Sayfa 3/190 İlkİlk 123451353103 ... SonSon
Arama sonucu : 1514 madde; 17 - 24 arası.

Konu: ISCTR - İş Bankası C

Esas

İs C 4.40 a geldi.Vay be...yorumu olan var mı dostlar?

Duhul
    Jan 2013
    İkamet
    holland
    Gönderi
    678

Esas

4.44 yazdim gelmis ball ball akmaz kokmaz koydum kenara uzun vada icin bence ve halkb tabi

Esas

Alıntı Originally Posted by serdar57 Yazıyı Oku
    4.41 den ve 4.45 den alım yaparak 4,68 olan ortalamamı 4,60 a kadar getirdim. Mermi bitti. Bundan sonra aşağıya gelir mi? Buna şöyle cevap vereyim. Seçimlerden sonra AKP %50 ile tek başına iktidara gelicek seçim ve hükümet sıkıntısı olmayacak ama seçim öncesinde fiyatlanan, Suriye, Rusya, Terör olayları devam edecek ve seçimlerden 1 ay sonra ISC yi 4,40 dan alabilirsin deseler; kafayı üşütmüş derdim. Hatta Türkiyedeki tüm bu riskler aynen devam ederken 4,85 i seçim öncesi gören bir ISC bu. 4,68 de aldığım an büyüme verisi yatırım şirkelteri tarafından %2 normal %2,5 süpriz olur derken %4 geldi. Cari açık 1,000,000,000 USD beklenirken 190,000,000 USD geldi. Davutoğlu sanayiciye, çiftçiye 100 günlük acil eylem planını açıkladı. S&P görünümü negatiften durağan yapabiliriz açıklaması geldi. Tüm bu haberler eşliğinde 2 günde nerdeyse %10 indi. Bazılarımız FED diyor da 2013 Şubattan beri fiyatlanıyor bu. Ayrıca FED faiz artırımını Bernanke dillendirdiğinden beri BIST %53 net olarak düşmüş. Koca koca bankalar firmalar PD/DD 0,5 lilere gelmiş. Bugün 300,000 TL ye alacağınız bir daireyi 1000 TL ye kiraya vereceğinize 300,000 TL ISC alın her ay o size 1,000 TL sorunsuz problemsiz temettü versin. Aidat derdi yok, kiracı derdi yok, tamir tadilat derdi yok, vergi beyanname derdi yok, kiracı ödemedi avukat icra derdi yok, 6 ay boş kaldı zarar yazdı derdi yok. Tıkır tıkır 1 Nisan da al temettünü koy cebine. Mesela 300,000/4,4=68,200 ISC yaparki bu sene 0,175 kd temettü verdiğini düşünün 68,200*0,175 = 12,000 TL yapar ki 12,000/12=1,000 TL aylık net kar payı ISC nin ekmekli kadayıf gibi. Olay bu noktaya gelmişse ben gayrimenkul alıp uğraşacağıma bu fiyat ve bunun altında her zaman ISC alırım. Bundan sonra ISC 4,40 dan 4,30 oradan 4,20 olmuş umurumda olmaz. Hatta 15 Aralıkta 4,20 de daha fazla ISC alırım daha iyi olur derim. BU noktaların daha fazla mantıklı bir açıklaması kanımca yoktur. Sadece seçimden sonra 83,000 lerden 93,000 lere BIST in gideceğini düşünüp hemen hisseye zıplayanlara "Bedava para kimsede yok" hele hele bu Turkish ufak yatırımcı ise acımaları hiç yoktur. Adamlar tahtaya para girişini 5 kademeye kadar görüyor. KY 79,000 de 76 da 75 de 74 de ve nihayetinde alabilen 73 de aldı. KY fazla mal almış pozisyonunu hisse şeklinde konumlandırmışsa "durun ben size daha da ucuzunu göstereyim" tarzına dönmüş olabilir. Muhtemelen birçok ky cıda panikleyip satmışda olabilir. Yoksa PD DD 0,6 lara gelmiş FK 6 larda olan bir banka başka türlü açıklanamaz.

Esas

Teşekkür ederim Sn selka07.Açıklamalarınız anlamlı geldi.slm.

Esas

4.5 ten isc deyim bundan sonra 4 ve 3.5 ten alım yapıp yoluma bakarım zaten çok önce yazmıştım bu rakamlara gelebileceğini diğer bankalara göre çok düşmesi matematiksel olarak mümkün değil.çünkü zaten %25 satılamaz devredilemez bir kısmı kendi emeklilik fonları yani yabancının eline diğer bankalara göre çok az bir miktar kalıyor yabancı kendisi düşünsün burdan mal toplanır yatırım tavsiyesi değildir

Esas

ISCTR, 4.50'deki sağlam desteğini cuma günü hacimli kırdı. Artık 4.50 direnç oldu.

Daha kötüsü haftalıklarda çok bariz TOBO görüntüsü var. TOBO hedefi 3.80

Esas

Piyasa olarak düşerken bardağın hep boş tarafını, yükselirken ise dolu tarafını görmeyi seviyoruz. Seçimlerden hemen sonra siyasi belirsizlik %50 ile bittiği gün İş Bankasının seçimlerden önce fiyatlanan rakamın altına geleceğini söylesek kaç kişi inanırdı. Hatta bırakın 4,50 lileri 3,80 diye yazmak ne kadar mantıklı olabilirdi. Samimi olalım yazamazdık. Yükselirken İS C yi 5,06 da sattığım an bana seçimler bitti delimisin o rakama satılır mı bak 5,39 oldu denilirken, şimdi de 3,50 lilerdeb 67,000 lerden bahs ediyoruz. Yanlış anlaşılmayayım amacım tüm bu bilgilerin yanlış olduğu değil. Hatta doğru bulduğumdur. Dediğim gibi 5,09 da IS C yi sattığım an deli olup 5,39 oldu bak derken 5,39 da bunun ana trendinin 4,50-4,60 larda unuttuğumuzdur. Şimdi de 4,40 a gelen bir ISC nin asla yukarılarda 5,06 lara kadar 2 iş gününde çıkma potansiyelini değilde 3,80 lere gelme olasılığını konuşuyoruz. Uzun lafın kısası 5,06 da sattığım ISC nin 5,39 olma olasılığı %5 iken oldu. Tıpkı şimdide dahada düşecek denildiği gibi. Düşebilir ama ben %5 daha da düşme ihtimali varken yükselme potansiyelinin daha çok olduğunu düşünenlerdenim. Daha önce de dediğim gibi Yabancı tahminlerinde %2,5 büyüme derken %4 geldi. Cari açık bilmem kaç eksi milyar USD beklenirken -190,000,000 USD geldi. Sıfırcı muhafazakar S&P bile görünümü negatiften durağan yapabilirim dedi. Herşeyden önce tüm Türkiye karlarını eritirken 3Ç hariç ISC 2015 toplamında da 2014 de ki karlılığını yakalaması bu kadar olumsuzluklara rağmen kuvvetle ihtimalken. Evet FED riski var. Ama bu iş 2013 Mayıs ayından beri Bernanke ile fiyatlandı. USD/TRL grafiğine bakarsanız son 3 yıldır 65 derece lik açı ile yükseliyor. Hiçbir grafik bu şekilde yükselemez. Yani FED riski fiyatların içinde. Ayrıca Rusya krizi. Bu da yeni bir kriz değil ki Rusya seçimlerden önce Suriye idi ki Ukrayna krizi ile buda fiyatlandı. Unutmayalım ki FED faiz artırımı Bernanke konuşmasından itibaren BIST nette %55 değer yitirmiştir. Ayrıca BIST son 5 haftadır her iş günü düşüşle kapamış. Yani 25 iş günü üst üste inişle kapamış. 1992 den beri bu olay sadece 5 defa gerçekleşmiş. Körfez savaşında, 1994 Tansu Çiller krizinde, 2001 Koalisyon krizinde bir de 2008 Global Krizde... Bir de şimdi... Şimdi buradan daha da aşağıya gelebilirmi? Evet gelebilir. Sonuçta arz talep işi. Peki fiyatlamanın bu noktadan altı mantıklımıdır hayır mantıklı değildir. İşte zurnanın zırt dediği yerde burasıdır. İnerken hep olumsuz bakmak, çıkarkende hep olumlu bakmak biz ky nın yaptığı en büyük hata diye düşünüyorum. Çünkü inceğini beklerken fiyatın yukarı dönmesi ve trenin son vagonuna bile binememe riski var. Yukarı çıkarkende evet evet süper, 5 TL oldu 5,5 olacak bak 5,5 oldu 6 tl olucak evet evet ben 7,5 de satıcam derken bu seferde fiyat geriye döner. Dediğim gibi rakamsal bazda bakmaktan ziyade mantık ve genel konjuktur etrafında bakmanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. O sebeble bundan gayrı başka olumsuz bir sebeb olmadıkça ISC nin 4,00 lara yada 3,50 lere gelmesinin muhtemel görmemekle ve de bu şartlarda da mantıklı olmadığını da belirtmek isterim. Ha nasıl ISC 3,50 TL olabilir; Eğer Rusya ile fiili kara savaşına girersek. Fiyat içinde sadece fiili olarak kara savaşına girmenin fiyatlanmadığını düşünüyorum. Artık 4,40 lara gelmiş yıllık net karı 1,000,000,000 USD ın üzerinde olan ve 5 haftadır sürekli düşen bir kuruma daha düşecek denmesinin başka bir mantıklı sebebini bulamıyorum. Ufak bir dip not.. Eğer Türkiye de İş Bankası düşerse herşey düşer. Ne arazin ne arsan para eder, ne de oturduğun daire. Ne de kiraya verdiğin gayrimenkulun kirası ödenir. İş Bankası büyüyemez ise kimse büyüyemiyor para kazanamıyor demektir. TL de de kalan için bile. Ben TL deyim zararım yok diyemez. USD 3,25 olur o da oturduğu yerden TL de kaldığı için zarar yazar. O sebeble ISC düşerse herkes düşer... YTD

Esas

Alıntı Originally Posted by serdar57 Yazıyı Oku
    arz talep meseledi ytd

Sayfa 3/190 İlkİlk 123451353103 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •