Sayfa 3/6 İlkİlk 12345 ... SonSon
Arama sonucu : 42 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Hangİ katilim bankasi

Esas

Alıntı Originally Posted by qwerty Yazıyı Oku
    Faiz gunahsa katilim bankasida gunah, kimse kendini kandirmasin
    oyle demeyin, katilim bankaciliginda tas atiyorsunuz ve kolunuz yoruluyor

Esas

Kimse kimseyi bu baslik altinda ikna etmeye calismasin, emin olun iki tarafta basarisiz olacaktir.

Ve kimse kimseye ezici, üzücü mesajlar yazarak yipratmasin.

Güzel temennilerden sonra konuya girmek istiyorum. Ben de uzun süredir arastiriyorum bu konuyu, hala tam olarak bilgi sahibi degilim. Faizin haram olduguna inanan bir kisi olarak faiz olan parayi kullanmiyorum. Parami emlak, arsa, döviz, altin vb. gibi reel sektörlerde kullanmayi düsünüyorum. Ayrica tam olarak netlik kazandiginda "Faizsiz Bankacilik" yapan kuruluslarda ve kazancinin faiz olmadigi söylenen, devlet tahvili, hazine bonosu gibi yatirilimlari da degerlendirebilirim. Türkiye`de bulunan dört bankadan bana göre en güvenilir olani Asya Finans.

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    New York
    Gönderi
    424

Esas

Sayin Kim
    Devlet tahvili ve hazine bonosu uzerinde faiz vardir. Bu konuda biraz arastirma yapin.

Emlak, arsa, doviz (vadesiz hesap) , altin, borsa, hisse senedi, options, futures, faizsiz ve degisik risk oranlarinda kazanc yada kayip sunar.

Illa gercek ekonomiye katayim parami derseniz, paranizi PE(Private Equity ) sirketlerine yatirabilirsiniz, ama bu tip kurumlar, parayi en az 3-5 yil vadeli toplarlar.

Esas

Sayin qwerty, bilgilendirmeniz icin cok tesekkür ediyorum. Devlet tahvili ve hazine bonosuna faiz islemedigini soyleyenler olmustu cevremde, buna guvenerek dusunmustum bende. Peki bana birkac PE sirketi söyleyebilir misiniz, tabi reklam olmazsa.

Duhul
    Mar 2007
    İkamet
    Ankara
    Gönderi
    513

Esas

Alıntı Originally Posted by Kim Yazıyı Oku
    Kimse kimseyi bu baslik altinda ikna etmeye calismasin, emin olun iki tarafta basarisiz olacaktir.

Ve kimse kimseye ezici, üzücü mesajlar yazarak yipratmasin.

Güzel temennilerden sonra konuya girmek istiyorum. Ben de uzun süredir arastiriyorum bu konuyu, hala tam olarak bilgi sahibi degilim. Faizin haram olduguna inanan bir kisi olarak faiz olan parayi kullanmiyorum. Parami emlak, arsa, döviz, altin vb. gibi reel sektörlerde kullanmayi düsünüyorum. Ayrica tam olarak netlik kazandiginda "Faizsiz Bankacilik" yapan kuruluslarda ve kazancinin faiz olmadigi söylenen, devlet tahvili, hazine bonosu gibi yatirilimlari da degerlendirebilirim. Türkiye`de bulunan dört bankadan bana göre en güvenilir olani Asya Finans.

ben de bu konuyu merak ettim ve araştırdım. islami sitelerde aradım okudum. ve faz olmadıgı konusunda teyit aldım paramı yatırdım. ama verdikleri kar payı faize yakın olunca benimde tereddütlerim oldu.

Sonuçta bank asya en iyi katılım bankası . Bu bankada nur cemati denilen grubun . o gurubu türkiyede tanımıyan yoktur. o yüzden faizsiz olduguna dair inancım artıyor.

