yapmak isteyenler, ben kaybedeyim de küçük yatırımcı kazansın asla demez.

dolayısı ile manipülasyon yapmak isteyen kişilerden oluşan grup, gözüne kestirdikleri bir şirketin hisselerini düşük fiyatlardan alıp yüksek fiyatlardan küçük yatırımcıya satmayı amaçlar. işe tam bu noktada dikkat etmeniz gereken çok önemli şeyler bulunmaktadır.
    1. manipülasyon yapacak grup şirket hisselerini toplamak istemekte, toplamaya çalışmaktadır. onlar kendi ellerinde ne kadar hisse olduğunu bilirler. diğerlerinin elinde de ne kadar hisse olduğunu bilirler. çünkü kendilerinde olmayan, yani henüz toplayamadıkları hisse diğerlerinde demektir. oysa küçük yatırımcının kimde ne kadar hisse olduğunu bilmesi mümkün değildir. kısacası, özellikle küçük yatırımcıların elindeki hisselerin büyük kısmını toplamadan kağıda hedefledikleri esas çıkışı yaptırmazlar. en fazla, belli bir aralıkta hisseyi sürekli yukarı aşağı götürüp getirerek, küçük yatırımcıda, "tüh keşke satsaydım, bak geri düştü" düşüncesi uyandırmaya çalışırlar. yani, manipülasyon yapılacak hissede kolay kolay küçük yatırımcıya para kazandırmazlar. küçük yatırımcıya düşük fiyattan satıp yüksek fiyattan alacak olurlarsa aradaki fark onların cebinden çıkar çünkü.
    2. manipülasyon yapacak olan grup yoksul insanlardan oluşmaz, hayatlarını rahatça sürdürebilecekleri kadar yeterli paraları vardır. bu nedenle bir hisseyi çok uzun süre düşük fiyatlarda tutupküçük yatırımcıyı bıktırabilirler. zaten amaçları da budur. ancak, 6-7 yıl gibi uzun süre kâğıtta kalabilecek olan bir yatırımcıyı silkelemeleri mümkün değildir. bu tür küçük yatırımcıların sayısı ise çok çok azdır. ve onlar da bilmektedir ki, stop loss denilen bir şey vardır ve olumsuzluk yaşanan dönemler stop yaptırarak en iyi kağıt toplama dönemlerdir. yine de satan olmazsa, aceleleri yoktur, yeterince toplayıncaya kadar beklerler. onlar hangi kâğıtta ne yapacaklarını bilmektedirler, ama siz hangi kâğıtta kimin ne zaman ne yapacağını asla bilemezsiniz.
    3. kağıtta operasyona başladıklarında eğer kendilerini rahatsız edecek derecede büyük alımlar olursa, kâğıdı tekrar aşağı basarlar. çünkü kâğıda hakimdirler. zaten düşük de olsa bir kâr etmişlerdir ve tekrar daha düşük fiyattan almak için hisse fiyatını aşağı çekerler. oysa sizin buna karşı herhangi bir şey yapabilmeniz pek mümkün değildir.
    4. birçoğunuz birçok defa "ben sattım da çıkmaya başladı" duygusuna kapılırsınız. çünkü siz bıkıp satarken aynı zamanda çoğu küçük yatırımcı bıkıp satmaya başlamış ve manipülasyon yapacak grup ise yeterince mal toplamıştır. aksi halde size para kazandırma heveslisi değildirler, çıkarmazlar.
    5. en büyük yanilgi ise şu olmaktadir: "ben 2'den aldım 4'ten sattım da hisse nereleri gitti yaw!.." dersiniz çoğunuz. oysa adam sizden 4'ten almışsa eğer, kâr edip satabilmek için mecburen daha yukarı fiyatlara götürecektir. yani birçoğunuz belli bir kârla sattığınız, ama manipülasyon yapılan grubun uçuk rakamlara gittiğini gördüğünüzde hiç üzülmeyin, çünkü szielr ve diğer küçük yatırımcılar o sırada satıyor olmasa, adamlar zaten hisseyi o uçuk fiyatlara çıkarmayacaklardır. bir hisseyi sizden 5'ten alan grup, kâr edebilmek için hisseyi en az 20'li rakamlara götürecek sonra hızla düşürüp ucuzladı gösterip 15 ya da 10 civarından satacaktır. mesela cemas'da yaptılar bunu. önce hisseyi 18'e götürüp hızla düşürdüler ve "ucuzladı geri çıkar bu" diye alanlara 10 gibi fiyatlardan verip operasyonu tamamladılar.
    6 daha büyük bir yanilgi da şu: diyelim ki ben size 10'lu fiyatlardan cemas almayın bu fiyat bu şirket için pahalı dedim ve almadınız. çoğu küçük yatırımcı da almadı. o zaman hisseyi tekrar yükselteceklerdir. ve küçük yatırımcı da," tuh almadım da bak geri yükseldi" diye düşünecek, almayın diye uyaranlara küfredecektir. oysa, eğer manipülasyon yapılan bir kağıda eğer ilk aşamalarında, yani uygun ve düşük fiyatlardan girmediyseniz, ne hareketler yaparlarsa yapsınlar, ister uzaya çıkarsınlar asla girmeyiniz. çünkü onların maksadı kâr edip kağıdı size terk etmektir. ve bunu yapabilmek maksadıyla da sürekli oynayacaklardır kâğıtla. ta ki, daha fazla dayanamayıp, hırsına yenik düşüp kâğıda atlayan birilerini buluncaya kadar.

ve çoğunuzun bildiği gibi, spekülasyon manipülasyondan çok farklı bir şeydir ve yasaldır. şirketin gelişip büyüyeceğini, güçlü ortaklıklar kuracağını, iyi temettüler vereceğini ve yüksek değerlere çıkacağını düşünen büyük ya da küçük yatırımcılar bir kâğıdı almaya başlarlar ve aldıkça da fiyatı yükseltirler. bunun en çarpıcı örneği ford oto'dur mesela ve uzun yıllar içerisinde müthiş primler yapmış olduğu halde, çok aşırı düşüşler görülmemiştir. kriz dönemlerindeki düşüşlerin ardından kısa zamanda toparlanabilmişlerdir. ama bu tür kâğıtlarda bile toplama çabaları ve kağıdı baskı altında tutma süreçleri olabildiğini unutmayınız.

en önemlisi ise, bir şirketin hissesini alırken, "ulan bu şirket bu fiyat eder mi, benim param olsa alacak olsam bu şirketi bu fiyata alır mıyım?" diye sormanız, şirketi benzerleri ile mukayese etmeniz, şirketin edebileceği fiyat hakkında fikir sahibi olmanızdır. şirketin geleceğinin çok parlak olduğunu ve çok büyüyeceğini düşünüyorsanız yüksek fiyatlardan da alabilirsiniz tabii. ama yalnızca büyüyeceğinden veya çok iyi ortaklıklar yapabileceğinden emin olduğunuz şirketleri yüksek fiyatlardan alın. dediğim gibi, "manipülasyon yapılır, bu kâğıttan iyi para kazanılır" düşüncesiyle, yüksek fiyatlardan alabileceğiniz hisselerden yüzde doksan zarar edersiniz.

"uçacak, kaçacak" diyenlere, "almayın o şirket o para etmez, fiyatı çok yüksek" diyenlere kızanlara temkinli yaklaşınız. hissesini alacağınız şirketin ne olup olmadığını, patronlarının ne derece güvenilir olduğunu iyice araştırınız. bir hisseye doğru zamanda girmeye çalişiniz. çünkü fiyat yüksekse ve tedirginseniz, her an stop yapıp kaçmayı düşünecekseniz, büyük ihtimalle hatalı kararlar vereceksiniz....

5. Esas

30 temmuz 2012...
    Şirketimizin 500.000.000- TL lık kayıtlı sermaye tavanı için de kalmak şartıyla, 10.000.000 TL çıkarılmış sermayenin 197.000.000.- TL artırılarak 207.000.000 TL ye artırılması ve VBG Holding A.Ş. ye iştirak edilmesi hususları görüşüldü.

Legal Yönet Bağımsız Denetim ve YMM A.Ş. tarafından hazırlanan 20.07.2012 tarihli değerleme raporunda, VBG Holding toplam değeri 209.675.054 TL, birim pay değeri ise 6,98916846 TL' sı olarak belirlenmiştir. Buna göre;

1. Veysel SALİHOĞLU' nun sahip olduğu 27.600.000.- adet VBG Holding A.Ş. payına, birim pay değeri olan 6,98916846 TL' ndan olmak üzere 192.901.049,50 TL toplam bedelle satın alınmasına,
    2. Ahmet BALTACI' nın sahip olduğu 300.000.- adet VBG Holding A.Ş. payına, birim pay değeri olan 6,98916846 TL' ndan olmak üzere 2.096.750,54 TL toplam bedelle satın alınmasına,
    3. Musap Geylani SALİHOĞLU' nun sahip olduğu 150.000.- adet VBG Holding A.Ş. payına, birim pay değeri olan 6,98916846 TL' ndan olmak üzere 1.048.375,27 TL toplam bedelle satın alınmasına,
    4. Münevver KADAYIFÇIOĞLU' nun sahip olduğu 150.000.- adet VBG Holding A.Ş. payına, birim pay değeri olan 6,98916846 TL' ndan olmak üzere 1.048.375,27 TL toplam bedelle satın alınmasına,
    5. Şirketimiz Çıkarılmış sermayesinin 500.000.000.- TL kayıtlı sermaye tavanı içinde kalmak suretiyle, tamamı nakit karşılığı olmak üzere, 197.000.000.- TL sı artırılarak 207.000.000.- TL na çıkarılmasına, artırılan sermayeyi temsil edecek hisse senetlerinin B Grubu hamiline yazılı hisse olarak çıkarılmasına,
    6. Mevcut ortakların yeni çıkarılan B Grubu hamiline yazılı paylara ilişkin rüçhan haklarının tamamen kısıtlanmasına ve söz konusu 192.808.000.- adet Veysel SALİHOĞLU' na, 2.096.000.- adet Ahmet BALTACI' ya, 1.048.000.- adet Musap Geylani SALİHOĞLU' na ve 1.048.000.- adet Münevver KADAYIFÇIOĞLU' na Tahsisli olarak satılmasına,
    7. Gerekli izinlerin alınması için Sermaye Piyasası Kurulu' na Başvuruda Bulunulmasına ve Sermaye Piyasası Kurulu' ndan izin alınmasını takiben diğer yasal prosedürlerin tamamlanmasına,
    Oy birliği ile karar verilmiştir.

6. Esas

spk yukardaki sermaye arttırımına ret verdi!!!

7. Esas

10.01.2013
    VBG Holding, halka açık İnfo B Tipi Yatırım Ortaklığı şirketini satın aldıktan sonra adını Ansa Yatırım Holding olarak değiştirdi. İsim değişir değişmez Ansa Yatırım Holding, VBG’nin yüzde 4’ünü ve Ansa Enerji’nin yüzde 3.76’sını satın aldı. Ardından da 10 milyon lira çıkarılmış sermayesini 197 milyon lira artırılarak 207 milyon liraya yükseltme yani son dönemin modası olan rekor miktarda tahsisli sermaye artırım kararı alındı. Daha sonra da VBG Holding, Mataş Matbaacılık’ın çoğunluk hissesini devraldı. Ansa Yatırım Holding’in 6 ay önce yaklaşık 13 milyon lira değerleme rakamı üzerinden satın aldığı Ansa Enerji’nin yüzde 3.76 hissesini bugün 22 milyon liranın üzerinde bir rakamdan Mataş’a satılması kararlaştırıldı.

PATRON VEYSEL SALİHOĞLU (KADAYIFÇIOĞLU)

Adı geçen tüm şirketlerin patronu Veysel Salihoğlu (Kadayıfçıoğlu), 6 ay içerisinde halka açık olmayan şirketini iki farklı değerleme miktarı üzerinden borsadan yeni satın aldığı şirkete devretmeyi kararlaştırdı. Eğer Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) onay çıkarsa Salihoğlu, elindeki yaklaşık yüzde 40 hisseyi Mataş’a devredecek. Daha önce Ansa Yatırım Holding’e satılan yüzde 3.76 payın da Mataş’a satılacak olması dikkate alınınca, henüz küçük yatırımcılara olan çağrı yükümlülüğünü yerine getirmemiş yüzde 53 gibi çoğunluk hissesi halka açık olan Mataş, Ansa Enerji’nin yaklaşık yüzde 44 payına sahip olacak. Dolaylı olarak da Ansa Enerji halka açılmış olacak. Bunun karşılığında da sermayesi 8 milyon lira, öz sermayesi 13 milyon lira olan Mataş’ın kasasından yaklaşık 10 milyon lira çıkacak. 9 aylık bilanço verilerine bakıldığında ise Mataş, esas faaliyetlerinden 400 bin lira zarar etmiş bir şirket.

ZATEN HALKA ARZ GELİRİ O KADARDI

2011 yılı Temmuz ayında 3.5 liradan halka arz edilen Mataş’ın arzdan 10 milyon lira gelir elde edilmişti. Bugün yapılmak istenen satışla neredeyse, halka arzdan elde edilen gelir şirketten çıkarılıyor. Diğer bir pencereden bakıldığında ise VBG Holding’in patronu Veysel Salihoğlu 2012 Mart ayında yüzde 46’sını yaklaşık 10 milyon liraya satın aldığı şirket için ödediği paranın tamamını, başka bir şirketini satarak geri alıyor.

Bu arada, Mataş’ta hakim ortak konumuna gelen Veysel Salihoğlu, SPK’nın belirlediği 3.77 lira değerden çağrı yapmamaya direniyor ve çağrı konusundaki ihtilaf devam ediyor.

KARMAŞIK DEĞİL, NET BİR TABLO

Çok karmaşık gibi görünse de aslında yapılan işlemler çok net! Patron önce halka açık şirketi satın alıyor; halka açık olmayan şirketin hisselerini buraya satıyor; ardından borsada bir şirket daha alıyor ve bu hisseler ile birlikte elindeki hisseleri ilk değerleme raporundaki fiyattan yaklaşık yüzde 60 daha yüksek fiyata bu şirkete satma kararı alıyor. Konuyla ilgili olarak Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklama şöyle: “Şirketimiz merkezinde yapılan Yönetim Kurulu toplantısında; Şirketimizin yatırım alanlarını genişletmek amacıyla, Ansa Enerji Yatırım A.Ş’nin,

1) HLB Saygın Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim A.Ş. tarafından hazırlanan 22.152.113.- TL' sı değerleme fiyatı dikkate alınarak,

2) Ansa Enerji Yatırım A.Ş.'ne ait Ansa Yatırım Holding A.Ş.nin sahip olduğu %3,673 oranındaki 73.460.- adet payın ve Veysel SALİHOĞLU'na ait %40,077 oranındaki 801.540 adet olmak üzere toplam %43,75 oranındaki 875.000.- adet payın satın alınarak iştirak edilmesine,

3) HLB Saygın Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim A.Ş. tarafından belirlenen 22.152.113.- TL lık değerin birim pay değeri 11.076.- TL na %5 iskonto uygulanarak 10.52.- TL' ndan 875.000 adedin 9.205.000 TL bedelle Ansa Yatırım Holding A.Ş. ve Veysel SALİHOĞLU' ndan peşin olarak satın alınarak iştirak edilmesine,

4) Şirketimizin ana faaliyet konusu olan matbaacılık ve ambalaj faaliyetlerine devam etmesine,

5) İşlemlerin yürütülmesi için Genel Müdürlüğün yetkilendirilmesine karar verilmiştir.”

Satışla ilgili bir diğer açıklama ise şöyle:

Şirketimiz merkezinde yapılan Yönetim Kurulu toplantısında; Şirketimiz iştiraklerinden, Ansa Enerji Yatırım A.Ş. nin %3,673 oranındaki 73.460.- adet payı ile ilgili olarak,

1) HLB Saygın Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim A.Ş. tarafından hazırlanan 22.152.113.- TL' sı değerleme fiyatı dikkate alınarak,

2) 11.076.- TL birim pay değerinin %5 iskontolu olarak 10.52.- TL' ndan 73.460 adetin 772.799,20 TL bedelle Mataş Matbaacılık Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. ne peşin olarak satılmasına,

3) İşlemlerin yürütülmesi için Genel Müdürlüğün yetkilendirilmesine karar verilmiştir.”

FİYAT 6 AYDA NASIL YÜZDE 60 DEĞİŞTİ

Ansa Yatırım Holding, Patron Veysel Salihoğlu’ndan 6 ay önce 13.6 milyon lira değerleme fiyatıyla satın aldığı yüzde 3.67 oranındaki payı bugün 22 milyon liranın üzerinde bir rakamla Mataş’a satıyor. Bu hisseleri Ansa’ya satan patron Salihoğlu, yüzde 40 hissesini daha 6 ay önceki fiyatın yüzde 60 üzerindeki bir değerleme fiyatıyla Mataş’a devretmeyi planlıyor. Legal Yönet Bağımsız Denetim YMM Temmuz 2012 tarihinde Ansa Enerji’ye 13.6 milyon lira değer biçerken bugün HLB Saygın Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim aynı şirkete 22.1 milyon lira olarak değerlemiş durumda. İki değerleme rakamı arasında yaklaşık yüzde 60 fark olması da satış işleminin en önemli ayrıntısı olarak gösteriliyor.

8. Esas

22.02.2013
    Borsa Yönetim Kurulu'nun 21/02/2013 tarihli toplantısında, payları Borsamız
    İkinci Ulusal Pazarı'nda işlem gören Ansa Yatırım Holding A.Ş.'nin, aynı zamanda
    ortağı olan VBG Holding A.Ş.'ye iştirak etmesi dışında herhangi bir faaliyetinin
    bulunmaması nedeniyle Gözaltı Pazarı Genelgesi'nin III. maddesinin (c) bendi ve
    IV. maddesi uyarınca, paylarının II. Ulusal Pazar kaydından çıkarılarak,
    22/02/2013 tarihinde işlem sırasının kapalı kalmasına ve 25/02/2013 tarihinden
    itibaren Borsamız Gözaltı Pazarı'nda işlem görmeye başlamasına karar verilmiştir.

Sayfa 501/685 İlkİlk ... 401451491499500501502503511551601 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •