biz ailecek yıllardır zeytin yağı kullanırız.ama hep marketten riviera yazanlardan alırdık.onu iyi zannederdik.çevremizde de insanlar zeytin bahçesinden yeni toplanıp zeytinyağı fabrikasında çekilen zeytinyağını alırlardı da bu bize tuhaf gelirdi. marketteki rvierayı daha iyi zannededik. nasip oldu bizde bir zeytin bahçesi kurduk 4sene önce. ilk defa geçen yıl 250 kilo kadar bir ürün elde ettik. birazını eve götürmüştüm.annem ilk defa pirinç pilavında kullandı ,bizde kullandık baktıkki harikaymış. yıllarca yanılmışız. biz adana-osmaniye bölgesindeyiz. yani zeytininin anavatanı akdenizdeyiz.geçen yıl ev yaptırıyordum. çatı ustası bana bir miktar yağ sat demişti. ama tadına bakacam dedi.bende bak beğenirsen al dedim. adam bu işi biliyor yaşı 6o ın üzerinde bir emekli öğretmen aynı zamanda çatı ustası. bir kaşık içti fabrikada 1gün önce çekilen yağdan . tamam dedi bana 200 kilo ver.3 aileye alacakmış. tabiiki o kadar veremedik. yağımız azdı.130 kilo kadarını sattık. dediki taze zeytinyağını içtiğinde insanın genzini yakmayacak acı olmayacak.çünkü biz elle tek tek toplayıp (yani çırpma yöntemi i değil) bekletmeden fabrikaya götürdüğümüzden yağ tatlı olmuş. bu yılda inşallah nasipse 1000-1250 kilo kadar yağ çıkar dediler bahçemizden. bu yıl yağımız aslına bakarsanız tamamen organik sayılır. çünkü meyve döneminde 1 kez sinek vurmasın diye tarım il müdürlüğüne danışarak ilaçlama yaptık.geçen yıl 7-8 defa ilaçlama yapmıştık.dua ediyoruz mevlaya bu günlerde bir yağmur yağsın diye. yağar inşallah sizlerde dua edin inşallah.yüce mevlam zeytini kuran-ı kerimde zikretmiş mucize bitkinin yağını sizlerde saf olarak tüketmeye bakın ,mevlaya emanet olun.