Esas

Alıntı Originally Posted by qwerty Yazıyı Oku
    Sayin rainmann,
    gidin herhangibir katilim bankasina is kurma amacli kredi alin, 1 sene sonununda kar etsenizde etmesenizde, 1,000,000 kar etsenizde 1,000,000 zarar etsenizde, onceden belirlenen sabit kar payinizi odersiniz. Burada bilen birisi bana aciklasin, bu kar payi nasil kar payi ve faizden farki nedir
    Ayni sekilde gidin ayni finans kurumundan kredi karti alin. 100 TL lik alisveris yapin ve borcunuzu 1 ay odemeyin. Bir sonraki ayda borcunuza eklenmis kar payini gorebilirsiniz. Faize , kar payi degince faiz kar payi olmuyor maalesef.

Bizim cahil inanimizda kandirilmaya devam ediyor....
    sayin qwerty, bence herkes kendi hayatı için içtihatda bulunabilir, yani kendince doğru gördüğü şekilde yaşayabilir. Ama çoğunluğu ilgilendiren konularda uzman görüşleri alınmalıdır bence.
    Şimdi Yaşar Nuri Öztürk mesela diyorki, namaz şöyle kılınabilir, pruç böyle tutulabilir, bu uzman görüşüdür, isteyen inanan yakın bulan ona itimad edip yapabilir.

Katılım bankacılığındada türkiyede hiç azımsanmayacak sayıda ve hepside çok değerli olan prof. ların görüşleri alınarak hareket ediliyor. Diyorumya siz kendiniz için bunlar saçma diyebilirsiniz. Ama toplum için bence sizin sözleriniz geçersizdir, uzman görüşleri dikkate alınır. Bir Abdülaziz bayındır, bir Hayrettin Karaman ın bu konuda yüzlerce açıklaması vardır...

gelelim sizin yazdıklarınıza bi iki şey söylemeye. Bu bankalar ticaret hane mantığıyla çalışır. Hatta 2002 yılına kadar KDV bile kesmişlerdir. devlet sonra bu konuda düzenleme yapmıştır. Bu bankalar FATURALI alımı finanse ederler. bu sayede reel olan ve devlete gelir getiren finansman yapmış olurlar. Şimdi tcarette nasıl mal alınır ve vadeli olarak belli bir karla satılır. Bu işletmelerde kendisine gelen müşterisine uzlaştığı vadede mal satışı yapar. ve karını koyar. bu TİCARETTİR zaten faiz paranın karıdır, paranın nemasıdır. dindde o sebeple faiz haram ticaret helaldir. Alınsın satılsın diye.
    banka para topladığı müşterilerine zaten paranızı ticarette kullanacağım diye söz verir.

herhalde buralar yardım kuruluşı değildir. Kar amaçlı kurulmuştur. Alın paramı ticarette kullanın diyenler parasını buraya yatırır. Bunlarda ticarete konu malların satımında aracılık eder.

ticarette zaten fiyat baştan konuşulur. Sabit oranda kar payiniz ödersiniz, cümlesi o sebeple çok mantıksız olmuş...

ya diyorumya bunlar inançla ilgili mevzulardır. ve öyle matematik gibi çizgileri kalın çizilmiş değildir.o sebeple güven itimat ve inanmaya bakar.

bakın mesela dinde ZİNA haramdır.hemde büyük günahtır. Ama gider imza atarsınız evlenirsiniz, sonra aynı şeyi yapmak helaldir. hatta teşvik edilirsiniz, çocuğunuz olur tebrikler kutlamalar alırsınız. Düğünde tüm tanıdıklar biraraya toplanır.

yani aynı şey birbirine tıpatıp benzer, ama bir imza herşeyi değiştirir.

bu konuda böyledir. Birbirine çok benzerler, ama faiz paranın karıdır, diğerinde bir ticaretin olması ve onun karı olması bi alışverişe konu olması gerekir...

çizgi incedir, ama aradaki fark dağlar kadardır...

Duhul
    Mar 2007
    İkamet
    Ankara
    Gönderi
    513

Esas

Alıntı Originally Posted by rainmann Yazıyı Oku
    sayin qwerty, bence herkes kendi hayatı için içtihatda bulunabilir, yani kendince doğru gördüğü şekilde yaşayabilir. Ama çoğunluğu ilgilendiren konularda uzman görüşleri alınmalıdır bence.
    Şimdi Yaşar Nuri Öztürk mesela diyorki, namaz şöyle kılınabilir, pruç böyle tutulabilir, bu uzman görüşüdür, isteyen inanan yakın bulan ona itimad edip yapabilir.

Katılım bankacılığındada türkiyede hiç azımsanmayacak sayıda ve hepside çok değerli olan prof. ların görüşleri alınarak hareket ediliyor. Diyorumya siz kendiniz için bunlar saçma diyebilirsiniz. Ama toplum için bence sizin sözleriniz geçersizdir, uzman görüşleri dikkate alınır. Bir Abdülaziz bayındır, bir Hayrettin Karaman ın bu konuda yüzlerce açıklaması vardır...

gelelim sizin yazdıklarınıza bi iki şey söylemeye. Bu bankalar ticaret hane mantığıyla çalışır. Hatta 2002 yılına kadar KDV bile kesmişlerdir. devlet sonra bu konuda düzenleme yapmıştır. Bu bankalar FATURALI alımı finanse ederler. bu sayede reel olan ve devlete gelir getiren finansman yapmış olurlar. Şimdi tcarette nasıl mal alınır ve vadeli olarak belli bir karla satılır. Bu işletmelerde kendisine gelen müşterisine uzlaştığı vadede mal satışı yapar. ve karını koyar. bu TİCARETTİR zaten faiz paranın karıdır, paranın nemasıdır. dindde o sebeple faiz haram ticaret helaldir. Alınsın satılsın diye.
    banka para topladığı müşterilerine zaten paranızı ticarette kullanacağım diye söz verir.

herhalde buralar yardım kuruluşı değildir. Kar amaçlı kurulmuştur. Alın paramı ticarette kullanın diyenler parasını buraya yatırır. Bunlarda ticarete konu malların satımında aracılık eder.

ticarette zaten fiyat baştan konuşulur. Sabit oranda kar payiniz ödersiniz, cümlesi o sebeple çok mantıksız olmuş...

ya diyorumya bunlar inançla ilgili mevzulardır. ve öyle matematik gibi çizgileri kalın çizilmiş değildir.o sebeple güven itimat ve inanmaya bakar.

bakın mesela dinde ZİNA haramdır.hemde büyük günahtır. Ama gider imza atarsınız evlenirsiniz, sonra aynı şeyi yapmak helaldir. hatta teşvik edilirsiniz, çocuğunuz olur tebrikler kutlamalar alırsınız. Düğünde tüm tanıdıklar biraraya toplanır.

yani aynı şey birbirine tıpatıp benzer, ama bir imza herşeyi değiştirir.

bu konuda böyledir. Birbirine çok benzerler, ama faiz paranın karıdır, diğerinde bir ticaretin olması ve onun karı olması bi alışverişe konu olması gerekir...

çizgi incedir, ama aradaki fark dağlar kadardır...
    çok güzel açıkalmışsınız ama bu konuda şöyle yorumlarda var.

mesela 200 milyarım olsa katılım bankalarına yatırsam aylık 2500 ytl ye yakın para alırım. eee ben niye 1 milyara gidip çalışayım elin işinde , yada iş kuracam, eger o iş yıllık sermayemin yüzde 20 sinden fazla kazandırmıyorsa niye o işi kurayımki giderim katılım bankasına yatırırım.

böyle şeylerde biraz tereddütüm var.

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    New York
    Gönderi
    424

Esas

size soyle bir soru sorayim,

farzedelim o profesorler, domuz eti helal dedi

domuz yemeye basliyacakmisiniz?

Katilim bankalari faize kar payi diyor