Sayfa 4/23 İlkİlk ... 2345614 ... SonSon
Arama sonucu : 184 madde; 25 - 32 arası.

Konu: bireysel emeklilik

Duhul
    Aug 2008
    İkamet
    65+34
    Gönderi
    6,273

Esas

Alıntı Originally Posted by bridgea Yazıyı Oku
    Bireysel emeklilik sisteminin bir aldatmaca,soygun biçimi olduğunu düşünüyor ve tümden reddediyorum. KENDİ HESABIMA.
    bireysel emeklilik hakkında kesinlikle yanlış bilgiye sahipsiniz demek ki...

BES, temel olarak tipini sizin seçeceginiz bir yatırım fonudur. klasik bir yatırım fonuna göre ise çok özel bir avantajı vardır: vergi katkısı.

bireysel emekliliğe her ay A lira yatırdıgınızda, bordronuzda ödemeniz gereken gelir verginizden "A x vergi diliminiz" kadar düşülür. ortalama konuşacak olursak: siz 80 lira koydugunuzda devlet de sizin adınıza emeklilik fonunuza 20 lira koyar (yüksek vergi gruplarında 35 liraya kadar çıkar). peki devlet bunu özendirirken ne ister? emeklilik şartlarını yerine getirmenizi. yani canınız her sıkıldıgında bu havadan gelen parayı fondan çekip cebe atmamanızı... Bedavacılık yapmamanızı. adı üstünde; EMEKLİLİK sistemi. bedavadan para sistemi değil.

şimdi, tüm bunları bile bile siz 10 yıl çalışma-prim ödeme şartını veya yaş haddini tutturmadan sistemden çıkarsanız... devlet de o havadan fonunuza aktardıgı paraların bir kısmını (a- 56 yaşı dolmadan ama 10 yıl dolunca: %10 b- ikisi de dolmadan: %15) vergi olarak geri alır. sürekli en düşük (%15) vergi diliminde olsanız, hiçbir şartı gerçekleştirmeden paranızı çekseniz bile... devlet sizden maksimum olarak %15 geri alıyor yani, o da size havadan verdigi paranın aynısı. BEs'teki insanların %99'u ise %15ten çok devlet katkısına ulaşıyor. yani her halükarda devlet fonlarınıza katkı yapıyor = ister 1 yıl sonra sistemden çıkın ister 20. devlet sizin adınıza HAVADAN para koyuyor cebinize.

eğer şartları gerçekleştirir de emekli olursanız, Türkiyede finansal yatırımlarda uygulanan en düşük vergi oranı olan %3.75 vergi ödersiniz. BES şirketinizde %1-%2 komisyon kesmiş olsa... her ay 80 lira yatırdıgınız ama 100er 100er büyüyen portföyün %95'i size geri gelecek demektir. fon tek kuruş faiz-anapara getirisi kazanmasa 95 lira yani. tamamını hisseye yatırmamışsanız o kadar yılda portföyün büyümemesi imkansıza yakın bizim gibi bir reel faiz ülkesinde.

sonuç olarak: 3 ayda güzel para kazandıracak bir sistem değil bu BES. gerçekten uzun süreli birikim elde etmek isteyene büyük avantaj. istediginiz an ödemeleri durdurabiliyor veya tutarını azaltabiliyorsunuz. devletin cebinize ek olarak para koydugu bu sistemi "soygun" olarak görmek nasıl bir olay ben gerçekten anlayamıyorum....

not: işim BES sistemiyle veya firmalarıyla kesinlikle alakasız. tek alakam BES ile emekli olacak olmam ve finansal kavramlarla çok haşır neşir olmamı gerektiren finans sektöründe bir işim olması. BES hakkında eleştirebileceginiz tek nokta yüksek komisyonlar olabilir. veya "yakında türkiyedeki her tür finansal kazanıma uygulanacak vergi oranı %0 olacak ve 20 yıl sıfır vergi devam edecek zaten" diye bir iddianız varsa o BES'i aşar... bunların dışındaki her iddianızı matematiksel olarak çürütebilirim, bunu da açıkça söyleyeyim

Duhul
    Oct 2007
    İkamet
    35,5
    Gönderi
    1,523

Esas

Sizin BES hakkında olumlu düşünüyor olmanız ondan bir gelecek beklemeniz doğal.

Benim ise geleceği daha net,daha somut yatırım araçları arıyor olmam,afaki (ilerde şu kadar paran olacak gibi) durumu var.Kısa kesmem gerek,sonra tamamlarım

BBO'da oyundayım:saygılar

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    34147
    Gönderi
    12,883
    Blog Yazıları
    158

Esas

BES için aldatmaca diyenlere katılmıyorum. Üstelik kendilerini kınıyorum. Eşimi BES'in ilk günü katılımcı yaptım. Çok iyi bir yatırım. Herkese tavsiye ederim. Avantajlı 10 yılını doldurması için yarı süreyi de aştı. Halen katılmayanlara tavsiyem geçiktiğiniz her gün büyük kayıp.

Duhul
    Aug 2008
    İkamet
    65+34
    Gönderi
    6,273

Esas

Alıntı Originally Posted by bridgea Yazıyı Oku
    Sizin BES hakkında olumlu düşünüyor olmanız ondan bir gelecek beklemeniz doğal.

Benim ise geleceği daha net,daha somut yatırım araçları arıyor olmam,afaki (ilerde şu kadar paran olacak gibi) durumu var.Kısa kesmem gerek,sonra tamamlarım

BBO'da oyundayım:saygılar
    sizin seçtiginiz yatırımlar Türkiyedeki: bono, likit fon, hisse gibi temel yatırım araçlarının tamamından iyi getiri getirecekse... kendi birikimlerinizi kendiniz yönetmeyi seviyorsanız... ve birikim yapma konusunda Türk insanın klasik dar görüşlülüğüne (kısa vadeciliğe) sahip değilseniz... elbette BES'teki devlet katkısı size yetmeyebilir. o zaman girmezsiniz olur biter.

Türkiyedeki insanların en az yarısı BES'in yaptıklarını kendileri yapabilecek durumda değiller. en basitinden, devlet havadan %15-%30 katkı saglıyor yahu. başlangıçtan itibaren her ay, sürekli...

BES'in iyi bir yatırım aracı oldugu için olumlu düşünmemle konu alakasız. bir başkasının size yıllarca her ay bedavadan para vermesi sizde "göreceli" ve "cebinizden para çalınması=soygun" kavramlarını hatırlatıyorsa... teknik bilgilerinizi bir daha gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

"ilgilenmiyorum ben daha iyi yatırım yaparım" diyebilirsiniz o çok farklı bir şey. ama soygun gibi gerçekten hiçbir alakası olmayan, olması gerekenin tam tersi bir kelimeyi kullanırsanız... insanları yanlış yönlendirmiş olursunuz.

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    34147
    Gönderi
    12,883
    Blog Yazıları
    158

Esas

Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    bu yüzden, "ilgilenmiyorum ben daha iyi yatırım yaparım" diyebilirsiniz. ama soygun gibi gerçekten hiçbir alakası olmayan, olması gerekenin tam tersi bir kelimeyi kullanırsanız... insanları yanlış yönlendirmiş olursunuz.
    Yeterli araştırmadan iyi niyetle de söyleseniz insanları yanlış yönlendirmekle vebalını alıyorsunuz.

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    34147
    Gönderi
    12,883
    Blog Yazıları
    158

Esas Bu topiği açmağa hiç gerek yoktu

Bireysel Emeklilik ve Emeklilik Yatırım Fonları

http://hisse.net/forum/showthread.php?t=13849

Esas

Alıntı Originally Posted by pinky Yazıyı Oku
    BES için aldatmaca diyenlere katılmıyorum. Üstelik kendilerini kınıyorum. Eşimi BES'in ilk günü katılımcı yaptım. Çok iyi bir yatırım. Herkese tavsiye ederim. Avantajlı 10 yılını doldurması için yarı süreyi de aştı. Halen katılmayanlara tavsiyem geçiktiğiniz her gün büyük kayıp.

hehehe, o resim benim emeklilik şirketinden ...ben de geçen sene katılmıştım...

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    34147
    Gönderi
    12,883
    Blog Yazıları
    158

Esas Kendinize uygun şirketi buradan seçebilirsiniz.

Sayfa 4/23 İlkİlk ... 2345614 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •