Sayfa 5/1351 İlkİlk ... 3456715551055051005 ... SonSon
Arama sonucu : 10801 madde; 33 - 40 arası.

Konu: Altının Geleceği ve Daha Yükselir mi?

Esas

Alıntı Originally Posted by mustyss Yazıyı Oku
    Bir an once 957 ustune atmalı aksi halde 947 ye degecek. Yukarıda 966 direnci var.
    966 Yukarı kırılamadı. 946.50 nin altı ise 939 u getirmek zorunda.

Esas

Rusya, Çin elindeki ABD tahvillerini çıkarmak istiyor.

Bailout planları bütçe açığını patlatacak

ABD daha fazla tahvil satabilmek için faizi arttıracak (30 yıllık tahvil faizi %4,73), özel sektöre yeni yatırım yapacak kaynak kalmayacak.

Krizin başlangıcı olan mortgage faizleri ödenemez noktaya gelince sistem yeniden tıkanabilir ( 30 yıllık morkıç faizi %5,74),

başladığımız noktaya geri dönüş yaşanır

işsizlik de artar

durum kitaplardaki dışlama etkisine (crowd out effect) benzio

temelanaliz61 Guest

Esas

Sevgili Arkadaslar,

Frankfurt'tan hepinize sevgiler ve salamlar.. Bendeniz Almanya'da yatirim fonu sektöründe arastirmaci olarak calistigim icin emtia piyasalariyla da oldukca hasir nesirim.. Yazdiklarinizi okudum, her 20 dolarda bir konulan destekler ve direncler iyi güzel ama, sizden daha da uzun vadeli cerceveden bakmanizi rica edecegim..

Bir malin fiyatini arz ve talep belirler.. Cogu amatör borsa ve yatirim sitesinde dolarin sonunun geldigi, bu yüzden altinin 1000leri asacagi, 1500lere, 3000lere ulasacagi yaziliyor.. Peki talep GERCEKTE ne durumda? Icinde bulundugumuz resesyon döneminde kac kisi mücevher olarak, ev dekorasyonu olarak, lüks yatirimi olarak altina yöneliyor? 2003-2005 dönemine göre cok daha az kisi.. Birincisi alim gücü 3-5 seneye göre oldukca geriledi, ikincisi fiyatlar 1000 dolar seviyelerinde oldukca pahali..

Altinin en büyük kamcilayicilarindan olan Hindistan bile rezervlerini eritmeye basladi.. USA nin da altinin cikisinda tetikleyici olacagindan bhsediliyor ama USA nin borclarini biraz olsun kapatabilmesi icin yapacagi ilk sey alin rezervlerinin bir kismini 850 -1000 USD seviyelerinden eritmek.. Zira bu is bir senedir yapiliyor; ücüncü Dünya ülkelerinde panik havasi yaratilip, altinin tek güvenli liman oldugu empoze ediliyor ve örnegin Romanya'da ve Polonya'da insanlar bullion altin icin 6-8 hafta sirada bekliyor.. Bu tuzaklara kanmayin.. Altinin gidecegi yer, er ya da gec 400 dolardir..

Son 5 seneyi gözünüzün önüne getirin, hisse senedi olsun- petrol olsun- emlak fonlari olsun- hepsi 5 sene boyunca yaptiklari ralliyi TAMAMEN 3-5 ayda harcadilar.. Her türlü cilginligin kacinilmaz sonudur.. Altin, gümüs, platin gibi; sadece spekülasyon gaziyla yürüyen ve aslinda talebi coktan gerilemis emtialari da cok kötü vuracaktir..

Bir kac arkadasimiz yukari kirilan OBO dan bahsetmis.. OBO asagi kirilma indikatörüdür, tam tersi icin TOBO (ters omuz bas omuz) gereklidir.. Üstelik son bir seneye bakacak olursaniz, 1000 USD ve 700 USD arasinda cok belirgn bir sekilde olusan ikili tepe (double top) formasyonunu da görebilirsiniz..

Benim fikrime göre 700 USD cizgisi de önümüzdeki 1-2 ay icinde kirilacak, altin fiyati cok cok sert satislarla 400 USD ye kadar gerileyecektir.. Amerika, Almanya gibi ülkeler borclarini ödeyebilmek icin ya para basmak, ya da altin satmak zorundalar.. Bence hiperenflasyon riskini göze almak yerine, su anda tüm piyasaya karsi asiri degerli olan maden ve metallerini satacaklardir.. Cin alim yapmaya devam ededursun, sonuna ons basina 400 dolar eden altinciklariyla basbasa kalacaktir.. Cin'in stokladigi altinin yaninda Amerika'nin rezervleri kocaman bir buzdagi gibidir.. Üzerinden köpügünü atsalar, altin fiyatlari bodoslama asagiya gider.. Dünya ekonomisinin efendisi Cin veya Hindistan degildir.. Onlar olsa olsa batili ülkelerin kumarhanesi ve ucuz üretim tesisi olurlar..

Türkcem cok kuvvetli olmadigindan, anlasilamayan cümleler yazmis olabilirim..

Altinin onsu 400 dolar oldugunda bu yaziyi quote etmek dilegiyle

Sevgiler..

temelanaliz61 Guest

Esas

Nereyi acip baksak, altinin muazzam sekilde cikcagini okuyoruz aylardir.. Bu adamlar, petrolün varili 140 dolar seviyesindeyken 300-400 dolar borazaciligi yapan tiplerin aynisidir, bazisi FT'da yazar, bazisi Economist'te yazar, ama unutmayin ki bu adamlar kaypaktir.. Iki ay sonra gelirler, cöküsün nedenini kediye-köpege baglarlar, sanki bir sene öncedn beri boga piyasasi borazani calan kendileri degilmis gibi..

Bir yildir tüm dünyada cikan ekonomi mecmualarinda altinin güvenli liman oldugu yaziliyor.. Altinin güvenli liman olup olmadigini merak eden, 50 senelik grafigini acsin.. Altin sanayi sirketleri gibi üretim yapmaz, altin hisse senedi gibi temettü verme, binlerce yil önce para niyetine kullanilan güdük bir materyalir.. Yanmaz, cizilmez falan filan, bunlar fasa fisodur.. Altin durdugu yerde durur, sermaye üreterek büyür, kar payi vererek büyür, altin 20. ve 21. yüzyillarin demode yatirim aracidir, yarin öbürgün dünya tepetaklak olsa karniniz altinla doymaz, aynen gayrimenkulün betonlariyla, kalaslariyla, tuglalariyla doymayacagi gibi..Eger piyasaya para pompalanip durulduysa, bu 1000 dolardaki altina degil, son senelerin en büyük alim firsatini veren saglam üretim sirketlerine gider.. Elin Cinlisi, Arabi, Hintlisi bu seviyeden altin almiyor, gidip Avrupa ve Amerika'nin köklü sirketlerini ele geciriyor..

Sevgiler..

temelanaliz61 Guest

Esas

Bu arada kosulsuz bir altin düsmani oldugum zannedilmesin, finans piyasalarinda önyargiya yer yoktur.

Zira, mesajlarimi geriye dönük olarak inceleyecek olursaniz, benim Türk borsasinda aldigim son kagit Ekim 2006 'da bir altin hissesi (IPMAT) olmustur, bunu görebilirsiniz.. Foruma o zamandan beri yazim yoktur.. Bir bucuk sene tuttugum hissemi yaklasik yüzde 250% kar ile satmistim, ama dedigim gibi günümüz 2006 degil.. Aradan 3 sene gecti, tüm piyasalar göctü ve sirada altinin cöküsü var..

temelanaliz61 Guest

Esas

Bu arada bir sorum olacak, Türkiye'de de sertifika alinabiliyor mu? Mesela benim 980 USD seviyesinden beri tuttugum bir sertifikam var, BNP üzerinden almistim (ISIN: DE000BN28EC5), bunu Türkiye'de bir akrabamin da almasini saglayabilir miyim?

Bilgi verecek olan arkadaslarimiza simdiden tesekkür ederim..

temelanaliz61 Guest

Esas

Ve altin son üc gündür debelendigi bandi asagi yirtiyor, Allah sesimi mi duydu ne

Duhul
    Sep 2008
    İkamet
    eskişehir
    Gönderi
    126

Esas

sayın temelanaliz61 görüşlerinize saygı duyuyorum. ancak benim senaryomda tam tersi ABD nin dünyaya fazlasıyla bastığı doların rusya ve çin gibi rezervlerin büyük kısmını elinde bulunduran ülkelerinde katkısıyla asıl büyük krizin başlayacağı yönünde ve altının o zamanki değerini 4 basamaklı rakamlardan aşağıda düşmesinin zor olduğudur. teşekkür ederim.

Sayfa 5/1351 İlkİlk ... 3456715551055051005 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •