Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
Arama sonucu : 30 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Çiğ köftenin püf noktaları

Duhul
    Jan 2007
    İkamet
    deniz kıyısı .........
    Gönderi
    240

Esas

Sn.keke762002 , yalnız kıymanın ve bulgurun herhangi bir özelliği yokmu? her kıymadan veya bulgurdan olurmu? bir ara bir arkadaşım vardı burda antepli o'nun tarifi sanki biraz daha farklıydı.. beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.. saygılarımla..

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    Istanbul ve Kanada
    Gönderi
    11,394
    Blog Yazıları
    6

Esas

Alıntı Originally Posted by abdül Yazıyı Oku
    Dana eti spor içerebilir,kuzu eti tercih edilmelidir.İsot çok farklı bir olğu,Şanlıurfa da yapılır ve çok özeldir...Tarlada yetişen biber diğer biberlerden farklıdır.
    Ben hep KUZU etinden yaparim..
    Dana etinden cigkofte, ancak kuzu etinin bulunmadigi "gurbette" yapilir.
    isot cok ozel bir biber dogru.
    Ama anadolu da genel olarak aci bibere de isot denir..

Duhul
    Dec 2004
    İkamet
    artık burada....
    Gönderi
    19,773

Esas

Alıntı Originally Posted by bikmisbroker Yazıyı Oku
    Dana etinden cigkofte, ancak kuzu etinin bulunmadigi "gurbette" yapilir. isot denir..
    valla O ozlemle birlikte, cig koftenin icinde deve eti bile kuzu eti gibi geliyor bana...
    - Kuralları okumak için buraya tıklayabilirsiniz.
    - Forum hakkında Sıkça Sorulan Sorularınıza (SSS) cevapları burada bulabilirsiniz.
    - Forumumuzda siyasi ve dini yazılar kabul edilmiyor.
    - Bunları yapmayın

4. Esas

Alıntı Originally Posted by athena Yazıyı Oku
    Sn.keke762002 , yalnız kıymanın ve bulgurun herhangi bir özelliği yokmu? her kıymadan veya bulgurdan olurmu? bir ara bir arkadaşım vardı burda antepli o'nun tarifi sanki biraz daha farklıydı.. beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.. saygılarımla..
    Tabiki et ve bulgur da özel olmalı...Dana sırt eti en uygunudur, çünkü yağsız ve sinirsizdir (güvendiğiniz bir kasaptan almanız daha uygun).Bazı bölgelerde eti tahta çekiçle döverek yumuşatırlar ve sinirlerini iyice ayıklarlar ama bu zor olacağından kasaba çektirilmiş kıyma daha uygun olacaktır.

Bulgur olayı ise; ince köftelik bulgur seçilmeli, sert olması makuldur, eti daha iyi pişirir ve kılcallarına ayırır. Esmer bulgurda lezzetli oluyor, isteğe göre tercih sizin.
    Benim eşim karadenizli olmasına rağmen, tüm ailesi benim çiğköfteyi yedikten sonra müptela oldular. Tüm taze damatlara bu tarifi puan kazanmak adına öneririm
    Saygılar

Duhul
    Jan 2007
    İkamet
    deniz kıyısı .........
    Gönderi
    240

Esas

Alıntı Originally Posted by keke762002 Yazıyı Oku
    Tabiki et ve bulgur da özel olmalı...Dana sırt eti en uygunudur, çünkü yağsız ve sinirsizdir (güvendiğiniz bir kasaptan almanız daha uygun).Bazı bölgelerde eti tahta çekiçle döverek yumuşatırlar ve sinirlerini iyice ayıklarlar ama bu zor olacağından kasaba çektirilmiş kıyma daha uygun olacaktır.

Bulgur olayı ise; ince köftelik bulgur seçilmeli, sert olması makuldur, eti daha iyi pişirir ve kılcallarına ayırır. Esmer bulgurda lezzetli oluyor, isteğe göre tercih sizin.
    Benim eşim karadenizli olmasına rağmen, tüm ailesi benim çiğköfteyi yedikten sonra müptela oldular. Tüm taze damatlara bu tarifi puan kazanmak adına öneririm
    Saygılar
    teşekkürler..

CYASHA Guest

Esas

Alıntı Originally Posted by bikmisbroker Yazıyı Oku
    Ben hep KUZU etinden yaparim..
    Dana etinden cigkofte, ancak kuzu etinin bulunmadigi "gurbette" yapilir.
    isot cok ozel bir biber dogru.
    Ama anadolu da genel olarak aci bibere de isot denir..
    Ben de bu guzel insani neden yillardir seviyorum bana yakin hissediyorum diyorum. Al işte! Nedeni burada.. Hem kyoun eti seviyor hem ciküfte. hem de isot.

Sevgiler, hurmetler

7. Esas Görmemek mazeret değil, biraz da hissetmek lazım!

Bu topiği de ilk defa gördüm. Nasıl kaçar.
    Forum büyüdükçe içinde kaybolmaya başladım.

İstanbul gibi hocam.. kalabalıklar içine bir başına!

Esas

Ben bu tur topicleri uzun zamandır sevmiyorum

Bu şuna benziyor. Az önce bir kebap yedim ahanda resmi burda paylaşmak istedim der gibi

Püf noktaları ile yapıp yiyene afiyet olsun ne diyelim

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •