Sayfa 537/1175 İlkİlk ... 374374875275355365375385395475876371037 ... SonSon
Arama sonucu : 9396 madde; 4,289 - 4,296 arası.

Konu: Turk ekonomisi intihar ediyor

1. Esas

altının 15000 dolara cıkması demek dunya savası demektır.bence max gıdecegı yer 6000 dolardır oraya gıtme olasılığı dahı cok dusuktur.nezaman dow gold rasyosu 1 olur satın gıtsın...gerısı fıyat tahmını yanıltır...

Duhul
    Sep 2008
    Gönderi
    10,114
    Blog Yazıları
    2

Esas

lutfen efendim svg. menealaos a lafimiz yok... Ekonomi kitaplari konusunda IBAN nini hala ogrenemedim ama hatirimizda kendisi...
    Sun-Tzu "ayni format ve grafikleri" ile "cagrisim" yapmistir...

8 subat 2012 den

Alıntı Originally Posted by menealaos Yazıyı Oku
    aralık sanayi üretim datası açıklandı- 2.2 beklentiye karşılık 3.7 artış.. yılı 8.9 büyümeyle bitirdi.. okumuş çocuklar hacı bekler gibi ekonomik aktivitenin soğumasını bekledikleri için yine hayal kırıklığına uğramış oldular.. yurtiçi kredi talebi haziran ve ekim'deki faiz darbelerinden beri ciddi oranda bastırıldığı halde üretim/yatırım cephesi ayağını pedaldan kaldırmadı.. yoksa yeni kur seviyesi ekonomiyi dengelemekte başarılı mı oluyor (yavaşlayan iç talep, dış taleple mi kompanse ediliyor) ??

2012'ye dair ilk veri olan elektrik tüketimi ocak'ta %8 kusür artmış- çok sağlam bi artış.. elektrik sobalarından değil de, sanayide kullanılan elektrikten kaynaklanıyorsa büyüme pek sekteye uğramayacak gibi.. oysa sıfır büyüme bekleyenler bile ilk yarının zayıf geçmesini, 2. yarıda biraz toparlanmasını bekliyor..

Kac bekliyoruz yil sonu buyumesini? Okumus "cocuklar" haci bekler gibi bekledi...
    Son düzenleme : EKaya; 10-09-2012 saat: 21:38.

Sun-Tzu Guest

Esas

Alıntı Originally Posted by uyuz Yazıyı Oku
    yabancının getirdiği altın içerde satılıyor , altın; ithalatçı (tüpras) tarafından bir şekilde (halk b.) ihraç ediliyor . yabancıya altın karşılığı ödenen dolarlar sistemde kalıyorsa sorun yok , ertesi gün çıkmayacağının garantisi varmı ? diye düşünüyorum . ha kaçak,ha resmi , değişen birşey yok . belkide ülkemizde altın ile karapara aklıyorlar ...
    yabancıya altın karşılığı ödenen dolarlar nasıl sistemde kalacak sn uyuz, olur mu öyle şey ?? mevzuu şu- sizin elinizde kağıt dolar var, siz bunu verip fiziki altın alıyorsunuz çünkü yastığınızın altında kağıt dolar tutmak yerine cumhuriyet altını bulundurmayı tercih ediyorsunuz.. altının dolar cinsinden fiyatı yükselirse, siz bu işten dolar bazında karlı çıkarsanız.. (mesela 370 dolar verip aldığınız altın 1.730 dolar olduysa, bayaaaa bir kar yazdınız demektir, haksız mıyım ??)

dış ticaret kayıtlarında, sizin dolarlarınızı verip karşılığında fiziki altın satın almanız, kayıtlara cari açık olarak geçiyor.. yani petrol yada demir ithal ettiğinizde nasl dış tcaret açığı oluşuyorsa, altın da aynı muameleyi görüyor.. oysa aynı şey değil.. petrol yada demir tüketiliyor bitiyor gidiyor, oysa altın saklanıyor, tüketilmiyor, tasarruf olarak biriktiriliyor.. ve alım gücü olarak altının itibarı da dolardan daha az değil.. hatta daha yüksek..

mesela 1992- 2002 arası türk ekonomisi 18 milyar dolar cari açık vermiş toplamda, buna mukabil ithal altına ödenen 16 milyar dolar olmuş.. yani o 10 yıllık dönemde cari açık olarak kayıtlara geçilen rakamın nerdeyse tamamı, tasarruf amacıyla alınmış olan altınlar.. eldeki kağıt dolarlar fiziki altına çevrilmiş, hepsi bu.. oysa kayıtlar, türk ekonomisinin cari açık verdiğini söylüyor.. çünkü alınan ve biriktirilen altınlar bankacılık sisteminde yada herhangi bir kayıtlı sistemde gözükmüyor.. kadınların kollarında bilezik, milletin kasasında altın para yada külçe altın olarak kimi esnafın sermayesi.. ama herhangi bir kayıtta gözükmüyorlar.. tellallara da malzeme çıkıyor- efendim, cari açık veriyor türk ekonomisi, çok riskli, mutlaka kriz çıkar, o yüzden bana yüksek faiz vermen lazım.. falan..

son dönemde ortaya çıkan iran'a altın ihracatı, devlet yada bankalar sistemi üzerinden geçmiyor.. belli ki, kapalıçarşı organize ediyor bu altın satışını.. iran'da altını alanlar da yine oranın özel sektöriü.. ama overall bakıldığında iran bize petrol satmış, biz de onun parasını altın olarak ödemişiz gibi görünüyor.. lakin türkiye'de altın üretimi yok (yok denecek kadar düşük), yani o altınlar bizim yine kağıt dolar ödeyip yurtdışından satın aldığımız altınlar.. türkiye sadece transit konumda.. net fark 30 ton, denizde bir damla kadar..
    Son düzenleme : Sun-Tzu; 10-09-2012 saat: 23:03.

Duhul
    Sep 2008
    Gönderi
    10,114
    Blog Yazıları
    2

Esas

Alıntı Originally Posted by Sun-Tzu Yazıyı Oku
    çünkü alınan ve biriktirilen altınlar bankacılık sisteminde yada herhangi bir kayıtlı sistemde gözükmüyor.. kadınların kollarında bilezik, milletin kasasında altın para yada külçe altın olarak kimi esnafın sermayesi.. ama herhangi bir kayıtta gözükmüyorlar.. tellallara da malzeme çıkıyor- efendim, cari açık veriyor türk ekonomisi, çok riskli, mutlaka kriz çıkar, o yüzden bana yüksek faiz vermen lazım.. falan..
    Altin "yoktan mi beden buluyor" ulkede ?
    Madenden cikiyorsa uretilen belli.
    Kayitli yoldan giriyorsa, gene belli.

Kacak giriyorsa, sirkulasyondaki doviz belli...
    Bu kayip para nerede diye soran olmuyor mu da?
    Butun acik = altin diyoruz...

Devlet sirkulasyonundaki para dengesizliginden, sistem disina sizan acigini "az bucuk" tahmin edemiyor mu ?
    Kaydi acik hani "cari" denge ya... Kaydi olmayan "acik" ta vardir ozaman ? sistemde zannettigimiz ama ulkeden ucup gitmis dolarlar/altinlar.

Ekonomi cok riskli bana yuksek faiz verin "masali" 2002 de soylenseydi eyvallah.
    uc haneden 7% ye gelmis.. Hala faiz "lobisi" masali.
    Bu ulkede olsa olsa, "emlak" lobisi vardir...
    Ellerinde "kilitlenen" evleri cikartsinlar diye, 21 rekat duacidirlar..
    Altini satsinlarda daha da dusen faizle ultra uzun vade, sisen fiyatlari, monte edelim derdindedirler.

Eger bu acik rakkamini, tamamen buna baglarsaniz, "butun" millet icin, "saman altindan su yurutuyor" kabullenmesini yaparsiniz.
    Bu da "guclu" ekonomi den ziyade, "curumus" toplumun ispati olur...

herhalde kadinlarin kollarindaki bilezik, "ak sakalli dedenin" gece biraktigi kufe ile alinmiyor...
    Durum kotumu bukadar da, vatandasin altinlari bile, 2001 de hesaplanmazken, "gokteki yildiz" ekonomimiz de hesap konusu yapiliyor ?

herhalde 10 yildir yeni "idrak" edildi.
    Son düzenleme : EKaya; 11-09-2012 saat: 00:01.

Duhul
    Sep 2008
    Gönderi
    10,114
    Blog Yazıları
    2

Esas

Diger acidan, istatistiklere bakip bunu "halkin" tamamina maletmeden once,
    halkin o donemki maas dagilimina, mevduat oranina, dahasi alim gucune bakmak gerek..

Gercekten "halk" mi altin icinde yuzuyor, yoksa durum baska mi ?
    Hani yillik gelir 10xxx dolar ya "adam basi", iki kisilik bir "hane" 20 bin dolar kazaniyor, aylik 3 bin tl...
    Gel gelelim ki, asgari ucretli kesim, nufusun kac ta kaci ?

Sun-Tzu Guest

Esas

Alıntı Originally Posted by EKaya Yazıyı Oku
    Altin "yoktan mi beden buluyor" ulkede ?
    Madenden cikiyorsa uretilen belli.
    Kayitli yoldan giriyorsa, gene belli.

Kacak giriyorsa, sirkulasyondaki doviz belli..
    kayıtlı yollardan gireni biliyoruz, kamunun düzenli olarak açıkladığı dış ticaret rakamlarından

nasıl ödendi bunların karşılığı diyorsun anladığım kadarıyla.. yine anı otorite tarafından açıklanan aynı ithalat tablolarındaki petrolün parasını, demirin parasını, cep telefonlarının parasını, arabaların parasını nasıl ödediğimizi sormuyorsun ve/ama altın ithalatına ödenen paranın kaynağını soruyorsun, öyle mi ?? komik misin ?? kapalıçarşıya söyleyelim, altın ithalatı için isviçreye yolladıkları paraların seri numaralarını alsınlar, sana versinler, sen de bi kontrol et..

sirkülasyondaki para belli yani kayıtdışı ekonomi diye bir şey duymamışsın belli ki.. mesela deloitte- turkey tarafından bu sene yayınlanan raporu oku- Gsmh'nin minimum %40 kadarının kayıtdışı olduğunu söylüyor..

zaten ana fikir anlaşılmamış- türkiye'nin her yıl ortalama 200- 250 ton altın ithal ettiği hem resmi kayıtlardan belli, hem global altın üreticilerinin rakamlarından belli- çünkü üretilen her gram altının, satılan her gram altını hesabı titizlikle tutuluyor.. finansal liberalizasyon sonrası, yani son 20 yıldaki rakam belli, 3 bin ton kadar.. bilinmeyen ondan önce ne kadar altın olduğu.. dünya altın konseyi daha önceden de 3 bin ton vardı diyor (ben daha fazladır o rakam diyorum).. mevzuu şu- bu altınların değeri son 6 yılda 80 milyar dolardan 330 milyar dolara yükselmiş.. okey mi ?? anlaşılmadık bir şey ?? bu altınlar halk tarafından alınıp, tasarruf amacıyla saklandığına göre ortaya 250 milyar dolarlık ekstra bir alım gücü çıkmıştır.. ok ??

hala anlamadıysan, üstad st1059 gelir sana izah eder yarın.. altın işini forumda en iyi bilen kişidir..

7. Esas

Alıntı Originally Posted by Sun-Tzu Yazıyı Oku
    bahsettiğiniz şahısı tanımıyorum, karıştırdınız herhalde.. ne demişler, üslup üsluba benzer !!

sn rogdo, sun-tzu 2.500 sene önce yazmış stratej sanatı'nı (art of war).. birbirleriyle mücadele eden küçük krallıklar döneminde.. başarılı bir savaş stratejisinin pek çok unsuru var- gözlem, değerlendirme, hazırlık, koşullar vs.. ama stratejinin başarılı olmasının püf noktası tao'dur.. tao'yu mutlaka uygulamak gereklidir.. sun-tzu'nun bahsettiği tao şudur; güçlüyken zayıf görünmek, (yada zayıfken güçlü görünmek).. rakibe tam tersi bir imaj vermektir yani.. rakip seni çok zayıf zannederken, sen tüm hesaplarını yapmş, tüm hazırlığını oluşturmuşsundur ve en uygun havada harekete geçip en kısa zamanda tek darbede işi bitirirsin.. mesela tahtadan binlerce asker silüeti yaparak 2-3 bin kişilik gücünü uzaktan bakanlara 20 binlikmiş gibi gösteren türk-moğol komutanın yaptığı iş, tao'dur..

sana tavsiyem, meramını daha kısa yazılarla anlatman, uzun yazıların yada alıntıların ratingi zannettiğinden çok daha düşük..

sn st1905'in değindiği nokta çok önemli ve türk ekonomisideki tao'dur.. türkiye serbest para sistemine geçtiği 1990 senesinden beri tam 3.000 ton altın ithal etti (net olarak, yani ithalat eksi ihracat olarak).. türk halkının son 20 yılda biriktirdiği altın tasarrufu 3.000 ton- öncesi yok mu ?? tabii ki, var.. altını tasarruf anlamında kullanan iki millet var; türkler ve hintliler.. türkler yüzyıllardır taarruflarını altın olarak biriktiriyor.. yani öncesi de var.. altın konseyi türk hanehalkının sahip olduğu altını 6.000 ton gibi hesap ediyor.. bu son derece muhafazakar bir tahmin.. son 20 yılda 3 bin ton biriktirmiş bir halkın önceki yüzyıllar boyu da sadece 3.000 ton biriktirmiş olduğu çok çok düşük bir tahmin.. türkiye'de altın miktarı rahatlıkla 10- 15 bin ton civarında olabilir..

son 20 yıldaki 3 bin ton altını ortalama 13 dolar/gram fiyatla satın almış türk halkı.. şu anda fiyat 55 dolar.. sadece son 20 yılda aldıklarından yazdığı kar 125 milyar dolar.. altın konseyinin (gold.com) aşırı muhafazakar rakamını baz alarak toplam altın stoğunu 6 bin ton kabul etsek, türk tüketicisinin son 5 yılda kazandığı ekstra alım gücü 250 milyar dolar eder.. eğer tahmin ettiğim gibi 10- 15 bin ton altın varsa türkiye'de, demek ki sırf altın fiyatları yükseldi diye türk tüketici 400 ila 600 milyar dolar civarında alım gücü kazanmış demektir..

üstad st1095 haklı çıkarsa, yani altın 15-20 bin olursa, türk ekonomisinde ortaya çıkacak alım gücünü hesaplamaya çalıştım, hesap makinamın sıfırları yetmedi.. üstaddan rica etsek, 20 bin ons fiyatında türkiye'deki altınların alım gücü nereye çıkar' knusunda bize yardımcı olsun..
    Ben ustad falan degilim, hicbirseyin ustadi da olamam, her neyse, konuya gelirsek, altin fiyatinin yukselecegi matematiksel olarak kanitlanmistir, bunu kendi acimdan tartisacak degilim. Turkiye`deki altin miktarina kimisi 1000 ton der, kimisi 3 bin, belirli rakam yoktur. Ancak o altini da su yolla almaya calisabilirler, SAVAS. Nitekim ortadogu bosuna karismiyor degil mi ?

Herkes arap baharinin bu ulkelerdeki demokrasi isteginden kaynakli oldugunu soyleyip duruyordu, asil sebep ise QE2 sonrasi cok hizli artis gosteren gida fiyatlarinin, bu toplumlardaki en alt tabakanin kaybedecek hicbirseyinin kalmamasini saglamasi ve silahli isyana girismeleri idi.

QE3 olursa, yeni bir savas bekleyin, belki 5 yil, belki 3 yil, belki 2 yil, QE`ler savas cikarmanin en kolay yoludur ve ABD 3. Dunya Savasi`nin zeminini bu sekilde hazirliyor.

Arkadaslar sizi birisine benzetmisler ama ben sanmiyorum, o uye baya agresifti siz cok sakinsiniz hehehehe

Bu arada, adamlar diyor ki, para bastikca insanlar daha cok borc alir ve harcarlar (Parasal genislemelerin nedeni) ekonomiler buyur, afederseniz ama nah buyur, siz para bastikca, emtia firliyor, adam dun 1 liraya aldigi seyi 1 yil sonra 2 liraya aliyor (Enflasyon yok laflarini kulahima anlatin), nasil olur da geliri artmazken, fiyatlar (Petrol,gida) yukariya dogru giderken, bu insanlar harcama yapar ve ekonomiler buyur, bu bir zirva Bunun tek sebebi zenginlerin, fakir insanlarin veya kucuk tasarruf sahiplerinin elindeki paralari, sanal dusuk faiz ortami ile ellerinden almalari ve emtia`nin fyatini yukariya cekerek kendilerini enflasyona karsi hedge etmeleri (Borsa da hedge yontemidir).

Buradaki sorun su, halkin buyuk cogunlugunun elinde hisse veya altin alacak para yok, dolayisiyla sabit maas alan insanlar, gida ve emtia arttikca, fakirlesiyorlar, bunun tek bir cozumu var, finans sektorunde bu isin basini cekenlerin hesap vermesi ve QE`lerin oldugu gibi sonlandirilmasi, toksik varliklarin hepsinin sifirlanmasi, finansal sistemin komple sil bastan yazilmasi, ancak bunu bir SAVAS olmadan asla kabul etmezler.

Her yol SAVAS`a cikiyor, uzgunum.
    Son düzenleme : st1905; 11-09-2012 saat: 00:22.

Duhul
    Sep 2008
    Gönderi
    10,114
    Blog Yazıları
    2

Esas

Anlasilmayan sey su ki, bunun "HALK" tarafindan alindiginin ve tum data periyodu boyunca saklandiginin, ispati verilerin neresinde ? (yok, halk aldi dedik bitti oldu)

ayni tabloyu, menealaos zamaninda paylasmisti yabanci degiliz konuya ...
    2. seans yagni.

Herhalde "iletisim" sorunu yasiyoruz...

Sunu soruyorum hala... Resmi "olmayan" kanal ile "cikan" miktar ne ? Cevap yok... Kayit disi ekonomi....
    Kayit disi hep "pozitif" mi ? Bilemeyiz... Kayit disi ekonomi...
    Odemeyi kayit disi yapabilmek icin, kaydi olarak alinamaz mi ? Oda kayit disi ekonomi...
    "Kaydi" acik bu iken, "KAYIT DISI" acik nedir ? Bilmiyoruz... oda kayit disi ekonomi...

E efendim. vatandasin geliri belli iken. mevduat birikimi. gider dengesi belli iken.... Nasil istir bu ?

Sayfa 537/1175 İlkİlk ... 374374875275355365375385395475876371037 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •