Sayfa 414/416 İlkİlk ... 314364404412413414415416 SonSon
Arama sonucu : 3323 madde; 3,305 - 3,312 arası.

Konu: DEVA Deva Holding A.Ş.

1. Esas

İthal İlaç Yerine İlk Yerli Üretim Süreci Başlıyor

eBorsaHaber | 13.02.2017 11:40

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası Başkanı Nezih Barut, kamunun “yerli üretimi yapılmaması halinde ödeme listesinden çıkaracağı”nı ilan ettiği ilaçlar listesinin belirlendiğini ve toplamda 2 milyar TL’lik ithal ilacın yerli üretimi için sürecin başladığını söyledi.
    Türkiye, 2 milyar TL’lik ithal ilacın, genel sağlık sigortası kapsamında bedelinin ödenmesine ilişkin yeni düzenlemeye gitti. İlaçların yerli üretimini zorunlu kılmak için, bu ilaçların ithali halinde bedelinin SGK tarafından ödenmeyeceği açıklandı. Türkiye’de yerleşik firmalar tarafından üretilmesi halinde ilaçların bedeli ödenecek.
    İlaç üreticileri ile Sağlık Bakanlığı, SGK ve TİTCK gibi kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri arasındaki görüşmelerin olumlu sonuç verdiği öğrenildi. 8 Şubat günü de uygulama yürürlüğe girdi ve SGK yerli üretim olmaması halinde bedelini ödemeyeceği ilaçları ilan etti.
    İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası Başkanı Nezih Barut, endüstri olarak hem kapasitelerin kullanılması, hem yerli üretimin artırılarak ödemeler dengesine katkı verilmesi açısından uygulamanın faydalı olduğunu ve desteklediklerini söyledi.
    İlaç sektöründe ithal ağırlığının devam ettiğini belirten Nezih Barut, sektörün uluslararası standartlarda üretim yaptığını ve çok sayıda üreticinin GMP-iyi üretim uygulama onayına sahip olduğunu hatırlattı. İlk aşamada, yüzde 50 Pazar payına sahip, piyasada 3 eşdeğeri bulunan ilaçlar için yerli üretim şartının getirildiğini hatırlatan Barut, ikinci aşamada yüzde 10 pazar payı olan ve en 2 eşdeğeri imal edilen ilaçların da kapsama alındığını aktardı.
    Bu uygulamanın 2 milyar TL’lik ithal ilacın, yerli üretimini zorunlu kıldığını ve ana alıcı olan SGK’nın gücüyle üretimin zorunlu hale geleceğini belirten Barut, “Bunun sonucunda, yerel üreticilerin üretim kapasite kullanım oranı ve istihdam artacaktır. İmal olarak temin edilebilecek referans ithal ilaçlar için dışarıya döviz ödemesi önlenebilecektir. Cari açığın azaltılmasına olumlu katkı sağlanacaktır.” dedi.
    Nezih Barut, son dönemde ilaçta ihracatın ithalatı karşılama oranında yüzde 20’ye ulaşıldığını, ancak net ithalat bağımlılığının yüksek düzeyde kaldığını hatırlattı. Yeni uygulamayla ithalatın ihracatı karşılama oranında hızlı bir yükseliş beklediklerini, ilaca erişim konusunda da herhangi bir sıkıntının olmayacağını söyledi.

hisse.net uygulaması ile gönderilmiştir.

2. Esas

Bu kadar güzel haberler ama tık yok

Esas

...............
    Attached Images Attached Images

Esas

..............

Esas

.............

6. Esas

Yine başladılar oyunlara 4,01 götür anlamsz 3,92 gel oyuncak ettiler güzelm hisseyi

7. Esas

70 milyon kar

Esas

2016 Deva 4ncü çeyrek vergi dairesi gelir tablosu 2015 e göre durumu

SATIŞ +%16
    FAALİYET KARI +%28
    DÖNEM KARI +%49

Sayfa 414/416 İlkİlk ... 314364404412413414415416 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •