Sayfa 1/81 1231151 ... SonSon
Arama sonucu : 643 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Hayvan haklari hemen Şİmdİ!

Duhul
    Dec 2005
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    1,832
    Blog Yazıları
    1

Esas Hayvan haklari hemen Şİmdİ!

Aslında başlık yazımı Çin işkencesi yapmayı da düşündüm; vahşet en ileri düzeyiyle Çin'de yaşanıyorsa da dünyanın pek çok yerinde hayvan hakları çiğnenmekte. Bu ülkede kedi ve köpeklerin kürkleri için bazen dövülerek öldürülüp bazen de baygın haldeyken derilerinin yüzüldüğüne dair internette dolaşan video ve haberler kanımı dondurdu. Artık bütün dünyada hayvan hakları daha çok önem kazanıyor. Bu ülkeye hiç mi bir yaptırım uygulanamaz?

İnternet sörfü esnasında Alain Delon'un geçtiğimiz şubat ayında Çin Devlet Başkanı'na bu konuda mektup yazdığına dair bir haber gördüm:

Delon, kedi, köpeklerin tüketim için kullanılması, parçalanması veya vahşice kurban edilmesini kınadı. Hayvan Koruma Şirketi (SPA), Fransız aktör Alain Delon’un yeni Çin yılı arifesinde ve Pekin Olimpiyat Oyunları’na altı ay kala Çin Devlet Başkanı Ju Jintao’ya yazdığı mektubu yayınladı. Alain Delon mektubunda, “Biz, dünyanın her tarafına yayılan ve vicdanı şok eden korkunç sahnelerin durması amacıyla sizden hayvan koruma tedbirleri bekleyen binlerce kişiyiz” dedi.

“Köpekler, kediler, ayılar ve diğer hayvanların kürk veya kaba tüketim için kullanılması, canlı canlı parçalanması, sakatlanması ve korkunç bir şekilde kurban edilmesini” kınayan Delon, Devlet Başkanı’na Çin gibi büyük bir gücün hayvanların durumunu değiştirebilecek olanakları olduğunun altını çizdi. Hayvan hakları savunucusu organizasyonları sık sık Çin’de kendi ve köpeklerin kürk ticaretinde kullanılmasını kınıyor. Çin’de ayrıca köpekler halen yenilmeye devam ediyor.

Yıllar evvel Uzakdoğu'ya yaptığım gezide Tayland'da bir lokantada istakoz ve yengeçlerin canlı canlı haşlandığına tanık olmuştum. Kaynar suya atıldıklarında çıkan ''ciyk'' sesi hala kulağımdadır. Çin'de hayvanlara yapılan vahşet ve zulüm ile dünyada başka hiç bir ülke yarışamaz gibime geliyor. Bu canavar millet kendi halkını 1989'da Tiananmen Meydan'ında tanklarıyla ezerek katletmekten de geri durmamıştı hatırlarsanız. Çinliler hakkında dilimize de girmiş olan ''Çin işkencesi'' deyiminin içinin boş olmadığını da belirteyim ama o konuda detaylara girmek okuyanlara gece vakti kabus gördürebilir. Zaten bu sadomazoşistliğin zirvede olduğu yöntemleri artık bırakmışlar. İnsanlara işkenceyi bırakan Çinlilerin artık hayvanlara da işkence yapmaktan vazgeçmeleri gerekiyor. Bu nasıl sağlanır? Tüm dünyada kampanyalar ve tecrit uygulansa ne harika olurdu. Acaba Türk Hükümeti bu konuda bir kınama mesajı yayınlar mı? Ülkemizin gündemi öyle yoğun ki bunlara vakit ayırılamıyor ama birşeyler yapılmak zorunda. Bu durum daha fazla görmezden gelinemez!

Duhul
    Dec 2005
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    1,832
    Blog Yazıları
    1

Esas iki haber/olimpiyat başınıza yıkılsın inşallah

AUSCHWITZ GİBİ... Çin, kedileri 'toplama kampına' götürüyor

Ağustos ayında düzenlenecek 2008 Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak Pekin’de, sahipleri tarafından terk edilen binlerce ev kedisinden kurtulmak için ölüm kampları hazırlandığı ortaya çıktı.
    Hayvansever kuruluşlar, hükümetin yeni başlattığı kampanya ile kedilerin ölümcül SARS virüsü taşıdığı söylentisini yayarak sahiplerinin onları terk etmelerini sağladığı ve kafeslerde ölüm kamplarına taşındıklarını iddia etti. Hayvan hakları savunucularına göre bulaşıcı hastalık iddiaları sadece bahaneden ve bu temizliğin amacı Olimpiyat’ta gelecek misafirler için sokakları temizlemek.

Kamplardaki kediler ya dövülüyor ya da hastalık kapıp ölümü bekliyor. Geçen yıl sokak köpeklerine yapılan benzer bir operasyonun ardından 500 bin kedinin toplanması hayvan hakları savunucularının haklı olduğu yorumlarına yol açtı. Hayvanseverler, kampları, Nazilerin toplama kampı Auschwitz’e benzetti.

Ağustos ayında düzenlenecek 2008 Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak Pekin’de, sahipleri tarafından terk edilen binlerce ev kedisinden kurtulmak için ölüm kampları hazırlandığı ortaya çıktı.
    Hayvansever kuruluşlar, hükümetin yeni başlattığı kampanya ile kedilerin ölümcül SARS virüsü taşıdığı söylentisini yayarak sahiplerinin onları terk etmelerini sağladığı ve kafeslerde ölüm kamplarına taşındıklarını iddia etti. Hayvan hakları savunucularına göre bulaşıcı hastalık iddiaları sadece bahaneden ve bu temizliğin amacı Olimpiyat’ta gelecek misafirler için sokakları temizlemek.

Kamplardaki kediler ya dövülüyor ya da hastalık kapıp ölümü bekliyor. Geçen yıl sokak köpeklerine yapılan benzer bir operasyonun ardından 500 bin kedinin toplanması hayvan hakları savunucularının haklı olduğu yorumlarına yol açtı. Hayvanseverler, kampları, Nazilerin toplama kampı Auschwitz’e benzetti.

DÜNYANIN EN BAHTSIZ KEDİLERİ VE KÖPEKLERİ ÇİN'DE YAŞIYOR

Çin’de 800 kedi, yemek olmaktan kurtarıldı
    Yayınlanma admin tarafından on 16 Temmuz 2007 in Haberler.
    Tags: çin, kedi.

Çinli kediseverler, lokantalarda pişirilmesi için kedi taşıyan kamyonları durdurma yolunda seferber oldu.

ŞANGHAY - ‘China Daily’ gazetesinin haberine göre, Şanghaylı bir hayvansever, 800 kedinin kamyona doldurulmasının ardından polise, kamyonların durdurulması için ihbarda bulundu.

Şanghay’ın güneyindeki banliyönün otoparkında meydana gelen olay, kedi severlerin otoparka gelmesiyle birkaç saat sürdü ve hayvansever eylemcilerin kedi satıcılarına kedilerin bedeli olan 10 bin yüeni (1700 YTL) ödemesiyle çözümlendi. Kamyondaki hayvanların bazıları korkudan kurtarıcılarını ısırdı.

2008 Yaz Olimpiyatları’na hazırlanan başkent Pekin’e olimpiyat verilmemesi için on yıl önceden dünyada bazı hayvan hakları savunucuları çok çaba sarf etmişti.

Çin’in güneyinde etinin tüketimi çok yaygın olan kediler, marketlerde tazeliğini kaybetmemesi için canlı halde satılıyor, müşteri istemesi halinde de gözünün önünde iple boğularak satılıyor.

Çin’de eskiden açlıktan kaynaklanan ve bugün ‘lüks yemek’ sayılan kedi ve köpek etinin tüketimi çok yaygın. Köpekler, ‘daha lezzetli olmaları için’, canlı canlı saatlerce çengellere asılıyor.
    ntv.com.tr

3. Esas

Alıntı Originally Posted by ally_mcbeal Yazıyı Oku
    İnsanlara işkenceyi bırakan Çinlilerin artık hayvanlara da işkence yapmaktan vazgeçmeleri gerekiyor. Bu nasıl sağlanır? Tüm dünyada kampanyalar ve tecrit uygulansa ne harika olurdu. Acaba Türk Hükümeti bu konuda bir kınama mesajı yayınlar mı? Ülkemizin gündemi öyle yoğun ki bunlara vakit ayırılamıyor ama birşeyler yapılmak zorunda. Bu durum daha fazla görmezden gelinemez!
    Ben çok güldüm Allah senide güldürsün.

İnsanlar müslüman oldukları için alçakca zülüm görüyor, Türk oldukları için dışlanıyor (bu birazda bizim sucumuz tabiki) Alain Delonun tepkisi tabiki cok guzel acaba bu tepki göstermelik olabilirmi, Biz hayvana bile deger veriyoruz imajı acaba asıl amacı gizlemek icin bir formalitemi... Ben bunların gercek yuzunu tahmin edebiliyorum, o kadar inandırıcı oynuyorlarki bak seni bile alet etmişler.

Esas

Sayın ally_mcbeal öncelikle hayvanlara karşı duyarlılık göstererek açtığınız topikten dolayı sevgideğer eşim ve bendeniz sizi kutluyoruz.

Maalesef birkaç ay önce bir görev için Çin'e giden yeğenim anlatmıştı bu olayı. ''Bir kedi-köpek lokantası, bir masaj salonu'' demişti kendisi.

Üstün yaratık olan insanın diğer canlılara bu denli acımasız davrandığını biliyorduk, ancak hiçbir mazereti olmayan bu davranışı şiddet ve nefretle kınıyoruz.

Bu konuyla bağıntılı olarak, bizler Ulu Allah'ın emri gereği kurban keserken ''vahşet'' diyen Avrupa kendisi sırf turist çekmek ve bu turistleri eğlendirmek adına İspanya'da boğa güreşleri düzenliyor. O güzelim hayvanlara defalarca kılıçlar batıra batıra kelimenin tam anlamıyla katliam yapmaktadır.

İğrenerek, insan sınıfına koymayarak, midemiz bulanarak, içimiz acıyarak sevgideğer eşim ve bendeniz kınıyoruz.

Esas

Sevgili Ally, açtığın bu topikte yazılanları okuyunca daha bir kaç ay evvel Antalya'da yüzlerce köpeğin zehirlenmek suretiyle katledildiği haberini hatırladım.
    Yaşadığımız dünya üzerinde biz insanlar kadar acımasız ve diğer canlı türlerine zarar veren başka bir canlı türü daha yok.

Duhul
    Dec 2005
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    1,832
    Blog Yazıları
    1

Esas

Acaba bazı insanlar hayvanların hisleri olmadığını falan mı zannediyor? Yani bu derece vicdansızlığı mantığıma hiçbir şekilde açıklayamıyorum. Hayır sözüm bu canilikleri yapanlara değil, onlar zaten ruh hastası, o besbelli... Ben buna göz yumabilenlere şaşıyorum. Bugün Çin'de hala hayvan hakları yasası bile yok.

Yaşayan her canlı türü bir mucizedir. Bu derece vahşete hiç bir müslüman ülkede raslayamazsınız. En geri olan Afganistan'da bile!.... Din men eder. Örneğin bir böceği bile yakarsanız vebali büyüktür. Kedinin ahı 7 yıl çıkmaz denir. İslam'da kurban bayramlarını saymazsak hayvanlara karşı genel itibariyle büyük bir merhamet vardır. Peki bu budist Çin sahip olduğu müthiş öğretilerine rağmen neden bu kadar zalim ve gaddar? Dünyayı peşinden sürükleyen özellikle amerikalılar arasında sempati uyandıran budizm bu vahşete izin veriyor ki yapılabiliyor. Ama her ne hikmetse İslam dini vahşiymiş gibi yansıtılıyor. Dinlerle arasına mesafe koymuş biri olmama rağmen algılama biçimindeki bu haksızlık gözüme artık iyice batıyor.

Bazen keşke dünya bu kadar küçülmeseydi de bunca kötülüğü öğrenemeseydik diyorum. Bilip te birşey yapamamak korkunç.... Ve hisseden biriyseniz bu olayları duymak içinizi parça parça ediyor. Söze başlarken de his demiştim, evet bu tatlı tüylü dostlarımız da herşeyi hissediyor. Birlikte yaşadıysanız gözlemlemişsinizdir; mutlulukları, üzüntüleri, korkuları, sevgileri, bağlılıkları, analık içgüdüleri ve diğer tüm duygularıyla onlar da bizler kadar hissediyorlar.

Ne yapmalı? Protestolar, gönderilecek e-postalar belki etki yaratabilir? Ben bunu yapıcam. Aslında bizdeki kıyımlara değinmek için böyle bir topik açmayı düşünüyordum ama bu Çin vahşetini duymak bana herşeyi geri plana aldırttı.

Duhul
    Dec 2005
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    1,832
    Blog Yazıları
    1

Esas

Alıntı Originally Posted by koza Yazıyı Oku
    Ben çok güldüm Allah senide güldürsün.

İnsanlar müslüman oldukları için alçakca zülüm görüyor, Türk oldukları için dışlanıyor (bu birazda bizim sucumuz tabiki) Alain Delonun tepkisi tabiki cok guzel acaba bu tepki göstermelik olabilirmi, Biz hayvana bile deger veriyoruz imajı acaba asıl amacı gizlemek icin bir formalitemi... Ben bunların gercek yuzunu tahmin edebiliyorum, o kadar inandırıcı oynuyorlarki bak seni bile alet etmişler.
    sizin gibi his yoksunu fukaralar güledursun. ben yazmadan evvel gözyaşı döküyordum. kurtarın kendinizi bu saplantılı kurgulardan. bu kurgular milletimizi mahvediyor, yapmayın. dünyadaki tüm insanlar birleşmiş ve tek hedefleri türlü alicengiz oyunlarıyla müslümanları yoketmek öyle mi??? başka bir yaşam gayeleri de olamaz herhalde? batıya/batılılara kızıyor olmak onların arasında gördüğümüz iyilikleri de mi reddettiricek bize? akıl tutulması artık bu safhalara mı ulaştı toplumda?

insanların görüşlerine saygı göstermenizden de geçtim de bir canlının canlı iken derisinin yüzülmesi seni güldürüyorsa sana temennim ağır olur. kusura bakma. insan hakları çiğneniyor diye hayvan haklarını çiğneyenleri senin önceliklerin yüzünden gözardı edemem ben. ÇÜNKÜ HEPSİ ÖNEMLİ. defalarca hırsızlık olayı yaşadım hatta bir seferinde burun buruna geldim ama elimde olsaydı ve kimse bilmiycek olsaydı bile o insanları öldüremezdim ama şunu yapan birini görsem ve elimde tabanca olsa hiç tereddüt etmem gibi geliyor.
    Son düzenleme : ally_mcbeal; 02-08-2008 saat: 02:25.

Duhul
    Dec 2005
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    1,832
    Blog Yazıları
    1

Esas

sevgili yosun ve sayın gizemliduygulara katkılarından dolayı teşekkür ederim. şunu belirtmek isterim: dünyada pek çok kötülük oluyor. ancak cana yönelik (ister insan olsun ister hayvan olsun) kötülüklerin hiçbiri kınamak ya da engellemek açısından ertelenemez, sıraya dizilemez. söz konusu olan candır ve hele de zulüm varsa bunu durdurmak için alabildiğine çığlık atmak gerekir.

Sayfa 1/81 1231151 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •