Sayfa 2/932 İlkİlk 12341252102502 ... SonSon
Arama sonucu : 7455 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Esas

faizlerde artış olması kaçınılmaz
    mb lerden faiz artışı bekliyoruz artış

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    426

Esas

Sn Red Kit,

sanirim bu topikde eskisinde oldugunda gibi "düsük faiz, yüksek enflasyon ve muhtelif yatirim alternatifi muhabbetleri" ile doldurulacak.

Önerim: "Yalnizca" - bankalarin son (aktüel) vermis oldugu vadeli mevduat faizlerinin yazildigi ayri bir topik olustursak - bari o topigin "temiz" yani geyiksiz, yorumsuz kalmasini saglayabilirmiyiz?

Bilmiyorum - baska arkadaslarinda bu konudaki görüsüde tabii önemli. Eger rahatsiz olan tek ben isem, problem degil. Saglik olsun!
    Aynı fikirdeyim..

Bu topic'in kuruluş amacaı aslında sadece bankaların verdikleri tezgah altı ve max. verdiği mevduat faiz oranlarını paylaşmak..

Maalesef son birkaç ayda bundan başka her muhabbet yapıldı. Ya sadece mevduat oranlarını paylaşalım yada bunun için ayrı bir topic açılsın..

Benim ricam budur..

Esas

arkadaslar bank asyada hesabım var ve vadesını one cekmek ıstıyorum, ınternnette bole bır secnek var ama kullanmadım, sube ıse yapamazsın dıyor, bılgısı olan arkadasların yardımına ıhtıyacım varr..

Duhul
    Aug 2008
    İkamet
    65+34
    Gönderi
    6,273

Esas

Alıntı Originally Posted by rogdopsink Yazıyı Oku

svg dowjones kredi talebi bir süre daha iştahlı olacaga bebziyor..firmalardan fazla gelen bir talep olmamasına ragmen bireysel kredilerde kredi hacmi daha canlı gözüküyor..

sanırım bunu yatırımların etkisine baglamakta bir sorun yok.. yatırım oranları gerçekten düşük ve yeni yatırım yapılmıyor bu aralar..

acaba enflasyonist bir döneme girmemiz mümkünmüdür..bana göre fiyaların artacagı ama talebin canlı olacagı stagflasyonist bir ekonomi ile karşı karşıya kalabiliriz gibi..

1970lerdekine yapısal olarak daha çok benzeyecek bir kriz bizimi bekliyor acaba..
    krize kadar bireysel krediler %20-%30 gibi hizlarla (cok dik egimde) artiyordu. simdi olusabilecek %5-%10 arasi artis hizi dise dokunur bir enflasyon yaratamaz bence. once Bati hizlanmali, sonra bizim ihracat motorumuz, sonra tuketimimiz. gecelik faiz %5 bile olsa; uzun vadede gelir elde edemeyen, harcayamaz da. borc alip riskli islere girebilir o ayri. tuketim artisi, kalici gelir artisiyla (o da, ihracat, milli gelir ve ucret artislariyla) mumkun.

mevduatci arkadaslarin dile getirdigi "baslik kirliligi"ne olan katkimi azaltmak amaciyla, bu basliktan ayriliyorum. simdiye kadar iyi-kotu pek cok sey yazilip cizilen guzel bir mekan olmustu. ayda 1-2 kere degisen ortalama mevduat oranlari konusunda yazilacak pek bir sey gormuyorum acikcasi. ama madem baslik boyle tanimlanmis, uyariz. zaman ve hevesim olursa; alternatif yatirim araclari ve makroekonomi konularinda bir baslik acar oradan ciziktirmeye devam ederim.

not: bundan yaklasik 20 gun once vurgulu olarak iki kez (1, 2) yazdigim Avustralya Dolari TCMB kurlarina gore o gunden beri (1.3668/1.3020)=%4.9 deger kazandi. [ayni donemde USD (1.4894/1.4670)=%1.5 ve EUR (2.2161/2.1609)=%2.5 deger kazanmis]. AUD onumuzdeki 10 gunde bunun yarisi kadar daha yol giderse 1 ayda %7.35 net getiri vermis olacak. bu da su anda mevduatini 1 yil baglayacak kimselerin alacagi %8.75 brut oran almasi demek yaklasik olarak. bir ayda 1 yillik mevduati kurtarip sonraki aylarda ek kazanc verecek. daha da yolu var. hep bu hizda yukselemez elbet ama ben net %2-%3 arasi aylik yukselisin korunmasini bekliyorum; halen doviz almak isteyenlere fikir olsun.

hurafe ve demagojiler yerine, formulleri ve mantigi takip edenlere bol sans, hoscakalin.
    Son düzenleme : JonDowes; 27-10-2009 saat: 17:50.
    Forum kuralları

Forumumuz yeni adresinde eski gelenek ve kurallarıyla yoluna devam edecektir. Lütfen üyelik kaydınızı yapınız: http://www.hisse.net/topluluk/forum.php

Esas

Sayın JonDowes vaktiniz varsa ve sizi yormayacaksa dediğiniz başlığı açın ve yazın...sizi izlemek; ufkumuzu açıyor....

Duhul
    Oct 2009
    İkamet
    Bruksel Kocaeli
    Gönderi
    646

Esas

Akbank merkez şubeden 100 bin üstüne %9 aldım.

Duhul
    Jul 2009
    İkamet
    istanbul-erenköy
    Gönderi
    948

Esas

Alıntı Originally Posted by sburak Yazıyı Oku
    iyi oldu, eski topik zor açılmaya başlanmıştı.

hürriyetten erdal sağlam bugün hazinenin faizleri arttıracağını yazmış, ne dersiniz? tahvil faizleri artarsa, bize de faydası olur bu işin.
    sen dua et yat kalk imf ile yeni anlaşmaya girmesinler..eğer hükümet imf ile anlaşırsa bugünkü faizlerden daha aşağı bir keskin inişe hazır olmalıyız...o bakımdan bu devletin şu ana kadar bilmeden tek iyi yaptığı şey biz mevduatçılar için bu anlaşmanın asla olmaması..hem dolar hem faiz tarihe karışır alim allah...

Duhul
    Jul 2009
    İkamet
    istanbul-erenköy
    Gönderi
    948

Esas

doların ve tahvil faizlerin artması bence suni bir artış...piyasanın verdiği mesaj şu; likit sıkışıkllığı ve hazinenin seneye daha fazla borçlanma riski bankalarında satacak yeterli parayı yani krediyi bulamaması,temkinli olması risk iştahını arttırıyor...ayrıca bankalar bu yıl çok kar yazdı ellerindeki bonoları satınca onlarda mecburen zarar yazacaklar.....yani aslında imf ile anlaşma baskısını yaratmaya çalışıyorlar..bu dolar ve tahvil faizlerinin hesapta ucundan azıcık artması diş göstermece...hükümete uyarı mahiyetinde..ya imf anlaşması yada eninde sonunda faizlerin artması...içerden para sıkışıklığıda ancak faizlerin artması ile oluşur...merkez bankası durmuş biraz ürkütücü konuşmuş bugün...ikinci bir kriz gelebilir diyor....buda faizlerin dahada inmesi anlamı olabilir...keşke diyorum şu doların 15 gün önceki 1440 seviyelerindeyken dcd yapsaydık...kesin azda olsa bu ay zararımızı kurtarmıştık...iyi bir kurdu çünki...
    Son düzenleme : cenkoluc; 27-10-2009 saat: 23:24.

Sayfa 2/932 İlkİlk 12341252102502 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •