Sayfa 2/41 İlkİlk 123412 ... SonSon
Arama sonucu : 328 madde; 9 - 16 arası.

Konu: SON dakİka....

Esas

Bakın ilk bulduğum tutanak... 1999 da TBMM de konuşulmuş..

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/t...e1=64&page2=64
    Son düzenleme : Achiles; 08-09-2009 saat: 21:29.

Esas

Neyse, bulamadım. Bir akademisyenin özel çalışması idi hatırladığım kadarıyla, isyan ediyordu.

Ararken Harita Genel Komutanlığının aynı kapsamdaki Hidrolojik Modelleme ile Su Taşkınlarının kontrolü diye bir çalışma buldum.

Esasen HGK lığı bütün Türkiye haritasını dijital ortama aktardı. DEM verilerini de elde edince, zincirleme birçok açılıma kavuştu.

Ama bu işlerin icraate geçmesi çok zor konular bizim ülkede..

Yunanistan sınırında paralel onlarca su kanalı var. Suyu kontrol altına alırken, pirinç üretimine yönelik birçok tarımsal alan yaratmışlar, hendekler, kanallar ve seddeler sistemiyle. Aynı zamanda ülke güvenliği sorununu da sınırda alınabilecek tedbirler kapsamında halletmişler. Onların tarafta pek su baskını olmuyor.

Ben eminim..Birkaç devasa kanalla, seddeyle akılcı olarak bu iş çok basit halledilebilir. Bölgenin dijital ortama aktarılmış haritasında, su seviyesi yükseltilip, simule edilerek incelenecek..

Ammer nehri havzasına yönelik örnek bir çalışma;
    http://www.hgk.mil.tr/uyekurulus/tuf..._files/104.pdf

Esas

Sarı çizgi sınır..Meriçin sol tarafında sulama kanalları görülebiliyor. Seddeler fark edilmiyor.

Son düzenleme : Achiles; 08-09-2009 saat: 22:02.

Duhul
    Feb 2004
    Gönderi
    10,347
    Blog Yazıları
    9

Esas

Sn Achilles:
    Tüm yerleşim alanını, ovayı 2 m yüksekliğinde kaplayan su için tüm ova eninde bir akarsu yatağı yapabilir misiniz? Üstelik 15-20 mlik akarsu yataklarını insanlara laf anlatıp yerleşimden kurtaramazken...
    Veya 500 ya da 1000 yıl tekerrürlü su taşkını hesabıyla suyu geçirecek 2 km uzunluğunda bir karayolu köprüsünü yapabilir misiniz?
    Bunlar öncelikle ekonomik mantığa dolayısıyla ekonomik mühendislik mantığına aykırıdır. Dünyanın her yerinde su hidrolojisi hesapları yapılır. Köprülerde yapılan hesap 100 yılda gelmesi muhtemel feyezan hesabıdır. Daha kritik bir yapı olan barajlarda ise 500 yıllık feyezana göre hesap yapılır.
    Daha fazlası için artık olayı kendi haline bırakmak gerekir.
    Bugün silivrinin halini gördünüz. O suyu nereye nasıl tahliye edersiniz?
    veya tüm Silivriyi kaldırıp bu ovaya dere yatağı mı inşa edeceksiniz? Ya da tüm Silivrinin altına 2 m yüksekliğinde Türkiye bütçesini alt üst edecek bir menfez mi inşa edersiniz? Veya karayoluna gelen selin geçmesi için viyadük ebatlarında köprü mü inşa edersiniz?
    Konu epeyce uzun ve detaylı. Yoksa bu tür olayların etkilerini en aza indirmek için havza koruma, ağaçlandırma, uygun mera ve tarım tedbirleri, selden korunma yapıları vb. yapılması gerekli.
    Bu konular benim çalışma ve meslek alanımda olduğu için biraz dert yanma ihtiyacı duydum. Bu konularda derdimizi fazla anlatamıyoruz.
    Bir boyuttan sonra yapacağınız pek bir şey kalmıyor. ABD deki New Orleans kentindeki sel baskınında dünyanın süper gücü bile pes etmiş olayı kendi haline bırakmıştı.

Esas

Leyla Zana Beraat Etti
    Örgüt Propagandası Suçlamasıyla Yargılanan Eski DEP Milletvekili Leyla Zana Beraat Etti.
    Haber Yayın Tarihi: 08.09.2009 15:05

Örgüt propagandası suçlamasıyla Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan eski DEP Milletvekili Leyla Zana beraat etti.

Zana'nın terör örgütü PKK propagandası yapmak suçundan 5 yıl hapsi isteniyordu.

(CİHAN)

Açılım tüm hızıyla devam ediyor !!!!!!!!!!

Esas

Şu resimde kırmızı çizgiyle çizdiğim yer(yanlış hatırlamıyorsam) Meriçe paralel bizim taraftaki sedde..yüksekliği 1,5-2 m. civarındaydı, üzerinden yol geçiyor. Km. lerce uzunluğunda..

500 ya da 1000 yıl tekerrürlü su baskınlarına karşı değil tabi, trakyada neredeyse 3-5 senede bir sel basan yerler var..

Yıkıcı etkiyi azaltacak bazı önlemler alınabilir diye düşünüyorum.

Esas

Bu da seddenin altından geçen sulama kanalının kapak kısmı;

Duhul
    Feb 2004
    Gönderi
    10,347
    Blog Yazıları
    9

Esas

Şu anda konu Habertürk'te tartışılıyor.
    İTÜ den bir hocamız tamamen yukarıda verdiğim bilgiler paralelin de konuşuyor.
    Bugün Silivri'deki sel basan yazlık sitelerin sel bölgesine inşa edildiğini açıkladı.

Sayfa 2/41 İlkİlk 123412 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •