Sayfa 5/6 İlkİlk ... 3456 SonSon
Arama sonucu : 45 madde; 33 - 40 arası.

Konu: Uzun Vadeli Hangi Hisseler?

1. Esas

ne kadar çimento varsa gitti ENKAI inşaat ve yapı malzemeleri PIMAS orta vade de NETAŞ ,ALKIM ve uzun vadenin değişmeyen tek kağıdı ISCTR derim uzun vadede şahsi fikrim...
    inceleyiniz.

Esas

TTKOM- yüksek kar marjı ve etkili temettü oranı
    MRDIN- yüksek kar marjı ve etkili temettü oranı
    BIM- çok yüksek kar marjı ve temettü
    SELEC- istikrarlı büyüyen özvarlık oranı
    KOZAL- çok yüksek özvarlık artış oranı
    ASELS- iyi yönetilen ve sektörün tek şirketi, etkili kar marjı ve ekonomik krizin savaş çıkaracağı beklentisinin hisseye yansıması
    ECILC- çok iyi bilançolar açıklıyor ve çok ucuz

Duhul
    Oct 2009
    İkamet
    Kenya
    Gönderi
    3,650
    Blog Yazıları
    3

Esas

dobur olabilir mi?

Esas

Çok uzun vadeler için elbette ASELSAN...
    Kale gibi senet.
    Bölünür, eski değere ulaşır/bölünür eski değere ulaşır...Gerilimi sever ve son derece agresif yüselişler yapabilir. Bu senelerdir aynı...Daha sonra detaylı yazarım, şimdi vaktim az ...
    ytd

Esas

Çok uzun vadelerde yatırım için sermaye artırımına sıklıkla giden (dolayısıyla büyüyen) + düzenli temettüyü adet edinen senetler cazip.
    Geçmiş yıllara ait elimizde hesap yapmak için bolca veri var .
    İşYatırım'ın web sitesi 1997'den bu yana senetlerin fiyat oranlarını ve sermaye artırımlarını belirten araçlara sahip.

Bir senedin geçmiş seneler performansı hakkında fikir sahibi olabilmek için benim izlediğim yol şöyle ;
    Misal;
    10 sene evvelki fiyattan alış 1000 lot X senet fiyatı
    Bedelsiz sermaye artırımları
    Bedelli sermaye artırımları
    Temettü ödemeleri

10 sene sonra ulaştığımız toplam senet sayısı x senedin bu günkü fiyatı...
    Bedelli sermaye için ödediğimiz bedelleri unutmamak lazım ama ...

Bu şekilde hesapladığım bir kaç senet var ;
    Aselsan 2002 den bu yana bire dokuz gibi bir orana sahip.

Fakat AL BİR KENERA AT her zaman doğru bir mantık değil.
    Yine Aselsan'dan örnek ; 2000 başında Afganistan harekatı bahanesiyle 90 liraya ulaşan bir senet . Elbette o fiyatı görünce uzun yıllar beklememek ve senedi satmak gerek Ya da o fiyattan alıp uzun yıllar beklemek kanser olmasa da ülser edebilir.

Şu andaki fiyat 10 yıl beklemek için makuldur diyorum. 2 ay içinde %100 bedelsiz oranıyla bölüneceğini de anımsatıyorum. Ve senedin şu an bile bundan farklı bedelsiz potasiyeli olduğunu da belirtiyorum.

Bunların dışında 10 sene yatırım yapmayı göze aldığınız senedin son derece sağlam bir yapıya sahip olması gerek. Batmaz dediğiniz tahtalar bile çuvallayabilir. DÜne kadar ülke yönetiminde birinci dereceden rol sahibi olan DOğan Holding senetlerinin 2 senedir düştüğü durumu anımsatayım. 1990'larda fırtına gibi esen birtakım bankaların bu gün kapandığını da belirteyim. Çok dikkatli seçilmeli şirket. Aile şirketlerini sevmem. Kurumsal yapı önemlidir. Kamu senedini severim. (maalesef o kadar azlar ki).

--------------------
    Sektorel bazda bakarsak....
    Enerji : Üretim ve dağıtımın tamamen özele kayacağı belirtiliyor. Fakat temkinli olmak gerek . Enerji üretimi ve dağıtımı zor zenaattir. 1990 larda özelleşen tüm dağıtım şirketlerinin BUMERANG misali devlete geri döndüğünü belirteyim. Bu günkü özelleşmeler daha sağlıklı olabilir. Ama ben bu piyasa için temkinliyim.

Marketler : Migros, BİMAS vs...Kolay kolay zarar etttirmediler şimdiye dek .Gittikçe büyüyorlar ve yayılıyorlar. Rekabet ise yoğun. Bu günün piyasa lideri yarın gündemden düşebilir .

İnşaat : Yabancı bir arkadaşım ''Türkiye devasa bir şantiye gibi, her yerde inşaat var , bitince ne çıkacak merak ediyorum ''demişti. Bitmeyecek. İnşaat bitmez. Yol bitmez. Demir bitmez. Çimento bitmez. DeirÇelik fabrikaları bana göre kötü yönetiliyor. Çimentolar ise genel anlamda iyi. Ama şu an ucuz olmadıkları bir gerçek.

Gıda : Su,içki,gıda,hazır gıda...Çok var. Senet ismi veremem, ben ilgilenmiyorum. Ama Türk Halkı dünya halkları gibi, yemek yemek zorunda

Banka : Endeks onlarla çıkar, onlarla düşer. Uzun vadede İSCTR benim favorim. Güven meselesi Sene içinde borsaya gireceği belirtilen ZiraatBankası ise yeni favorim olabilir. Türkiye'nin en büyük markasıdır diye düşünüyorum Ziraat...Hantal görünse de yalnızca tabelası bile değeri hesaplanamayacak kadar değerli. Hani krizin dibinde debelenen Yunanistan ve Portekiz var ya...Donlarına kadar satsalar Ziraat Bankası kadar etmezler. Öylesine kıymetli bir hazinedir ZiraatBankası. İzlemekte fayda var borsaya girdikten sonra. Bankalar kazançlı hisseler diye düşünüyorum. Sık sık bölünürler. Temettü verirler vs...

Sektor konusu şu açıdan önemli. Parlak bir sektorde vasat bir hisse seçseniz bile sektordeki diğer senetler sizin senedi de olumlu etkileyebilir.

Bunun dışında senet daha önemli. Sektor bir yere kadar.

Yüksek faiz ortamında iyi getiren senetler bile çok cazip olmayabiliyordu. Ama bu gün için senelik %10 hisse pirimi +temettü bile kanımca gayet tatminkar bir getiri.
    %4-5 verimli temettü vermeyi adet edinen hisseler var ve bunlar hiç pirim yapmasalar da temettü verdikleri sürece bono , faiz yerine düşünülebilir. Uzun yıllar içinde aşırı pirimlenmeleri mümkün ve bunun için bile elde tutulabilirler.
    -------------
    Sonuçta benim uzun vadede favori hissem yukarıda da yazdığım gibi Aselsan. Biriktirmek gibi bir strateji izlenebilir ve uzun vadelerde aşırı yükselişlerinde satıp gevşeyince lot sayısı artırılabilir. Buna da imkan veren çok çok güzel bir senettir. Kısa vadede ise ülser edebilir Aselsan topiğinde yazdığım gibi ...

Yazdıklarım tavsiye filan değildir diye eklememe bilmem gerek var mı ?

Duhul
    May 2008
    İkamet
    izmir karşıyaka
    Gönderi
    113

Esas

Alıntı Originally Posted by meskeni Yazıyı Oku
    uzun vadeli hisse denince benim aklıma kipa geliyor. 1 veya 2 sene at bir kenara dursun.
    yanılmışım

Esas

pera ve penguene ne dersiniz arkadaşlar?

Duhul
    Dec 2013
    İkamet
    Konya
    Gönderi
    1,132

Esas

Ben kendi portfoyumu yazmak istiyorum. Hepsini uzun vade icin aldim. Uzun vadenin uzunlugunu ben bile bilmiyorum. 10 yil olur-20 yil olur. Yasim genc beklerim Allah'ın izniyle. Ha paraya ihtiyacim olur seneye satarim o ayri mesele. Nasip kismet bu isler.

isgsy
    Asels
    Thyao
    Boluc
    Brisa

uzun vadede hepsinden cok sey bekliyorum. Alsattutyat tavsiyesi degildir.

kesinlikle yatirim tavsiyesi degildir. burada yazilanlarla yatirim yapilmaz, yapilmamalidir. her koyun kendi bacagindan asilir.

Sayfa 5/6 İlkİlk ... 3456 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •