Sayfa 1/237 1231151101 ... SonSon
Arama sonucu : 1891 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Çelişkiler

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas Çelişkiler

İçinde yaşadığımız toplumu biz belirleriz.

Evi, sokağı, mahalleyi, şehiri, ülkeyi, dünyayı...

Bizim arzularımız, bizim kalitemiz, bizim ısrarımız, bizim kültürümüz, bizim gelirimiz belirler.

Biz belirleriz siyaseti, ekonomiyi, üretim ve bölüşümü..

Adaleti bizim gönlümüz, beynimiz, yüreğimiz belirler.

Barış ya da savaşı da..

Savaşa anlam katan biziz..Ya da anlamsızlaştıran..

Sevgiyi nefreti biz tanımlarız..

Sevdayı, aşkı da..

Biziz saksılarda çiçeği yetiştiren, ya da yakan ormanları..

Bizim duygularımız, korkularımız, sevinç ve kahroluşumuzla yazılır yazılar, romanlar, şiirler, destanlar..Filmleri, besteleri biz kotarırız becerimizle..

Anıtlar yapan da biziz, gecekondudan mimari de..

İnançlarımızla veririz kurbanlarımızı ardından ağıtlar yakarak..

Çare de biziz, engel de..

Biz istersek dünya daha da yaşanası olur..Daha az açlık, daha az hastalık, daha az insanlık dışı olaylar..

Bir bilsek gücümüzü..Biraz farkında olsak sayıların gücünün..
    Yolunu bir bulsak tüm engellemelere karşın biraraya gelmenin koşulsuz.

Ümit var mı?

Ümit hep olacak..

Duhul
    Mar 2006
    İkamet
    İsRANTbul / 34,5
    Gönderi
    16,810

Esas

Adeta küllerinden doğan bu topiği tekrar hayata geçirdiğiniz için sizi kutlarım sevgili BORA ağabey...

Selam ile...

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Park saol kardeşim...

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Üste üste gelen boğaz kesme haberleri beni donduruyor.

Bu hafta annelerinin boğazlarını kesen iki hanım kızımızdan sonra bu gün de Balıkesirde bir adam karısının boğazını keserek öldürdükten sonra kendi boğazını da keserek intihara teşebbüs etmiş..

Bırakınız annenizi, karınızı, sevdiğinizi..

İnsan bir başka canlıyı, bıçakla boğazını kesmek gibi bir yaklaşımla nasıl öldürür.

Tabanca tüfek de bir temas yok. Göz teması dışında.

Ama bıçakla bir insanı bir güçle ve uğraşla yatırıp, etini darbelemek, daha da ileri giderek boğazını kesmek nasıl bir insani altyapı gerektirir acaba?

Kimsenin inancını sorgulamak değil amacım. Ama islam dünyasında daha sık görmekteyiz kafa kesmeyi. Irak'ta, Afganistan'da, Sudan'da.. Hizbullahın, Talibanın vs öldürme yöntemleri..Örgütlerin bir amacı da böylelikle dehşet salmak..

Düşünelim salim kafa ile ..Öldürmek bir ruh hali dışında, silaha ve edime yatkınlık da gerektiriyor. Bir kasap benden çok daha rahat kesecektir bir canlıyı. Alışkındır. Panik yapmaz. Ezilmez.

Köylü, şehirliden çok daha rahat keser tavuğu, koyunu vs.. Küçük yaştan alıştırılır erkek de kadın da. Bu toplumda fert bizzat kesmese de, o kadar çok örnek görür ki yaşam boyunca bir şekilde etkilenir.

İslamda kurban kesmek bu alışkanlığı ve rahatlığı, el becerisini veriyor insana. Farkında olsak da olmasak da..

Bu yazının amacı kesinlikle islamda kurbanın amacını tartışmak değildir. Haddimiz değil. Niyetimiz de..

Ama toplumda son bir haftada yaşanan boğaz kesme çılgınlığı, üzerinde kafa yormamız gereken bir konu.

Ben, bana insan olarak çok ters gelen başka bir canlıyı öldürme olayının ruhumdaki derin duygulanımla böyle yaklaştım konuya..

Basitçe..

Duhul
    Dec 2004
    İkamet
    artık burada....
    Gönderi
    19,773

Esas

insanlar hak edildikleri yonetimle yonetilirler... bu sozden nefret ediyorum...

insan olmanin evrensel dogrulari vardir...ona buna suna gore belirlenmeyen..
    insan olmaktan dolayi kazanilmis, hak edilmis..olmasi gereken olmazsa olmaz olan..

yasama hakki ..
    zamaninda biri demis. alt yapi ust yapiyi belirler diye..yani uretim iliskileri yonetim sistemini belirler..ama oyle olmamis..cunku
    kapitalizm cehre degistirmis.. emperyalizm dogmus...
    guclu burjuvazi kendi halkini daha az ezmeye daha az somurmeye daha dogrusu , geri biraktigi ulkelerdeki halktan somurdugunu kendi halki ile daha fazla paylasmaya baslamis...

ve goreceli refah ortami olusmus oralarda.. bu ulkeler somurulen ulkelerin kanlari uzerinde yukselerek demokrasinin, gelismisligin,insan haklarinin "KALELERI!!!" olmuslar..
    dun Cezayir, panama, Wietnam, sili, haiti, bugun ruanda , somali, afganistan , irak ... her yerde Demokrasi yeseriyor,, bu demokrasi KALELERI ulkelerin sayesinde..

ve bizler bu KALELERE her zaman imrenerek bakmisiz..kendi cocuklarimizi oldurerek..asarak..

hak etmek mi ? bize bicilen tarihsel rolu oynamak mi ? yoksa basi dik karsi durabilmek mi ?

not: sevgili Bora YASAR, konu biraz karisik oldu,, hatta belki buraya da uymadi.. ama yasananlari gordukce cildiriyorum bir yere yazmak istedim.. eger burasi ile alakasizsa silebilirim..
    syg
    .
    - Kuralları okumak için buraya tıklayabilirsiniz.
    - Forum hakkında Sıkça Sorulan Sorularınıza (SSS) cevapları burada bulabilirsiniz.
    - Forumumuzda siyasi ve dini yazılar kabul edilmiyor.
    - Bunları yapmayın

Duhul
    Dec 2004
    İkamet
    artık burada....
    Gönderi
    19,773

Esas

Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Ama toplumda son bir haftada yaşanan boğaz kesme çılgınlığı, üzerinde kafa yormamız gereken bir konu.

Ben, bana insan olarak çok ters gelen başka bir canlıyı öldürme olayının ruhumdaki derin duygulanımla böyle yaklaştım konuya..

Basitçe..
    toplumsal cinnetin gostergeleri ...bence
    - Forum hakkında Sıkça Sorulan Sorularınıza (SSS) cevapları burada bulabilirsiniz.
    - Bunları yapmayın

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Buraya yazın sevgili Karadeniz..

Beyninizin ürünü herşeyi yazın..

Okuyalım..

Yararlanalım..

Ne kadar size aitse o kadar makbul..

Herkese açık Çelişkiler..

Burasını yaratıcı, özgün, bizden şeylere açık tutalım..Sevgiler..

Duhul
    Dec 2004
    İkamet
    artık burada....
    Gönderi
    19,773

Esas

tamamdir..sagolun
    - Bunları yapmayın

Sayfa 1/237 1231151101 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •