Sayfa 1/22 12311 ... SonSon
Arama sonucu : 170 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Taksİ plakasi ekonomİde cİddİ gÖstergedİr...

Smile Taksİ plakasi ekonomİde cİddİ gÖstergedİr...

Değerli arkadaşlar
    taksicilik zor iştir, ben bir taksici bir aileden geliyorum. Eski taksiciler pek kalmadı belki ama babam yaklaşık 53 senedir bu işe devam ediyor. Taksi plaka fiyatlarının düşmesi veya çıkması hiç bir zaman babamı etkilememiştir ama biz yeni nesil kendi işlerimizle uğraşmaktayız ve makro ekonomik göstergeleri de az buçuk takip ediyoruz. Babam için en önemli olan taksinin müşterisinin olup olmamasıdır ve yaklaşık 2 senedir de işler durgunluk döneminde olduğunu söylüyor.
    Gelelim asıl konumuza taksi plakaları 600 bin civarında iken son iki sene 550 civarında seyretti. Özetle yerinde saydı. Bunda taksi plakalarını toplu alarak yatırım yapan ve taksici olmayan parası bol kişilerin bu yatırımlarına 2 sene önce son vererek başka alanlara yönelmesinden kaynaklanmakta.
    Yaşadığımız krizle birlikte ise elinde fazla sayıda plaka bulunduran esnaf olmayan kişiler nakde ihtiyaçlarından dolayı plakaları satmaya başladılar ve plaka fiyatlarının belirlendiği İkitelli de 350 ye kadar düştüğü haberlere bile konu oldu.

Alt tarafta konu ile ilgili yazdığım bölümü de bilgi olarak ekledim. Ayrıca bu ara fiyatları takip ederek durumu da değerlendirmeye almakta fayda gördüm.
    Yatırım için sıcak olduğunu düşünüyorum zira taksi plakası deyince Paris, Londra, Newyork ile karşılaştırdığımızda aslında fiyatların hala çok düşük olduğunu ve bu toplu plaka elden çıkarmalarından sonra fiyatların asgari 550 seviyesine hızla yükseleceğini düşünmekteyim. Son 3 günde değişimleri bilgi olarak da ekledim. kaynak olarak http://www.kaleticaret.com.tr/ yi kullandım.

02 ocak 2009
    Hisse Alış Satış Kiraya Alma Kiraya Verme
    100 TAM 385.00 TL 415.00 TL 3.000 TL 3.250 TL
    %50 YARIM 190.00 TL 205.00 TL 1.500 TL 1.600 TL
    %25 ÇEYREK 95.00 TL 103.00 TL 725 TL 800 TL
    %6,25 BİJON 22.00 TL 25.00 TL 156 TL 200 TL

30 Aralık 2008
    [QUOTE=stocksin;2880918]"İkitelli de söylenen fiyatlar
    100 TAM 360.00 TL 410.00 TL 3.000 TL 3.250 TL
    %50 YARIM 180.00 TL 205.00 TL 1.500 TL 1.600 TL
    %25 ÇEYREK 85.00 TL 105.50 TL 725 TL 800 TL
    %6,25 BİJON 19.00 TL 25.00 TL 156 TL 200 TL "

Taksi plakasını kiraya vermek kesinlikle risklidir. ama güveneceğiniz iki şöfor arkadaş bugün ortalama 90 TL yevmiye yerine siz 80 TL olsun derseniz günde brüt 160 TL alırsınız. Yakıt zaten şöfor arkadaş tarafından konmaktadır. Size kalan vergisini, sgortasını ve araç bakımlarını yaptırmaktır. Bu da size ayda 3000 TL falan kalması demektir. Kiraya verince 3.250 olmasına rağmen kontrolün sizde olması çok daha önemlidir.
    350 bine gelince fiyatlar indi deseler de bu ara birileri oyun oynuyor sanırım. Malum bazı sanatçılar bile yatırım olarak taksi plaka alıp kiraya veriyorlardı. Belki bu tür bir yatırımcı elinden plakaları çıkarmaya başlamış olabilir. Yeni Trafik Kanunu Tasarısı adı üzerinde tasarıdır ve fırsatçılar bunu bahane etmektedirler. Bunun olamayacağını da daha değişik bir bilgi ile aktarmak isterim. Zamanında daha az sayıda plaka var iken belediye yaptığı ihalelerle plaka satışı yaptı ve bu bedeller eski plaka sahiplerine ödendi. Belediye böylece istediği gibi plaka kısıtlaması veya eksiltmesi yönteminde maddi olarak plaka sahiplerine karşı sorumluluğunu kabul etti. Bu yasa nerden geçerse geçsin AİHM den döner.

350 bine taksi plakası ... Bullursam bir tane almaya çalışacağım zira kısa dönem sonra gene 550 olarak karşımıza çıkacaktır. Elbet bu benim fikrim.

580
    570
    560
    540
    560
    570
    530
    565
    570
    550
    545
    555
    2007 Yılı Ortalama değerleri
    Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık

560
    555
    553
    552
    549
    550
    515
    535
    525
    505
    495
    385
    2008 Yılı ortalama değerleri
    Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık

Duhul
    Jun 2006
    İkamet
    AB'ne Hayır
    Gönderi
    412

Esas

2005 Yılında bir arkadaşla ortak taksi plakası almayı düşünüyordum.Fiyatlar 550 Ama görünen o iyi almamışız. 350'e ve altı herhalde konuşuluyor.

Esas

550 milyarlık taksi plakası aylık kaç lira kazandır. eger aylık 10 milyardan aşagı kazadırırsa hiç degmez . çünkü 550 milyarı faize koysan en az aylık 7500 milyar kazanırsın.

Esas

Taslak halinde olan Karayolları Trafik Kanunu'nun 35. maddesi taksi fiyatlarını hızla aşağı çekti. İstanbul'da 1 ay önce 550 bin YTL olan ticari taksi fiyatları 350 bin YTL'ye düştü. Hükümet yeni bir düzenleme ile taksiler için yetki belgesinin 5 yıl süre ile belediyeler tarafından verilmesine yönelik bir yasayı hayata geçirmeye çalışıyor.

İşte bu kanun değişikliğinin ortaya çıkması fiyatlardaki hızlı düşüşte etkili oldu. Tedirgin olan esnaf bir an önce plakalarını elden çıkarmak istiyor. Kriz nedeniyle azalan talepte fiyatlardaki geri çekilmeyi hızlandırıyor.

Düşüş büyük oldu

Artık yatırım aracı olmaktan çıkan ticari taksi plakalarına talep düştü. Ocak 2008’de 560 bin YTL’na satılan plakalar yılsonunda büyük bir düşüş yaşadı. Kasım 2008’de taksi plakalarının satış değeri 450 bin – 550 bin YTL arasında seyrederken keskin bir düşüş ile plaka değerleri Aralık ayında 350 bin YTL’ye kadar geriledi.

Gerileyen plaka ücretlerinden dolayı galeri sahipleri internet sitelerinde açıklamalarda bulunuyorlar. Kanun taslağının duyulmasıyla beraber satış talebinin piyasadaki alıcı talebinden daha fazla olmasından dolayı plaka fiyatını tam olarak belirleyemediklerini belirten galericiler bu durumun böyle devam edeceğini vurguluyorlar. Galericiler bu dönemde plaka alış ve satış fiyatları arasında farkın büyük olduğunu müşterilerine söyleyerek özür diliyorlar.

Esnaf tedirgin

Galericilerin yanı sıra taksici esnafı da bu durumdan memnun değil. 2008 yılının başında plaka alan esnaf yılsonunda 150–200 bin YTL zarar ederek büyük paralar kaybettiler. Yatırılan paranın karşılığını bulamayan esnaf kanun taslağının çıkması halinde ne yapacaklarını bilemiyorlar. Plaka fiyatlarının düşüşü kiraları da etkiledi. Krizin etkisiyle beraber işleri zayıflayan taksiciler kiralarını 2250 – 2500 YTL’ye kadar düşürdüler.

Başbakan'dan açıklama bekliyoruz

İstanbul Havalimanı Taksiciler Kooperatifi Başkanı Fahrettin Can, ''Biz taksici esnafı olarak devletimizin gücünü kudretinin İstanbul'un bütün sokaklarını mesken tutan ve alenen broşür dağıtan korsan taksiler üzerinde göstermesini beklerken, hükümetimiz bu işi hakkıyla yapan insanlar üzerinden denemeye kalkması büyük haksızlık olur.

Demek istediğim şu ki 35. madde henüz taslaktan çıkarılmış değildir. Düzenlenmekte olan yasa henüz taslak halinde olması bile taksici esnafı üzerinde büyük infial uyandırmıştır. Esnaf olarak Bakanımız hatta Başbakanımızdan net bir açıklama bekliyoruz'' dedi.

New York'ta plakalar 500 bin dolar

New York'ta toplam 13 bin taksi bulunuyor. 9 milyon kişinin yaşadığı New York’ta 692 kişiye bir taksi düşüyor. New York'ta plaka fiyatları 500 bin dolar seviyelerinden alıcı buluyor.

Burak Taşçı habertürk Yayın Tarihi : 31 Aralık 2008 02:57

Esas

haber bi kaç gündür dolanıp duruyor. Fakat bu gerçekleştirebilinecek bir konu olmaktan ziyade ben daha çok bir balon gibi görüyorum. gerçekleşirse taksi sahipleri çökecektir. ama dediğim gibi bu sadece taslak ve taslağın nedenleri arasında hükümetin böyle bir risk almak yerine yukarılara kadar haber yaygınlaşırsa yakında Başbakan bile açıklama yapabilir. Bu da balonun patlamasına neden olur. Aylara veya günlere göre el değiştiren plaka miktarlarını bulabilseydim belki biraz daha somut yazabilirdik. İstanbul da ise 19 bin falan taksi var. İstanbul 14 milyon dersek 736 kişiye bir taksi düşer. Ama korsan taksilerden dolayı bu oran Newyork seviyesinde falan olacağı için ek plaka tahsisleri de söz konusu olmayacaktır. Fakat bu kadar ezmeden sonra taksimetre ücretlerini Newyork düzeyine çıkarırlar ve ani bir yükseliş yaşarsak da hiç şaşmam. Seçimler öncesi uygulanan bir tür kontol yöntemi de olabilir bu haberler...)

Esas

Bugünün fiyatları oldukça artmış daha da gidecektir. oyun bozuldu sanırım.
    100 TAM 399.000 TL 419.000 TL 3.100 TL 3.250 TL
    %50 YARIM 190.00 TL 209.500 TL 1.500 TL 1.625 TL
    %25 ÇEYREK 90.000 TL 104.750 TL 750 TL 825 TL
    %6,25 BİJON 21.875 TL 26.187 TL 190 TL 200 TL
    kaynak
    http://www.kaleticaret.com.tr/

Esas

bu şrket fiyatlarla oynayanlardan biri anlaşılan

Esas

Ahmet Okumuş
    Taksiciler plakanıza sahip çıkın
    --------------------------------------------------------------------------------

Kurban Bayramı'nın birinci gününde yazdığımız yeni getirilmek istenen karayolları trafik kanunun taslağında taksicilerin bazı haklarının ellerinden alınmaya çalışıldığını yazmıştım. Bu yazılarımın ardından tüm taksici, dolmuşçu, otobüsçü esnafı adeta ayağı kalkmıştı. İlk yazımın ardından başta Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın olmak üzere bir çok oda başkanı konunun çözümü için elinden geleni ortaya koydu ve bunu da başardı. Bu konuyla ilgili olarak bana ulaşan bilgiler kesindir. En son TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Celal Uzunkaya ile bu konuda saatlerce çalıştılar ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nda yer alan taksici, dolmuşçu, minibüsçü ve otobüsçü kesimin tüm hakları korundu.

PLAKA BORSASI KURULDU
    Yeni karayolları trafik kanunu tasarısı taslağının basında yer almaya başlamasının ardından özellikle İstanbul'da plaka borsası kurulmuş durumda. Bazı uyanıklar düzelmenin olmadığını ileri sürerek piyasadan yok pahasına plaka toplamaya başladıkları ve bu konuda bir borsa oluşturmaya çalıştıkları bana gelen haberler arasında. Hatta bir çok taksici esnafı, kanunun değişmeyeceğine hakların korunacağına dair başbakanın çıkıp kamuoyu önünde açıklama yapmasını istiyor. Buradan tüm taksici, otobüsçü, minibüsçü ve dolmuşçu tüm şoför camiasının rahat olmasını istiyorum.
    Bu konuyla ilgili tüm gelişmeleri yakından takip ediyorum. Buna inanın ve plakanıza göz diken plaka borsacılarına fırsat vermeyin. Çünkü, şuan özellikle plaka borsacıları ahtapot gibi etrafınızı sarmış ve 'Kanun değişti, plakalar artık teneke oldu, bu plakaları biran önce elimizden çıkaralım. Zararın neresinden dönerseniz kardır' söylentileri ile plakaları toplamaya çalışıyor. Bu yaygaracı ve gözünü plakalara dikmiş borsacılara kimse güvenip plakasını elinden çıkarmasın. Bunların hepsi söylenti. Kesinlikle plakalarla ilgili haklar korunuyor. Bu yasa çıkmaz. Çıksa bile Anayasa Mahkemesi'nden döner. Çünkü, bu kanun anayasanın mülkiyet edinme hakkına aykırı. Onun için rahat olun. Haklarınız korunuyor. Rahat olun ve plaka simsarlarına kapılmayın.

SSK VE BAĞ-KUR DESTEĞİ SÜRMELİ
    Kalkınmada öncelikli illerde küçük esnaf ve sanatkarı ayakta tutan ve 10 işçi çalıştırıp 5 işçinin primini işveren, 5 ini de devlet karşılıyordu. Ancak 31 Aralık 2008 de bu yasa sona erdi. Küresel krizin dünyayı etkisi altına aldığı ve 2009 yılında ülkemizde daha etkili olacağı tüm uzmanlar ve devlet yetkilileri tarafından söylenen bu krize karşı önlemler acilen artırılmalı.
    Krizin söylentileri nedeniyle ülkemizde 10 binlerce insan işten çıkarıldı. Kalkınmada öncelikli illerde Bağ-Kur ve SSK'lılara ait bu yasa en az 2010 yılına kadar uzatılmalı. Bu destek sürmez ise binlerce insan işsizliğin eşiğine gelecek. Feryatlar yükselecek. İşsizlik sonucunda nelerin olabileceğine girmek istemiyorum. Ancak, acilen bu konu gündeme alınmalı ve küçük esnaf rahatlatılmalıdır. Bu konuda TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu acilen hükümetle görüşmeli ve esnafın bu durumuna çözüm getirilmesi için baskı yapmalıdır. Bu arada sürücü kursları federasyonu ve konfederasyonu başkanları ile ayrı ayrı görüşüp çalışmaları ile ilgili tüm gelişmeleri önümüzdeki ilk yazımda sizlere aktarmaya çalışacacğım.

Sayfa 1/22 12311 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •