Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
Arama sonucu : 30 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Çiğ köftenin püf noktaları

Esas

Benim tercihim yapılış yönü ile farklı olan ve kesinlikle su katılmasına izin vermeyen Elazığ yöntemi;

Başlangıçta, bulgur ve kurusoğan ile (30 dk)yoğurulmaya başlanıyor daha sonrasında yukarıdaki diğer malzemeler katılıyor.

Benden ufak bir tavsiye; mutlaka "nar ekşisi" bitime doğru katın, hafif ekşili bir tat çok hoş oluyor, canım.

Koyun etini, hiç denemedim ve hiç de duymadım. Dana etine göre daha yumuşak olması avantaj gibi görünse de çok da yağlı bir et olduğu için , (bana göre) mantıklı bir yöntem değil.

Esas

Dana eti spor içerebilir,kuzu eti tercih edilmelidir.İsot çok farklı bir olğu,Şanlıurfa da yapılır ve çok özeldir...Tarlada yetişen biber diğer biberlerden farklıdır.

Esas

Selam Dostlara,
    Su cigkofte olayina akademik bir acilim getirmek istiyorum, musadeniz olursa eger. Birincisi, her kim, neyden yaparsa yapsin, icine, disina, kenarina ne tur garnitur koyarsa koysun, lavasa yada marula sarsin veya sarmasin, isin lezzeti KESINLIKLE ortamdaki muhabbetin kalitesiyle ilgilidir, tecrubeyle de sabittir. :-)
    Ikincisini daha sonra yazacagim. Once gelen tepkileri bir gorelim.
    Slm ve muhabbetle.

Bu arada tum dostlarin yeni yilini ve mubarek kurban bayramlarini tebrik eder, saglik ve afiyet icerisinde nice yillar ve bayramlar dilerim.

freesky
    :-)

Duhul
    Aug 2005
    İkamet
    Ayazmana-Kasaplar Mah.
    Gönderi
    906

Esas

İyi de bu saatte nerden bulalım

Duhul
    Aug 2005
    İkamet
    Ayazmana-Kasaplar Mah.
    Gönderi
    906

Arkadaşlar isteyen varsa buyrun
    Son düzenleme : DUVAR USTASI; 21-01-2008 saat: 20:16.

Esas

Bir gun deniycem insallah...Bakalim becerebilecek miyim?...

7. Esas

Antep usulü bir çiğ köfte tarifi vereyim bare, umarım beğenirsiniz..

ÇİĞ KÖFTE MALZEMELERİ

1/2 kilo kıyma
    1/2 kilo bulgur
    2 Adet orta boy domates
    1 Adet büyük soğan
    1,5 yemek kaşığı domates salçası
    1 yemek kaşığı biber salçası
    1 baş sarımsak
    2 yemek kaşığı kimyon
    1 tatlı kaşığı karabiber
    1 tatlı kaşığı kekik
    2 yemek kaşığı nar ekşisi
    1,5 yemek kaşığı zeytin yağı,
    1 bağ maydanoz
    1 demet yeşil soğan

Genişçe bir tepsiye bulgur dökülür, üzerine kuru soğan rendelenir, domatesler rendelenir, 1 limon sıkılır, 1 baş sarımsak iyice dövülür, zeytinyağı, narekşisi, salça ve diğer tüm baharatlar ilave edilerek iyice karıştırılır ve 15 dakka kadar yoğurulur.
    Daha sonra kıyma katılarak kıvamına gelinceye kadar yoğurulur. (Karışım tepsiye yapıştığı zaman olmuştur yada tavana)
    Maydanoz ve yeşil soğan ince kıyılır ve karışıma katılır, karıştırılır.. Ardından el ıslatılarak köfteler sıkılmaya başlanır. Marulla taze naneyle servis yapılır, tabi ayran veya rakı yakışır yanına.
    Afiyet olsun

Duhul
    Mar 2006
    İkamet
    İsRANTbul / 34,5
    Gönderi
    16,810

Esas

Helal olsun şu işi yapanlara...

Koca İstanbul'a çiğ köfte işini kabul ettirdiler ya daha ne diyeyim...

Her köşe başında bir ''Çiğ köfteci'' dükkanı,sektör oldu resmen...

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •