Sayfa 1/3 123 SonSon
Arama sonucu : 24 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Hazine bonosu- tahvil ağırlıklı fonlar..

Duhul
    May 2004
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    4,609
    Blog Yazıları
    7

Esas Hazine bonosu- tahvil ağırlıklı fonlar..

Banka ve aracı kurumların enstrümanları arasında bulunan,Btipi''Hazine bonosu-Devlet tahvili''fonları hk.aklıma takılan bir soruya,konuya ilişkin bilgisi olan değerli arkaşlardan bir cevap alabilirsem sevinirim..Sorum şudur;
    Bono faizleri düşerken,yatırımcısına kazandıran(pozitif getiri);yükselirken de ,kaybettiren(negatif getiri)bu tip fonların ''getiri mantığı''ile,giriş-çıkış zamanlaması hk.kısaca izah edebilen arkadaşlara sevgiler sunarım..

Esas

Özellikle TCMB faiz indirimlerinin beklendiği önümüzdeki 3-5 ay ve enflasyonun düşüş eğiliminde olduğu bu dönem kazançlı yatırım enstrumanı alcaktır.

Duhul
    Oct 2008
    İkamet
    Kahramanmaraş
    Gönderi
    204

Esas

Alıntı Originally Posted by sabotek Yazıyı Oku
    Banka ve aracı kurumların enstrümanları arasında bulunan,Btipi''Hazine bonosu-Devlet tahvili''fonları hk.aklıma takılan bir soruya,konuya ilişkin bilgisi olan değerli arkaşlardan bir cevap alabilirsem sevinirim..Sorum şudur;
    Bono faizleri düşerken,yatırımcısına kazandıran(pozitif getiri);yükselirken de ,kaybettiren(negatif getiri)bu tip fonların ''getiri mantığı''ile,giriş-çıkış zamanlaması hk.kısaca izah edebilen arkadaşlara sevgiler sunarım..

Sn. Sabotek,

B tipi tahvil-bono fonları 12.00-13,30' a ( her banlanın ki farklı olduğundan kesin yazmadım ama bu aralar da bir yerde ) kadar verilen emirler için T+1 ile bu saatlerden sonra verilen emirler için T+2 ile çalışıyorlar.

Getiri mantığı faiz düşerse tahvilin fiyatı artacağından fonun elindeki kağıtlar değerlenir, dolayısı ile fon fiyatı artar. B tipi tahvil bono fonları belki faizlerin hızlı bir düşüş sürecine girdiği anlarda almak mantıklı olabilir ama B tipi fonlar beni fazla sarmadı yada asıl mantığı ben tam çözemedim. benim anladığım/hesaplayabildiğim kadarı ile en çok işlem yapılan vadedeki kağıt veya gösterge tahvil almak sanki daha avantajlı gibi.

en azından vade sonunda ne alacağınızın garantisi var. tahvil-bono fonlarında ise kısa vadeli düşünüldüğünde faizlerdeki artışa paralel zarar potansiyeli de var.

kaldı ki fondan kar ettiğniz zaman ettiğğiniz kar bononun kendisini alsaydınız edeceğiniz kardan daha fazla değil( en çok işlem gören tahviller için )

Bu yönünü A tipi fonlara göre karşılaştırırsak;

Bir A tipi U100 endeks fonu alsanız, borsa %5 yükselse muhtemelen fonunuz da %5 civarında değer kazanır. Ama tek bir hisse alsaydınız endeks %5 yükselirken siz yerinizde sayabilirdiniz. ( Tam tersi de geçerli yani düşerken )

Ama B tipi fonda ha fon almışsınız ha tahvil almışsınız çok da ciddi bir fark yok gibime geliyor.

Tabii bunlar benim gözlemim, bundan mütevellit tahvil bono fon almaktansa tahvilin kendisini almak daha mantıklı diye düşünüyorum.

Umarım anlatabilmişimdir ve sorunuza cevap olabilmiştir.

Saygılarımla.

Al-sat -tut tavsiyesi değildir. Öyle olsaydı kendim uygulardım.

Duhul
    May 2004
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    4,609
    Blog Yazıları
    7

Esas

sn.sesil,simyager;Sağ olun..Bu sorumun cevabını daha önce ''Durum''topiğinde sağ olsun sn.casaubon'dan da tatminkar şekilde almıştım.Özellikle sn.simyager'in açılımının çok anlaşılır olması,konuyla ilgilenen arkadaşlar için de çok yararlı olacaktır..Ben,böylesine açık bilgiyi, bankanın ''özel bankacılık uzmanı''denilen şahsa sorduğumda inanın alamamıştım...!Sadece ezber bilgi sunabilmiş ,ama benim istediğim cevabı alamamıştım..Bu nedenle,şu karşılıksız sunumunuz herşeye bedel diyorum..Tekrar teşekkürler..
    Son düzenleme : sabotek; 06-02-2009 saat: 18:33.

Esas

sayin simyager.

benim anladigim kadari ile sizin dediginiz tam gecerli olmayabilir. su konuda yanlissam duzeltir misiniz:

fon ayni zamanda alim satim yaparak getiriyi alim satim kazanclari ile arttirabilir. yani kagidi surekli olarak elinde tutmak zorunda degil. bazi donemler sadece elinde tutmak zorunda oldugu minimum % kadar bono tahvil tutar (ornegin minimum 50% ise bazen sadece o kadar tutar) bazi donemler ise %100'e kadar elinde kagit tutabilr. yani iyi yonetilen bir fon ile sadece tahvil almaktan daha iyi getiri saglanabilir, zamanlamayi iyi yapan bir fonsa.

bildigim yanlis degil ise alim satim ile kari arttirabilirler, sonuna kadar beklemeyerek, bu sekilde bazi iyi yonetilen fonlar cok kar ediyor. bu konuda bilgim yanlis ise duzeltebilir misiniz?

benim dusuncem bu cunku bazi tahvil / bono fonlari yillardir tahvil/bononun kendisinden daha iyi getiriyor.

Duhul
    Aug 2008
    İkamet
    65+34
    Gönderi
    6,273

Esas

sayın debianmr, hem sizin hem sn simyagerin yazdıkları dogru. tahvil bono fonlarında hiçbir zaman getiriyi kesin bilemezsiniz. ancak yazdıgınız gibi iyi trade eden fonlar tahvillerin kendisinden çok getirir.

"ben faizlerin ne zaman ne kadar ve hangi kagıtta ne yöne gidecegini biliyorum" diyen kişi bu fonlara bulaşmamalı; kendisi çok kazanır zaten. ama çogu insan bu teknik bilgi seviyesinde degildir. bunun yerine son 3 yılda piyasa ortalamasından çok kazandırmış bir fona girmeniz çok daha mantıklı olacaktır.

genel Türk bono piyasasındaki iskontolu kagıtları şöyle özetleyebiliriz:

a- vadesine 6 aydan kısa kalan kagıtlar: para piyasasıyla ilişkilidir. bu yüzden getirileri TCMB gecelik oranına yakınsar. piyasada büyük çalkantı veya sürpriz olmadıgı sürece getirileri çok degişmez.

b- vadesine 14-20 ay arası kalan kagıtlar: en büyük hacimli tahvil olan gösterge kagıdın da içinde bulundugu bu büyük grup, genel olarak en çok "trade" mantıgıyla çalışan gruptur. yabancı satışları, makroekonomik haberler oranları çok etkiler. bu yüzden fiyat dalgalanmarı da sert olur. ama para da bunlardan kazanılır.

c- vadesine 6-14 ay arası kalan kagıtlar: b iken bu gruptan dışlanmış, az trade eden genelde bilançolarda yatan kagıtlardır. a grubuna giresiye kadar faizleri yüksek kalır içerdigi riskten ötürü. ama vadeye 6 ay kaldıgı anda fon alışları vb nedenlerle faizi hızlıca düşer.

çok kabaca bu gruplara göre fonların işlemlerini listelersek:
    a grubunu sadece garanti (ama biraz düşük) faiz olarak görürler. ana amaç b grubunda iyi oranları bulup üstüne yatmak veya kısa vadeli faiz hareketlerinden trading getirisi almaktır. yani aslında bir fonun %100ü devlet bono veya tahvilinde olsa dahi, bu gruplar arsı al-sat yaparak hem getiriler hem de riskler arttırılıp azaltılabilir. bunun ana nedeni; TL getiri egrisinin şeklinin her zaman degisik şekillerde hareket etmesidir. zaman zaman bu egri yataylaşır (uzun vadel kagıtlar ralli eder, bunları yüksekten satıp kısa kagıtlara geçersiniz). zaman zaman ise dikleşir (uzun kagıtlar ucuzladıgı için kısaları satıp bunlara geçersiniz). veya hem kısa hem uzun vade aynı yönde hareket eder (gruplar arası geçişme o an için para kazandırmaz ama gelecekteki faiz beklentilerinize göre portföyünüzü güncelleyebilirsiniz).
    Forum kuralları

Forumumuz yeni adresinde eski gelenek ve kurallarıyla yoluna devam edecektir. Lütfen üyelik kaydınızı yapınız: http://www.hisse.net/topluluk/forum.php

Esas

Fonlarda, mevduatta olduğu gibi devlet garantisi varmı? Faizler düştüğüne göre fon almak en az mevduattaki kadar kazanmak mümkünmü?

Esas

T.c. Merkez bankasının hareketlerini 3 aydır takip etmekteyim. Sürekli gelişen piyasadaki Merkez Bankalarının attığı adımları izlemektedir. Brezilya merkez bankası, Guney afrika, Mexica.... En son Brezilya merkez bankası indirime gitmişti. Tahminimce T.c. merkez bankasıda bir sonraki para politikası kurulunda yeni faiz indirim kararı çıkaracaktır.

Yeni P.P.K. toplantısı tarihi ne zaman bileniniz varmı ?

Sayfa 1/3 123 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •