Sayfa 1/32 12311 ... SonSon
Arama sonucu : 256 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Türkiye'de Maaşlar

Esas

Merhabalar herkese,

ben Türkiye'deki maaş dengesizligine dikkat çekmek istiyorum.

Birçok memur, iyi üniversitelerden mezun devlette çalışan mühendis ayda 1000-1500 YTL arası paralar kazanabilirken, henüz 2 senelik tecrübeye sahip fizyoterapistlerin 4000 YTL kazanabildigi bir ülkede yaşıyoruz. Burada bir dengesizlik oldugu açık bence. Peki ortalamadan sıyrılıp düşük riskle, yüksek maaşlar alabilmenin yolu nedir? Şans mı (fizyoterapi yeni bir dal oldugu için sayıları az ama talep yüksek) lazım, çok çalışıp talihin sana gülecegi zamanı beklemek mi lazım?

Sizin de cevrenizde degisik meslek gruplarından ornek verebileceginiz kişiler varsa buraya yazabilirsiniz.

Esas

Beymen Mağazaları İş Geliştirme Uzmanı 6000 USD/ay alıyormuş...
    2 yıl tecrübeli olması ise prim vs. yönünden avantaj sağlıyormuş diye duydum...
    Not: Kadro şu an dolu hemen heveslenmeyin...

Esas

Peki acaba bu şirketler bu paraları nasıl verebiliyorlar, piyasada adam bulmakta sıkıntı çektikleri için mi? Çünkü 6000 USD net maaş verilebilmesi için, şirketin ayda yaklaşık 9000 USD'yi gözden çıkarması lazım vergilerle beraber. Bi de 2 senelik tecrübeye bu para verilir mi emin degilim açıkçası.

Bildigim kadarıyla Avrupada boyle bir durum soz konusu degil, yani maaşlar arasında uçurum yok. Bir mühendis, bir bankacı aşagı yukarı yakın paralar alıyorlar, hatta işsizlerin maaşları bile bunlardan çok çok düşük degil. Herkes birbirine yakın durumda. Ayrıca Avrupa'nın herhangi bir ülkesinde 2 sene tecrübeye 6000 dolar verildigini duymadıgımı da belirtmek isterim..
    Bu konuda Avrupa'da çalışan/çalışmış olan arkadaşların görüşlerini de bekliyorum..

Alıntı Originally Posted by akiboga Yazıyı Oku
    Beymen Mağazaları İş Geliştirme Uzmanı 6000 USD/ay alıyormuş...
    2 yıl tecrübeli olması ise prim vs. yönünden avantaj sağlıyormuş diye duydum...
    Not: Kadro şu an dolu hemen heveslenmeyin...

Esas

öncelikle devlette verilen maaşların bir mantığı yoktur bunu bi köşeye yazalım bir bekçinin 2500 bir odacının 3000 bir fabrika işçisinin (ereğli her ne kadar özelleşmiş olsada) 4000 ytl alabileceği tek yer devlettir.

birkaç yıl öncesine kadar fizyoterapistliğin yüzüne bakan yoktu ne zaman hükümet rehabilitasyon merkezi açabilmek için fizyoterapist kadrosunu zorunlu tuttu o zaman çoştu bu meslek ama sonuçta bir terapistin yetişmesi bir cerrah gibi falan değil on yıl içinde bu mesleğin hemşirelikten farkı kalacağını zannetmiyorum.

iş önerileri için sözü büyüklerime bırakıyorum.

Duhul
    Jun 2004
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    2,792

Esas

Amerikada en düşük saat ücretleri yaklaşık 5.5 Dolar
    Haftada 40 saat çalışabiliyorsunuz, fazlasının saatlik ücreti daha fazla oluyor.
    Dolayısı ile yaklaşık elinize en az 900 USD geçiyor.

Ev kiraları 300 USD den başlar ucu açık.
    Ama bu en ucuz evde bile herşeyi bulursunuz.
    Çamaşır mak, Klima, Buz dolabı, fırın, bulaşık mak yapmanız gereken sadece yatak ve tv nizi alıp yerleşmeniz...

Türkiyede kıytırık evle bile 300 ytl den başlar iken agari ücret 400 ytl.
    Hemde evde betondan başka hiçbirşey yok.
    Amerikanın en vasıfsız adamı ile bizimki arasındaki farka bakınız.

Bunun yanında yasalara göre şirketler bir mühendise yıllık en az 35000 yani aylık yaklaşık 3000 usd alırken Türkiyede 1000 ytl altına mühendis çalışıyor..

Benim güzel memleketim
    Inşallah toparlarız!

Saygılar

Esas

fizik tedavi gerçekten beni çok şaşırttı. Üniversite sınavında insanlar daha yüksek puanlı yerlere puanları yetmedigi için bu bölümü yazdılar, sonradan şans yüzlerine güldü. Bence de mesleğin fazla bir zorluğu yok, yani hemşirelikten fazlasını göremiyorum ama bir hemşire ancak 1000-1500 alırken, fizyoterapistler rahatlıkla 4000 alabiliyorlar, hem de zorunlu hizmetleri yok, yüksek lisans yapmalarına gerek yok. Doktorların aldıkları maaş ise normal bence, onlar 10000 de alsa hakkıdır.

Bir de bir şöförden duymuştum, elektronik mezunlarının özel bir eğitim alarak pilot gibi uçaklarda çalışabildigini, uçak elektroniginden sorumlu olduklarını ve ayda 12000 YTL para aldıklarını söylemişti ama belki de kafadan attı.

Alıntı Originally Posted by thronfolger Yazıyı Oku
    öncelikle devlette verilen maaşların bir mantığı yoktur bunu bi köşeye yazalım bir bekçinin 2500 bir odacının 3000 bir fabrika işçisinin (ereğli her ne kadar özelleşmiş olsada) 4000 ytl alabileceği tek yer devlettir.

birkaç yıl öncesine kadar fizyoterapistliğin yüzüne bakan yoktu ne zaman hükümet rehabilitasyon merkezi açabilmek için fizyoterapist kadrosunu zorunlu tuttu o zaman çoştu bu meslek ama sonuçta bir terapistin yetişmesi bir cerrah gibi falan değil on yıl içinde bu mesleğin hemşirelikten farkı kalacağını zannetmiyorum.

iş önerileri için sözü büyüklerime bırakıyorum.

Esas

Avrupa da maaslar , bulundugun ulkeye gore cok farklilik gosterir, sozgelimi , uzman , devlet hastanesinde calisan doktor almanyada net4500-5000 € aylik alirken bu Ispanya -italyada 2500€ dusebilir,

gene bir ihracat muduru 3-5 sene is tecrubesi ile 40 000€ brut yilik alirken , ingiltere irlandada bu 50000- 60000 € gecebilir

bugun romanyada AvRUPA,Polonyada ,ama bati avrupa ulkeleri ile kiyas kabul etmezler, zaten bu sebebledirki , bati avrupada , oranin yerli halkinin yapmak istemedigi isleri yapmaktalar, garsonluk, temizlik felan gibi

Esas

Avrupadaki doktor maaşları hakkında çok bi fikrim yok ancak verdiginiz en yüksek örnek olan Almanya'daki uzman doktor maaşını YTL'ye çevirdiginizde 9000-10000 YTL yapar. Almanya ise Türkiye'den çok daha pahalıdır. Misal Almanya'da bir ev için 200000 Euro'yu gözden çıkarmak gerekirken, aynı standartda evi Türkiye'de 100000 Euro'ya alabilirsiniz. İspanya, İtalya, Benelüx ülkelerindeki maaşlar zaten düşük ve bu ülkeler de Türkiye'den daha pahalı (Almanya kadar olmasa da).

İhracat müdüründen bahsetmişsiniz, eger 40000 brüt alıyorsa, onun neti 26000-30000 arasıdır, bu da ayda 2200-2500 Euro arasına gelir ki Türkiye'de de bu paranın kazanabilecegini düşünüyorum. İngiltere ise inanılmaz pahalı bir yer, orda maaşların yüksek olması normal.

Aslında esas mesele şu: Türkiye'den Avrupaya giden gurbetçiler orada işçilik yaparak Türkiye standardlarına göre cok iyi paralar alabildiler, belki burada kazanabileceklerinin 5 katını kazandılar. Yani 4-5 kat fazla para biriktirebildiler. Ancak aynı durum mühendislik, iktisat gibi mesleklerde geçerli degil. Yani Avrupa'da yine Türkiye'de oldugundan daha fazla maaş alınıyor ama bu en fazla 2 kat oluyor, hatta eger siz çok kalifiye iseniz, Türkiye'de alacagınız para Avrupadakinden fazla oluyor. Bunun örneklerini bizzat tanıyorum. Yani Avrupa'da maaşlar arasında uçurum yok. Türkiye'de ise kalifiye veya şanslı (fizyoterapist gibi) iseniz, toplumun büyük kesiminden çok daha iyi para alma imkanınız var. Bu da maaş dengesizliginin en büyük örnegi.

Alıntı Originally Posted by aydino Yazıyı Oku
    Avrupa da maaslar , bulundugun ulkeye gore cok farklilik gosterir, sozgelimi , uzman , devlet hastanesinde calisan doktor almanyada net4500-5000 € aylik alirken bu Ispanya -italyada 2500€ dusebilir,

gene bir ihracat muduru 3-5 sene is tecrubesi ile 40 000€ brut yilik alirken , ingiltere irlandada bu 50000- 60000 € gecebilir

bugun romanyada AvRUPA,Polonyada ,ama bati avrupa ulkeleri ile kiyas kabul etmezler, zaten bu sebebledirki , bati avrupada , oranin yerli halkinin yapmak istemedigi isleri yapmaktalar, garsonluk, temizlik felan gibi

Sayfa 1/32 12311 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •