Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon
Arama sonucu : 38 madde; 17 - 24 arası.

Konu: dolar 2 tl olurmu olursa ne yapmalı..

Duhul
    May 2006
    İkamet
    bursa-istanbul-izmit
    Gönderi
    134

Esas geçen sene de yazmıştım yine yazayım

Geçen sene 'yarın ve sonrası endeks' sayfasına yazmıştım 20000 li rakamları bekliyorum imkb de diye ve doların da 1,80 li rakamlarda olabileceğini hatta gerçekte 2-2,20 gibi değerlerde olabileceğini de eklemiştim, bu değerlere geldiğinde ise endeksin 16000 - 17000 seviyelerini beklemek gerektiğini de ancak herkes kızmıştı o zaman bana şimdi dolarda olan da borsa da olan da şaşkın ne yapacağını bilemiyor şunu unutmayın :

Çok çıkan çok düşer ,
    çok düşen çok çıkar .

Bilmem anlatabildim mi hisse fiyatları bundan sonra diplerini arayacakken dolar zirveyi arayacak belki de dolar 1,56 olur sonra yine döner buralar o zaman da borsa yatayın biraz üstüne çıkıp hisse fiyatları yükselir ama 17000 e gelindiğinde bile şu anki fiyatları veya birazcık altını da görebilir.

Bu sayfaya yazıyorum 1 sene sonra nereye yazdığımı da unutuyorum onun için bunu kaydedeceğim öngörülerim gerçekleşiyor ama inanın beceriksizliğimden midir nedir ben de bir türlü bu endeks hareketleri ve döviz hareketlerinden birşeyler elde edemedim ne tarafa yönelsem o taraftan vuruyorlar piyasa çok kurt anında yiyor döviz ise kar edilebilecek en zor meta çok sabır gerektiriyor,gerçi imkb de de çok sabır gerekiyor ya , dostlar çoluk çocuğunuzun rızkını yatırdıysanız imkb ye, gözünüzü yumun ekranlara 1 sene bakmayın iner de çıkar da beklemek lazım kısa vadede kar elde etmiş gibi olursunuz bir bakmışsınız daha fazlasını kaybedersiniz piyasa kurt , uzun vadede (60000 zirvesi gibi zirvelere yakın yerlerden hisse almamış olanlar hariç) kaybedeni görmedim sabredemiyorsanız veya krediyle alım yapıyorsanız bilin ki %60 kaybetme riskiniz var.Bekleyebilenler içinse %60 kar etme potansiyeli var. 16000 mi 30000 mi derseniz puan önemli değil hisse fiyatları dip yapar gider sonra tavan yapar 30000 e tekrar döndüğünde belki 80000 lik kazancı sağlarsın

Maymun deneyini bilenler vardır muzu asıp muzla maymunun arasına alev tutulduğunda maymun her muza ulaşma teşebbüsünde eli yandığından muza ulaşma hevesinden vazgeçer alev kaldırıldığında bile acaba yine elim yanar mı korkusuyla teşebbüs etmez muz bir yanda maymun bir yanda bekler. Bunun gibi bize bir takım şeyler alevli gösteriliyor alev çekilince inanın ki hiçbirimiz elimizi uzatmaya teşebbüs edemeyeceğiz ama ensesi kalın kodamanlar muzu alıp yemeye çoktan koyulmuş olacaklar, hemen hemen tüm şirketler piyasa değeri/defter değeri 0,50 li değerlerde yani 1 liralık değerdeki şirket hissesi 0,50 lira şimdi herkes şunu düşünüyor aslında şirket zarar eder mi 1 liralık şirket değeri 0,75 liraya düşer mi o zaman hisse değeri ne olur.

Dengeler zorda bence inşaallah Dolar bir süre sonra 1 Lira olacak ama zirveyi yaptı mı daha yapacak mı ondan sonra(belki yine 1,80 -2-2,20 olabilir belki de o zirveyi bir daha göremez zaman gösterecek) şiddetli bir düşüş bekleyin , o kadar çok dolar basıldı ki ABD enflasyonist baskıya uğrayacağının bilincinde ve daha da dolar basmak zorundalar bu toksik kağıtları eritmenin 2 yolu var ya bankayı batmaya terkedersin ya da toksik varlığı parayla alırsın, para bulamazsan ne yaparsın tabi ki para basarsın ! ( burası çok mühim)

Altın 2000 dolar olacak diyenler katılıyorum çünkü 1 Dolar=1 Lira olursa Altın da 2000 dolar olmuş olur zaten şu an dolar aşağı yukarı 2 lira değerinde , en kötüsü ise elinde yüklü dolar bulunduran merkez bankalarına olur bu senaryo gerçekleşince Çin ve Japonya mahfolur ellerinde yüklü ABD hazine senetleri var, meşhur ekonomistlere katılmıyorum Çin ve uzakdoğu büyük tehlike altında bu yüzden sanırım durumu farkeden Çin Doları bırakıp Altına yöneldi , her ne olursa olsun eninde sonunda Dolardan vazgeçilmesi gerekli zaten bu yüzden Rusya , Çin ve diğer ülkelerle kendi para birimleri ve TL ile alışveriş gündemde , uluslararası para birimi ne Dolar olacak inşaallah ne de Euro bundan sonra yeni bir para birimi gerekli kim bilir belki günün birinde Yuan uluslararası para birimi olur Çince de uluslararası dil ama ben TL nin ve Türkçenin olmasını isterim Büyük Türk Devletlerinin ittifakı gerekli bunun için inşaallah TL olsun uluslararası para birimi...

( Görüşlerim kısa ve orta vade yatırımları kapsamamaktadır , bu yüzden yatırım sahipleri vadelerini gözününde bulundurmalıdır )
    Son düzenleme : TEKNİK; 16-03-2009 saat: 14:38.

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    Onuncu Köy
    Gönderi
    7,869
    Blog Yazıları
    57

Esas

Alıntı Originally Posted by zxcvb Yazıyı Oku
    ben doları şöyle bekliyorum böyle bekliyorum diye yazan arkadaşlara:
    sizin nasıl beklediğiniz sadece sizi ilgilendirir.. Bize yani okuyucuya bir yararı yok.. Size uyarak dolar alıp ya da satamayız değil mi?

Bir arkadaş vardı (rumuzu M ile başlayan, yazmıyorum), 1.36 larda iken: "satın kaçın, bu fiyatlar ömrünüzün kalan kısmında görebileceğiniz en yüksek fiyatlar" diye bas bas bağırıyordu.. Sonra ne oldu? 1.85 ler görüldü..

Böyle yazılar yazmayın değerli arkadaşlar..

Düşüncelerinizi etkileyen verileri ortaya koyun kararı biz verelim.. olmaz mı?

Ben demiştim demek isteyenler için ise kimin ne oy verdiği açık olan bir anket konulabilir buraya.. zor bir şey değil.. Bu arkadaşlarımızda tatmin olurlar..

son sözüm: sizin ne beklediğinizin hiç önemi yok.. Neden öyle beklediğinizin ise çok önemi var.. Lütfen bunu bizimle paylaşın..
    Uyarın çok etkili oldu. Dikkat ederim.

Esas

Ufuk KORCAN / VATAN

Bugüne kadar yapılan tahminler ekonominin yüzde 1-3 arasında küçüleceği yönündeydi. Goldman Sachs’a göre, IMF ile anlaşma olmaması durumunda dolar 2.3 TL’ye çıkar.

İşlerin daha da kötüye gitmesi durumunda daralmanın çift haneli rakamlara çıkabileceği uyarısında bulunan Goldman Sachs, “Yüzde 7 rakamı 1994 yılından bu yana yaşanabilecek en büyük yıllık küçülme anlamına geliyor. En iyimser senaryoya göre dahi bu yıl ekonomide küçülme yüzde 4 olur” dedi

Açıklanan her yeni verinin ardından Türkiye ekonomisine ilişkin beklentiler daha da kötüleşiyor. Şimdiye kadar Türkiye ekonomisine ilişkin 2009 küçülme tahminleri yüzde 1-3 arasında değişirken dünyanın en büyük bankalarından Goldman Sachs, Türkiye’nin 2009 yılında yüzde 7 küçüleceği öngörüsünde bulundu. Goldman Sachs’ın revizyon öncesindeki tahmini yıl Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 1.5 küçüleceği yönündeydi.

Goldman Sachs’ın Türkiye ekonomisine ilişkin tahminlerini revize ettiği raporunda, yüzde 7’lik küçülme rakamının 1994 yılında yaşanan ekonomik krizden bu yana gerçekleşebilecek en büyük daralma anlamına geldiği belirtildi.

Çift hane riski bile var

Türkiye ekonomisi 1994 yılında yüzde 12.7, 1997-1998 yıllarında yaşanan Asya-Rusya krizinde toplam yüzde 5.2, 2000-2001 yıllarında da kümülatif yüzde 9.3 küçüldü.

Goldman Sachs, işlerin daha da kötüye gitmesi durumunda ekonomik daralmanın 2009 yılında çift haneli rakamlara ulaşabileceği uyarısında bulundu. İyimser senaryoya göre bile bu yılki küçülme tahmini yüzde 4.

Dünya ekonomisine ilişkin büyüme tahminlerini de revize eden Goldman Sachs’a göre, global ekonomi 2009 yılında yüzde 1 oranında küçülecek ve 2010 yılında yüzde 2.9 büyüyecek. Kurum, 2009 yılındaki sert düşüşün ardından Türkiye ekonomisinin 2010 yılında yüzde 3.5 oranında büyüyeceğini düşünüyor.

Türkiye’de son altı ayda sanayi üretiminin hızla gerilediğine, işsizlik rakamlarının tırmanışa geçtiğine dikkat çekilen raporda şu görüşlere yer verildi: “İş çevrelerinin ve tüketicilerin ekonomiye olan güvenleri azalıyor. Türkiye ekonomisi aslında 2008’in ikinci yarısından itibaren keskin bir şekilde daraldı. Ekonominin 2008 yılının son çereğinde yüzde 4.5, bu yılın ilk çeyreğinde ise yüzde 2.5 küçüleceğini tahmin ediyoruz. 2008’in ikinci çeyreği ile 2009’un ilk çeyreği arasındaki ekonomik küçülme yüzde 12’ye ulaşabilir. Bu rakam 2000-2001 krizindeki daralmadan da fazla.”

Yılsonu $ tahmini 1.80 TL

Goldman Sachs, dolar kuruna ilişkin tahminlerini de yukarı yönlü revize etti. Daha önce 3,6 ve 12 ay için sırasıyla 1.85, 1.80 ve 1.75 TL olan bankanın tahminleri 1.90, 1.90 ve 1.80 TL’ye yükseltildi.

“Türkiye ciddi bir makroekonomik dengelenme sürecine geçiyor” diyen Goldman Sachs, cari işlemler açığının 2009 yılında “dengede” yani “0” olacağını belirtiyor.

Ağustos 2008’den bu yana TL’deki yüzde 40’lık değer kaybı ile birlikte, yurtiçi talepteki daralmanın cari işlemler dengesinde önemli bir düzeltmeye sebep olduğu kaydedilen raporda “. Bu yıl cari işlemler hesabının dengede olmasını bekliyoruz ki bu daha önceki tahminimiz olan ve milli gelirin yüzde 2.3’üne denk gelen 16 milyar dolarlık tahminimizden daha iyi. Türkiye’nin finansman açığı için bu yılki öngörümüz 25 milyar dolar. Bu yüzden açığı kapatmak için IMF desteği kritik öneme sahip ve daha fazla portföy ve kredi şoklarına karşı tampon görevi yapacak” denildi.

Goldman Sachs, IMF anlaşmasının gerçekleşmemesi durumunda ise tahminlerin yukarı yönlü olarak tekrar revize edilebileceğini ve doların 2.3 TL’ye çıkabileceğini ifade etti.

“Kurlar orta vadede istikrar kazanır”

Türkiye ekonomisinin 2008’in ikinci yarısından beri keskin bir şekilde daraldığına dikkat çeken Goldman Sachs ekonomisti Ahmet Akarlı, “Global ekonomilerde ciddi daralma yaşanıyor. Euro Bölgesi için bu yılki küçülme tahminimiz yüzde 3.5, ABD ekonomi için ise yüzde 5.5-6. Sanayi üretiminde yaşanan hızlı düşüş ve kapasite kullanım oranlarındaki gerilemenin ardından tahminlerimizde revizyona gittik. Oluşturduğumuz modeller ekonominin bu yıl yüzde 7 küçüleceğine işaret ediyor” dedi.

Büyüme şoku nedeniyle kısa vadede kurlar üzerinde bir baskı oluşabileceğini ifade eden Akarlı, hem Merkez Bankası’nın hem de şirketlerin döviz rezervlerinin güçlü olduğunu vurguladı. Akarlı, “Güçlü döviz rezervleri nedeniyle kurların orta vadede istikrar kazanacağını tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu...

Esas

bu yıl reel ekonomimiz çok kötü olacak..
    bankalar da haliyle etkilenecek..
    borsa yeni diplere doğru gidecek..

Bunlar hemen herkesin beklentileri, değil mi?

Peki dolar/TL nasıl etkilenecek bu durumdan? Buna ben bir yanıt veremiyorum.. Verecek arkadaşlar nedenleriyle yazarlarsa memnun olurum..
    IMF li ve IMF siz..

Esas

USD/TL büyük ölçüde DJI ye bağlı.. ABD de daha aşağıları görülürse bizde de dolar değerlenir gibi..

Bizde borsa, dünyadaki yükselişlere 5-10 gündür sağır kalıyor.. Bizde şirket karları düşecek zararlar ve iflaslar gelecek.. Borsa bundan dolayı yükselemiyor olabilir.. Yabancı payına baktığımızda (www.mkk.com.tr den yerli-yabancı) 18 şubat tan itibaren çok hızlı bir düşüş görülüyor.. Yabancı satışları bu tempoyla sürerse borsa için olumsuz dolar/TL için olumlu olur..

Faizler bileşik 14.35 leri dün gördü.. (gösterge:3 kasım 2010) buralarda direnç görüyor gibi.. bugün 14.48 lere kadar çıkmış durumda.. perşembe günü 100 baz puan (%1) faiz indirimi kesin gibi.. rağmen bonoda erken realize(kar satışı) olabilir.. Bu para bir süreliğine de olsa dolara yönelebilir, başka adres olmamasından.. Ve Erdoğan'ın seçimden önce IMF ile anlaşmayacağı varsayımından..

Olasılıklar böyle.. gerçekleşmeler ne olur? onu bilmek tabiiki olanaksız.. izleyip göreceğiz.. Belki de düşüncelerimiz de değişecek..

zoom Guest

Esas

Doların yükselişi talebe bağlı.Yabancılar yoğun (hisse bono)satış yapar giderse,bankalar sendikasyon kreilerini çeviremezse dolar yükselebilir.

7. Esas

Normal sartlarda "Sell in May and go away" olur amaaaa, butun yil boyunca sattiktan sonra bu gecerli olmayabilir, yani alim olabilir borsalarda ve buyuk ihtimalle yaz aylarinda ozellikle yukselisler olacaktir, dovizde geri cekilmeler buyuk olasiliktir, ancak onumuzdeki 2 ay onemli bu aylar icinde yeni bir atak olma olasiligi kesinlikle mevcuttur, obo formasyonuna gelince, formasyonlar bu tarz ortamlarda ise yaramiyor, uzgunum.

Ayrica 1.80`nin psikolojik bir yer oldugunu soyleyen (idiotic tv yorumculari) merkez mudahelesi ve ayni anda yurtdisindaki toparlanma hareketi olmasaydi, psikolojilerinin nasil gelisecegini gorurlerdi.

Bugun merkez bankasinin ihaleleri devam etmekte ve dun itibari ile 64 milyon dolar teklif geldi.

Bankanin satislarina halen devam etmesi kendisine ne kadar az guveni oldugunu, paniginin ne kadar yuksek oldugunu gosteren oncu bir gosterge.

Issizlik rakamlari, kapasite kullanim oranlari, bu fecaat verilerin yansimasi henuz olmadi, gerci bizde sadece avrupa ve amerika takip edilir, olmayan borsanin olmayan oyunculari tarafindan, ancak sirketler iflas etmeye baslayinca (buyuk sirketler) elindeki kagidi alip ne icin kullanir degerli yatirimcilar onu da merak ediyorum dogrusu...

Unutmamak lazim ki cnbce (nbc, cnbc ve turevleri) gibi kanallarda borsa yukseliste oldugu zaman hemen gelin alin acayip dip olduk, feci dipteyiz hadi alin diye yaygara yaparlar, dolar dusmeye baslayinca "0" olur, olumune asagiya gider.

Yahu arkadaslar bu dolar yukari giderken 30-40 tane direnc sayiyorlar da, neden asagiya giderken destek yok ve devamli trend asagiya donuyor en ufak harekette ??

Kulaklarimdan silinmeyen bir cift soz var merkez bankasi baskanimizdan

"Siz turkiyede yasiyorsunuz harcamalariniz tl ile o yuzden tl`de kalin, dolar almayin"

Bu cumleyi soylemesine ragmen basin toplantisinda bir kisi bile sormadi, dogalgaz`i tl ile mi aliyoruz, bilgisayar parcalarini tl ile mi aliyoruz ?

Ve bu sozlerden sonra dolardaki yukselis devam etti.

Insanlarin kafasina agir bir tokmakla vurmadikca, eski aliskanliklardan vazgecmiyorlar, trend degisti, yuksek kur dusuk faiz donemi var artik.

Dolar`in 1.50 ye gidebilecegi dogrudur (Gecici olarak zor ihtimal de olsa, donemsel belki) ama orda kalacagi kulliyen yalandir.

Saygilarimla.

Esas

Dolar ın dünkü dow %2-3 yükselişinden sonra ve euro/usd nin 1.30 ların üstüne çıkmasıyla, 1.68-1.69 ara gerilemesi beklenirdi..

Ama 1.71 leri zorlamakta şu an..

Beklenenin tersine bir şeyler var demekki.. Haa.. merkez de 50 milyon dolar satmaya devam ediyor, ona rağmen..

Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •