Sayfa 1/7 123 ... SonSon
Arama sonucu : 52 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Satın Alma Gücü Paritesi

Duhul
    Jul 2005
    Gönderi
    12,182
    Blog Yazıları
    8

Esas Satın Alma Gücü Paritesi

Satın alma gücü paritesine göre Avrupanın en yoksul ikinci ülkesi Türkiye. Konuyla ilgili haber anatrend sitesinde yer aldı.

http://www.anatrend.com/?p=25

Bu olguyu tartışmaya açıyorum.

Duhul
    Dec 2005
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    1,832
    Blog Yazıları
    1

Esas

pek çok kamu malı vs iyi denebilecek fiyatlara satılırken, borsa endeksi yeni zirveler yaparken, ekonomiye dair birçok veri iyi olduğumuzu söylerken yine de tüm avrupada satın alma gücü gerileyen tek ülke olmuşuz.

garip bir çelişki. bir yerde bir hata var ama nerde?

Duhul
    Oct 2006
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    7,903

Esas

Alıntı Originally Posted by Red Kit Yazıyı Oku
    Satın alma gücü paritesine göre Avrupanın en yoksul ikinci ülkesi Türkiye. Konuyla ilgili haber anatrend sitesinde yer aldı.

http://www.anatrend.com/?p=25

Bu olguyu tartışmaya açıyorum.
    Farklı cephelerden bakmak lazım buna derim.Neye göre hesap etmişler.Bulgaristan'da emekli öğretmen maaşı 100 $civarıymış.Yaşam şartları da belli.Belki alım gücü paranın düşük bizde ama lüks yaşam hepsinden fazla .En fazla cep telefonu satılan ülkeyiz.İstanbul'a günde 600 tane sıfır model araba giriyor diyolar.Fakir, fakir ülkemizde ama yolunu bulanda yiyor cayır cayır.Tabii bunlarda banka kredilerinin payıda büyük.Şimdilik harhar yiyor milletim.Bir gün gelecek tartar da mıçması olacak sanırım.Allah sonumuzu hayır etsin.

Esas

Bu ülkenin güvenilir başbakanı yalan mı söylüyor seçim meydanlarında yani? Ya da şöyle sorayım: İşini gelen veriyi bar bar bağırıp işine gelmeyenin hiç üstünde durmuyor mu?

Duhul
    Nov 2004
    İkamet
    suadıye -- ....
    Gönderi
    4,302

Esas

[QUOTE=ally_mcbeal;1736854], borsa endeksi yeni zirveler yaparken,

Turkıye de borsa hıcbır zaman reel ekonomının aynası olmamıstır.
    Dunyada Global lıkıdıte bu derece fazlayken,elbette senın ulkene de ugrayacaktır.Hatta dunyaya gore kerızce cok daha fazladan verdıgımız faıze bakılırsa bu borsa daha da gıder,kurda duser.Yeter kı Allah sıcak paraya zeval vermesın..

Ben borsa/kur/faız uckagıt ekonomısı harıc reel ekonomının ıyı olmadıgını dusunuyorum..Istanbul ve Anadolu da kendınce uretım yapan kobı ve orta olceklı bır cok sırket cok zor durumda.Ha bazıları dıyecektır,globalıst-kapıtalıst pıyasadayız, rekabete dayanamayan kobı batsın.
    Bankaya gıdersın,ama ulkede bankaların bırıncı vazıfesı esas ıslerı olması gereken uretıme kredı vermek yerıne tefecılık olmuş..

Kısı basına gsmh ya gelınce...Nufusun yuzde 5 ı ulke gsmh sının cok buyuk bır bolumunu goturdukten sonra bırının dedıgı gıbı kısı bası 10000 usd olsa ne olacak,gene sanalca komık rakam olacak

Esas

Geçen gün referans gazetesinde dikkatimi çekmişti haber, o günden beri kafa patlatıyorum..bütün başarılı sayılan onca ekonomik göstergeyi gölgeledi, İrlanda'nın bu anlamda nerden nereye geldiği ortada, biz bir 5 yılı daha boşuna harcadık anlaşılan..ÜStelik EUR değer kaybetttiği halde 2006 yılında 2005'e göre nominal düşüş var..Ülkenin yarısı işsizse (evlerine çekilmiş umutsuzlar dahil), ancak bu yarısı tüketime ve sosyal harcamalara ortaksa daha ne beklenebilir ki..bu buzdağını eritmek için %8 ler de yetmiyecek büyüme anlamında..Hükümet bu istatistiği de cayır cayor açıklamalı meydanlarda, ya da enflasyon düştüğü, ülke risk primi azaldığı halde (övündükleri yabancı yatırım buna işaret etmeli) neden hale en yüksek reel faizi veren ülke olduğumuzu..

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    TÜRKİYE CUMHURİYETİ
    Gönderi
    27,443

Esas

Alıntı Originally Posted by ally_mcbeal Yazıyı Oku
    pek çok kamu malı vs iyi denebilecek fiyatlara satılırken, borsa endeksi yeni zirveler yaparken, ekonomiye dair birçok veri iyi olduğumuzu söylerken yine de tüm avrupada satın alma gücü gerileyen tek ülke olmuşuz.

garip bir çelişki. bir yerde bir hata var ama nerde?
    Üstelik enflasyon da bu kadar düşmüşken.

Duhul
    Mar 2006
    İkamet
    İsRANTbul / 34,5
    Gönderi
    16,810

Esas

Alıntı Originally Posted by balaban Yazıyı Oku
    Üstelik enflasyon da bu kadar düşmüşken.
    O enflasyon nedense sadece kağıt üzerinde düşüyor,geçen sene 0.50 kuruş olan domates bugün 1 ytl, geçen sene 0.25 olan karpuz buğün 0,50 kuruş bu nasıl enflasyon düşmesi anlamıyorum.

Benim enflasyon kriterim kağıt üzerinde değil çarşıda-pazarda olan enflasyon...

Sayfa 1/7 123 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •