Sayfa 3/104 İlkİlk 123451353103 ... SonSon
Arama sonucu : 828 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Dövizde de düşüş kaçınılmaz...

Duhul
    Dec 2007
    İkamet
    İSTANBUL-34,5
    Gönderi
    6,450
    Blog Yazıları
    7

Esas

Döviz,de düşüş bekleyenler avuçlarını yalayacaklar ..............Dolarda en kısa zamanda en az 1.90-2.00 ytl beklentim oldugunu belirtmek isterim .....

kıtır Guest

Esas

sn oldwolf
    bu bahsettiğiniz yeni imf anlaşmasını kim yapacak... ayrıntıları siz nereden biliyorsunuz?

Esas dövizin önü açık

Alıntı Originally Posted by oldwolf Yazıyı Oku
    Düşüş kaçınılmaz çünkü, bu ülkedeki yatırımlar borsa dahil, yüksek bir iskonto içeriyor, bu mutlaka satın alınmak istenecektir, düşüş kaçınılmaz çünkü, bu ülkedeki reel faiz hala çok yüksek, yine cazibe yaratacaktır....
    Borsa için daha çok erken filim koptu yeni dibler aranıcak taki 50 cente gelene kadar.doların bence onü açık.

fehmi33 Guest

Esas

AKP kapatılmama kararı çıktığı günlerde 1161 den dolar alıp ( 31 Temmuz ) 10 gün sonrasında 1000 YTL karla satış yaptım . 2,5 ayda gelinen nokta ortada kaybım 50K üzerinde , ayrıca 21 lerden girdiğim faizden de güzel bir dayak yedim ve oradan da sermaye kaybım var . Dolar yükselecek diyenleri okuyunca, olabilecekleri kafamda simüle edemiyorum . Bu aşamadan sonra nasıl hareket etmeli bilen varsa cevaplarını bekliyorum.

Esas

Alıntı Originally Posted by oldwolf Yazıyı Oku
    1.50- 1.60 bandı üretim için, istihdam için, ihracat için, ithalat için süper olur..keşke bu aralıkta kalabilse şöyle 2-3 yıl.

Dibimizde 12 trilyon dolarlık AB ekonomileri, üstümüzde enerji devi ve ekonomisi derinliksiz Rusya, altımızda dünya enerji devi ortadoğu ve araplar..

Bu ülkenin cidden bir üretim merkezi olması için, artık mali sektörün kayrılmasından vazgeçilip, reel sektörün ve rekabetçiliğin desteklenmesi gerekiyor. Zaten yeni IMF anlaşması da bankaları ya da kamu maliyesini adam etmek için değil, reel sektör için yapılacak..

yakında bu sinemalarda
    bu söylediğinizi hangi bilimsel çalışmaya dayandırıyorsunuz? dolar bu bantta kalsa nasıl üretim-istihdam dış ticaret iyi etkileniyor anlayamadım. sadece ithalatı iyi görüyor ve diğerlerinde monte ediyor olmayasanız? sadece son 6 yılda çin parasının değerini düşük tutarken bizimki hep yükseldi ve türkiyenin çinden yaptığı ithalat 6 yılda 1 milyar dolardan 10 milyar dolara doğru onların lehine gelişti. demek çinliler yanlış yaptı biz doğru yaptık ama ne hikmetse dış ticaret onlar lehine gelişti. karışmayayım diyorum ama insanları bu kadar yanlış yönlendirmeniz doğru değil. türkiyede döviz bandını hemde böyle atmasyon olarak siz belirleyemezsiniz zaten döviz gideceği yeri kendi bulur.

Esas

Hemen herkes $ daha da yükselecek, endeksin aşağı doğru daha çok yolu var düşüncelerine geldiyse ...

Hele ki bu düşünceler $ 1700, endeks 25000 de oluştuysa

kıtır Guest

Esas

Alıntı Originally Posted by Pirate Yazıyı Oku
    bu söylediğinizi hangi bilimsel çalışmaya dayandırıyorsunuz? dolar bu bantta kalsa nasıl üretim-istihdam dış ticaret iyi etkileniyor anlayamadım. sadece ithalatı iyi görüyor ve diğerlerinde monte ediyor olmayasanız? sadece son 6 yılda çin parasının değerini düşük tutarken bizimki hep yükseldi ve türkiyenin çinden yaptığı ithalat 6 yılda 1 milyar dolardan 10 milyar dolara doğru onların lehine gelişti. demek çinliler yanlış yaptı biz doğru yaptık ama ne hikmetse dış ticaret onlar lehine gelişti. karışmayayım diyorum ama insanları bu kadar yanlış yönlendirmeniz doğru değil. türkiyede döviz bandını hemde böyle atmasyon olarak siz belirleyemezsiniz zaten döviz gideceği yeri kendi bulur.
    yok canım birazdan sn oldwolf açıklar bilimsel gerekçeleri ve imf anlaşmasının ayrıntılarını... biraz zaman tanıyın

Esas

Aramalı üreten pek çok firma, TL nin aşırı değerlenmesi yüzünden üretimi durdurdu geçtiğimiz dönemde. Bundan bir kaç ay önce Sanko grubu istemeye istemeye tekstil işlerinin bir kısmında sadece kıdem tazminatı olarak 27 mln $ ödedi, işçilerini çıkardı ve küçüldü..bu sadece bir örnek. İplik sektöründe üretimi durduran yüzlerce fabrika oldu kur yüzünden.

94 yılında yaşanan devalüasyon sonrasında, 95 yılında sadece 1 yıl içinde 300 tekstil fabrikası kurdele kesmişti. Kur yükselişinin üretim ve istihdamı doğrudan artırmasının en güzel örneği..

Dediğiniz doğru, keşke biz de Çinliler gibi üretimi motive etseydik, reel sektörün arkasında, stratejik sektörlerin arkasında dursaydık. Ama AKP ne yaptı, güçlü TL nin, fiktif yüksek alım gücünün, sahte zenginliğin ve refahın arkasında durdu..Sonunda da bunun kalıcı olmayacağını ve sürdürülemeyeceğini bu halk artık gördü. Elbette burda AKP ye de fatura kesilecektir.

Bu ülke sanayi tesisi, yüksek teknoloji köyleri, yazılım merkezleri kuracağına, alışveriş merkezi inşa etti, çalışmadan tüketme kültürü..

Sizlere basit bir örnek :2001 yılındaki kur yükselişinden sonra bir tanıdığım bütün anadolu dan doğal mantar toplattırıp, paketleyip güzelce AB ye ihracata yönelmişti, güzel de para kazandı, sonra TL değerlenince, kar marjı cazibesini yitirince uğraşmayı bıraktı..

Bu ülke ekonomisi dövizi bol buldu ve bol keseden harcadı, bundan böyle ise borcunu geri ödeyecektir, gereken dövizi gayet güzel üretecektir...

Sayfa 3/104 İlkİlk 123451353103 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •